Αντικαπνιστικός νόμος

e-cat

Νεοφερμένος

Ο e-cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 77 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το να απαγορευόταν σε εξωτερικούς χώρους θα το θεωρούσα μια υπερβολή, άλλωστε αρκετοί δεν κάνουν "κοινωνικό κάπνισμα" και ανά κάποια διαστήματα πρέπει όντως να καπνίσουν. Άμα είναι να καταντήσει μαρτύριο η έξοδος γιατί θα πρέπει να καπνίσει τσιγάρο, άστο ας μη βγαίναμε...
Όπως εγώ όμως κάποιες φορές θα δεχτώ να καθίσω έξω και ας μην είναι ακόμα ο καιρός για έξω, για να μπορεί ο Χ,Υ της παρέας να καπνίσει ελεύθερα, έτσι θέλω και καμιά φορά να κάθομαι μέσα και μετά να μην μυρίζω σαν σταχτοδοχείο. Ας εφαρμοζόταν αυτό σε πρώτη φάση και μετά βλέπαμε.
Για δε ρε κάτι θέματα που απασχολούν τη νεολαία.... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Πάντως 2 χρόνια μετά την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου στους εσωτερικούς χώρους, η συντριπτική πλειοψηφία των καπνιστών έχει συμμορφωθεί με το μέτρο αυτό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Όπως κανείς δεν μπαίνει σε εστιατόριο χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Τα στοιχεία μέχρι το 2018, πριν την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου στην Ελλάδα, δείχνουν πως ήμασταν πάνω από το μ.ο. σε αριθμό καπνιστών από την ΕΕ
1654515284887.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως η μείωση των καπνιστών γενικότερα είναι γραμμική, και μάλλον συνεχόμενη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1654515498630.png
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, τον ερχόμενο Μάιο ο FDA θα καταθέσει την ολοκληρωμένη πρότασή του επί του θέματος. Πολλοί ειδικοί ευελπιστούν ότι, πράγματι, ο οργανισμός θα προτείνει άμεση μείωση της περιεκτικότητας νικοτίνης κατά 95%. Βέβαια, για την εφαρμογή της νέας πολιτικής θα χρειαστεί να περάσουν αρκετά χρόνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρέπει να διεξαχθεί μαζικά πόλεμος κατά όλων των ουσιοεξαρτήσεων μαλακών και σκληρών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

που ουσιαστικά αυτές οι ουσίες μόνο δυστυχία και ζημία στην υγεία σωματική/ψυχική, αλλά και οικονομική προκαλούν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1659552684403.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάνω από το μ.ο. της ΕΕ δυστυχώς.. βοήθησε όμως ο αντικαπνιστικός νόμος φαίνεται στη πτώση, έστω και σχεδόν γραμμική
1659552750292.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα τελευταία 10 χρόνια που έκοψα το τσιγάρο είμαι πιο δυστυχισμένη:(
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
που ουσιαστικά αυτές οι ουσίες μόνο δυστυχία και ζημία στην υγεία σωματική/ψυχική
Υποτίθεται το τσιγάρο σε ηρεμεί όταν είσαι στη τσίτα. Επηρεάζεται η ψυχική σου υγεία όταν έχεις πλέον εθιστεί και θες να το κόψεις. Τότε έχεις πολλά νεύρα κλπ κλπ
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Αυτό που προέχει είναι να μην το ξεκινήσεις, την εποχή που το ξεκίνησα εγώ το τσιγάρο ήταν μαγκιά, τώρα δεν είναι άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
η 2η μου προσπάθεια να το αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό κράτησε 2-3 μήνες. έγιναν διάφορα στη ζωή μου που με στρέσαραν και ξεκίνησα πάλι κανονικό τσιγάρο :(

πάντως έχω σε μια άκρη το ηλεκτρονικό, να το βλέπω μπας και ξαναρχίσω. μπας και... :ermm:

