Αγορές από eBay

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα ειδα οτι πρεπει να βαλεις την καρτα σου για εγγραφη οταν εχεις τσαμπα μαιλ..υποθετω θα ειναι οκ:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
αλλα ειδα οτι πρεπει να βαλεις την καρτα σου για εγγραφη οταν εχεις τσαμπα μαιλ..υποθετω θα ειναι οκ:worry:
Γράφεται απλά με Mail

Η διαδικασία ειναι αυτόματη εγώ απλά ενεργοποίησα το PayPal μου και το σύνδεσα στο λογαριασμό μου στο eBay με χρέωσε τόσα όσα έλεγε η αγγελία και 3 δολάρια επιπλέον για έξοδα αποστολής. Περιμένω το προϊόν σε λίγες μέρες αν δε μου σταλθει δε ξέρω τι θα κάνω μάλλον θα κλεγομαι στο πάρον θέμα στους έμπειρους ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μονο 3 δολαρια αποστολη?τοσο ουτε απο αθηνα δεν χρεωνουν..
γιατι τοσο λιγα
και οι κουφες αποριες συνεχιζουν,αποδειξη αγορας πώς παιρνεις για να λειτουργει καιη εγγυηση?απλα το ζητας απο την τραπεζα σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Γράφεται απλά με Mail

Η διαδικασία ειναι αυτόματη εγώ απλά ενεργοποίησα το PayPal μου και το σύνδεσα στο λογαριασμό μου στο eBay με χρέωσε τόσα όσα έλεγε η αγγελία και 3 δολάρια επιπλέον για έξοδα αποστολής. Περιμένω το προϊόν σε λίγες μέρες αν δε μου σταλθει δε ξέρω τι θα κάνω μάλλον θα κλεγομαι στο πάρον θέμα στους έμπειρους ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω :)

Πόσες μέρες το περιμένεις..?
Εάν έχει αργήσει αρκετές μέρες ...>15 μέρες...στείλε μήνυμα στο seller και εάν δεν σου απαντήσει ή σου δώσει καμία περίεργη απάντηση μπορείς να ανοίξεις case στο ebay με την αιτιολογία ότι δεν έχεις λάβει ακόμα το προιόν..ώστε να πάρεις να λεφτά σου πίσω μέσω paypal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μονο 3 δολαρια αποστολη?τοσο ουτε απο αθηνα δεν χρεωνουν..
γιατι τοσο λιγα
και οι κουφες αποριες συνεχιζουν,αποδειξη αγορας πώς παιρνεις για να λειτουργει καιη εγγυηση?απλα το ζητας απο την τραπεζα σου?

:hmm: μπορεί να ήταν και 3 λίρες Αγγλίας
Δε ξέρω γιατί ήταν τόσο φτηνά
Δεν έχω παραλάβει ακόμα προϊόν και δε ξέρω για απόδειξη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
το ebay gr uk κλπ διαφερουν στα προιοντα?

και η κοινη απορια,,τα μεταφορικα πόσο πάνε συνηθως απο ευρωπη πχ αγγλια σε ελλαδα?
απο αθηνα πχ μπορει να ειναι και 10 ευρω..

αξιζουν τα μεταφορικα σε παραπλησιες τιμες ή προτιμας να παρειςα πο ντοπια μαγαζια eshop πχ και να στο φερει εδω κοντα?

εξακολουθω να ειμαι δυσπιστος στις εξαποστασεως αγορες..

Απλά το ebay.co.uk έχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα και πλήθος προιόντων από το ebay.gr.
Εγώ το ebay.co.uk χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά.

Μην ανησυχείς ...ότι θα σε κλέψουν..απλά να προτιμάς sellers που έχουν πολλές θετικές αξιολογίσεις.(>99%).
Εγώ από τέτοιους sellers αγοράζω και ποτέ δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ebay.gr, ειναι απλα μια μεταφρασμενη ιστοσελιδα που κυριως εχει προιοντα του eBay UK. eBay εχουν οι: Αυστραλια, Ηνωμενο Βασιλειο, Ηνωμενες Πολιτειες, Βελγιο, Καναδας, Γερμανια, Γαλλια, Ιταλια, Ολλανδια, Ιρλανδια, Σουηδια, Ελβετια, Ισπανια, Πολωνια, Χονγκ Κονγκ, Ινδια, Μαλαισια, Νεα Ζηλανδια, Φιλιπιννες, Σιγκαπουρη και η Νοτια Κορεα.

Δυστυχως η Ελλαδα δν εχει ακομα δικια της αγορα που σημαινει οτι ειναι πολυ δυσκολες οι πωλησεις προιοντων. Τωρα για αγορες εγω προτιμω το ebay UK ενω μπορει να βρεις αρκετα και στο ebay DE απλα πολλοι πωλητες δν στελνουν Ελλαδα. Απο Αμερικη υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο κρατησουν τελωνειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ebay UK ενω μπορει να βρεις αρκετα και στο ebay DE απλα πολλοι πωλητες δν στελνουν Ελλαδα. Απο Αμερικη υπαρχει παντα η πιθανοτητα να στο κρατησουν τελωνειο...
α,,χρησιμο
ποσο πανε τα μεταφορικα συνηθως απο αγγλια ελλαδα? για 2 κιλα πραμα πχ ενα λαπτοπ..χοντρικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
α,,χρησιμο
ποσο πανε τα μεταφορικα συνηθως απο αγγλια ελλαδα? για 2 κιλα πραμα πχ ενα λαπτοπ..χοντρικα?

