Αγορά σπιτιού ή νοίκι;

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα στην κοινότητα. Είμαι 23 χρόνων στρατιωτικός και εργάζομαι στον τόπο καταγωγής μου τα Χανιά. Μένω 3 χρόνια στο πατρικό μου και ήρθε η ώρα να αλλάξω παραστάσεις. Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Τα Χανιά έχουν πέσει "θύμα" της πλατφόρμας airbnb λόγω της τεράστιας προσέλευσης τουριστών στο νομό. Αυτό έχει ως συνέπεια τα λίγα σπίτια που έχουν απομείνει για ενοικίαση να έχουν εξωφρενικές τιμές στα νοίκια. Έχω μπει στο τρύπακι να σκέφτομαι εδώ και κάποιους μήνες αν αξίζει να ψαχτω για την αγορά ενός μικρού διαμερίσματος έτσι ώστε και να έχω το χωρο μου αλλά και να μπορέσω να το νοικιάζω τα καλοκαίρια σε τουρίστες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαθέτω κάποιο σοβαρό κεφάλαιο άρα περίπου το 80% της αξίας θα είναι από δάνειο τραπέζης. Αξίζει να προχωρήσω σε ένα τέτοιο βήμα ή να κοιτάω τη δουλειά μου και να προτιμήσω την εύκολη λύση του ΕΝΟΙΚΙΟΥ? ευχαριστώ!
ΥΓ. οι τιμές των ακινήτων είναι εξίσου υψηλές. Πχ γκαρσονιέρα 27 τμ δεν πωλείται κάτω από 30.000€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι οι τράπεζες δίνουν πια δάνεια. Ακόμα κι αν έδιναν βέβαια δεν θα το ρισκαρα με αυτήν την ρευστότητα που επικρατεί. Ακόμα έχουμε capital controls. Δεν θα μπορούσε να σου δανείσει το ποσό κάποιος γονέας ή συγγενής και να τα εξοφλήσεις σε αυτόν; Εναλλακτικά δεν έχεις κάποιον γνωστό που νοικιάζει το σπίτι του να τον πείσεις να το νοικιάσει μονίμως σε σένα αντί να τρέχει συνέχεια με τους τουρίστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λόγω της μονιμότητας της δουλειάς μου και επειδή το ποσό θα είναι σχετικά μικρό λογικά θα εγκριθεί το δάνειο. Δυστυχώς ούτε μπορώ να δανειστώ από άλλους ούτε έχει κάποιος γνωστός κάτι. Οι επιλογές είναι ή ψάχνω για σπίτι όπου οι ιδιοκτήτες έχουν εξωφρενικές απαιτήσεις είτε καταφεύγω στην αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ο κανόνας είναι δεν αγοραζουμε κάτι που δεν μας αποφέρει εισόδημα. Πόσο μάλλον αν μας προκαλεί και ζημία. Θα συνυπολογισεις τα εξής:
Μπορεί να γλιτωσεις το ενοικιο, θα πληρωνεις όμως ενφια.
Όλες οι τυχόν ζημιές που θα γίνουν στο σπίτι, είτε χαλασει σωλήνας ή ακόμη και οτιδήποτε χαλασει στην πολυκατοικία, επιβαρυνει τους ιδιοκτήτες. Όταν είσαι στο ενοικιο τα γλιτωνεις αυτά συν κάποια παγια έξοδα συντήρησης που βαρυνουν τον ιδιοκτήτη.
Επιπλέον αν υπάρχει κάποιο κεφάλαιο για την αγορά, χανεις το επιτόκιο που θα επαιρνες αν έμεναν τα χρήματα κατατεθημένα. Αν δεν υπάρχει το καφαλαιο, δεν ξέρω κι εγώ αν πλέον δίνουν οι τράπεζες δάνεια, αλλά αν δίνουν υπολογισε συν τοκους συν ότι θα πρέπει να ασφαλισεις το σπίτι όσο καιρό θα είναι υποθηκευμενο.
Τώρα αν πιστευεις ότι μπορείς να αποσβεσεις νοικιαζοντας το το καλοκαίρι, καν το, αλλά χλωμο το κοβω.
Α, και βέβαια αν το σκεφτεσαι για airbnb, θα πρέπει να είσαι εσύ ή κάποιος άλλος εκεί να ασχοληθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Απλά μού κάνει εντύπωση γιατί άλλο να νοικιάζεις ένα σπίτι για λίγες μέρες το μήνα τους μήνες off season άντε και 3 μήνες το καλοκαίρι κι άλλο να το νοικιάζεις μόνιμα και να μη χρειάζεται να ασχολείσαι.

