• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει όλη την αλήθεια;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Καλύτερα να μην γνωρίζει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Να γνωρίζει όλη την αλήθεια.

    Ψήφοι: 27 64.3%
  • Να γνωρίζει μόνο τα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Να γνωρίζει την αλήθεια με προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 11 26.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θυμιζει λιγο "γιατρε μου πειτε μου, θα ζησω?" το πραγμα, αλλα περα απ'την φωσκολικη αντιμετωπιση..πιστευετε οτι ο ασθενης πρεπει να γνωριζει με καθε λεπτομερεια τι του συμβαινει? Ακομα κι αν η ασθενεια ειναι ανιατη και δε θα του κανει καθολου καλο ψυχολογικα? :hmm: Το ιδανικο ειναι η ψυχολογια του να ειναι ανεβασμενη και οι τριγυρω να παιζουν το θεατρο του παραλογου, ή να γνωριζει την κατασταση του?
Και τελικα, μετα απο ενα σημειο ξερει τα παντα αλλα δε θελει καν να το ακουσει ή οντως δεν υποψιαζεται κατι?
Προσωπικες εμπειριες δεκτες και απαραιτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προτιμώ πάντα την αλήθεια, όσο κι αν πονάει. Μόνο αν ξέρεις την αλήθεια μπορείς να την αντιμετωπίσεις (ακόμα και ψυχολογικά).
Ωραίο θέμα btw! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ναι ειναι καλυτερη η αληθεια απο το να ταξιδευει το μυαλο σου συνεχεια στο τι μπορει να εχεις.εν ολιγεις συμφωνω με μισελ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προσωπικα, αν ποτε παθω κατι σοβαρο (χτυπα ξυλο, φτου φτου, μακρυα απο εμας) θα ηθελα να ξερω.. Ισως οχι, με ολες τις λεπτομερειες (πχ ποσο θα ζησω ακομα) αλλα θα ηθελα να ξερω.
Θεωρω χαζο το να προσπαθουν να σου κρυψουν την αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έχοντας κάποια ελάχιστη εμπειρία πάνω στο θέμα αλλά έχοντας συζητήσει με ανθρώπους με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία, δε μπορείς να πεις ένα ναι ή ένα όχι.
Εξαρτάται 100% από το σε ποιον ασθενή θα απευθυνθείς.Και συνήθως, επειδή ο γιατρός δεν ξέρει καλά τον ασθενή και τί άνθρωπος είναι, βοηθάει να το μαθαίνουν οι συγγενείς πρώτα και μετά να σου λένε αν είναι καλό να το μάθει και ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως faithplus αυτό δεν είναι και ο,τι σωστότερο γιατί ο γιατρός δεν ξέρει και με τι συγγενείς έχει να κάνει και πόσο πραγματικά τον νοιάζονται τον ασθενή. Έχω ακούσει περίπτωση όπου ο ασθενής είχε καρκίνο, το είπαν στη γυναίκα του η οποία είπε να μην γίνει θεραπεία (είχε μικρή πιθανότητα να πετύχει και κόστιζε πάρα πολύ) για ...ευνόητους λόγους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να το λένε τότε σε συγγενείς εξ αίματος:P

