Facebook: υπέρ ή κατά;

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Για πολλους λογους πιστευω οτι καλυτερα να μην υπηρχε.

Μπορείς να αναλύσεις μερικούς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά,είναι ένα ακόμα site.σε όποιον δεν αρέσει δε το χρησιμοποιεί.απλό νομίζω.κάνετε πολύ ντόρο κράζοντας το.το φτιάχνετε.το κάνετε διασημότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παιδιά,είναι ένα ακόμα site.σε όποιον δεν αρέσει δε το χρησιμοποιεί.απλό νομίζω.κάνετε πολύ ντόρο κράζοντας το.το φτιάχνετε.το κάνετε διασημότερο.

μακάρι να ταν τόσο απλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
duckface, ένα απ'τα τραγικότερα αποτελέσματα του φου-μπου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
παιδιά,είναι ένα ακόμα site.σε όποιον δεν αρέσει δε το χρησιμοποιεί.απλό νομίζω.κάνετε πολύ ντόρο κράζοντας το.το φτιάχνετε.το κάνετε διασημότερο.

Και ομως εχω φαει ΤΟ κραξιμο απο φιλους και γνωστους που δεν εχω φεις!!Λες και μας ειναι απαραιτητο δηλαδη....εχει μπει για τα καλα στη ζωη μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
καλά κάνεις και δεν έχεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σβήστε το facebook και φτιάξτε fuckbook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι οταν ειχα facebook και εβλεπα να λεει

"Ο ταδε κοινοποιησε αυτο...."
"Ο ταδε αλλαξε τη φωτογραφια του προφιλ του..."
"Ο ταδε προστεθηκε σε μια φωτογραφια..."
"Ο ταδε βρισκοταν σε αυτη την τοποθεσια..."
"Ο ταδε δηλωσε αυτο..."
"Στον ταδε αρεσει αυτο..."
"Ο ταδε επαιξε και κερδισε αυτο..."
"Ο ταδε προσθεσε μια φωτογραφια..."
κτλ

ηθελα να τους γραψω απο κατω "στ αρχ**δια μας".

Ναι, ναι ενταξει δεν εχω αλλα μονο αυτο μου εβγαινε να τους γραψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι οταν ειχα facebook και εβλεπα να λεει

"Ο ταδε κοινοποιησε αυτο...."
"Ο ταδε αλλαξε τη φωτογραφια του προφιλ του..."
"Ο ταδε προστεθηκε σε μια φωτογραφια..."
"Ο ταδε βρισκοταν σε αυτη την τοποθεσια..."
"Ο ταδε δηλωσε αυτο..."
"Στον ταδε αρεσει αυτο..."
"Ο ταδε επαιξε και κερδισε αυτο..."
"Ο ταδε προσθεσε μια φωτογραφια..."
κτλ

ηθελα να τους γραψω απο κατω "στ αρχ**δια μας".

Ναι, ναι ενταξει δεν εχω αλλα μονο αυτο μου εβγαινε να τους γραψω.
δεν είσαι η μονη που σκεφτόταν-σκέφτεται κάτι τέτοιο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
σβήστε το facebook και φτιάξτε fuckbook
You sir,you are the troll of this month . :slourp:

Πάντως περα απο τα μειονεκτήματά του,με το φμπ σκάει και λίγο το χειλάκι μου.
Βαριόμουν τέρμα τις προάλλες και βρήκα την εξής παπαρδέλα-γκρουπ

''Είμαι και εγώ κάγκουρας και πάω ΙΚΕΑ ''
:confused:

ή αν σου τύχει μια περιπτωσάρα του στυλ -ντιβοκάγκουρας-
''μπείτε εγγραφές αζαπουλίνες μου ,δεν μπορώ να κάνω αντ όλους ''

νιαχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

υπερ ή κατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZinaM

Νεοφερμένος

Η Ζήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Κατά, εντελώς όμως. Το βιντεάκι του diotima τα λέει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Κατά, εντελώς όμως. Το βιντεάκι του diotima τα λέει όλα.

O? diotima ισως να εχει δικιο με αυτο το βιντεακι.Δεν παυεις ομως να συναινεις να δινεις προσωπικα δεδομενα σου ειτε εγγραφεσαι στο φμπ,ειτε στο στεκι,ειτε στο sxeseis.gr.
Ας το δουμε λιγο σφαιρικα το ζητημα.Ειναι ολοκληρο το διαδικτυο,ειναι ενα συγκεκριμενο attitude που οφειλει ο καθενας να γνωριζει και να υιοθετει για να προστατεψει τον εαυτο του και τους γυρω του.

