Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προσπαθώ να στήσω την ζωή μου έτσι ώστε όσο δυνατόν πιο γρήγορα να βρίσκομαι κοντά στη σχέση μου.

Αυτό να το κάνεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα την έστηνες έτσι και χωρίς την σχέση σου και ότι αν (που το απεύχομαι) χωρίσετε, δεν θα αυτομουντζώνεσαι για τις υποχωρήσεις που έκανες και θα τις λούζεσαι για μια ζωή.

Πίστεψέ με, και εγώ έφτασα κάποτε στο σημείο να σκέφτομαι και να προγραμματίζω την μελλοντική ζωή μου με βάση μια σχέση εξ αποστάσεως αλλά ήταν όλο βασισμένο σε σαθρά θεμέλια γιατί δεν ήταν κάτι που πραγματικά θα ήθελα, ήταν κάτι με το οποίο θα βολευόμουν και (θεωρητικά), θα το υπερνικούσε το ότι θα ήμουν με την τότε σχέση μου. Καλά τα συναισθήματα αλλά μην κοροϊδευόμαστε, συνήθως είναι πολύ πιο βραχυπρόθεσμα από τους στόχους και τα όνειρα που βάζουμε από μικροί/μικρές (ή με πιο καθαρό μυαλό, πριν μας βαρέσει κατακούτελα :P ).

Again, δεν σημαίνει ότι με σένα θα γίνει έτσι, αλλά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα δυνατό escape plan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Αυτό να το κάνεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα την έστηνες έτσι και χωρίς την σχέση σου και ότι αν (που το απεύχομαι) χωρίσετε, δεν θα αυτομουντζώνεσαι για τις υποχωρήσεις που έκανες και θα τις λούζεσαι για μια ζωή.

Πίστεψέ με, και εγώ έφτασα κάποτε στο σημείο να σκέφτομαι και να προγραμματίζω την μελλοντική ζωή μου με βάση μια σχέση εξ αποστάσεως αλλά ήταν όλο βασισμένο σε σαθρά θεμέλια γιατί δεν ήταν κάτι που πραγματικά θα ήθελα, ήταν κάτι με το οποίο θα βολευόμουν και (θεωρητικά), θα το υπερνικούσε το ότι θα ήμουν με την τότε σχέση μου. Καλά τα συναισθήματα αλλά μην κοροϊδευόμαστε, συνήθως είναι πολύ πιο βραχυπρόθεσμα από τους στόχους και τα όνειρα που βάζουμε από μικροί/μικρές (ή με πιο καθαρό μυαλό, πριν μας βαρέσει κατακούτελα :P ).

Again, δεν σημαίνει ότι με σένα θα γίνει έτσι, αλλά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα δυνατό escape plan.
Πολύ σωστό αυτό που λες! Ωστόσο τυχαίνει να πρόκειται για σχέδια που έκανα πολλά χρόνια πριν γνωριστούμε, το γεγονός ότι συνέπεσε και η σχέση είναι τυχαίο. Γενικά η ζωή μου είναι έτσι που μου έχει διδάξει να μην παίρνω αποφάσεις της στιγμής και να βασίζομαι σε καταστάσεις που όντως δεν ξέρω εάν θα διαρκέσουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Weird-bunny

Νεοφερμένος

Η Weird-bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δε προχώρησα σε σχέση με αυτόν που ήθελα επειδή έφευγε για Λονδίνο. Ήθελε σχέση εξ αποστάσεως αλλά εγώ φοβόμουν επειδή θα τον εβλεπα 2 φορές το χρόνο και αν. Όταν με ρώτησε αν τον εμπιστεύομαι του είπα ναι αλλά ήξερα ότι κάποια στιγμή θα έπαιρνα μήνυμα ότι δε μπορεί και θα με χώριζε από μακριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό να το κάνεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα την έστηνες έτσι και χωρίς την σχέση σου και ότι αν (που το απεύχομαι) χωρίσετε, δεν θα αυτομουντζώνεσαι για τις υποχωρήσεις που έκανες και θα τις λούζεσαι για μια ζωή.
Πίστεψέ με, και εγώ έφτασα κάποτε στο σημείο να σκέφτομαι και να προγραμματίζω την μελλοντική ζωή μου με βάση μια σχέση εξ αποστάσεως αλλά ήταν όλο βασισμένο σε σαθρά θεμέλια γιατί δεν ήταν κάτι που πραγματικά θα ήθελα, ήταν κάτι με το οποίο θα βολευόμουν και (θεωρητικά), θα το υπερνικούσε το ότι θα ήμουν με την τότε σχέση μου. Καλά τα συναισθήματα αλλά μην κοροϊδευόμαστε, συνήθως είναι πολύ πιο βραχυπρόθεσμα από τους στόχους και τα όνειρα που βάζουμε από μικροί/μικρές (ή με πιο καθαρό μυαλό, πριν μας βαρέσει κατακούτελα :P ).

Again, δεν σημαίνει ότι με σένα θα γίνει έτσι, αλλά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα δυνατό escape plan.

Συμφωνω. Ακόμα κι αν μιλάμε για τον ιδανικό σύντροφο, (και να μην είναι, συνήθως δεν το βλέπουμε, έτσι κι αλλιώς) ποτέ δεν πρέπει να φτιαχνουμε την ζωή μας γύρω από μια σχέση. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είμαστε μια ζωή με τον εαυτό μας. Γι`αυτό πρέπει να φροντιζουμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για εμάς. Αν η σχέση προσαρμοστεί, έχει καλώς. Να προσαρμοζουμε την σχέση στα μέτρα μας και όχι να προσαρμοζομαστε εμείς για την σχέση. Έτσι κι αλλιώς μια ιδανική σχέση μας βοηθάει να πραγματωσουμε τους στόχους μας, δεν μας κρατάει πίσω, ούτε μας αλλάζει τα σχέδια.
Η σχέση από απόσταση, όταν υπάρχει εμπιστοσύνη και δεν υπάρχει ζηλεια, γίνεται πιο εύκολη από την σχέση που δεν έχει απόσταση, από την άποψη ότι δεν υπάρχουν τριβές της καθημερινοτητας. Υπάρχουν όμως άλλα θεματακια όπως το να μην έχεις δίπλα σου τον άνθρωπο σου. Καλή θέληση να υπάρχει και γερά συναισθήματα και γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top