Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,448 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,930 μηνύματα σε 74,341 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 536 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Με ποιά κριτήρια επιλέγετε κάποιον/α για φίλο/η;

Τσιγάρα σέρτικα (Στράτος :P)

Δραστήριο Μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 413 μηνύματα.

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 01:08, 13-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Donatella
Εγω πιστευω οτι για να κρατησει μια φιλια πρεπει ο ενας να αγαπαει και να αντεχει τα μειονεκτηματα του αλλου. Κατα την γνωμη μου, μονο ετσι μια σχεση ειτε φιλικη ειτε αλλη μπορει να αντεξει στον χρονο.
Το να ψοφάει για τα θετικά του και να αγνοεί τερματισμένα όσα δεν του κολλάνε στον άλλονα; Παίζει;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Donatella

Νεοφερμένος

H Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Donatella Η πιο δύσκολη γλώσσα ειναι τα "ξεκάθαρα" έγραψε στις 01:16, 13-02-18:

Το να ψοφάει για τα θετικά του και να αγνοεί τερματισμένα όσα δεν του κολλάνε στον άλλονα; Παίζει;
Εννοειται πως για να εισαι φιλος με τον αλλον ψοφας για τα θετικα του. Οταν λες ομως να αγνοει οσα δεν του κολλανε - το βρισκω λιγο θεωρητικο αφου στην πραξη οταν καποιο στοιχειο- μειονεκτημα του αλλου σε εκνευριζει δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το αγνοησεις. Αν οντως τα "αγνοει" σημαινει οτι τα εχει αποδεχτει αρα και συμπαθησει. Δηλαδη καταληγουμε σε αυτο που ειπα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 01:20, 13-02-18:

Εννοειται πως για να εισαι φιλος με τον αλλον ψοφας για τα θετικα του. Οταν λες ομως να αγνοει οσα δεν του κολλανε - το βρισκω λιγο θεωρητικο αφου στην πραξη οταν καποιο στοιχειο- μειονεκτημα του αλλου σε εκνευριζει δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το αγνοησεις. Αν οντως τα "αγνοει" σημαινει οτι τα εχει αποδεχτει αρα και συμπαθησει. Δηλαδη καταληγουμε σε αυτο που ειπα.
χμμ. Διαφωνώ έμπρακτα με την επαγωγική αποδεικτική συνειρμική ακολουθία - όρα θεματική φιλία με τόσο όσο αποστάσεις- αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

Συντονίστρια

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,885 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:26, 13-02-18:

Αν οντως τα "αγνοει" σημαινει οτι τα εχει αποδεχτει αρα και συμπαθησει
Λογικό άλμα;
Επίτρεψέ μου να εκφέρω την άποψη οτι "αγνοώ" σημαίνει μάλλον "ανέχομαι", κι όχι "αποδέχομαι".
Και βέβαια σε καμιά περίπτωση συμπαθώ, μου αρέσει, κλπ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O Τσιγάρα σέρτικα έγραψε στις 01:28, 13-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Επίτρεψέ μου να εκφέρω την άποψη οτι "αγνοώ" σημαίνει μάλλον "ανέχομαι", κι όχι "αποδέχομαι".
Και βέβαια σε καμιά περίπτωση συμπαθώ, μου αρέσει, κλπ.
!!!
+ ό,τι.
Αλλά ας αφήσουμε τον Ζέους τον νετοξένιο να κάνει λίγο παιχνίδι !
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,486 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:13, 13-02-18:

Εγω πιστευω οτι για να κρατησει μια φιλια πρεπει ο ενας να αγαπαει και να αντεχει τα μειονεκτηματα του αλλου. Κατα την γνωμη μου, μονο ετσι μια σχεση ειτε φιλικη ειτε αλλη μπορει να αντεξει στον χρονο.
Αυτό που λες είναι για φιλίες που δημιουργήθηκαν κάπως εξαναγκαστικά θα έλεγα όπως ας πούμε δυο παιδάκια που ήταν γείτονες μεγάλωσαν μαζί και εκ των πραγμάτων έγιναν φίλοι και παρέμειναν μέχρι που ενηλικιώθηκαν. Εκεί ναι, να πεις ο άλλος έχει τα μειονεκτήματά του αλλά τον αγαπάω και δεν θέλω να ζήσω χωρίς αυτόν οπότε τα υπομένω.

Αν όμως μιλάμε για ενήλικα που γνωρίζει σήμερα έναν άνθρωπο και διερευνά την πιθανότητα να τον κάνει φίλο και βλέπει πάνω του ένα κάρο μειονεκτήματα που τον ενοχλούν, ποιος ο λόγος να μπει σε αυτή τη διαδικασία και να ταλαιπωρηθεί; Καλώς ή κακώς υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι που μπορουν να γίνουν φίλοι σου και να ταιριάξεις μαζί τους χωρίς να χρειάζεται να ανέχεσαι τα άπειρα μειονεκτήματά τους. Δε χρειάζεται κατά τη γνώμη μου να εμμένεις σε έναν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους