Άντρες και Χωρισμός

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τελευταία έχουν πέσει πολλοί χωρισμοί στο φιλικό μου περιβάλλον, τους περισσότερους τους οποίους τους βίωσα (κατά περίεργη σύμπτωση) από τη μεριά του άντρα. Όλως παραδόξως, πέρα από μία στιγμή αφηρημάδας ή μια στιγμιαία μικροκατήφεια, η συμπεριφορά τους δεν είχε αλλάξει σε τίποτα! Ομολογώ δε πως σε κάποιες περιπτώσεις, μόνο όταν ρώτησα για την σύντροφό τους, άκουσα ένα "εντάξει χωρίσαμε, αλλά ας μην το κουβεντιάσουμε....δεν πήγαινε άλλο, τέλειωσε". Η αλήθεια είναι πως γενικά οι άντρες δεν μιλούν, δεν εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους, δεν εξομολογούνται ούτε καν στους κολλητούς τους, με αποτέλεσμα πολλές φορές να κατηγορούνται από το γυναικείο φύλο ως "αναίσθητοι", "αδιάφοροι", πως τους ενδιαφέρει μόνο το σεξ κλπ κλπ κλπ.
Προσωπικά δεν συμμερίζομαι επ ουδενί τις παραπάνω "απόψεις", αν και πιστεύω πως γενικά είναι πιο εύκολο να κάνει ένας άντρας σχέση μόνο για το σεξ από ότι μια γυναίκα (το θέμα σίγουρα σηκώνει μεγάλη συζήτηση!).
Παρόλ'αυτά δεν μπορώ να μην θαυμάσω (και να μη ζηλέψω αν θέλετε) την αυτοσυγκράτησή των αντρών, αυτή την ικανότητά τους να συνεχίσουν κανονικά με την καθημερινότητά τους, να αποστασιοποιούνται (; ) από πρόσωπα και καταστάσεις, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των γυναικών, που ακόμη κι αν δεν πέσουν σε κατάθλιψη, σίγουρα έχουν ανάγκη να μιλήσουν, να συζητήσουν, να "πουν τον καημό τους"...​

Και διερωτώμαι:
Ποιος είναι αυτός ο εκπληκτικός και αξιοθαύμαστος μηχανισμός άμυνας που κάνει τους άντρες να αντιδρούν τόσο φυσιολογικά στον κοινωνικό τους περίγυρο μετά από ένα χωρισμό; (από επιπόλαια σχέση μέχρι γάμο!)
Είναι εγωϊσμός; Αδυναμία δυνατών αισθημάτων; Χαρακτηριστικό του φύλου τους να αποστασιοποιούνται από καταστάσεις στενόχωρες; Κοινωνική επιταγή και τρόπος ανατροφής; Κάτι άλλο;
Μήπως θα πρέπει να πάρουμε μαθήματα από τους άντρες τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι άντρες όμως καταπιέζονται. Δε μιλάνε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε νιώθουν. Μπορεί να αντιλαμβάνονται τα πράγματα αλλιώς, ωστόσο ... ε, δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ πάντως θεωρώ ότι τελικά οι άντρες τον χωρισμό τον παίρνουν πιο βαριά απ΄ότι οι γυναίκες. Και ας μην το δείχνουν.
Πάντα βέβαια με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για σχετικά σοβαρή σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δλδ επειδη χωρισα πρεπει να κλειστω στο σπιτι μου παρεα με τον κολιτο μου και να κλαιω;... Οχι, δεν λειτουργει ετσι..! Ισως ειναι απλα η διαφορετικη οπτικη γωνια που εχουμε... οσο χαλια και αν εισαι, θα συνεχισεις να κανεις οτι εκανες, γιατι να αλλαξεις τα παντα επειδη χωρισες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι θέμα χαρακτήρα του κάθε άνδρα(βασικά, ανθρώπου, αλλά εσύ αυτό εξετάζεις) και το πως βλέπει τις σχέσεις, με τι εικόνες μεγάλωσε (οπότε και τι θεωρεί αποδεκτό ως συμπεριφορά). Επιπλέον έχει να κάνει με το πως βλέπει την συγκεκριμένη σχέση, προφανώς.
Εγώ πάντως την τελευταία φορά που χώρισα πέθανα λίγο μέσα μου, και το έκανα αρκετά γνωστό στον κοινωνικό μου περίγυρο. :P Και ξέρω και αρκετούς άλλους άνδρες που το πήραν βαριά όταν χώρισαν, οπότε δεν τίθεται θέμα μεμονωμένης εξαίρεσης. Έτσι, συνολικά, πιστεύω πως η συμπεριφορά που περιγράφεις δεν είναι ούτε κατά προσέγγιση ο κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kloyklos

Νεοφερμένος

Ο kloyklos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οταν χωρίζεις πάντα πονάει. Το ότι οι άντρες δεν πάνε να σκουρίνουν τα μαλλια δεν σημαίνει οτι χαίρονται κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top