υ.γ.1κοντολογις, τρολλαρετε,γιατι χανομαστε!:look:
υ.γ2 μη δημοσιευετε φωτοζζ που υπαρχουν και αλλοι αγνωστοι ή και φιλοι/ες σας σαυτες,καθως μπορει να σας κανουν μηνυση,ανεβαζοντας τες χωρις τη δικια τους συγκαταθεση!:confused:
(ναι για σας το λεω,party animals!)
υ.γ3 anisixe,αν το βλεπεις αυτο τωρα,απλα μην κανεις φμπ ή κατεστρεψε το αν εχεις!σεξομανη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω κάτι στο ίντερνετ (σε "μορφή" ατομικής άποψης/σκέψης), με το οποίο θα ταυτιστώ 100% , και το οποίο χωρίς να είναι "δημιούργημα" μου, να αποτελεί ίσως ένα πιστό "σκανάρισμα" προσωπικών μου πεποιθήσεων. Αν εξαιρέσεις δηλαδή το γεγονός πως ο "κάτοχος" του παρακάτω δημοσιεύματος είναι χρήστης του Facebook, ενώ εγώ όχι, δεν θα βρεις ούτε φράση που να μην αποτυπώνει και παρουσιάζει επακριβώς την άποψή μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Το δημοσίευμα αυτό προέρχεται από ένα blog ενός νέου ανθρώπου (που"παρουσιάστηκε" τρία χρόνια πριν) και που πιστεύω αξίζει να διαβαστεί και ίσως να γίνει και αφορμή "πρόκλησης" γόνιμων συζητήσεων πάνω στο θέμα:

Facebook: Το πιο άχρηστο κατασκεύασμα καθημερινής χρήσης


Αρχικά να ξεκαθαρισω ότι είμαι μέλος του facebook, αρκετα ενεργό παλαιότερα, σχεδόν ανενεργό τον τελευταίο καιρό. Δεν διέγραψα το λογαριασμό μου για καθαρά πρακτικούς λόγους, και επειδή υπάρχουν άτομα με τα οποία θα ήθελα να επικοινωνώ κάπου κάπου και που αντί για mail χρησιμοποιούν facebook.
Να με συγχωρέσετε σας παρακαλώ αλλά θα γράψω την άποψη μου, με τον πιο σωστό τρόπο κατά την άποψη μου, «ντόμπρα και σταράτα».