Έτσι όπως τα λες συμφέρει να αγοράσεις αλλά να το ψάξεις πολύ για να βρεις καλό σπίτι σε καλή τιμή (κάποιοι σε ανάγκη τα πουλάνε όσο όσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Η τράπεζα θα σου εγκρίνει το δάνειο γιατι πελάτες με σταθερό μισθό το μήνα είναι εγγύηση για αυτήν ότι δεν προκειται να χάσουν ποτέ τα χρηματα τους μπορει να σε αρμέξει 40 χρονια.


Εγω θα έκανα το άνοιγμα να πάρω δάνειο και να φτιάξω δικο μου σπιτι αν ήξερα πως μετα από 30 χρονια που θα βγω στη συνταξη θα τσιμπησω εφάπαξ κανα 150 χιλιάδες ευρώ. Οποτε το μισο εφάπαξ 100 χιλιάρικα πες και αλλα 100.000 από τις δοσεις. Εισαι στα 200.000. Αμα μένεις μονος. Φτιάχνεις μια μεζονετούλα πολύ καλή.


Επισης οι στρατιωτικοι δεν έχουν κάποιο ταμειο να πάρουν από εκει κανα δάνειο με χαμηλοτερο επιτοκιο; φιλος μου λιμενικος πήρε δάνειο 5.000 ευρώ πήρε αμάξι το ξεχρέωσε σε 4 χρονια με επιτοκιο 4%. Αυτά είναι αβάντες των στρατιωτικών. Εσυ έχεις καμια;


Bρες κανα οικοπεδο σε τιμή ευκαιριας φίλε. Μηπως ανέβει η αξια του μετά και το πουλήσεις παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Με 200.000 ευρώ μπορεις να βρεις καλές περιπτώσεις στα Χανιά. Αλλιώς παιρνεις ένα οικοπεδο και αρχιζεις να υπολογιζεις με τα συνεργεια ποσα θα σου πάει. Μπορει να καταφέρεις να το κτισεις με 150.000 ευρώ. Θεμέλια - τουβλα - σοβάτισμα - υδραυλικά-σωληνώσεις - κουφώματα - βάψιμο - καλοριφέρ. Τι άλλο να θέλει ένα σπιτι 100 τμ.


Αν πάρεις ένα δάνειο με 300 ευρώ το μήνα δόση (οση περίπου και ένα ενοίκιο) θα σε βγάζει το χρονο 3.600 ευρώ * 30 χρονια = 108.000 ευρώ.


Όταν βγεις στη συνταξη ποσο εφάπαξ θα πάρεις; Aν πάρεις ένα 150άρι δεν ξερω ποσο τα έχουν ριξει τώρα παλιά έπαιρνε και 200.000 ευρώ κάποιος από εσάς.
Δίνεις τα 120.000 πάς περιπου 230.000 και ξεχρεώνεις και τους τοκους. Πως το βλέπεις σε παίρνει; εγω προσωπικά διαμέρισμα σε πολυκατοικια μαζι με άλλους δεν θα έπαιρνα. Θα προτιμουσα να ζοριστώ λιγο παραπάνω και να ξεχρεώσω μετα από 5-10 χρονια παρα να έχουμε κάθε λιγο και λιγάκι συνελεύσεις και διαβουλεύσεις όχι εγω θέλω πορτα όχι εγω δεν θέλω κοινόχρηστα και άλλα τέτοια θέματα που έχει κάποιος που ζει μαζι με άλλους στο ιδιο κτίριο. Μοναχός σου χόρευε.


