Αγορά σπιτιού ή νοίκι;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο δικό σου σπίτι κάνεις ότι θες, θα έχει και αυλή πιθανόν, είναι τελείως άλλη φάση από διαμέρισμα και ας είναι δικό σου. Εγώ επειδή έχω ζήσει μόνο σε μονοκατοικία δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ζήσω για μεγάλη διάστημα σε πολυκατοικία. Όταν πάω σε φίλους μου οι μισοί μου λένε "όχι μην κάνεις φασαρία" και "μην βάζεις τόσο δυνατά τη μουσική" και "τώρα έχει πάει 12 πρέπει να χαμηλώσουμε τα βίντεο" κλπ. Εδώ οι ίδιες οι οικογένειες που μένουν στο ίδιο κτήριο αν έχεις άλλους από το σόι τους αργά ή γρήγορα θα μαλώσετε, με ξένους ανθρώπους είναι σίγουρο. Η κολλητή της μαμάς μου μένει σε πολυκατοικία σε δικό τους διαμέρισμα και πλέον μισεί και τους από κάτω και τους από πάνω ούτε γεια δεν λένε μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απόψεις σας πραγματικά με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ. Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει άποψη για την πλατφόρμα airbnb?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ξέρω ότι θέλει να ασχολείσαι, να καθαρίζεις το σπίτι, να πλένεις σεντόνια, να είσαι εκεί γενικά, δεν μπορείς να δώσεις το κλειδί στον γείτονα και να φύγεις και να βάζει αυτός τον πελάτη μέσα. Ξέρω ότι προς το παρόν έχουν πρόβλημα να το φορολογήσουν γιατί είναι ξένη η εταιρεία αλλά νομίζω αν όχι ήδη σύντομα θα βρουν τον τρόπο και θα πρέπει να δηλώνεις τα έσοδα αυτά και να φορολογείται. Πάντα είναι ένας κίνδυνος ότι μπορεί να γίνουν ζημιές στο σπίτι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι όλα αυτά που λες ισχύουν. Εννοώ μακροπρόθεσμα αν η κυβέρνηση έχει το δικαίωμα να απαγορέψει την χρήση της πχ. Ή πλατφόρμα υπάρχει Χρόνια στο εξωτερικό απλά δεν γνωρίζω πως την αντιμετωπίζουν στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι να μένεις σε ενοίκιο για 10 χρόνια να δίνεις 250 ευρώ το μήνα το οποίο μας κάνει 30 χιλιάδες ευρώ και μετά όταν αποφασίσεις να νοικοκυρευτείς να ψάξεις άλλο σπίτι για να έχεις κάτι δικό σου. Ξεκινάς με 30 χιλιάρικα μείον. Μην πω ότι το πιο πιθανό είναι σε 10 χρόνια τα σπίτια να είναι πιο ακριβά. Συνεπώς θα έχεις πετάξει στο νερό 50 χιλιάρικα στο χαλαρό. Δεν είναι λίγα λεφτά.

Σε 10 χρονια ειναι εξισου πιθανο να σπαταλησεις 30 χιλιαρικα σε ανακαινιση και επισκευες, σε περιπτωση που το σπιτι ειναι ιδιοκτητο. Επισης αν εχεις χαλια γειτονες δεν μπορεις να μετακομισεις και να πας αλλου. Σε 10 χρονια ειναι πιθανο, αν οχι βεβαιο, να εχουν αυξηθει και οι φοροι οπως επισης και τα επιτοκια του δανειου.

Ακομα και αν εκοξευθει η τιμη του ακινητου, παλι δεν θα σε συμφερει γιατι θα βγαλεις κερδη, αλλα δεν θα μπορεις να αγορασεις αλλο σπιτι γιατι οι τιμες θα ειναι ανεβασμενες. Αρα καθεσαι σε χρυσα αυγα και πληρωνεις επιδιορθωσεις, ανακαινισεις, φορους, κτλ. Τα χρυσα αυγα δεν σε ταιζουν. Αν επενδυσεις το αρχικο κεφαλαιο, μπορει σε 10 χρονια να σου καλυπτει το ενοικιο. Το ιδανικοτερο ειναι να επενδυσεις αλλου τα χρηματα σου και οταν φτασεις σε σημειο να εχεις αποδοχες 300-500 ευρω τον μηνα αποκλειστικα απο τις επενδυσεις, αγοραζεις το δικο σου ακινητο αφου οι επενδυσεις θα σου καλυπτουν τις δοσεις του δανειου.

Η ενοικιαση του σπιτιου σου για μερικους μηνες τον χρονο, και ειδικα σε τουριστες ειναι πολυ κακη ιδεα. Εγω νοικιαζω ενα διαμερισμα και ο τελευταιος εκανε τοσες καταστροφες που μου κοστισε 8000 ευρω να το επιδιορθωσω. Πλεον περιμενω να ανεβουν οι τιμες στα ακινητα για να το ξεφορτωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πολλές φορές έχει τύχει να αναρωτηθώ το ίδιο πράγμα με σένα.
Καταληγώ στην αγορά, γιατί όπως και να το κάνεις είναι κάτι δικό σου και μπορείς να το κάνεις ό,τι θες, στη τελική γιατί αυτά τα λεφτά το μήνα να τα δίνεις για ενοίκιο ενώ θα μπορούσες να τα δώσεις για να αποπληρώσεις το δάνειο της "περιουσίας" σου;
Τον ένφια δεν τον σχολιάζω καθώς και σπίτι να νοικιάσεις σου ζητάνε 3 ενοίκια μαζί, πχ 350€ χ3 σου πάει κάτι παραπάνω απο 1,000€ με τη μία χωρίς διακανονισμό!! Άσε τα άλλα με το συμβόλαιο που άμα λήξει μπορεί να σε πετάξει ο άλλος έξω, και ξάνα μετακόμιση, ξανά 3 ενοίκια κτλ κλτκκτλ

Και μεταξύ μας ποτέ κανέναν δεν χάλασε να έχει ένα ακίνητο, πολλές οι χρήσεις του αν τελικά δε σου κάνει, από πώληση ενοίκιο ανακαίνηση κτλ κττλ.

Προσωπικά, αν είχα σταθερή δουλεια και καλό μισθό, όπως εσύ, δε θα το σκεφτόμουν καααααν, αν εγκρινόταν και το δάνειο. Δυστυχώς εμένα δε θα εγκρίνεται για πολλά ακόμα χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξέρω ότι θέλει να ασχολείσαι, να καθαρίζεις το σπίτι, να πλένεις σεντόνια, να είσαι εκεί γενικά, δεν μπορείς να δώσεις το κλειδί στον γείτονα και να φύγεις και να βάζει αυτός τον πελάτη μέσα. Ξέρω ότι προς το παρόν έχουν πρόβλημα να το φορολογήσουν γιατί είναι ξένη η εταιρεία αλλά νομίζω αν όχι ήδη σύντομα θα βρουν τον τρόπο και θα πρέπει να δηλώνεις τα έσοδα αυτά και να φορολογείται. Πάντα είναι ένας κίνδυνος ότι μπορεί να γίνουν ζημιές στο σπίτι κλπ.

Οχι αναγκαστικα, υπαρχουν εταιριες που τα κανουν αυτα για ενα ποσοστο, συνηθως 15-20%.

Σε 10 χρονια ειναι εξισου πιθανο να σπαταλησεις 30 χιλιαρικα σε ανακαινιση και επισκευες, σε περιπτωση που το σπιτι ειναι ιδιοκτητο. Επισης αν εχεις χαλια γειτονες δεν μπορεις να μετακομισεις και να πας αλλου. Σε 10 χρονια ειναι πιθανο, αν οχι βεβαιο, να εχουν αυξηθει και οι φοροι οπως επισης και τα επιτοκια του δανειου.

Ακομα και αν εκοξευθει η τιμη του ακινητου, παλι δεν θα σε συμφερει γιατι θα βγαλεις κερδη, αλλα δεν θα μπορεις να αγορασεις αλλο σπιτι γιατι οι τιμες θα ειναι ανεβασμενες. Αρα καθεσαι σε χρυσα αυγα και πληρωνεις επιδιορθωσεις, ανακαινισεις, φορους, κτλ. Τα χρυσα αυγα δεν σε ταιζουν. Αν επενδυσεις το αρχικο κεφαλαιο, μπορει σε 10 χρονια να σου καλυπτει το ενοικιο. Το ιδανικοτερο ειναι να επενδυσεις αλλου τα χρηματα σου και οταν φτασεις σε σημειο να εχεις αποδοχες 300-500 ευρω τον μηνα αποκλειστικα απο τις επενδυσεις, αγοραζεις το δικο σου ακινητο αφου οι επενδυσεις θα σου καλυπτουν τις δοσεις του δανειου.

Η ενοικιαση του σπιτιου σου για μερικους μηνες τον χρονο, και ειδικα σε τουριστες ειναι πολυ κακη ιδεα. Εγω νοικιαζω ενα διαμερισμα και ο τελευταιος εκανε τοσες καταστροφες που μου κοστισε 8000 ευρω να το επιδιορθωσω. Πλεον περιμενω να ανεβουν οι τιμες στα ακινητα για να το ξεφορτωθω.

30,000€ σε ανακαινισεις και επισκευες, ενα νεοδμητο σπιτι δε θελει στη 10ετια. Δε λεμε να παρει κανα χρεπι. Εμεις σε σπιτι εικοσαετιας, ζητημα να εχουμε δωσει πανω απο €2,000 σε επισκευες, ζημιες που μας πεταξε το σπιτι δηλαδη. Πιο πολυ χαλανε τα ηλεκτρικα, που ουτως ή αλλως τα πληρωνεις. Αυτα παντα για ιδιοκατοικηση, οχι για ενοικιαση, η ενοικιαση ειναι τζοκερ και μπορει να σε βαλει μεσα αν ο αλλος ειναι μαλακας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Φίλε μου τι αποφάσισες τελικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε μου τι αποφάσισες τελικά; :)

Στην αγορά καταλήγω. Με υπομονή και τύχη εύχομαι να βρω αυτό που ψάχνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Φίλε πάρε ενα δάνειο και μην ανησυχεις απλα κοιτα να μπορεις να πληρώνεις την δοση και να βγαινεις κάθε μήνα. Κανεις δεν πηγε μπροστά με το να ειναι σφηνωμένος στην θέση του και να σκέφτεται οτι δεν αγοράζω αν δεν έχω κέρδος και αν δεν έχω λέφτά μαζεμενα τώρα και κατσε να τα μαζέψω σε ... 20 χρονια. Σε 20 χρονια θα εισαι και πάνω απο 40 χρονών.

Το καλυτερο ειναι να έχεις δικο σου σπιτι και να πληρώνεις την τράπεζα απο το να νοικιάζεις και να πληρώνεις ξερω γω τον μπαρμπα μήτσο που αν ειναι και λιγο παράξενος και του έχουν μεινει στη ζωη μονο τα σπιτια του θα σου ζαλισει και τον έρωτα. Και για μενα σου ειπα μην παρεις καν σε πολυκατοικια. Καλυτερα ενα ξεχωριστο σπιτι μονοκατοικια.

Τα λεφτά που θα δωσεις παραπάνω τα κερδιζεις απο ψυχικη ηρεμια με κοινοχρηστα - πετρελαια και άλλα τέτοια θέματα που αποτελουν σημειο τριβων σε μια πολυκατοικια με άλλους μέσα.

