The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
H αμερικάνικη μεταφορά του σουηδικού best-seller γραμμένο από τον Stieg Larsson. Σκηνοθετημένη από τον David Fincher (Se7en, Fight Club) και με την Rooney Mara (The Social Network) και τον Daniel Craig στους πρωταγωνιστικικούς ρόλους η ταινία με συγκλόνισε. Είμαι μεγάλη φαν των βιβλίων και του Fincher και παρόλο που δεν ξετρελάθηκα με την σουηδική ταινία αυτή μου άρεσε πάρα πάρα πολύ. Η Μara είναι εκπληκτική στο ρόλο της Lisbeth και η ατμόσφαιρα του έργου είναι σκοτεινή και όπως ακριβώς πρέπει. Η μουσική είναι εκπληκτική και ταιριάζει απόλυτα με το ύφος της ταινίας.
Πάρτε μια ιδέα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
είχα δει τη σουηδική εκδοχή και μου άρεσε...
Συνήθως δεν είμαι φαν ταινιών που ο αμερικάνικος κινηματογράφος "κλέβει" από άλλες χώρες...
Δεν έχω ακούσει κριτικές ακόμα, σκέφτομαι αν ακούσω αρκετές καλές να τη δω σε prive προβολή στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν το ψήνω με τιποτα. Το σουηδικό με είχε καθηλώσει, αυτό λογικά θα μου φανεί φθηνή απομίμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ είχα δει το σουηδικό αφού διάβασα το βιβλίο και παρόλο που μου άρεσε η Noomi Rapace και μου φάνηκε καλή ταινία περίμενα κάτι παραπάνω. Η Rapace αν και πολύ καλή μου φάνηκε μεγαλόσωμη για Lisbeth ενώ η Rooney Mara μοιάζει κάπως σαν παιδί όπως ακριβώς περιγράφεται και από τον Larsson και επίσης
σπάστηκα που στο τέλος δεν έδειξε ότι έκλεψε τα λεφτά του Βένερστρεμ. Αν και στην χολυγουντιανή εκδοχή υπήρχε μια αλλαγή.
H Mara μου άρεσε περισσότερο όπως και η σκηνοθεσία του Fincher. H παραγωγή ήταν πιο ακριβή και φαινόταν αλλά χάρηκα που το γύρισαν και αυτό στη Σουηδία.

Το γεγονός ότι το Hollywood παίρνει όλες τις ξένες ταινίες ή τα βιβλία και κάνει τις δικές του μεταφορές μου μοιάζει σίγουρα κάπως άπληστο, αλλά αυτή εδώ αξίζει. Γενικά, παρά το γεγονός ότι φαινόταν πιο ακριβή παραγωγή και ο Daniel Craig δεν μπορεί να απαλλαγεί εύκολα από το στίγμα του James Bond δεν μου θύμισε Hollywood.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γιατί να κάνεις remake μια ήδη καλή ταινία μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα?
Γενικά δεν μ' αρεσει να βλέπω ταινίες με υπότιτλους, αρα προτιμώ όσες είναι στα Αγγλικα (δεν ξέρω άλλες γλώσσες). Αυτή όμως δεν θα την έβλεπα (την σουηδική την είδα 3 φορές) γιατί δεν πιστεύω ότι θα μου προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Υπαρχει ενα βιβλιο, υπαρχει μια μολις 2-3 χρονων ταινια... Γιατι να χασω τον χρονο μου για να δω την ιδια ακριβος ιστορια οπως την εμφανιζει ενας αλλος σκηνοθετης;... Πολυ φτηνο εκ μετους των παραγωγων...!

Τεσπα, δεν θελω να κρινω κατι αλλο εφοσων δεν την εχω δει... Ισως την δω απο περιεργεια για το ποσο διαφορετικη και ποσο ομοια ειναι με την Σουηδικη... Στην τελικη, η αγαπη για την μαμα πατριδα μαλλον θα επικρατισει ουτος η αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πιστεύω πως η σουηδική ταινία με κάλυψε πλήρως. Ωστόσο, το γεγονός ότι έχω μπροστά μου δύο διαφορετικών παραγωγών ταινίες με ίδια βάση, με ιντριγκάρει να τις δω, μόνο και μόνο για να δω τις διαφορετικές ματιές των δύο παραγωγών.

"Αμερικανιά" Vs Ευρωπαϊκή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
δεν ειναι κακη ταινια, αν και μεχρι να παρει μπρος κουραζει αλλα σαν βραδυνη ταινια χωρις πολλες αξιωσεις αξιζει να την δεις.
Ωστοσο δεν ειχε εκεινο το νευρο που χρειαζεται ενα θριλερ που προσπαθει με το στανιο να δωσει ψυχολογικο υποβαθρο.
Η πρωταγωνιστρια σκιζει τα ιματια της (στη κυριολεξια)να αποδειξει οτι ειναι κακια (αλλα ευαισθητη) κλασικα εχει βιασθει και εχει ανταποδωσει με βια, ειναι εκκεντρικη οσο πρεπει εχει τα καρφακια της, τα ταττουαζ της ειναι αρκετα κοφτη ενω την στιγμη που θα βρει την χαμενη αθωοτητα της και θα αρχισει να υπαρχει σαν γυναικα (νομιζω οτι το λεσβιακο της περασμα αυτο σημαινει) ετεροφυλη στο τελος το κακο της παρελθον θα την νικησει. Ο σκηνοθετης φαινεται να θελει να δειξει οτι το παρελθον μας γραφει το μελλον.....