Στην Αθήνα έχω δικό μου σπιτι πάνω από 100τμ και ήρθα εδώ σε οικοδομη για να μου κάνει ο άλλος αγωγή για ένα σπιτι 50τμ. έλεος. Δεν πάει καλά ο κοσμος είναι τρελαμένος. Καλύτερα να έχεις το δικό σου. Και ας ζοριστείς λιγο παραπάνω. Τα 300 ευρώ το μηνα δεν είναι πολλά λεφτά αν καθαριζεις πάνω από 1000αρικο μισθο. Στη τελική όταν θα παντρευτείς να δουλεύει και η γυναικα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν βγεις στη συνταξη ποσο εφάπαξ θα πάρεις; Aν πάρεις ένα 150άρι δεν ξερω ποσο τα έχουν ριξει τώρα παλιά έπαιρνε και 200.000 ευρώ κάποιος από εσάς.

Μέχρι να βγούμε στη σύνταξη δε θα υπάρχει ΕΦΑΠΑΞ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Μέχρι να βγούμε στη σύνταξη δε θα υπάρχει ΕΦΑΠΑΞ.


Βάζει άλλα 10 χρόνια και φτάνει τα 145.000 ευρώ. Αποκλειεται να μην πάρει ένα εφάπαξ εστω 50.000 ευρώ. Θα καταργηθούν οι 200.000αρες που έπαιρναν παλαιοτερα όχι τελείως το εφάπαξ.


Στη τελική δεν ξέρεις και το μισθό του. Αμα παιρνει και εκτος έδρας κάπου βγάζει και παραπάνω, μπορει να βάλει και 500 το μήνα δοση στεγαστικού αυτό σημαινει 240.000 ευρώ τα 40 χρόνια. Σιγα μην δεν του δώσει η τράπεζα στεγαστικο 200.000 ευρώ.


Αυτή τη στιγμή κάποιος που είναι στρατιωτικος στο πολεμικό ναυτικό παιρνει έναν βασικο γυρω στο 1000αρικο και με τα ταξίδια αμα κάνει 15 μέρες το μήνα είναι 255e έξτρα κάθε μήνα. Καθαριζει εύκολα 1400 ευρώ το μήνα με Φαϊ - ύπνο μέσα όλα. Αρα δεν έχει έξοδα για το μισο μήνα.


Παλιά έπαιρναν 50 ευρω για ταξιδι στο εξωτερικο. Έβγαινες πχ εκτος χωρικών υδάτων πηγαινες στην μεσογειο έπεφτε το 50αρι. 500ευρώ για 10 μέρες + 1200 ο μισθος για έναν 30 ετών Καθάριζε 1700 ευρώ εύκολα. Αυτά τα ξέρουν οι τράπεζες οποτε δυσκολα να μην δώσουν δάνειο. Θα σε έχουν χρονια πελάτη. Το θεμα είναι εσυ αν θές να έχεις κάθε μηνα το βραχνα του στεγαστικου. Εγω δεν θα ειχα πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς θα τα έδινες στο ενοίκιο. Να κάτσεις να μαζέψεις και μετά να κτισεις δεν παιζει σαν σενάριο. Οποτε παιρνεις την αποφαση και προχωράς. Στη χειροτερη περίπτωση το σπιτι είναι σε υποθήκη οποτε θα το χάσεις. Και τι έγινε , έχασες ένα σπιτι δεν τελειωσε εκει η ζωή σου. Αυτό είναι το χειροτερο που μπορεις να πάθεις αλλα αν τα καταφέρεις κέρδισες το σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Το σπίτι σου είναι κάτι που ρίχνει αρκετά λεφτά του εισοδήματός σου. Αν δεν είναι δικό σου ανά πάσα στιγμή ο άλλος μπορεί να σε διώξει. Καλύτερα να έχεις κάτι δικό σου και να ξέρεις ότι όσα λεφτά ρίξεις δεν θα πάνε χαμένα.

