Internet και παιδιά

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σε ένα συνέδριο για την σεξουαλική κακοποίηση που είχα πάει μας είχαν πει ότι υπάρχουν φίλτρα που μπορούν να βάζουν οι γονείς για να απαγορεύουν την είσοδο των παιδιών τους σε sites ακατάλληλου περιεχομένου σύμφωνα με την άποψη των γονιών.

Οπότε το internet δεν είναι στάνταρ επικίνδυνο. Για μένα είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο και θα επιτρέπω στα παιδιά μου να έρχονται σε επαφή με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πλάκα σου κάνω πιδιμ.
συνήθως τα αγοράκια είναι αυτά που εθίζονται περισσότερο...μαζί με το αδέρφι ανακαλύψαμε το ίντερνετ, αυτός χώθηκε στις τσόντες και στα παιχνίδια, εγώ κόλλησα με τσάτινγκ..
μας πέρασε η κάψα και των δύο, εντέλει.

Εγώ πάλι κόλλησα με τον προγραμματισμό :P
Οπότε θεωρώ οτι ο υπολογιστής μου βγήκε τελικά ένα πολύ χρήσιμο και δημιουργικό εργαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το 93 μπήκα πρώτη φορά στο "θαύμα" την υλοποίηση των ονείρων των δικών μου και όλων μας, Τώρα κοιτάζω το Δημιούργημα του Ανθρώπου και αποστρέφω το βλέμμα μου από ντροπή
Και γω τοτε περιπου. Αλλα ηξερα απο τοτε τι δρομο θα παρει (μεχρι ενα σημειο). Αλλωστε εμεις παιρνουμε αυτο το δρομο. Το ιντερνετ δεν εχει ψυχη, δεν πραττει, δεν κρινει, δεν επιλεγει. Εμεις πρεπει. Οπως ειπαν και αλλοι, και το εχω πει και γω πολλες φορες, τιποτα δεν ειναι απο μονο του καλο η κακο. Η αξια ή η απαξια του, εγκειται στη χρηση του (το χει πει καποιος συγγραφεας αυτο και δε θυμαμαι ποιος, μη κλεβω κιολας).

Ουτε η απαγορευση ειναι λυση. Η ουσιαστικη λυση ειναι να χτισεις καλη κριτικη ικανοτητα στο παιδι, με σωστα κριτηρια, ωστε να μπορει μονο του σιγα σιγα να κανει σωστες επιλογες και να μη βλεπει τα πραματα απο λαθος πρισμα και να μην παρασυρεται.

Το ίντερνετ μαλιστα ισως ειναι το μονο εργαλειο που εχουμε για να μην αποβλακωθει το 100% του πληθυσμου, απο παραπληροφορηση, σαχλαμαρες, τρομοκρατια πληροφοριας, καλλιεργεια αλλοτριωμενων νοοτροπιων, και ανεξελεγκτη επεκταση της "νεας ταξης πραγματων".

Οσο πιο ελευθερο και μη ελεγχομενο μεινει το ίντερνετ, τοσο περισσοτερες ελπιδες εχουμε. Τη μερα που θα φιμωθει και η τελευταια ελευθερη σελιδα ίντερνετ, απλα θα πρεπει να πεσουμε απο κανεναν γκρεμο ή να βγουμε στους δρομους με κουζινομαχαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.

Πάνο Σε Ευχαριστώ Πάρα Πολύ για αυτή την διατύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Απλά το Internet είναι... το Internet, ένα τεχνολογικό επίτευγμα και συνεπώς ο καθένας μπορεί να το πιάνει στο στόμα του ως μία λέξη και να του ρίχνει όλα τα κακά. :)
-petros


Αυτό ακριβώς αγαπητέ Πέτρο. Όπως κάθε επίτευγμα, έτσι κι αυτό δείχνει στον περισσότερο κόσμο μόνο μια πλευρά του. Άραγε ξέρουν πολλοί ότι υπάρχει το msn να επικοινωνείς με κόσμο;; Οι περισσότεροι μόλις ακούνε internet φτιάχνουν στο μυαλό τους μια εικόνα γεμάτη παιχνίδια και χαβαλέ ή φαντάζονται πορνο-ιστοσελίδες (από αυτά που προβάλλει το γυάλινο κουτί) και τους δημιουργείται μια αποστροφή.




