Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,283 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,911 μηνύματα σε 74,192 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 106)
Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι
10
9,43%
Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι
29
27,36%
Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι
0
0%
Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι
35
33,02%
Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.
1
0,94%
Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.
0
0%
Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι
1
0,94%
Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι
14
13,21%
Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι
0
0%
Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι
16
15,09%

me.

Δραστήριο Μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 20:28, 10-04-16:

Να γίνει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας και οι η εκκλησία να χρηματοδοτείται από τους πιστούς.
Να μάθουμε επιτέλους και πόσοι είναι οι πραγματικά θρησκευόμενοι χριστιανοί σ' αυτή τη χώρα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mask1000

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Mask1000 έγραψε στις 19:36, 18-06-17:

Από όσο ξέρω η ελληνική εκκλησία πληρώνεται από το κράτος λόγω της προσφοράς της στο 1821 και κάτι κτήματα που δώρισε στο κράτος το 1952.Πάντως μετά το 1821 δεν έχει προσφέρει πιστεύω ουσιαστική βοήθεια.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,299 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 19:43, 18-06-17:

η Ελλάδα είναι από τα λίγα κράτη παγκοσμίως μαζί με μερικά μουσουλμανικά και την Τουρκία, όπου οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και η εκκλησία πλήρως συντηρούμενη από το κράτος.

εκτος των άλλων είναι απαράδεκτο και από θεολογική άποψη καθώς ο χριστιανισμός ως σύστημα αξιών και θρησκείας έρχεται σε αντίθεση με τις κρατικές δομές και τις ανθρώπινες δομές εξουσίας
-τα του καίσαρος στο καισαρι και τα του θεού στον θεό
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaspar : 18-06-17 στις 19:47.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,901 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:03, 18-06-17:

Και οχι μονο αυτο, αλλα οι κρατικοι μισθοι δεν τους φτανουν. Ο Ιερωνυμος ζοριζεται με 2,300€ μηνιαιως. Μαλλον εχει πολλα παιδια να ταϊσει...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mask1000

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Mask1000 έγραψε στις 20:04, 18-06-17:

Η εκκλησία νομίζω μέχρι το 1952 δε χρηματοδοτούνταν.Το 1952 άρχισε αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
η Ελλάδα είναι από τα λίγα κράτη παγκοσμίως μαζί με μερικά μουσουλμανικά και την Τουρκία, όπου οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι και η εκκλησία πλήρως συντηρούμενη από το κράτος.

εκτος των άλλων είναι απαράδεκτο και από θεολογική άποψη καθώς ο χριστιανισμός ως σύστημα αξιών και θρησκείας έρχεται σε αντίθεση με τις κρατικές δομές και τις ανθρώπινες δομές εξουσίας
-τα του καίσαρος στο καισαρι και τα του θεού στον θεό
Τα χριστιανικά κράτη που χρηματοδοτούν τις εκκλησίες τους είναι με εξαίρεση την Ελλάδα πολύ θρησκα κράτη. Είναι τα χριστιανικά κράτη της Αφρικής, η Αρμενία, τα χριστιανικά κράτη της Ασίας,η Αίγυπτος (όπου το κράτος πληρώνει τόσο τους ιμάμηδες όσο και τους ιερείς της Αιγυπτιακής-Κοπτικης εκκλησίας κτλ).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 18-06-17 στις 21:04. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Ευάκι23

Αποκλεισμένος χρήστης

H Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Ευάκι23 έγραψε στις 20:08, 18-06-17:

Εχμμ όχι?
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,299 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 20:17, 18-06-17:

η εκκλησία αφού δέχτηκε να μετατραπεί σε δημόσια υπηρεσία, έχασε κάθε θεολογικη βάση και αξία.
ουσιαστικά η ορθόδοξη εκκλησία σήμερα αποτελείτε από τους απλούς ιερείς -δημόσιους υπάλληλους-, οι οποίοι αν δεν είχαν τον μισθό αμφιβάλω αν θα συνέχιζαν να είναι ιερείς, και οι αρχηγοί αυτών οι οποίοι είναι άγαμοι μοναχοί εκλεγόμενοι δια βίου.

στην αρχή του χριστιανισμού τα αξιώματα σε μία συνάθροιση πιστών(εκκλησία) δεν ήταν ποτέ μισθοδοτούμενα, ενώ ειδικά για τους επισκόπους ο απόστολος πάυλος αναφέρει ότι θα πρέπει να είναι παντρεμένοι, ενάρετοι, και να έχουν πιστά παιδιά, με την λογική ότι αν κάποιος είναι σωστός οικογενειάρχης θα είναι και καλός επίσκοπος.

αν ασχοληθεί κάποιος και το ψάξει θα βρέι χαώδης διαφορές ανάμεσα στον original χριστιανισμό, και στην σημερινή διαστροφή της ελλαδικής ορθοδόξου εκκλησίας
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,901 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:44, 18-06-17:

Ενα καλο βημα για την βελτιωση του κληρου στην Ελλαδα θα ηταν η καταργηση της αγαμιας. Ενας ανθρωπος που εχει οικογενεια ειναι πολυ πιο κοντα στον πραγματικο κοσμο και ζει πολυ πιο "φυσιολογικη" ζωη απο καποιον ο οποιος απο τα 20 του ζει μονος του μεσα σε 4 τοιχους. Δεν ειναι τυχαιο το ποσοι ιεραρχες εχουν χασει τελειως την επαφη με την πραγματικοτητα και ζουν σε ενα παραλληλο συμπαν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους