SSD: Ο διάδοχος του HDD

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Περιμένω πως και πως να βγει 100 και πάνω SSD έτσι ώστε να αγοράσω για το Laptop μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Samsung announces crazy fast 256GB SSD, our knees buckle

Uh oh, Samsung's just announced their first 256GB SSD. Not that you needed to know anything more than that to trigger salivation, but the MLC-flash SATA II drive has speeds of 200MBps read and 160MBps sequential write. Not like we'll be able to afford it or anything, but they'll be available come September, with a 1.8-inch version due in Q4.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Κι απο write speed τι λενε τα SSD ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ανάλογος την εταιρία. Μέχρι στιγμής βρίσκεις συνήθως από 50mb/s μέχρι 80mb/s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε ολα ειναι καλυτερα τα ssd...απλα ειναι θεμα χρονου και χρηματος να επικρατησουν και να εξαφανισοτνυ οι απλοι δισκοι...σαν της οθονες tft σε σχεση με τα μπαουλα τις παλιες ενα πραγμα...

στο μελλον οι υπολογστες θα μπαινουν παντου σε καθε μηχανημα ..αρα πρεπει να εχουν χαμηλη καταναλωση,να εναι μικροι και καθολου κινουμενα μερη και να αντεχουν κραδασμους...οχηματα,αυτοκινητα ποδηλατα,στρατιωτικα οχηματα..γενικα απο εδω και περα οι συμπαγεις δισκοι θα βελτιωνονται συνεχεια και θα μικραινουν ενω οι τωρινοι θα χτυπησουν ταβανι στην ξελιξη...εχουν φτασει στο τελος τους βασικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
OCZ Vertex 4

Τον έβαλα χθες σε ένα από τα παιδιά μου. Μου ήρθε έτοιμο με το firmwire 1.5
Τα πρώτα μου benchmarks δείχνουν ταχύτητες πολύ κοντά στις διαφημιζόμενες.

Code:
 ----- Timing Reads -----
# hdparm -Tt /dev/sdb
/dev/sdb:
Timing cached reads:   28586 MB in  2.00 seconds = 14311.05 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1162 MB in  3.00 seconds = 386.73 MB/sec

----- Sequential Writes -----
# dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024 conv=fdatasync,notrunc
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB) copied, 2.49267 s, [B]431 MB/s[/B]

----- Sequential Reads -----
# echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
# dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB) copied, 2.32311 s, [B]462 MB/s[/B]
Works like a charm. Έχω ακούσει αρκετά καλές κριτικές κι από γνωστούς που το έχουν ("σκυλί", "δεν καταλαβαίνει τίποτα", κλπ). Πέρα από αυτά, έρχεται και με 5 χρόνια εγγύηση, που είναι ΠΟΛΛΑ για έναν SSD σκληρό δίσκο. Όσον αφορά το σύστημα, είναι η πρώτη μου εμπειρία με SSD και πραγματικά νομίζεις ότι έχεις πύραυλο εκεί μέσα.

Όσον αφορά το configuration, έχω κρατήσει στον SSD το /boot και το / (root) parition, αλλά και ένα dedicated /media/SSD. Το /home και το swap το έχω αφήσει στον απλό HDD σκληρό δίσκο. Αν και με 32GB RAM, αχρείαστο πάει.

Optimization: και το /var το έχωσα στον απλό HDD, για να αποφευχθούν τα αχρείαστα read/writes στον SSD. Όσοι έχετε linux και δύο σκληρούς δίσκους, σκεφτείτε μήπως το μεταφέρετε στον HDD σας. 10GB partition είναι υπέρ-υπέρ-αρκετό για το /var.

Για τα Windows δεν θα σχολιάσω καν. :P Τους έδωσα μόλις το 10% (100GB) του απλού HDD.

Bottom line: μου το σύστησαν, για πρώτη-δεύτερη μέρα φαίνεται μια χαρά. Προχωράμε λοιπόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα :)
Μόλις αγόρασα έναν δίσκο SSD για το λάπτοπ μου.
Ήθελα να ρωτήσω... Πρέπει να τον συνδέσω πρώτα σαν εξωτερικό για να περάσω τα Windows ή μπορώ να τον βάλω κατευθείαν στο λάπτοπ και να γίνει η εγκατάσταση με την ενεργοποίηση του λάπτοπ?

Υ.Γ Στης οδηγίες του δίσκου δείχνει ότι το συνδέεις με καλώδιο (το οποίο δεν συμπεριλαμβάνεται, οπότε τρέχα γύρευε) σαν εξωτερικό και μετά τον βάζεις μέσα. Αλλά έχω δει βιντεάκια που τον βάζουν κατευθείαν στην θεση του παλιού δίσκου και κάνουν επιτόπου εγκτάσταση των Windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι αυτά τα βιντεάκια που βλέπεις, πρώτα βάζουν τον SSD ως εξωτερικό για να τοποθετήσουν μέσα το αρχείο iso για την εγκατάσταση των windows. Αν εσύ έχεις στη διάθεσή σου το DVD των windows, μπορείς να βάλεις κανονικά τον σκληρό και να εγκαταστήσεις τα windows μέσω του DVD κατευθείαν στον σκληρό δίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μήπως το καλώδιο που φαίνεται (λογικά θα είναι SATA), αφορά τη σύνδεση του σε πύργο / desktop υπολογιστή;

Ναι, ξεβιδώνεις το καπάκι του σκληρού, βγάζεις τον παλιό και βάζεις τον SSD. Εν συνεχεία βάζεις το DVD των Windows, bootάρεις από αυτό και ξεκινάς την εγκατάσταση.
Αν το laptop σου δεν έχει dvd-rom, θα πρέπει να φτιάξεις ένα usb stick εγκατάστασης των Windows 10 (το φτιάχνεις μέσω του προγράμματος που παρέχει η Microsoft για κατέβασμα των Windows) και bootάρεις πάλι από εκεί.

Όταν ανοίγεις το laptop θα σου λέει ποιο κουμπί να πατήσεις για να δεις το boot menu (έχω μια εντύπωση ότι συνήθως είναι τοπ F12). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top