Το internet είναι μια προέκταση στον τομέα της επικοινωνίας για τον άνθρωπο, είναι ένα νέο όπλο. Είναι το μοναδικό μαζικό μέσο που έχουμε για αμφίδρομη επικοινωνία. Πρέπει να το προστατεύσουμε.


Συμφωνώ. Πολύ ωραία η διατύπωσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
συνφωνω απολυτα...απλα δεν βλεπω το λογο ενα παιδι μεχρι τα 16,17 να χρησιμοποιει εστω και στο ελαχιστο το νετ...το θεωρω περιττο..

Eυτυχώς ή δυστυχώς, σήμερα το ίντερνετ(και πόσο μάλλον αύριο μεθαύριο) είναι απόλυτα συνυφασμένο με τον Η/Υ...κακά τα ψέμματα, αλλά δύσκολα να βρεις πλέον πισι χωρίς ίντερνετ!(βλέπε και τις προσφορές που συνδέουν πλέον την σταθερή τηλεφωνία με την adsl....:))
So...αν εφαρμοζόταν στην πράξη η αποψή σου, για το ηλικιακό κομμάτι των εφήβων στο οποίο αναφέρεσαι....τότε μάλλον οι σχολές Πληροφορικής ή που θα ήταν άδειες ή που θα ήταν γεμάτες με παιδιά που δεν θα είχαν ιδέα απο υπολογιστές....
Αναλογίσου πόσα άτομα που έχουν κλίση σε αυτό το μηχάνημα so-called PC, θα έχαναν "μέσα από τα χέρια τους" ένα από τα πιο περιζήτητα επαγγέλματα σε τούτη την κοινωνία της πληροφορίας!:)

Γενικά για να απαντήσω και εγώ στο ερώτημα είμαι και εγώ της άποψης ότι παν μέτρον άριστον! Στα κατάλληλα χέρια και με την σωστή καθοδήγηση σε ένα παιδί, από όταν είναι μικρό, το πισι μπορεί να γίνει ένα χρησιμότατο "όπλο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
μωρε λες να κοιτουσα απλα το ταβανι και να μην ειχα ασχοληθει με τιποτα..???
γιατι εγω θυμαμαι οτι και μπαλετο χρονια εκανα....και πιανο εμαθα...και στιβο εκανα...και ξενες γλωσσες εμαθα...και ετρεξα και επαιξα επισης παρα πολυ κ.ο.κ..γιατι μιλαμε για παιδια και οχι για ενηλικες...το οτι δεν ειχα ιντερνετ αγαπητε μου δε σημαινει οτι δεν εξελιχθηκα...λες να ημουν απο τα τυχερα παιδια που υπηρχαν ατομα γυρω μου που μπορουσα ακομα και να συζητησω για τα ενδιαφεροντα μου???

Και σε τι πιστεύεις ότι θα ζημίωνε αν είχες και internet; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sepsis

Νεοφερμένος

Ο sepsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
φυσικα και θα ζημιωνε
Τα παιδια σε αυτη την ηλικια θελουν το ιντερνετ για 3 σκοπους: πορνό,τσατ και lineage! και τα τρια ειναι τρομερο καψιμο και μην μου πειτε δεν ισχυει! μια βολτα να κανετε σε internet cafe θα δειτε τι χαμος γινετε
και ναι το θεωρω αχρηστο το ιντερνετ σε αυτες τις ηλικιες μεχρι τα 16-17...και στα αδερφια μου που ειναι μικρα εχω απαγορεψει τη χρηση του ιντερνετ με καταλληλο κωδικο γιαυτον ακριβως το λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δλδ απαγορεύεις κάτι χρήσιμο επειδή, κατά την γνώμη σου, έχει 3 αρνητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
φυσικα και θα ζημιωνε
Τα παιδια σε αυτη την ηλικια θελουν το ιντερνετ για 3 σκοπους: πορνό,τσατ και lineage! και τα τρια ειναι τρομερο καψιμο και μην μου πειτε δεν ισχυει! μια βολτα να κανετε σε internet cafe θα δειτε τι χαμος γινετε
και ναι το θεωρω αχρηστο το ιντερνετ σε αυτες τις ηλικιες μεχρι τα 16-17...και στα αδερφια μου που ειναι μικρα εχω απαγορεψει τη χρηση του ιντερνετ με καταλληλο κωδικο γιαυτον ακριβως το λογο
Δεν μπορούμε βρε sepsis να πούμε ότι όλα τα παιδιά θέλουν το νετ γι' αυτούς τους 3 λόγους.