Τώρα που είσαι σε νησί επιβάλλεται καθώς το καλοκαίρι μπορεί να κερδίζεις εισόδημα από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πάντως θα πρότεινα να πάρεις ένα σχετικά μικρό σπίτι (μέχρι 50 τετρ. μέτρα) αφού είσαι μόνος σου ώστε να έχει και λιγότερα έξοδα (ενφια, πετρέλαια, κοινόχρηστα κλπ) και να μαζέψεις λεφτά ώσπου να παντρευτείς ας πούμε. Έτσι και πιο εύκολα θα το νοικιάζεις το καλοκαίρι. Μην πάρεις από τώρα σπίτι 200.000 ευρώ με 500 ευρώ το χρόνο ενφια (και ποιος ξέρει αργότερα πόσο θα πάει).

Α και παρεμπιπτόντως, μήπως σού αρεσουν οι μεγαλύτερες να με παντρευτείς; :queen:Αυτό ψάχνω, έναν μόνιμο στρατιωτικό! (Δημήτρη μη βλέπεις εσύ!:girl_angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
H μεζονέτα που βρήκα εγω (αν την βάλω είναι σπάμ;) είναι 180 τμ με 210.000 ευρώ! Φαινεται ευκαιρια και δεν ξέρω αν έχει πουληθεί. Καινουργια ωραια φάση να μένεις εκει μέσα μονος! Να χορευεις και να πηδάς πάνω κατω ολη μέρα να ανοίγεις μουσική τέρμα και να μην σε ελέγχει κανεις. Μονο την τράπεζα θα πληρώνεις.


https://www.tospitimou.gr/akinita/poliseis/katoikies/Xania/category_residential,area-ids_[4050]


έχει κάτι ευκαιριες εδώ. μΕ ΤΑ Μισά λεφτά από τα 200. Στα 50 σου θα έχεις ξεχρεώσει. Η τράπεζα θα σου εγκρινει το δάνειο σε χρονο dt.


Να ειχε τέτοιες ευκαιριες και στην Αθήνα καλα θα ήταν.


Ηimela m;exri 50 όχι είναι μικρό. Μέχρι 100 ναι. Στην παραπάνω σελίδα έχει ένα πολύ ωραιο πέτρινο 120 τ.μ 159.000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Παιδιά το σπίτι δεν σημαίνει ότι το βρηκαμε σε καλή τιμή, το πηραμε. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις. Πχ devil στα 180τμ και δη μεζονετα, το πιο πιθανό είναι ότι θα έχει περισσότερα πορτοπαράθυρα απ'οσα επιτρέπουν οι εταιρίες security. Που σημαίνει καλή τύχη να βρεις συναγερμο. Για τους φόρους δεν το συζητω καν. Απλά κάποιες φορές είναι καλύτερα να πάρεις ένα λίγο μικρότερο σπίτι, κι ας κοστιζει παραπάνω, παρά ένα μεγαλύτερο σε ευκαιρία. Πάντως OP αν το πάρεις απόφαση, πήγαινε σε ένα συμβουλο να σε κατευθυνει, να τα υπολογισετε μαζί και να σου πει τι πρέπει να προσεξεις. Μην δεχεσαι συμβουλές από το ίντερνετ για κάτι που θα πληρωνεις μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Παιδιά το σπίτι δεν σημαίνει ότι το βρηκαμε σε καλή τιμή, το πηραμε. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις. Πχ devil στα 180τμ και δη μεζονετα, το πιο πιθανό είναι ότι θα έχει περισσότερα πορτοπαράθυρα απ'οσα επιτρέπουν οι εταιρίες security. Που σημαίνει καλή τύχη να βρεις συναγερμο. Για τους φόρους δεν το συζητω καν. Απλά κάποιες φορές είναι καλύτερα να πάρεις ένα λίγο μικρότερο σπίτι, κι ας κοστιζει παραπάνω, παρά ένα μεγαλύτερο σε ευκαιρία. Πάντως OP αν το πάρεις απόφαση, πήγαινε σε ένα συμβουλο να σε κατευθυνει, να τα υπολογισετε μαζί και να σου πει τι πρέπει να προσεξεις. Μην δεχεσαι συμβουλές από το ίντερνετ για κάτι που θα πληρωνεις μια ζωή.


Helium γνωριζω πολύ περισσοτερα από οσα νομίζεις ότι γνωρίζω. Οποτε δεν είμαι απλά ένας ανεύθυνος συμβουλάτορας από το Ίντερνετ τον οποίο δεν θα πρέπει να ακούσει καν ο θεματοθέτης όπως πιθανόν να υπονοείς.