Εχω ρωτησει τωρα τελευταια δεν βάζουν λεει πετρελαιο και αναγκαζομαστε να μην το ανοιγουμε ουτε εμεις. Προτιμάει δηλαδη ο άλλος να κλαθεται μεσα στο σπιτι με το μπουφαν αντι να πληρώσει 200 ευρω πετρελαιο το μήνα. Τέτοια θα έχεις να ξέρεις.

To παραπανω δεν έγινε εκει που μενω εγω προφανως γιατι θα τους ειχε πάρει ο διάολος. ;) Αλλα άλλοι μου τα έχουν πει. Σιγα μην καθομουν εγω να κρυωνω επειδη οι απο πανω δεν τα βρισκουν στο καυσιμο. Αναθεμα τις μιζεριες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasdask

Νεοφερμένος

Ο Vasdask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε πάρε ενα δάνειο και μην ανησυχεις απλα κοιτα να μπορεις να πληρώνεις την δοση και να βγαινεις κάθε μήνα. Κανεις δεν πηγε μπροστά με το να ειναι σφηνωμένος στην θέση του και να σκέφτεται οτι δεν αγοράζω αν δεν έχω κέρδος και αν δεν έχω λέφτά μαζεμενα τώρα και κατσε να τα μαζέψω σε ... 20 χρονια. Σε 20 χρονια θα εισαι και πάνω απο 40 χρονών.

Το καλυτερο ειναι να έχεις δικο σου σπιτι και να πληρώνεις την τράπεζα απο το να νοικιάζεις και να πληρώνεις ξερω γω τον μπαρμπα μήτσο που αν ειναι και λιγο παράξενος και του έχουν μεινει στη ζωη μονο τα σπιτια του θα σου ζαλισει και τον έρωτα. Και για μενα σου ειπα μην παρεις καν σε πολυκατοικια. Καλυτερα ενα ξεχωριστο σπιτι μονοκατοικια.

Συμφωνώ μαζί σου. Μακάρι όμως να είχα το υπόβαθρο να χτίσω δική μου μεζονέτα με πισίνα :happy: δυστυχώς κάτι τέτοιο όμως δεν γίνεται. Θα αρκεστώ σε διαμέρισμα το οποίο θα το χρησιμοποιήσω πιο πολύ για εκμετάλλευση τα καλοκαίρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,987 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις καταλαβαινω οτι το θες για άλλη δουλειά. Για να βγάλεις πχ κέρδος. Να ξέρεις βεβαια οτι υπάρχουν αρκετές κακοτοπιές με αυτά. Δεν ξέρεις ποιον βάζεις μεσα στο σπιτι καθε φορά. Αλλα αυτο ειναι πλέον δικο σου θέμα. Εσυ ξέρεις.

Εντάξει σπιτι με πισινα δεν μπορεις να φτιάξεις! Αυτο ειναι το άλλο ακρο! Αλλα οταν μπαινω και βλέπω διαμερισματα με 70-80.000 ευρώ. Καθομαι και λέω θα βρω ενα οικοπεδο με 30.000 σε ευκαιρια θα ψάξω κτλπ και μετά σιγα σιγα θα κτισω σπιτι δικο μου. Ποσο να πάει; αλλα 70 χιλιάρικα; το πολύ. Και θα το κάνεις μεσα οπως γουστάρεις εσυ. Εγω πχ στο δικο μου σπιτι έχω βαλει πλακάκια Versace! Βρηκα ευκαιρια και τα έβαλα.

100.000 ευρώ δάνειο. Το αποπληρώνεις σε 30 χρονια και ειναι ρυθμισμένο.
Και ούτε 100 χιλιάρικα με ενα 80άρι φτιάχνεις σπιτάρα. Γιατι να πάω να τα δωσω σε διαμέρισμα;
έτσι και αλλιώς φιλε καποια στιγμη θα κάνεις οικογενεια θα φέρεις την κοπελα σου χρειάζεσαι ενα μεγάλο σπιτι δεν μπορεις να πάρεις ενα με 30 τετραγωνικα γιατι μετά θα σου μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top