Εγώ τουλάχιστον όταν έμπαινα σ' αυτήν την ηλικία ενημερωνόμουν για ποδόσφαιρο (φανατικά, καθημερινά ήμουν στο site της UEFA :P) και για cheats/strategies/reviews σε PC Games.

(Βρήκα ένα αντιπαράδειγμα, άρα σε καταρρίπτω :P)



Δεν γνωρίζω αν έπαιξε ρόλο που είχα τη θρυλική dial up μου τότε κι έμενα το πολύ μία με δύο ώρες μέσα.
Μην ξεχνάς επίσης τα νέα features των Vista, μπορείς να ρυθμίζεις τον Υπολογιστή σου να μένει ανοιχτός μόνο για κάποιες ώρες καθημερινά - χωρίς να 'μαι σίγουρος ότι λειτουργεί έτσι ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δλδ απαγορεύεις κάτι χρήσιμο επειδή, κατά την γνώμη σου, έχει 3 αρνητικά;

Το τι είναι χρήσιμο και τι όχι εξαρτάται από αυτόν που το χρησιμοποιεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι τα παιδάκια κατεβάζουν τσόντες από το Ιντερνετ. Εκτός και αν εγώ είμαι πολύ αθώα...

Και αμφιβάλω το μεγαλύτερο ποσοστό ασχολείται με 'πορνό,τσατ και lineage' Θα σου φέρω και το δικό μου αντιπαράδειγμα λοιπόν. Η μικρή μου αδερφή που έχει υπολογιστή από όταν ήταν 4 χρονών τώρα πια που έφτασε στα 10 σε αυτή τη μικρή ηλικία ξέρει να χρησιμοποιεί σχετικά καλά τον υπολογιστή, το Microsoft Word αλλά και το διαδίκτυο γενικότερα για να βρίσκει πληροφορίες για εργασίες του σχολείου της και ο μόνος λόγος για τον οποίον 'σερφάρει' σε ιστοσελίδες είναι για να μπει στην Φλορεσιέντα (παιδικό πρόγραμμα) και σε άλλα διάφορα παιδικά σαιτ με παιχνιδάκια για παιδιά.

Μα και εγώ προσωπικά το πρώτα τρία χρόνια που χρησιμοποιούσα το ίντερνετ και ήμουν γύρω στα 12 το χρησιμοποιούσα για να διαβάζω fanfiction κυρίως. (fanfiction = διαδικτυακή λογοτεχνία βασισμένη σε υπαρκτά έργα) Και αυτό με ωφέλησε κιόλας γιατί διαβάζοντας επί τρια χρόνια Αγγλικά κείμενα έμαθα τη γλώσσα άπταιστα.

Άλλωστε κάποιος μπορεί να βάλει ένα block στον υπολογιστή για chatting και πορνό sites. E και σίγουρα δεν πρέπει να αφήνουμε ένα παιδί με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή να κάνει ότι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Mην ξεχνάμε ότι πάντα υπάρχει η δυνατότητα να κλειδώνονται σελίδες που περιέχουν "ύποπτες" λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και σε τι πιστεύεις ότι θα ζημίωνε αν είχες και internet; :confused:

δεν αμφισβητω την χρησιμοτητα του ιντερνετ σε καμμια περιπτωση...αλλα η ερωτηση σου ειναι υποθετικη και δεν ξερω πως θα χρησιμοποιουσα το μεσο αυτο στις ηλικιες που ανεφερα...αλλα επειδη ακομα και σε μεγαλυτερη ηλικια που γνωρισα το νετ ειδα πως και εγω περασα απο μια φαση κολληματος..δε θα ηθελα να το ειχα περασει σε μικροτερη ηλικια...απλα δε βλεπω το λογο...και δεν αναφερομαι σε χειρισμο pc αλλα στο νετ και σε ολα τα συναφη...
να σου αναφερω και κατι που ειδα χθες και για μενα ηταν θλιβερο...ημουν για ποτο και μετα για φαγητο...και 4 το πρωι ενω επεστρεφα σπιτι... περασα εξω απο ενα νετ καφε το οποιο ειχε μεσα καμμια 30αρια πιτσιρικια...ηταν αποκαρδιωτικο το θεαμα...για μενα τλχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να σου αναφερω και κατι που ειδα χθες και για μενα ηταν θλιβερο...ημουν για ποτο και μετα για φαγητο...και 4 το πρωι ενω επεστρεφα σπιτι... περασα εξω απο ενα νετ καφε το οποιο ειχε μεσα καμμια 30αρια πιτσιρικια...ηταν αποκαρδιωτικο το θεαμα...για μενα τλχ...

όχι απλά αποκαρδιωτικό αλλά .... άστα να πάνε!
όμως για αυτό το κατάντημα δεν φταίει το Internet που υπάρχει αλλά οι γονείς που τέτοια ώρα "επιτρέπουν" στα παιδιά τους να είναι έξω
επιπλέον.... αν είναι και σκοπεύει να το κάνει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (γιατί αν μιλάμε να φτάσει το παιδί να είναι στις 4 το πρωί σε νετ καφέ μιλάμε για ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ παιδί που αδιαφορεί για πιθανές συνέπειες) τότε χίλιες φορές να υπάρχει στο σπίτι και να ξενυχτάει μέσα στο σπίτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
όχι απλά αποκαρδιωτικό αλλά .... άστα να πάνε!
όμως για αυτό το κατάντημα δεν φταίει το Internet που υπάρχει αλλά οι γονείς που τέτοια ώρα "επιτρέπουν" στα παιδιά τους να είναι έξω
επιπλέον.... αν είναι και σκοπεύει να το κάνει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ (γιατί αν μιλάμε να φτάσει το παιδί να είναι στις 4 το πρωί σε νετ καφέ μιλάμε για ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ παιδί που αδιαφορεί για πιθανές συνέπειες) τότε χίλιες φορές να υπάρχει στο σπίτι και να ξενυχτάει μέσα στο σπίτι!

καταλαβαινω τη λογικη σου..απο τα χειριστα τα χειροτερα αλλα και αυτο λυση δεν ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μπορει να μου απαντησει καποιος για ποιο λογο να χρησιμοποιει ενα παιδι π.χ στα 13,14,15 του ιντερνετ?...ειμαι πολυ περιεργη...:hmm:
Στα 15 τα παιδιά, έχουν πλέον δικά τους παιδιά :P

O υπολογιστής είναι ένα εργαλείο, το internet βασική...υπολογιστική παράμετρος του. Όπως με ένα μαχαίρι μπορείς να αυτοτραυματιστείς, να κόψεις ένα ανθρώπινο κεφάλι ή ένα...κεφαλοτύρι, έτσι και με αυτό η χρησιμότητα του εξαρτάται από την χρήση του.
Και βεβαίως τα χέρια που τον χειρίζονται δεν θα τα κρίνουμε βάση ηλικίας, βάζοντας ένα φυσικό όριο εννοείται, όπως σε κάθε τι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνια14

Νεοφερμένος

Η Αντωνια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η λυση δε πιστευω οτι ειναι να μην εχουν καθολου ιντερνετ τα παιδια. Φυσικα μιλωντας μετα απο 10 χρονων γιατι πριν τα 10 δε θα επρεπε να εχει κανενα παιδι ιντερνετ αλλιως θα χασει την παιδικη του περιοδο και αυτην την αθωοτητα. Μετα τα 10 με λιγη επιβλεψη θα μπορουσαν τα παιδια να το χρησιμοποιουν αλλα παντα με μετρο. Στις μερες μας τα παιδια εχουν αρχισει να χρησιμοποιουν κινητα, tablet και το ιντερνετ γενικα απο τρομερα μικρες ηλικιες το οποιο ειναι απραδεκτο απο τους γονεις. Τα παιδια οσο ειναι παιδια πρεπει να παιζουν εξω με αλλα παιδια και να ραστηριοποιουνται και οχι να παιζουν με ψηφιακους φιλους και χαρακτηρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top