Έχω δικό μου σπιτι. Δικό μου συναγερμο στο σπίτι. Πιστωτική κάρτα και δάνειο στο ονομα μου. Αυτά τα ολίγα (για την ώρα) πιστευω μου επιτρέπουν να συμβουλέψω κάποιον σαν τον θεματοθέτη. Εσυ τι από όλα αυτά έχεις σαν εμπειρια για να με κρινεις;; =D


Οι φοροι είναι ο ΕΝΦΙΑ ο οποιος λύνεται με έναν απλο διακανονισμο των 10 δόσεων. Η εφορια επισης ρυθμίζεται στις 100 δοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το ότι έχεις ένα σπίτι, δεν σημαίνει ότι είσαι σε θέση να συμβουλεψεις όπως θα συμβουλεψει ένας ειδικός.
Κι εγώ έχω έναν πόνο στο στομάχι. Δεν θα πάρω συμβουλή από κάποιον με πόνο στο στομάχι. Θα ρωτήσω γιατρό.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάτι τόσο σημαντικό.
Δεν υπονόησα ότι δεν ξέρεις. Είπα απλά ότι ένας σύμβουλος θα ξέρει καλύτερα. Δεν ξέρω γιατί συζητάμε κάτι αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Το ότι έχεις ένα σπίτι, δεν σημαίνει ότι είσαι σε θέση να συμβουλεψεις όπως θα συμβουλεψει ένας ειδικός.
Κι εγώ έχω έναν πόνο στο στομάχι. Δεν θα πάρω συμβουλή από κάποιον με πόνο στο στομάχι. Θα ρωτήσω γιατρό.
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κάτι τόσο σημαντικό.
Δεν υπονόησα ότι δεν ξέρεις. Είπα απλά ότι ένας σύμβουλος θα ξέρει καλύτερα. Δεν ξέρω γιατί συζητάμε κάτι αυτονόητο.


Ηλιανα αν νομιζεις ότι εδώ μέσα μπαινουν άνθρωποι οι οποιοι δεν είναι ικανοι να συμβουλέψουν και είναι τυχαια άτομα του Ιντερνετ τοτε για ποιο λογο συμμετέχεις σε μια κουβέντα; υποτιμάς τα μέλη μιας κοινοτητας με το προηγουμενο σου ποστ.


Αν δεν είναι σε θέση να συμβουλέψει κάποιος ο οποιος έχει δάνειο και ξέρει εκ των έσω τους τοκους , και την εξοφληση κάθε μηνα ακομα και τους νομους των διακανονισμων ποιος ειναι;


Έχεις μια θεση υποτιμητική με την οποια δεν συμφωνώ. Αν εσυ υποτιμάς τον κοσμο του Ιντερνετ ή από ένα φορουμ δεν σημαινει ότι ολοι δεν είναι σε θέση. Δικια σου άποψη είναι αυτή. Και το θεωρω ανουσιο κιολας όταν έχεις μια τέτοια άποψη να συμμετέχεις σε ένα θρέντ και ένα φορουμ αλλα αυτό είναι δικο σου θεμα. Δεν θα στο πώ εγω.


Ξέρω αρκετά για να κοντράρω ακομα και έναν ειδικο ο οποιος μπορει να έχει και άλλα κινητρα για να σε πεισει να πάρεις ένα δάνειο. Πχ ποιος θα είναι αυτος ο ειδικος δεν μας προσδιορισες. Γιατι υπήρχαν παλαιοτερα και κάτι "ειδικες¨που έστελναν στα πανεπιστημια να πεισουν τους φοιτητες να πάρουν πιστωτική κάρτα για καταναλωτικά. Με 18% επιτόκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εντάξει ας ηρεμήσουμε. Καταλαβαίνω την οπτική της Helium οτι σίγουρα τόσο μεγάλες αποφάσεις δεν παίρνονται ελαφρά τη καρδία κι ίσως ένας ειδικός θα βοηθούσε καλύτερα. Παρ' όλα αυτά ο θεματοθέτης γνωρίζει οτι βρίσκεται στο ίντερνετ και μπορεί να ακούσει ιδέες τόσο από επαϊοντες όσο κι από άσχετους οπότε σίγουρα δεν τα λαμβάνει όλα υπόψιν αβίαστα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ηλιανα αν νομιζεις ότι εδώ μέσα μπαινουν άνθρωποι οι οποιοι δεν είναι ικανοι να συμβουλέψουν και είναι τυχαια άτομα του Ιντερνετ τοτε για ποιο λογο συμμετέχεις σε μια κουβέντα; υποτιμάς τα μέλη μιας κοινοτητας με το προηγουμενο σου ποστ.