εγώ είμαι με τον φέηθ πάντως.
Γιατρέ μου, προχώρα:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως faithplus αυτό δεν είναι και ο,τι σωστότερο γιατί ο γιατρός δεν ξέρει και με τι συγγενείς έχει να κάνει και πόσο πραγματικά τον νοιάζονται τον ασθενή. Έχω ακούσει περίπτωση όπου ο ασθενής είχε καρκίνο, το είπαν στη γυναίκα του η οποία είπε να μην γίνει θεραπεία (είχε μικρή πιθανότητα να πετύχει και κόστιζε πάρα πολύ) για ...ευνόητους λόγους. :/:
Συμβαίνουν κι αυτά είναι η αλήθεια.
Πάντως, καθηγητές μου που ήρθαν από την Αμερική και όταν ήρθαν ήταν 100% υπέρ του να λέμε στον ασθενή την αλήθεια, μετά από κάποια χρόνια εδώ έχουν αλλάξει γνώμη.Είναι πολύ διαφορετικοί η νοοτροπία του Έλληνα ασθενή και ειδικά στην επαρχία.Στην παθολογική κλινική, που είναι στον 5ο όροφο στο νοσοκομείο του Ρίου, 5 ασθενείς έχουν πηδήξει από το παράθυρο μόλις έμαθαν κάποια άσχημα νέα.Δε θα ήταν καλύτερο να μην το είχαν μάθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Προσωπικά όσον αφορά εμένα θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς έχω να αντιμετωπίσω...Όταν αφορά ένα αγαπημένο πρόσωπο θα ήθελα να ενημερωθώ πρώτα εγώ και κρίνοντας την κατάσταση να αναλάβω την ευθύνη αν πρέπει να ξέρει τα πάντα ή όχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Στην παθολογική κλινική, που είναι στον 5ο όροφο στο νοσοκομείο του Ρίου, 5 ασθενείς έχουν πηδήξει από το παράθυρο μόλις έμαθαν κάποια άσχημα νέα.Δε θα ήταν καλύτερο να μην το είχαν μάθει?

νταξ, θα μπορούσαν να τους είχαν κατεβάσει στο ισόγειο ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
XAAXXAXAXAXAXAAAXAXXAAXAAX, φέηθ τους δικούς σου ασθενείς να τους κατεβάζεις υπόγειο:D:D::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω ειμαι κομματακι μπερδεμενη.
Αν ο ασθενης ειναι νεος ανθρωπος που πρεπει να αντιμετωπισει καποιες καταστασεις, ειναι απαραιτητο να ξερει ακριβως τι του συμβαινει.
Αν μιλαμε για τελειωμενες καταστασεις χωρις ελπιδα, μου φαινεται πως μονο κακο θα του κανει η αληθεια. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ είμαι στην μέση
δηλαδή θα ήθελα να ξερω όλες τις λεπτομέρειες αλλά αν είχα λίγο χρόνο ζωής ακόμα θα ήθελα να μου που τί ασθένεια είναι, αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης, αλλά θα ήθελα να μην μου έλεγε σε πόσο καιρό θα πεθάνω
σκεφτείται να πουν σε κάποιον οτι σε μια εβδομάδα πεθαίνεις σκεφτείται πως θα νιώθει τις τελευταίες μέρες του:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Εγω ειμαι κομματακι μπερδεμενη.
Αν ο ασθενης ειναι νεος ανθρωπος που πρεπει να αντιμετωπισει καποιες καταστασεις, ειναι απαραιτητο να ξερει ακριβως τι του συμβαινει.
Αν μιλαμε για τελειωμενες καταστασεις χωρις ελπιδα, μου φαινεται πως μονο κακο θα του κανει η αληθεια. :S

αυτο ακριβως.

φεηθ, ειναι ενας γνωστος μου τωρα εκει στην παθολογικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
φεηθ, ειναι ενας γνωστος μου τωρα εκει στην παθολογικη!

