Επισκευή μητρικής φορητού

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου χάλασε ο φορητός μου. Δεν μπουταρε το έστειλα στην alman που είναι το εργαστήριο που συνεργάζεται με την αντιπροσωπείας και λίγο πολύ μου είπε ότι θέλει αλλαγή όλη η μητρική και το κόστος θα είναι 640 ευρώ.

Ο φορητός μου είναι ο acer E1- 572G



Επίσης μου είπε οτι ο επεξεργαστής, η κάρτα στους φορητούς είναι ενσωματωμένα στην μητρικη :worry: και πρέπει να αλλαχτούν όλα.

Θέλω να με βοηθήσετε:

Πρώτο ισχύει αυτό που είπε ο τυπάς ; :/: ή έλεγε μπουρδολογίες. Δηλαδή δε μπορώ σε φορητό μηχάνημα να αλλάξω επεξεργαστή και κάρτα σε νέα μητρική; όπως τα συστήματα γραφείου ;

Σκοπεύω να αγοράσω μητρική από το ebay και να την βάλω .... :P να το επιχειρήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δυστυχώς focko o φορητός σου τα έχει κολλημένα όλα πάνω του (επεξεργαστή, κάρτα γραφικών). Στο ebay θα βρεις και φτηνές μητρικές του μοντέλου γιατί ενσωματώνουν φτηνό επεξεργαστή ή δεν έχουν κάρτα γραφικών. Κατά τη γνώμη μου βρες ένα μαγαζί που φτιάχνει μητρικές γιατί τα λεφτά είναι πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Υπαρχει μαγαζι που φτιαχνει μητρικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπαρχει μαγαζι που φτιαχνει μητρικες?

Τι περισσότερες φορές είναι ένας πυκνωτής που έχει σκάσει και τον αντικαθιστάς. Πάντως τα πάντα φτιάχνονται. Απλώς πρέπει να εντοπίσεις τα ελλατωματικά κομμάτια στη μητρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

να το λαπτοπ μου. Βλέπετε τι κάνει όταν το ανοίγω. Ανοιγκοκλείνει το 3 λαμπάκι μάλλον του σκληρού δίσκου και δε μποοτάρει καθόλου ουτε μπαίνω στα windows. Λιγό καιρό πριν μου το έκανε αλλά μετά από μια αναμονή λίγων λεπτών μου μπούταρε και ήταν τζιτζι μέχρι να του ξανακάνω restart.


Το δοκίμασα να μπουτάρει χωρίς τον σκληρό και έκανε πάλι τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
το πηγες σε τεχνικο και σου ειπε οτι εινια η motherboard?
Δεν φαινεται να ειναι η motherboard .Ο ηχος που εκανε στην αρχη ενα τριξιμο ηταν απο το λαπτοπ?Τοτε ειναι σκληρος δισκος.Τωρα γιατι δεν αναβει η οθονη.Μηπως θελει καποιο reset?
Να καηκε η καρτα γραφικων?
Γενικοτερα το laptop θελει δουλεια.Αλλα δεν φαινεται να ειναι τοσο μεγαλη ζημια δηλαδη motherboard.
Οποτε εαν η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη στη μοδερμπορντ καντου μια επισκευη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
το πηγες σε τεχνικο και σου ειπε οτι εινια η motherboard?
Δεν φαινεται να ειναι η motherboard .Ο ηχος που εκανε στην αρχη ενα τριξιμο ηταν απο το λαπτοπ?Τοτε ειναι σκληρος δισκος.Τωρα γιατι δεν αναβει η οθονη.Μηπως θελει καποιο reset?
Να καηκε η καρτα γραφικων?
Γενικοτερα το laptop θελει δουλεια.Αλλα δεν φαινεται να ειναι τοσο μεγαλη ζημια δηλαδη motherboard

Στην alman το εστειλα (αντιπροσωπεια της acer) από ότι φαίνεται δεν τον ανοίξανε καν και μου πανε μητρική από το τηλεφωνο.... reset έκανα οπως το λεει σε ένα φορουμ ξενογλωσσο που ειδα. , εβγαλα την μπαταρία πατησα για 55 λετπα το power button και το ξαναέκανα boot

Σκληρός μου φαινόταν αλλά τον δοκίμασα με δεύτερο και πάλι τα ίδια και πριν το στειλω έκανα back up τα αρχεία μου. Aκριβως το ιδιο μου έκανε το καλοκαίρι και μποοταρε αν το αφηνα καποια λεπτα...

