Πνευματικά δικαιώματα: Υπέρ ή κατά;

Πνευματικά δικαιώματα: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 3 37.5%
  • Κατά

    Ψήφοι: 5 62.5%

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οκ, δώσε μου εσύ τότε παραδείγματα κιτς και ποιοτικού, δεν θα είμαι εγώ το κορόιδο. Και πρόσεξε, δεν πρέπει να διαφωνήσω, γιατί αυτά τα πράγματα είναι καθολικά, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.;)
Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν ποιοτικά και μη τραγούδια κατά γενική ομολογία. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μπορείς να καταδικάσεις ένα ολόκληρο χρονικό διάστημα ότι δεν βγήκαν ποιοτικά τραγούδια. Η προσωπική μου άποψη μπορεί να μου υπαγορεύει ότι ένα τραγούδι είναι ποιοτικό, ανεξάρτητα του τι πιστεύουν κάποιοι.
Βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σώπα ρε Ακίκο, εσύ πριν έλεγες ότι οι δισκογραφικές είναι οι τελευταίες που χάνουν από τα πνευματικά δικαιώματα και χάνει μόνο ο καλλιτέχνης, τι λε ρε παιδί μου...:P

Όλοι χάνουν αλλά οι συνέπειες είναι πιο οδυνηρές όσο πας προς τους "αδύνατους" που είναι οι πραγματικοί παραγωγοί του προιόντος που λέγεται π.χ. μουσική. Πέρσυ είδαμε την Βίσση να κάνει την κριτή στο star academy (πόσο πιο χαμηλά να πέσει δηλαδή). Μιλάμε για την no1 εμπορική τραγουδίστρια του παρελθόντος. Αν τα μεγάλα ονόματα που ακούει η πλειοψηφία δεν μπορούν να επιβιώσουν από την "μουσική" για τους λιγότερους γνωστούς τραγουδιστές (π.χ. ελληνκή ροκ σκηνή) τα πράγματα είναι χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μην περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά τότε.
Όλοι χάνουν αλλά οι συνέπειες είναι πιο οδυνηρές όσο πας προς τους "αδύνατους" που είναι οι πραγματικοί παραγωγοί του προιόντος που λέγεται π.χ. μουσική. Πέρσυ είδαμε την Βίσση να κάνει την κριτή στο star academy (πόσο πιο χαμηλά να πέσει δηλαδή). Μιλάμε για την no1 εμπορική τραγουδίστρια του παρελθόντος. Αν τα μεγάλα ονόματα που ακούει η πλειοψηφία δεν μπορούν να επιβιώσουν από την "μουσική" για τους λιγότερους γνωστούς τραγουδιστές (π.χ. ελληνκή ροκ σκηνή) τα πράγματα είναι χειρότερα.
Όταν οι δημιουργοί παραχωρούν τα πνευματικά δικαιώματα στις δισκογραφικές, αυτό σημαίνει ότι τα έσοδα τους από αυτά θα είναι από ελάχιστα έως μηδενικά. Έχω δει μέλος συγκροτήματος σε συνέντευξη να λέει "μπορείτε να αγοράσετε το καινούριο album ή να το κατεβάσετε παράνομα" με μια εμφανή δόση χιούμορ, που δείχνει όμως ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολύ. Αυτό που θέλουν να κάνουν είναι να δημιουργήσουν μία μεγάλη βάση fans, κάτι που διευκολύνεται από το youtube, για να έχουν μετά έσοδα από συναυλίες και εμπορικά έσοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top