κλείστε τα παράθυρα!!!!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Weak...στο ισόγειο έχει ογκολογία και ψυχιατρική που σίγουρα δεν πάνε πιο πάνω.Όπως και να'χει, πάντα κάποια κλινική θα είναι στον 5ο.
Προσωπικά, δεν ξέρω αν θα ήθελα να ξέρω.Μπορεί ναι, μπορεί και όχι.
Είναι εντελώς εξατομικευμένο και μάλιστα εξαρτάται από την ψυχολογία του αρρώστου τη συγκεκριμένη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα ήθελα όλη την αλήθεια. Την προτιμώ από τα υπονοούμενα. Έτσι κι αλλιώς όταν έχεις ζήσει σοβαρές καταστάσεις ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις οπότε η αλήθεια είναι καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αναλογα με το χαρακτηρα του ασθενη.. αν ξερεις οτι θα τον κανει χειροτερα δεν το λες.. ή το λες απ'εξω απ'εξω.. τι εννοω... οταν ο μπαμπας μου αρρωστησε ο γιατρος μας ειπε οτι του δινει 6 μηνες με 1 χρονο... ωστοσο, στον μπαμπα μου ειπαμε οτι ο ογκος ηταν καλοηθης, γεγονος που ναι μεν δεν εστειλε την ψυχολογια του στα υψη, αλλα σιγουρα γλιτώσαμε τα τάρταρα.. γιατι ο μπαμπας μου ηταν τετοιος ανθρωπος που αν ηξερε ΟΛΗ πραγματικα την αληθεια, θα τον χαναμε μια ωρα αρχυτερα.. το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο, αλλα τουλαχιστον εφυγε ηρεμα, ξεροντας οτι ειχε νικησει την ασθενεια του..
αρα, for me, ανάλογα με τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου επιλεγεις τη σωστοτερη αντιμετωπιση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ναι ρε παιδια αλλα πχ στην περιπτωση της evouli ο ασθενης το υποψιαζεται.Το καταλαβαινει απο το βλεμα των κοντινων του προσωπων, απο τη συμπεριφορα τους και αυτο τον 'τρωει'..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως έχουμε να κάνουμε με ένα πολύπλοκο θέμα που εξαρτάται κυρίως από τον ασθενή. Πχ ο πεθερός μου δεν ήξερε υποψιαζόταν. Του είχαν πεί κι εκείνου πως είναι καλοήθης και πως με την επέμβαση και ακτινοθεραπίες θα ήταν όλα οκ. Εκείνος κάθε μέρα πήγαινε μπρος στον καθρέφτη και τράβαγε τα μαλλιά του να δει αν πέφτουν για να σιγουρευτεί πως τα φάρμακα που του έδιναν δεν ήταν κάποιου είδους χημειοθεραπεία. Οσο έβλεπε τα μαλλιά απτώητα ένιωθε υγειής. Οταν άρχισε να έχει άλλα συμπτώματα τον προλάβαμε στο τσακ, πήγε να αυτοκτωνήσει. Παίζαμε θέατρο για 3 μήνες, όσο άντεξε δλδ. Τις τελευταίες μέρες επειδή ήξερε πως κανείς δεν θα του έλεγε την αλήθεια ρώτησε εμένα να του πω αν έχει καρκίνο. Ακόμα αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν καλήτερο να ήμουν ειλικρηνής μαζί του?:hmm:
Πάντως σε άλλη περίπτωση που γνωρίζω (μια γειτώνησα) γύρω στα 47 ξαφνικά μπήκε στο νοσοκωμείο για ένα γρομπαλάκι και κατέληξε να υποβληθεί σε μαστεκτωμή:( . Το έχει πάρει όμως τόσο καλά που αν και ταλεπωρείται με χημειοθεραπείες κτλ λέει
γώ θα το νικήσω όχι αυτό εμένα! Δεν με ξέρει καλά εμένα!"
Εχει τρομερή δύναμη μέσα της και είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρει γιατί θέλει πάρα πολύ να ζήσει!
Προσωπικά αν ήταν κάτι ραγδαίο και δεν είχα πολύ καιρό μπροστά μου θα ήθελα να μην το ξέρω και να μην προσπαθήσει κανείς τις 10μέρες πχ να τις κάνει 12 (τσάμπα ταλεπορία) απλά θα ήθελα τις τελευταίες μέρες να τις περάσω με αγαπημένα πρόσωπα και ευχάριστες στιγμές όχι σε ένα ψυχρό θάλαμο νοσοκωμείου! Τώρα αν είναι κάτι που θεραπεύεται θα ήθελα να το ξέρω και να το αντιμετωπίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top