Eπειδή στην Αγγλία χρησιμοποιούν το Royal Mail ως ταχυδρομική υπηρεσία..τσέκαρε για τιμές εδώ..https://www.royalmail.com/personal/sending-mail

Συνήθως είναι στις 27-30 GBP..αλλά μην ξαφνιαστείς αν δεις και με 40..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και £30 να πανε τα μεταφορικα ειναι €35. Βαλε και την προμηθεια μετατροπης νομισματος, που σε ενα ποσο ας πουμε £400 θα ειναι υπολογισιμη, οποτε πιστευω συμφερει μονο αν η τιμη ειναι πολυ χαμηλη. Πλεον στην Ελλαδα παιρνεις λαπτοπ με 350€...

Τωρα δν ξερω τι θα ισχυει με τον Καναδα που υπεγραψε συνθηκη με την ΕΕ για ελευθερο εμποριο, δν το εχω ψαξει αλλα μπορει οτι παιρνουμε απο εκει να μην εχει τελωνειο. Απο εκει αξιζουν περισσοτερο αγορες ηλεκτρονικων σε σχεση με τη Βρετανια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και £30 να πανε τα μεταφορικα ειναι €35. Βαλε και την προμηθεια μετατροπης νομισματος, που σε ενα ποσο ας πουμε £400 θα ειναι υπολογισιμη, οποτε πιστευω συμφερει μονο αν η τιμη ειναι πολυ χαμηλη. Πλεον στην Ελλαδα παιρνεις λαπτοπ με 350€...
α,,τοξερα οτι ειναι τοσο ακριβα,γιαυτο προτιμω ελληνικα μαγαζια
τοτε τι συμφερει να αγοραζεις απο ebay ?αν οχι ηλεκτρονικα ?

προσπαθω να καταλαβω τι με συμφερει να αγορασω απο εξω..


πλεον νομιζω οτι αφου ολα τα κινεζικα θα ερχονται απο εδω σιγα σιγα ολα τα ηλεκτρονικα ειδη,,θα ειναι φτηνοτερα εδω παρα στη βορεια ευρωπη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
α,,τοξερα οτι ειναι τοσο ακριβα,γιαυτο προτιμω ελληνικα μαγαζια
τοτε τι συμφερει να αγοραζεις απο ebay ?αν οχι ηλεκτρονικα ?

προσπαθω να καταλαβω τι με συμφερει να αγορασω απο εξω..


πλεον νομιζω οτι αφου ολα τα κινεζικα θα ερχονται απο εδω σιγα σιγα ολα τα ηλεκτρονικα ειδη,,θα ειναι φτηνοτερα εδω παρα στη βορεια ευρωπη..

Εγω αγοραζω συνηθως αξεσουαρ για το κινητο ή για το αυτοκινητο (τυπου mp3 transmitter), αλλοι γνωστοι μου αγοραζουν μεχρι ανταλλακτικα αυτοκινητου, μουσικα οργανα ή ρουχα. Γενικα δν συμφερουν και τρελα οι αγορες απο εξωτερικο εκτος αν ειναι πολυ χαμηλες οι τιμες.

Οσο αυτο που λες για τα gadget και τωρα ολα κατασκευαζονται στην Κινα αλλα το κοστος δν ειναι λογω 'μεταφορικων' αλλα λογω δασμων που επιβαλλει η Ελλαδα στα προιοντα. Για αυτο για παραδειγμα στην Ελβετια ειναι φθηνοτερα απο την Ελλαδα. Γενικα η Ελλαδα ειναι αρκετα πιο ακριβη στα ηλεκτρονικα σε σχεση με τη βορεια ευρωπη. Αλλα πλεον η διαφορα εκμηδενιζεται με τα skroutzομαγαζα που σου δινουν τιμες Ευρωπης αλλα ειναι στην Ελλαδα και δν χρειαζεται να τα παραγγελνεις απ εξω. Πχ το SIII εχει 280€ σε αυτα τα μαγαζια (τιμες παρομοιες με την Ευρωπη) ενω το Πλαισιο και τα υπολοιπα μεγαλα μαγαζια το εχουν 400€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πολύ ασφαλές το ebay. Αν δεν παραλάβετε το προιόν ο ebays επιστρέφει τα λεφτά πισω. Επίσης αν παραλάβετε σπασμένο το προιόν και το φωτογραφίσετε γίνεται το ίδιο.

Έπεσα μάλλον σε απατεώνα seller ο ebays μου επέστρεψε τα λεφτά χωρίς πολλά πολλά.

@xristaras
Το amazon Αγγλίας δεν έχει τελωνείο σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top