αν ήξερα που θα καταντήσω μετά από χρόνια καπνίσματος, να είμαι ένα εξαρτημένο άτομο από μια ουσία που δεν μου χρειάζεται και με περιορίζει στην καθημερινότητά μου, δεν θα το είχα ξεκινήσει καν. :cray:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
έγιναν διάφορα στη ζωή μου που με στρέσαραν και ξεκίνησα πάλι κανονικό τσιγάρο
Υποτίθεται στα ηλεκτρονικά μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα της νικοτίνης. Οποτε, πως ξαναγύρισες στο τσιγάρο; Και το τσιγαρα κανεις;
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Υποτίθεται στα ηλεκτρονικά μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα της νικοτίνης. Οποτε, πως ξαναγύρισες στο τσιγάρο; Και το τσιγαρα κανεις;
Πάντως έχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα που προσπάθησαν να ξεφύγουν από το κάπνισμα αλλάζοντας σε ηλεκτρονικό να μην αντέχουν και να γυρνάνε πάλι στο κανονικό. Μου έχουν πει χαρακτηριστικά «Δεν συγκρίνονται, όσο και να κάνεις ηλεκτρονικό μετά από χρόνια κανονικού, δεν θα σε γεμίζει».
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Πάντως έχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα που προσπάθησαν να ξεφύγουν από το κάπνισμα αλλάζοντας σε ηλεκτρονικό να μην αντέχουν και να γυρνάνε πάλι στο κανονικό. Μου έχουν πει χαρακτηριστικά «Δεν συγκρίνονται, όσο και να κάνεις ηλεκτρονικό μετά από χρόνια κανονικού, δεν θα σε γεμίζει».
Εμενα το ηλεκτρονικό μου φαίνεται απαίσιο. Στριφτά κανω αλλά όσες φορές έχει τύχει να δοκιμάσω ηλεκτρονικό, κατευθείαν πνίγομαι, μου φαίνεται χειρότερο από τα κανονικά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
Υποτίθεται στα ηλεκτρονικά μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα της νικοτίνης. Οποτε, πως ξαναγύρισες στο τσιγάρο; Και το τσιγαρα κανεις;

έκανα ηλεκτρονικό "τσιγαρίσιο" με φουλ νικοτίνη. αλλά και πάλι κάπου το 'χασα. τι να κάμω; άγχος, στεναχώριες. τσιγάρα κάνω στριφτά, ολντοχολμπορν. :(
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σε μένα μια χαρά ταίριαξε το ηλεκτρονικό. Στην αρχή, έκανα και 5 κλασικά τσιγάρα ενδιάμεσα και σταδιακά τα μείωνα μέχρι που τα κατάργησα εντελώς. Αυτό κράτησε περίπου 10 ημέρες. Μετά, μόνο άτμισμα.
Και βέβαια με άρωμα "καπνικό", όχι κάτι απαίσια αρώματα φρούτων, γλυκών, κλπ.

Έχω 6 χρόνια να καπνίσω και όχι μόνο δεν μου λείπει καθόλου, αλλά και η μυρωδιά του καπνού ακόμα και σε ανοιχτό χώρο, μου φέρνει κάποια ελαφρά δυσφορία. Η δε πίσσα του κλασικού, δεν μου λείπει καθόλου μα καθόλου, κόπηκαν και οι τσιγαρόβηχες, είδα μεγάλη διαφορά.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Αυξηση του φπα των τσιγαρων (ηλεκτρονικων και συμβατικων) αμεσα και μειωση του φπα στα ειδη πρωτης αναγκης.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Γιατι το τσιγαρο ειναι αχρηστο και το γαλα π.χ εχει παει στο θεο.Θεωρω ορισμενα ειδη αναγκης πρεπει να εχουν ελαχιστο φπα.Δεν σου λεω γιατι κανει κακο (πως θα ζησουν και οι φαρμακοβιομηχανιες)απλα το λεω για να μειωθει καπως η ακριβεια.Και ο νομος στους κλειστους χωρους υπαρχει καθως η μυρωδια του καπνου ειναι ενοχλητικη και βρωμιζει τα ρουχα των μη καπνιστων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γιατι το τσιγαρο ειναι αχρηστο και το γαλα π.χ εχει παει στο θεο.Θεωρω ορισμενα ειδη αναγκης πρεπει να εχουν ελαχιστο φπα.Δεν σου λεω γιατι κανει κακο (πως θα ζησουν και οι φαρμακοβιομηχανιες)απλα το λεω για να μειωθει καπως η ακριβεια.Και ο νομος στους κλειστους χωρους υπαρχει καθως η μυρωδια του καπνου ειναι ενοχλητικη και βρωμιζει τα ρουχα των μη καπνιστων.
Νταξ αυτό ήταν παλιά .Αλλά πλέον υπάρχουν με γεύσεις μοχίτο ,καρπούζι ,μέντα και είναι σαν κολόνια για τα ρούχα . Ηλεκτρονικό ειναι η καλύτερη λύση
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Νταξ αυτό ήταν παλιά .Αλλά πλέον υπάρχουν με γεύσεις μοχίτο ,καρπούζι ,μέντα και είναι σαν κολόνια για τα ρούχα . Ηλεκτρονικό ειναι η καλύτερη λύση
Ηλεκτρονικο οντως μυριζει πολλες φορες και ωραια.Αλλα λεω κυριως για το συμβατικο και κατι iqos που κυκλοφορουνε στην αγορα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top