Αν δεν είναι σε θέση να συμβουλέψει κάποιος ο οποιος έχει δάνειο και ξέρει εκ των έσω τους τοκους , και την εξοφληση κάθε μηνα ακομα και τους νομους των διακανονισμων ποιος ειναι;


Έχεις μια θεση υποτιμητική με την οποια δεν συμφωνώ. Αν εσυ υποτιμάς τον κοσμο του Ιντερνετ ή από ένα φορουμ δεν σημαινει ότι ολοι δεν είναι σε θέση. Δικια σου άποψη είναι αυτή. Και το θεωρω ανουσιο κιολας όταν έχεις μια τέτοια άποψη να συμμετέχεις σε ένα θρέντ και ένα φορουμ αλλα αυτό είναι δικο σου θεμα. Δεν θα στο πώ εγω.


Ξέρω αρκετά για να κοντράρω ακομα και έναν ειδικο ο οποιος μπορει να έχει και άλλα κινητρα για να σε πεισει να πάρεις ένα δάνειο. Πχ ποιος θα είναι αυτος ο ειδικος δεν μας προσδιορισες. Γιατι υπήρχαν παλαιοτερα και κάτι "ειδικες¨που έστελναν στα πανεπιστημια να πεισουν τους φοιτητες να πάρουν πιστωτική κάρτα για καταναλωτικά. Με 18% επιτόκιο.

Ο καθένας σε ένα ανώνυμο φόρουμ μπορεί να βγει και να πει οτι ειναι ειδικός σε κάτι. Εγώ μπορώ να βγω και να πω ότι ασχολούμαι με αυτοκίνητα ας πούμε και μπορώ να αρχίσω να μιλάω για την υποτιθέμενη πείρα μου και να δίνω συμβουλές. Δεν λέω ότι δεν γνωρίζεις πράγματα πάνω στο θέμα που αναφέρεις, αλλά από την άλλη δεν σε ξέρω προσωπικά, οπότε δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω ότι γνωρίζεις όντως όσα λες ότι γνωρίζεις. Μπορεί να είσαι ειδικός, μπορεί και όχι. Από τη στιγμή που είμαστε σε ένα ανώνυμο φόρουμ, ο καθένας μπορεί να αμφισβητήσει ό,τι λες, και εσύ και ο καθένας μας. Από αυτή την άποψη πιστεύω ότι το λέει η Helium.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Ο καθένας σε ένα ανώνυμο φόρουμ μπορεί να βγει και να πει οτι ειναι ειδικός σε κάτι. Εγώ μπορώ να βγω και να πω ότι ασχολούμαι με αυτοκίνητα ας πούμε και μπορώ να αρχίσω να μιλάω για την υποτιθέμενη πείρα μου και να δίνω συμβουλές. Δεν λέω ότι δεν γνωρίζεις πράγματα πάνω στο θέμα που αναφέρεις, αλλά από την άλλη δεν σε ξέρω προσωπικά, οπότε δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω ότι γνωρίζεις όντως όσα λες ότι γνωρίζεις. Μπορεί να είσαι ειδικός, μπορεί και όχι. Από τη στιγμή που είμαστε σε ένα ανώνυμο φόρουμ, ο καθένας μπορεί να αμφισβητήσει ό,τι λες, και εσύ και ο καθένας μας. Από αυτή την άποψη πιστεύω ότι το λέει η Helium.