Μολις το πάρω θα το ανοίξω να δω τι παιζει. Μήπως έχει κανένα διακοπτάκι η μητρική.

Πάντως όταν το ανοιγω δείχνει να ξεκινάει ο σκληρός και μετά σταματάει και ξανακεινάει και ξανασταματά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί δεν πέρασες ηλεκτρολόγος φόκε αφού σου αρέσει να σκαλίζεις ηλεκτρονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ειναι γιατρος ημμυ.
Φοκε τι διακοπτακι.Μην χανεις χρονο,δεν υπαρχει μαγικο διακοπτακι.Η καρτα γραφικων ειναι...
Βρισκεις επισκευαστη πλακετων και το φτιαχνεις....
Αν δεν εχεις ξαναανοιξει μην ανοιξεις....μπορει να καψεις και την μητρικη για πλακα....για πλακα ομως..
Τωρα δεν εχει καει η μητρικη απλως κυκλωμα γραφικων στην μητρικη ,εαν ειναι ενσωματωμενα ,οποτε δεν βαζεις χερι...
Παντως εαν τολμησεις να ανοιξεις,τσεκαρε μονο τα καλωδια εαν ειναι κουμπωμενα σωστα στη μητρικη.Αλλα και αυτο δεν σου το λυνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί δεν πέρασες ηλεκτρολόγος φόκε αφού σου αρέσει να σκαλίζεις ηλεκτρονικά.

νευρολόγος θα γίνω πάλι με ρεύματα θα παίζω :worry: οπότε το ίδιο είναι..

Ειναι γιατρος ημμυ.
Φοκε τι διακοπτακι.Μην χανεις χρονο,δεν υπαρχει μαγικο διακοπτακι.Η καρτα γραφικων ειναι...
Βρισκεις επισκευαστη πλακετων και το φτιαχνεις....
Αν δεν εχεις ξαναανοιξει μην ανοιξεις....μπορει να καψεις και την μητρικη για πλακα....για πλακα ομως..
Τωρα δεν εχει καει η μητρικη απλως κυκλωμα γραφικων στην μητρικη ,εαν ειναι ενσωματωμενα ,οποτε δεν βαζεις χερι...
Παντως εαν τολμησεις να ανοιξεις,τσεκαρε μονο τα καλωδια εαν ειναι κουμπωμενα σωστα στη μητρικη.Αλλα και αυτο δεν σου το λυνει


Ενοούσα μήπως υπάρχει διακόπης που το κάνει reset το bios. Άλλη λύση είναι να μήπως βγάλω την μπαταρία της μητρικής :confused:
Πριν τα κάνω αυτά θα το πάρω σε μαγαζί που φτιάχνει μητρικές (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε).

Βασική μου αρχή είναι πριν πάρω ένα καινούριο αντικείμενο είναι να διαλύσω το παλιό (προσπαθοντας να το φτιάξω). όπως πχ κάποιους μήνες πριν με το ipad που μου έσπασε η οθόνη (που στην τελική κατάφερα και το έφτιαξα).

όταν ήμουνα μικρός είχα έναν celeron 400mhz με voodoo banshee και τα φτιαχνα μόλος μου (τότε ήταν ωραία τα pc όχι οπως τώρα.
.
Τώρα βλέπω ότι οι κατασκευαστές κολλάνε επεξεργαστή και κάρτες στην μητρική..... :mad: για να μας αναγκάζουν να παίρνουμε νέο όταν τελειώνει η εγγύηση.

Το σύστημα είανι core i5 και έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών amd hd750 (κολλημένη στην μητρική μάλλον). Μέχρι να χαλάσει ήμουν ευχαριστημένος με αυτό και είχα σκοπό να το κρατήσω πολλά χρόνια και τώρα κλαίω. Είχα σκοπό να αγοράσω και ssd :/ .... τώρα κλαψ φωκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top