Φυσική vs Μαθηματικά

Φυσική VS Μαθηματικά

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 288)
  • Φυσική

    Ψήφοι: 127 44.1%
  • Μαθηματικά

    Ψήφοι: 161 55.9%

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
@Io-io:Που είσαι εσύ?Γιααα έλα από εδώ!:D

Χαχα!! Τωρα το διαβασα αυτο το θεματακι... τι να πω... με καλυψε απολυτα η κλεφτρα!
Οσο για το αν η φυσικη ειναι η επιστημη της απολυτης αληθειας, εξαρταται απο το πως το εννοεις. Ναι, ασχολειται με τον πραγματικο κοσμο, τη φυση, αλλα βασιζεται στην παρατηρηση, και οχι στην αποδειξη. Οι μεγαλες θεωριες για τη φυση και το συμπαν μπορει καποια στιγμη να καταρριφθουν και να αντικατασταθουν με αλλες. Αλλα ακομα και να μη γινει ετσι, δεν θα ειναι "αληθειες". Ειναι απλα το μοντελο που ταιριαζει καλυτερα στα πειραματα και στις παρατηρησεις. Ενα μαθηματικο θεωρημα ομως θα ειναι ΠΑΝΤΑ αληθινο.

Επισης, αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
@Ειλικρινή: Τι πάθαμε ρε σήμερα και δεν συννενοούμαστε?:PΤα ίδια με σένα λέω κι εγώ!Αν πρόσεξες λέω "...όπως την ξέρουμε στην Γη...".;)

Είναι που έχω τον νου μου στον αποψινό αγώνα ρε Αλέξη!:D
Ο οποίος,ειρίστω εν παρόδω,"μαθηματικά" είναι Χ αλλά "φυσικά" θα έρθει άσσος!:P:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Είναι που έχω τον νου μου στον αποψινό αγώνα ρε Αλέξη!:D
Ο οποίος,ειρίστω εν παρόδω,"μαθηματικά" είναι Χ αλλά "φυσικά" θα έρθει άσσος!:P:clapup::clapup::clapup:

Χαχαχα!Καλόοοο!
Πάμε γερά Ελλαδάραααααα!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Και η Βαρύτητα ισχύει και απλά ο Νεύτων την ανακάλυψε!;)


Βασικά έχω μία απορία,αν ο Νεύτωνας δεν ήταν μαθηματικός και δεν εισήγαγε
αυτά τα ισχυρά μαθηματικά που έχει εισάγει στη φυσική οι νομοι της θα ήταν νόμοι ή θα ήταν απλά εικασίες κάποιων μυαλών;Επίσης μη ξεχνάμε ότι το σύμπαν
είναι μαθηματικά και για αυτό αποτελούν την ίδια του τη γλώσσα και ο λόγος;Απλώς τα μαθηματικά εχουν στη διάθεσή τους ένα πολύ ισχυρό όπλο την μαθηματική απόδειξη κάτι που βοηθάει στην προσέγγιση και την κατανόηση της αλήθειας και κατ' επέκταση του φυσικού κόσμου ο οποίος περιέχει την αλήθεια.Αν δεν υπήρχε η μαθηματική αποδειξη θα ζούσαμε πλέον στο 100% τις αυταπάτες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Στην ψηφοφορία επέλεξα μαθηματικά, τα οποία σιχαίνομαι, αλλά πιστεύω πως είναι η αρχή και το τέλος για όλες τις άλλες θετικές -και όχι μόνο- επιστήμες (βλ. στατιστική, φυσική, χημεία, μηχανική, αρχιτεκτονική, πληροφορική).
Επίσης πιστεύω πως βοηθούν πολύ στη ανάπτυξη της σκέψης, δλδ σε κάνουν πιο έξυπνο, σε βοηθούν να σκέφτεσαι πιο λογικά και διάφορα άλλα τέτοια που λένε οι μαθηματικοί αλλά κ εγώ πιστεύω πως είναι πραγματικότητα.