Το facebook είναι μία από τις χειρότερες εφευρέσεις του ανθρώπου, πονηρά φτιαγμένη και άχρηστη σε πολύ μεγάλο βαθμό! Έχει μία χρησιμότητα και εμείς το έχουμε κάνει πολυεργαλείο. Και όχι, δεν μιλαω για φακέλωμα, υποκλοπή προσωπικών δεδομένων και όλα αυτά που ακούγονται κατά καιρούς. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα στο οποίο δεν θα ασχοληθώ στο παρόν κείμενο. Μιλάω για άλλες κακοτοπιές και πονηριές.
Το facebook είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να εθίζει το χρήστη να το χρησιμοποιεί συνέχεια και αυτό το πετυχαίνει με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Η μέθοδος είναι απλούστατη και πάντα δουλεύει. Είναι η μέθοδος που χρησιμοποιούν τα μεντιουμ για να κρατήσουν τους πελάτες τους. Τους λένε «αυτά που θέλουν να ακούσουν». Έτσι και αυτό το κατασκεύασμα προσπαθεί να σε κολακεύει συνέχεια για να μη φύγεις! Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει κουμπί «dislike» ώστε να μπορεί κάποιος χρήστης να δείχνει τη δυσαρέσκεια του για κάποιον άλλο χρήστη; Μα γιατί πολύ απλά, με αυτό τον τρόπο θα τον στεναχωρέσει, θα του πληγώσει τα αισθήματα, ενώ σε διαφορετική περίπτωση τον κάνει να αισθάνεται σπουδαίος! Μα σπουδαίος από τα like’s; Ναι! Σπουδαίος από τα like’s!
Γιατί αλήθεια δεν υπάρχει σχετική ειδοποίηση στο χρήστη όταν ένας από τους «φίλους» του, τον διαγράψει από «φίλο» του, ενώ συνεχώς το ίδιο κατασκεύασμα σου προτείνει συνεχώς ανθρώπους, τους οποίους μπορεί να τους έχεις δει μια φορά στη ζωή σου, ή ακόμα χειρότερα είναι απλά «φίλος φίλου», για να τους κάνεις «φίλους»; Η απάντηση είναι η ίδια και προφανής. Το κατασκεύασμα δεν θέλει να σε στεναχωρέσει. Θέλει να σε κάνει να αισθάνεσαι ευτυχισμένος γιατί έχεις πολλούς «φίλους» και πολλά like. Αφού μόνο τέτοια μπορείς να έχεις ρε άνθρωπε, τι άλλο θέλεις; Dislike και εχθροί δεν υπάρχουν στο παιχνίδι.
Μετά την εξάρτηση έρχεται η ποζεριά και το «δες τι καλός που είμαι». Ο λόγος για τους «δήθεν», που οτιδήποτε κάνουν πρέπει να το ανεβάζουν στο facebook για να το δουν οι «φίλοι» τους. Για ποιο λόγο ρε άνθρωπε πρέπει να το δουν τόσοι άνθρωποι, που με τους περισσότερους μπορεί να μην είχες ούτε μια καλημέρα; Γιατί ρε δήθεν, να πρέπει όταν πας διακοπές να ανεβάζεις και φωτογραφίες για να δούνε όλοι που πήγες; Μήπως τελικά ρε κατακαημένε πήγες διακοπές για να έχεις να ανεβάσεις φωτογραφίες στο facebook; Οι ερωτήσεις είναι ρητορικές, δεν χρειάζονται απάντηση.
Μετά έχουμε τα «των πεθαμένων». Μόλις πεθαίνει κάποιος σπουδαίος, τρέχουμε ποιος θα προλάβει να κάνει Group στη μνήμη του μεγάλου καλλιτέχνη, δημιουργού κλπ πάλι με σκοπό τα like’s και τα μέλη που θα αποκτήσει το group που μετά το ίδιο το group μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε άλλη χρήση. Για οτιδήποτε γίνει ή δεν γίνει στον κόσμο το facebook έχει και το καταλληλο μέρος και τρόπο για να το εκφράσεις. Πάντα χωρίς να ενοχληθείς ή να στεναχωρεθείς για τίποτα. Μα θα που πείτε, από το facebook βγήκαν και οι αγανακτισμένοι που τους υποστήριξες! Οι αγανακτισμένοι γεννήθηκαν στο facebook αλλά σχεδόν αμέσως «αποχώρησαν». Έφτιαξαν ιστοσελίδες, blogs, απέκτησαν χαρακτήρα και θεματολογία, δεν έμειναν στο βούρκο του «όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω», περάστε κόσμε να πάρεις ότι σαβούρα κυκλοφορεί! Γιατί αυτό είναι το facebook. Μια σελίδα που περιέχει τα πάντα, και όταν κάτι περιέχει τα παντα, εκτός από τον ίδιο τον κόσμο, είναι ένας άλλος κόσμος. Και ένας κόσμος μέσα σε ένα κόσμο μπορεί να φέρει τη καταστροφή!