Ο Ντανιελ Κραιγκ μου φανηκε πολυ λιγος για το ρολο, πολυ ματσο για να το παιξει κατατρεγμενος ερευνητης αλλα παρολα αυτα την βρωμοδουλεια την εκανε.

Το σεναριο σαν συλληψη δεν ηταν εμπνευσμενο απλα οδηγουσε την υποθεση στο να εξελιχθει και να σε αναγκαζει να παρακολουθησεις την ταινια. Βασισμενο ομως σε μια μπουρδα, πανω σε ενα κατα συρροη δολοφονο.


Η ταινια ειχε το απαραιτητο σεξακι, φανταζομαι για να τζογαρει λιγο παραπανω στη ταινια παρολα αυτα οι τυποι κανανε ας πουμε σεξ λες και μιλαγανε για κηπουρικη. Προφανως δεν ηταν στα σχεδια να υπαρχει αισθησιασμος.
Ισως να ειμαι καπως λεπτολογος αλλα πιστευω οτι ηταν μια μετρια ταινια, το πιο πιθανο ομως να μην φυγεις απογοητευμενος, ειναι και αυτο ενα θετικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Την είδα πρόσφατα. Μου άρεσε.
Καταπληκτική η ερμηνεία της Rooney Mara, και μου άρεσε πολύ το στυλάκι της.
Πολύ σκληρή η σκηνή του βιασμού, μετά βίας την άντεξα. :worry:
Αλλά την εκδίκηση την κατευχαριστήθηκα. :devil:
Για τον Daniel Craig θα συμφωνήσω με τον Dream, ανεπαρκής θα έλεγα.
Σενάριο δεν ήταν και ό,τι πιο πρωτότυπο έχω δει αλλά επαρκές για το ξετύλιγμα της ιστορίας.
Γενικώς για μένα, το πιο δυνατό χαρτί της ταινίας ήταν ο ρόλος της Lisbeth και η ερμηνεία του από την Mara.
Αυτή είχε την πιο έντονη, την πιο δυνατή παρουσία στην ταινία.
Χωρίς αυτή, μάλλον θα μου είχε περάσει αδιάφορη.

ΥΓ: Νομίζω έπεται και συνέχεια;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μέχρι πότε παίζεται ξέρουμε;
Εχω διαβάσει το βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Dreamstealer και pop corn εχετε δει την Σουηδικη η εχετε διαβασει το βιβλιο;
Εχει συνεχια, ειναι τριλογια.

Mindcircus εχεις δει την Σουηδικη η Αμερικανικη; Θελω καπιων να μου πει καταποσων εχει διαφορες με την ταινια (την Σουηδικη που εχω δει) και αν αξιζει να κατσω να διαβασω το βιβλιο η αν δεν εχει να μου δωσει κατι παραπανω απο την ταινια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εγω μαλλον την αμερικανικη εκδοση ειδα (το συμπεραινω απο το οτι μιλαγανε αγγλικα)
καποιοι λενε οτι η σουηδικη ειναι κατι τις καλυτερη, αλλα οκ ειναι και θεμα υποτιτλων.

Για το βιβλιο δεν γνωριζω κατι.
Σε καθε περιπτωση παρολο την μετρια αποδοση του θεμας (σκηνοθετικα μιλαω)
η ταινια δε σε απογοητευει, το λεω επειδη εχουμε δει και κατι μουφες.....
Οποτε στη χειροτερη θα περασεις ενα χαλαρο διωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πολύ καλή η ταινία..βέβαια για κάποιον που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο είναι αρκετά περίπλοκη:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν εχω δει την αμερικανικη,αλλα η σουηδικη ηταν οντως τελεια!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
είδα και γω το σουηδικό, καταπληκτικό. ξεκίνησα να δω και το αμερικάνικο αλλά στο μισάωρο το'κλεισα, καμία σχέση, παρά είναι "επαγγελματικο". αν δεν είχα δει το σουηδικό βέβαια δεν θα το καταλάβαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά αρνούμαι να το δω. Είμαι σίγουρη πως θα είναι απλώς κακό κακέκτυπο της σουηδικής, αλλά και να μην είναι, αρνούμαι να δώσω λεφτά σε μια αντιγραφή που προέκυψε τόσο σύντομα (κάνε remake σε 20 χρόνια βρε μεγάλε, όχι σχεδόν κατευθείαν μετά το τέλος της ορίτζιναλ τριλογίας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εχω δει ολη την τριλογια....αλα σουηδικα...μου αρεσε πολυ ,ε τωρα να το δω κ αλα αμερικανικα...με ξενερωνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αρνούμαι να δώσω λεφτά σε μια αντιγραφή που προέκυψε τόσο σύντομα

Χαχα, ουτε με σφαιρες! Τετοιες ταινιες μονο πειρατικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top