Καλή η φυσική και όλα τα φαινόμενα που εξηγεί, αλλά όλα βασίζονται στα μαθηματικά, και όχι τα μαθηματικά στη φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντα μου άρεσαν τα μαθηματικά. Γι' αυτό επέλεξα "Φυσική", επειδή εκεί υλοποιούνται στην πράξη. :)


Εγώ τουλάχιστον βλέπω ότι εκεί ξεδιπλώνεται όλη η μαγεία τους. Και όχι, δεν τα βεβηλώνουμε. ;):)





Απαγορεύεται δηλαδή να φέρω το dt στο άλλο μέλος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Άλεξ, ιο-ιο και κλέφτρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yioryos

Νεοφερμένος

Ο yioryos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Man,I rest my case!;)

Το ξέρω πως, αν και δεν θα έπρεπε, το "μαντεύω" ξυπνά αρνητικές προκαταλήψεις.

Δες όμως την εξής περίπτωση: Γνωρίζω πως πρόβλημα πχ μια διαφορική εξίσωση έχει μοναδική λύση. Δοκιμάζω διάφορους τρόπους επίλυσής του και αποτυγχάνω. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια δοκιμάζω τυχαία την πρώτη συνάρτηση που περνά από το μυαλό μου και ναι, το ικανοποιεί!

Λοιπόν εχω επιλύσει μαθηματικά πλήρως το πρόβλημα ναι ή όχι;

Ή μήπως θα αφαιρέσουμε από τα μαθηματικά την ενόραση; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το ξέρω πως, αν και δεν θα έπρεπε, το "μαντεύω" ξυπνά αρνητικές προκαταλήψεις.

Δες όμως την εξής περίπτωση: Γνωρίζω πως πρόβλημα πχ μια διαφορική εξίσωση έχει μοναδική λύση. Δοκιμάζω διάφορους τρόπους επίλυσής του και αποτυγχάνω. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια δοκιμάζω τυχαία την πρώτη συνάρτηση που περνά από το μυαλό μου και ναι, το ικανοποιεί!

Λοιπόν εχω επιλύσει μαθηματικά πλήρως το πρόβλημα ναι ή όχι;

Ή μήπως θα αφαιρέσουμε από τα μαθηματικά την ενόραση; ;)

Για να έχεις αυτήν την πληροφορία όμως θα πρέπει να αποδειχθεί πρώτα με μαθηματικά και όχι να τη χρησιμοποιήσεις αυθαίρετα. Που σημαίνει ότι η ενόραση δεν έχει νόημα πια. Αν δεν έχει αποδειχθεί και τη χρησιμοποιήσεις έτσι απλά και μετά δεν ψάξεις να δεις αν επιδέχεται άλλες λύσεις τότε ναι δυστυχώς είσαι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
η διαφορά μαθηματικών και φυσικής χμ..
δηλαδή η διαφορά θεωρίας και πράξης;
μπορεί να επιλέξει κανείς μεταξύ δύο αλληλένδετων επιστημών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
η διαφορά μαθηματικών και φυσικής χμ..
δηλαδή η διαφορά θεωρίας και πράξης;
μπορεί να επιλέξει κανείς μεταξύ δύο αλληλένδετων επιστημών;

Όχι,το θέμα είναι ποια είναι πιο πρωταρχική όπως ωραία το έθεσε κάποιος πιο πάνω (δεν θυμάμαι ποιος).

ΥΓ Καλως όρισες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μαθηματικά, διότι, αυτά και η σκέψη δημιούργησαν τη φυσική.
Με λίγα λόγια, τα μαθηματικά είναι η αρχή και η φυσική η εξέλιξη τους στο φυσικό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Mιας και δεν υπάρχει επιλογή χημείας... λέω μαθηματικά.
Δεν μπορώ να σας εξηγήσω γιατί...αρκει μια βόλτα από το Πειραματικό Λύκειο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tίποτα από τα δύο. Μπλιαξχ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
και τα δυο χαλια ειναι αλλα ας πουμε φυσικηηηηηη κ ας ειναι μπλιαχ κα αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Σόρυ, αλλά τώρα ανακάλυψα το θεματάκι... Λοιπόν...

"Η φυσική είναι η ενασχόληση με την ομορφιά της φύσης.
Τα μαθηματικα είναι η ενασχόληση με τη φύση της ομορφιάς".

(Δεν είναι δικό μου.)

Είναι προφανές το τί ψηφίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Maths for ever :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Φυσική λέμεεεεεεεεε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μαθηματικα οε οε οε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής σας νικάμε 19-9 πάλιοφυσικάκηδες :P :hehe: :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top