Ας έρθουμε τώρα στη θεματολογία. Όταν ένα site δεν έχει συγκεκριμένη θεματολογία-σκοπό, κατ’ εμέ είναι για τα σκουπίδια! Αλήθεια ποιος είναι ο σκοπός του facebook; Η κλασσική απάντηση είναι η κοινωνική δικτύωση, αφού πρόκειται για ένα social media. Εγώ θα απαντούσα κάπως διαφορετικά. Ο σκοπός του facebook διαμορφώνεται μέσα από το σκοπό των χρηστών του. Η πλειοψηφία των αντρών χρηστών λοιπόν έχουν ως σκοπό πρώτον να χτυπήσουν γκόμενα (για να μην πω τίποτα χειρότερο), δεύτερον να δείξουν σε όλους ότι έχουν καινούργιο σπίτι-αμάξι-μηχανάκι-ποδήλατο-πατίνι και τρίτον να σκοτώσουν την ώρα τους. Από την άλλη η πλειοψηφία των γυναικών έχουν ως σκοπό πρώτον να δείξουν ότι είναι όμορφες και έξυπνες χωρίς βέβαια να θίγονται με τα κολακευτικά σχόλια των αντρών που τις κολλάνε, εκτός αν είναι χυδαία οπότε «θίγονται». Δεύτερον να ποζάρουν σε διάφορες στάσεις που τις κολακεύουν για να πάρουν like’s και τρίτον σαν τους άντρες επίσης να κουτσομπολεύουν ατελείωτες ώρες στα chat και στα παιχνιδάκια για ανούσια θέματα.
Εγώ αυτό δεν το λέω κοινωνική δικτύωση, αλλά ΚΑΤΑΝΤΙΑ! Το facebook με τον τρόπο που προανέφερα έχει καταφέρει να κονιορτοποιήσει στο μέγιστο βαθμό κάθε νευρώνα του εγκεφάλου του φανατικού χρήστη εθίζοντας τον σε μια ασχολία που δεν έχει καν λόγο ύπαρξης. Για ποιο λόγο να σε ενδιαφέρει, αν η «Lady Gaga είναι άντρας», αν στην Ιαπωνία κάποιος «έκανε σούπα το παιδί του και το έφαγε», αν έχουν δημιουργήσει «Υβρίδιο ανθρώπου-ελέφαντα» ή ακόμα ακόμα ποια είναι η ομορφότερη του facebook, ποιος έχει πιο φαρδείς ώμους και πόσα πράγματα ξέρουν οι «φίλοι» σου για σένα; Και για να προλάβω μερικούς, η απάντηση εγώ δεν τα βλέπω αυτά , δεν μετράει, γιατί απλούστατα δεν είναι στο χέρι σου. Το κατασκεύασμα στα πετάει μπροστά στα μάτια σου, και να μην κάνεις κλικ, την άχρηστη πληροφορία την έβαλες στο κεφάλι σου. Άντε να τις χιλιάσεις!
Συμπερασματικά λοιπόν και για να μην πολυλογώ:
Το εν λόγω κατασκεύασμα, ΔΕΝ κοινωνικοποιεί , ΔΕΝ σε βοηθάει να κάνεις φίλους, ΔΕΝ ενημερώνει, ΔΕΝ ψυχαγωγεί, ΔΕΝ είναι χρήσιμο σε καθημερινή βάση και ΔΕΝ είναι παιχνίδι. Αντιθέτως σε εθίζει στο ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ, στο ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ, στην ΕΠΙΔΕΙΞΗ, στη ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ πολτοποιώντας τον εγκέφαλο σου. Το μόνο χρήσιμο που έχει αν χρησιμοποιηθεί σωστά είναι το να φέρει σε επαφή ανθρώπους που δεν θα μπορούσαν να έρθουν σε διαφορετική περίπτωση. Ως εκεί όμως! Από αυτό που πραγματικά είναι μέχρι το να μετατραπεί στο υπερsite που το έχουμε κάνει όλοι μας, έχουν μεσολαβήσει λίγα χρόνια αλλά άπειρα καμένα μυαλά και κατεστραμένες προσωπικότητες!!
Έτσι όπως το λέω. Όταν ζεις για το facebook, ακόμα και αν δεν το παραδέχεσαι είσαι και καμένο μυαλό και κατεστραμένη προσωπικότητα. Και αν δεν ξέρετε αν είστε ή δεν είστε, μην κάνετε log in στο facebook για ένα μήνα. Αν μπορείτε με ευκολία, συγχαρητήρια, μάλλον κάνετε σωστή χρήση, αν πάλι στην πρώτη εβδομάδα υποκύψετε ίσως πρέπει να σκεφτείτε λίγο περισσότερο την κατάσταση σας.
Τέλος, να πω ότι γνωρίζω πολλά άτομα που τα εκτιμώ πολύ και που είναι καθημερινοί χρήστες (μερικοί και φανατικοί) του facebook και στα οποία θα ήθελα να αναφερθώ. Αυτό το κείμενο δεν το έγραψα για εσάς, το έγραψα για εμένα. Εκεί καταστάλαξα μετά από κάποια χρόνια ως απλός (δεν θα έλεγα φανατικός) χρήστης του facebook. Είναι η άποψη μου και απλά τη δημοσίευσα γιατί μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται, την έγραψα και ας ενοχλήσει πολλούς, την έγραψα και ας θυμώσουν κάποιοι, την έγραψα και ας με βρίσετε, την έγραψα και ας μη μου κάνετε like, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Ελπίζω και εσείς.
υ.γ.1
Για τους γονείς που διάβασαν αυτό το άρθρο θα έλεγα μόνο αυτό:
Το facebook είναι ακατάλληλο για ανηλίκους.
υ.γ.2
Συγγνώμη αν ξέχασα να βάλω εισαγωγικά («») όλες τις φορές που χρησιμοποίησα τις λέξη φίλος, στο παραπάνω κείμενο. Δεν το έκανα επίτηδες.
υ.γ.3
Σκόπευα να αφαιρέσω το κουμπί LIKE που έχω στο blog, αλλά το αφήνω για λίγο καιρό ακόμα. Θέλω να δω αν υπάρξει άτομο που θα κάνει LIKE στην επίθεση εναντίον της φιλοσοφίας του LIKE. Καλό έ;;