Εντάξει. Εκεινο που δεν μ αρεσε πιο πολύ από όλα είναι ότι όταν έχουμε μια ανάγκη και θέλουμε να πάρουμε μια γρηγορη γνωμη μπαινουμε στο φορουμ και ρωτάμε. Μετά όμως "Μην ακουτε τον καθενα από το Ιντερνετ" αυτό εμενα αν το δω σαν ατάκα δεν μ αρεσει γιατι δειχνει ότι κάποιος δεν έχει σε καμια υποληψη έστω και κάποιον από το Ιντερνετ. Άλλοι έχουν παντρευτει από το Ιντερνετ. Τέλοςσπαντων. Αυτό δεν ΄μου αρέσει αν το δω σαν γραπτο από κανεναν απλα τωρα έτυχε να το γράψει η Helium. To internet έχει άτομα που θα βρεις και έξω. Που ξέρεις ότι εκεινος που θα σου παρουσιαστεί σαν συμβουλος από εξω ξέρει οντως και τι σου λέει έχω πολλά παραδείγματα.Έγραψα κάτι που δεν μου άρεσε σαν θέση πιστευω έχω αυτό το δικαιωμα!


Κατά τα αλλα ναι μπορει να λέω και σαχλαμάρες. Αλλα έγραψα συγκεκριμένα πράγματα όπως :


1. O θεματοθετης μπορει εύκολα να πάρει δάνειο σαν στρατιωτικός. Θα το εγκρίνουν.
2. Με τα χρήματα που πιθανον παιρνει δεν θα είναι δυσκολο να το αποπληρώσει σε βάθος χρόνου.
3. Είναι προτιμοτερο να πάρει ένα δικο του από το να μεινει σε ενοικιο ή σε οικοδομη (προσωπική μου αποψη) γιατι δεν μπορω κάθε χρονο να κάθομαι να τσακωνομαι με αυτούς που δεν θέλουν να βάζουν πετρέλαιο και να γυρνανε μεσα στο σπιτι με τα μπουφαν γιατι έχουν παρατηρηθεί και αυτές οι διαφωνιες σε πολυκατοικίες κάποιες από τις οποιες έχουν καταληξει και στα αστικά δικαστηρια επειδή κάποιοι δεν συμβιβάζονται με τιποτα σου λέει αυτή είναι η θέση μου δεν την αλλάζω. Ωραια και εμενα αυτή είναι και δεν την αλλαζω τοτε. Εγω γιατι να την αλλάξω;;; η θεία μου έμενε σε δικο της μετα πηγε αγορασε διαμέρισμα και τωρα ολο μας λέει προβλήματα που δεν ειχε ποτέ ο κάτω δεν θέλει να συμβάλλει να αλλάξει η πορτα λεει έχω ένα αμάξι δεν θα το βγάζω από εκει κάτι τρελά πραγματα και θα πάνε στα δικαστηρια. Δε βγάζεις ακρη με ορισμένους είναι γεγονος αυτό.
4. Σαν στρατιωτικος μπορει να έχει έξτρα χρηματα από εκτος έδρας ή πλεύσιμα οποτε ακομα καλύτερα.
5. Να ψάξει ένα δάνειο με μικροτερο επιτόκιο οσο γινεται.


Τωρα αν τα παραπάνω τα οποια ισχυουν κατά 90% τα διαβάζει κάποιος και γράφει ακριβως από κάτω " Μην ακους κανεναν από το Ιντερνετ" χωρις να πει ξέρεις ναι μεν αλλά .... ε θα με πειράξει ναι. Θεωρω ότι ακυρώνει τελειως και τη δική μου άποψη.


Και εντάξει διαφωνώ με την θέση ότι στο Ιντερνετ δεν θα βρεις κάποιον να σου πει κάτι σωστο. Ακομα και για αυτό μπορει να βρεις αρκετούς. Και στη τελική αμα είναι ετσι ρε παιδια ας τα καταργησουμε τα φορουμ να μην συμμετέχουμε καθολου τοτε αμα εστω και άθελα μας υποτιμάμε τους συμμετέχοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ας επανέλθουμε στο θέμα του Vasdask. Εσύ μέχρι πόσα τετραγωνικά θες να πάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top