• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ασφάλεια υγείας

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μου είχαν πει πως από τη στιγμή που γίνετε κάποιος 18, χάνει την ασφάλιση που έχει από τους γονείς του. Ασφαλίζεται όταν γράφεται σε σχολή. Αν κάποιος θέλει να πάει στο νοσοκομείο στο διάστημα που έχει κλείσει τα 18 αλλά δεν έχουν αρχίσει οι εγγραφές, τι πληρώνει στο δημόσιο νοσοκομείο; Αν στην εξέταση παρουσιαστεί λόγος για επιπλέον εξετάσεις, καλείται να τις πληρώσει; Επίσης μπορεί να πάει κανονικά χωρίς γονέα έτσι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Mέχρι τα 26 σου μπορει να είσαι έμμεσα ασφαλίσμένη. Αν οι γονείς σου είναι ανασφάλιστοι μπορεί σου παρέχει ασφάλεια το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου όπως επίσης και στα επείγοντα πηγαίνεις δωρεάν ακόμα και όντας ανασφάλιστη. Επίσης από την στιγμή που έχεις ΑΜΚΑ, ακόμα και να μην έχεις ασφάλεια, δικαιούσαι συνταγογράφηση σε συμβεβλημένους γιατρούς. Εννοείται ότι από την στιγμή που είσαι ενήλικη μπορείς να πας μόνη. Πάντως είσαι ακόμα έμμεσα ασφαλισμένη εκεί που ήσουν και πριν τα 18. Αν θελήσεις να ασφαλιστείς στο Πανεπιστήμιο θα σε διαγράψουν ως έμμεσα ασφαλιζόμενη από το ταμείο που ήσουν, δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις αυτό αν οι γονείς σου δεν είναι ανασφάλιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Οπότε απλά πηγαίνω με το οικογενειακό βιβλιάριο υγείας? Δεν έχουμε ξεχωριστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται βιβλιάρια υγείας. Η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά. Το ΑΜΚΑ σου να ξέρεις και το σύστημα θα σε αναγωρίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου όπως επίσης και στα επείγοντα πηγαίνεις δωρεάν ακόμα και όντας ανασφάλιστη. Επίσης από την στιγμή που έχεις ΑΜΚΑ, ακόμα και να μην έχεις ασφάλεια, δικαιούσαι συνταγογράφηση σε συμβεβλημένους γιατρούς. Εννοείται ότι από την στιγμή που είσαι ενήλικη μπορείς να πας μόνη.

Επειδή έχω πρόσβαση στο api ηλεκτρονική συνταγογράφισης ως προγραμματιστής κάποιου ιατρικού φακέλου που έιναι υπό κατασκευή όταν κάποιο ΑΜΚΑ δεν καλύπτεται από κάποιο τομέα δεν προχωρά η διαδικασία. Συμβεβλημένος ιατρός με ποιο φορέα (ΕΟΠΥΥ; ). Νομίζω ότι τα φάρμακα των ανασφάλιστων τα καλύπτει το νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή έχω πρόσβαση στο api ηλεκτρονική συνταγογράφισης ως προγραμματιστής κάποιου ιατρικού φακέλου που έιναι υπό κατασκευή όταν κάποιο ΑΜΚΑ δεν καλύπτεται από κάποιο τομέα δεν προχωρά η διαδικασία. Συμβεβλημένος ιατρός με ποιο φορέα (ΕΟΠΥΥ; ). Νομίζω ότι τα φάρμακα των ανασφάλιστων τα καλύπτει το νοσοκομείο.

Στο κέντρο υγείας θυμάμαι δεχόμασταν ανασφάλιστους για συνταγογράφηση και μάλιστα αυτοί και οι άνεργοι πλήρωναν 0% συμμετοχή στα φάρμακα όταν πήγαιναν στο φαρμακείο (επιλέγαμε κάτι αντίστοιχο μετά την εισαγωγή του ΑΜΚΑ που αυτή την στιγμή επειδή δεν έχω κωδικούς για το σύστημα μου διαφεύγει). Πρώτη φορά άκουσα να γίνεται λόγος για συνταγογράφηση σε ανασφάλιστους στους Γιατρούς του Κόσμου, όπου τους έλεγαν ότι αν έχουν ΑΜΚΑ, ακόμα και να είναι ανασφάλιστοι τώρα, μπορούν να πάνε σε ένα ΠΕΔΥ και να τους γράψουν φάρμακα (το έλεγαν γιατί έρχονταν και ζητούσαν από τα αποθέματα που δίνουν οι ΓτΚ ούτως ή άλλως). Αυτό πριν 2 χρόνια. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στο κέντρο υγείας θυμάμαι δεχόμασταν ανασφάλιστους για συνταγογράφηση και μάλιστα αυτοί και οι άνεργοι πλήρωναν 0% συμμετοχή στα φάρμακα όταν πήγαιναν στο φαρμακείο
Έκανα αίτηση για ασφάλιση υγείας πρόσφατα στην groupama (με ασφαλιστή την Infomax) και βρήκανε συνταγογραφήσεις στο ΑΜΚΑ μου που δεν έχουν καμιά σχέση με μένα.

Μπορεί κάποιος να συνταγογράφησε κατά λάθος στο δικό μου ΑΜΚΑ ή είναι συχνό να συνταγογραφούν στους ΑΜΚΑ άλλων;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top