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι-κη

Νεοφερμένος

Η φρι-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω κάτι στο ίντερνετ (σε "μορφή" ατομικής άποψης/σκέψης), με το οποίο θα ταυτιστώ 100%
Θέλω να δω αν υπάρξει άτομο που θα κάνει LIKE στην επίθεση εναντίον της φιλοσοφίας του LIKE. Καλό έ;;


Και εγώ είμαι περίεργος να δω πόσα like θα παρει το ποστ σου (πλέον των όσων έχει ήδη παρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Είχα αρκετό καιρό να διαβάσω κάτι στο ίντερνετ (σε "μορφή" ατομικής άποψης/σκέψης), με το οποίο θα ταυτιστώ 100% , και το οποίο χωρίς να είναι "δημιούργημα" μου, να αποτελεί ίσως ένα πιστό "σκανάρισμα" προσωπικών μου πεποιθήσεων. Αν εξαιρέσεις δηλαδή το γεγονός πως ο "κάτοχος" του παρακάτω δημοσιεύματος είναι χρήστης του Facebook, ενώ εγώ όχι, δεν θα βρεις ούτε φράση που να μην αποτυπώνει και παρουσιάζει επακριβώς την άποψή μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Το δημοσίευμα αυτό προέρχεται από ένα blog ενός νέου ανθρώπου (που"παρουσιάστηκε" τρία χρόνια πριν) και που πιστεύω αξίζει να διαβαστεί και ίσως να γίνει και αφορμή "πρόκλησης" γόνιμων συζητήσεων πάνω στο θέμα:

Είμαι μέλος από τον Αύγουστο του 2010. Έχω περάσει τη φάση της πώρωσης και τώρα απλά στέλνω κανένα μήνυμα και παρακολουθώ διάφορες σελίδες - ομάδες, κυρίως της σχολής γιατί τα υπόλοιπα τα βρίσκεις και αλλού. Το κείμενο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Βασικά δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα θεωρώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Και εγώ είμαι περίεργος να δω πόσα like θα παρει το ποστ σου (πλέον των όσων έχει ήδη παρει)

Ξεχάστε λίγο τα Like και τα συναφή. :) Το άρθρο αυτό το βρήκα σε ένα αγαπημένο μου σάιτ ( https://physicsgg.me/), και ξαφνιάστηκα ευχάριστα καθότι μέχρι τώρα πίστευα ότι δεν ασπάζεται και πολύς κόσμος την επί του θέματος συγκεκριμένη άποψη. Σκοπός του post μου είναι να αναπτυχθεί ένας γόνιμος προβληματισμός ή και συζήτηση πάνω στη σημαντικότητα των μέσων κοινωνικής δικτύωσης τύπου facebook/twitter και όποιων άλλων υπάρχουν που τυχόν δε γνωρίζω.

Το καλό με τα φόρουμ ανάπτυξης συζητήσεων/προβληματισμών, όπως το ischool/esteki, είναι ότι υπάρχει και το "δε μου αρέσει", οπότε μετριάζεται κάπως το υποσυνείδητο θέμα της εθιστικής κολακείας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θεωρώ το facebook ως κάτι εν γέννει κακό, για μένα είναι απλά ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλόυς (να βρεις ένα παλιό χαμένο φίλο) και για κακούς (να κλέψεις όλα τα προσωπικά δεδομένα ενός ατόμου και να κάνεις ότι θες στο όνομά του) σκοπούς. Οι συνετοί άνθρωποι ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν σωστά ή να το αποφύγουν αν δεν τους εκφράζει. Τώρα αν έχεις όλη σου τη ζωή ανεβασμένη στο facebook πας γυρεύοντας για να την πάθεις και θα πρέπει να την πάθεις για να μάθεις. Οι αφελείς άνθρωποι πάντα θα είναι θύματα σε αυτή τη ζωή με facebook ή χωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top