Απόφαση γάμου...

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από evouli:
νομιζω σε αυτο θα πρεπει να εστιασεις τοτε... δεν ξερω και τιποτα ιδιαιτερο απο ψυχολογια για να σε βοηθησω καπως περισσοτερο αλλα νομιζω οτι η εξηγηση για αυτο κρυβεται καπου μεσα σου βαθια, ισως εχεις ζησει κατι το οποιο να σου δημιουργει αυτο το αισθημα και απλα να μην μπορεις να το καταλαβεις απο μονη σου.. αν υπαρχει κανενας ψυχολογος στην παρεα μας θα ηταν καλο να πει τη γνωμη του....

ψυχολόγος είπατε; παρον! αν και να σας πω την αλήθεια αυτό το θέμα καμιά σχέση δεν έχει με την ψυχολογία. δεν υπάρχουν θεωρίες. εγώ όποτε συζητάω για κάτι τέτοιο βλέπω ότι δεν υπάρχουν συνταγες. καθαρό τζακ-ποτ ή πούλος-ποτ! καλό είναι φυσικα να αποφεύγουμε αυτά που στην πλειοψηφία τους έχουν αποδειχτεί αποτυχία. πχ. δεν μπορείς να αλλάξεις έναν πότη ή έναν τζογαδόρο, και τις περισσότερες φορές δεν αξίζει καν να προσπαθήσεις. τώρα τι να πω;άλλοι παντρευτηκαν νωρίς και είναι ευτυχισμένοι, ενώ για άλλους ήταν αιτία να χωρίσουν. άλλοι πιστεύουν στην δια΄φορά ηλικίας, άλλοι όχι. μερικές φορές σου κάνει κλικ και άλλες δεν υπάρχει έρωτας, αλλά ένας υπέροχος γάμος με σεβασμό και αγάπη. ο καθένας ξέρει τον εαυτό του και τι κριτήρια έχει. όσο κακό και αν ακούγεται, κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα καταλήξει να γεράσει με τον ίδιο άτομο, αλλά αν θες οπωσδήποτε να παντρευτείς παίρνεις το ρίσκο και ο θεός βοηθός. παντος νομίζω ότι για τις ανύπαντρες (όπως εγώ) ο μεγαλύτερος εχθρός για να πάρουμε αυτή την απόφαση είναι η ανασφάλεια και ο φόβος του αγνώστου...

κοινώς, σας φώτισα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eντελώς όμως! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;​


Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;​

:/:

Ο γάμος έρχεται μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, το νοιώθεις, νοιωθεις την ανάγκη να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο την υπόλοιπη ζωή σου, είναι κάτι σαν ρέυμα, διαπερνά το κορμί και το σώμα σου, η αγάπη γίνετε θύελα, σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η αγαπη γίνετε αναπόσπαστο κομμάτι σου, νοιώθεις φόβο για το άν χαλάσει ο γάμος και όχι ότι θα φυλακιστείς.

Ο γάμος όταν γίνει απόφαση η οποία γίνετε φόβος για διάλυση της οικογένειας οδέυεις καλά, όταν όμως γίνετε με φόβο μήπως φυλακιστείς σταματάς.

Η φοβία μήπως διαλυθεί ένας γάμος σημαίνει ότι θές να πετύχει, δεν θές να χαλάσει, θές να προσπαθείς, αυτό κρατάει ένα γάμο, η κρυφή φοβία ότι μπορεί κάτι να μην πάει καλά, όταν λοιπόν γίνει ο γάμος νοιώθεις όμορφα, νοιώθεις ότι δεν έκανες λάθος, νοιώθεις ότι όλα θα πάνε καλά, ξεχνάς αυτή την γλυκιά φοβία και αρχίζεις να γαληνέυεις.

Επίσεις υπάρχει μία έρευνα που λέει ότι το 78% των διαζηγίων είναι έως τα 5 χρόνια, αυτό σημαίνει κάτι, τι θα μου πείτε... Θα πεί ότι καλό είναι να μην γίνουν παιδιά μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα, όχι γιατί φοβάμαι την στατιστική αλλα άν υπάρξει διαζυγειο να μήν υπάρξουν παιδιά δυστυχισμένα, είναι έλπίδα για έναν άνθρωπο που χωρίζει να ξαναφτιάξει την ζωή του και χωρίς να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιο παιδί που προέκειψε μέσα στον γάμο.

Δας έπριξα, είναι τόσα που θέλω να πώ γύρο απο αυτό που θα μου πάρει σελίδες , πάντως το έχω ξαναπεί και το λέω και τώρα..

Ο γάμος είναι πόλεμος, χάνεις μάχες και κερδίζεις μάχες αλλα πάντα μα πάντα οι μάχες που θα δίνεις θα είναι για το καλό του γάμου όχι προσωπικό όφελος;)

Αν υπάρχουν απορείες παρακαλώ ρωτήστε με, ελέυθερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Που το ξέθαψες αυτό βρε Μάνια;...

..τελικά τσάμπα αναρωτιόμουν τότε, άντρας που δεν μπορεί ν' απλώσει δύο ρούχα σίγουρα δεν κάνει για γάμο! :bleh: :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Ο γάμος έρχεται μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, το νοιώθεις, νοιωθεις την ανάγκη να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο την υπόλοιπη ζωή σου, είναι κάτι σαν ρέυμα, διαπερνά το κορμί και το σώμα σου, η αγάπη γίνετε θύελα, σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η αγαπη γίνετε αναπόσπαστο κομμάτι σου, νοιώθεις φόβο για το άν χαλάσει ο γάμος και όχι ότι θα φυλακιστείς.

Ο γάμος όταν γίνει απόφαση η οποία γίνετε φόβος για διάλυση της οικογένειας οδέυεις καλά, όταν όμως γίνετε με φόβο μήπως φυλακιστείς σταματάς.

Η φοβία μήπως διαλυθεί ένας γάμος σημαίνει ότι θές να πετύχει, δεν θές να χαλάσει, θές να προσπαθείς, αυτό κρατάει ένα γάμο, η κρυφή φοβία ότι μπορεί κάτι να μην πάει καλά, όταν λοιπόν γίνει ο γάμος νοιώθεις όμορφα, νοιώθεις ότι δεν έκανες λάθος, νοιώθεις ότι όλα θα πάνε καλά, ξεχνάς αυτή την γλυκιά φοβία και αρχίζεις να γαληνέυεις.

Επίσεις υπάρχει μία έρευνα που λέει ότι το 78% των διαζηγίων είναι έως τα 5 χρόνια, αυτό σημαίνει κάτι, τι θα μου πείτε... Θα πεί ότι καλό είναι να μην γίνουν παιδιά μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα, όχι γιατί φοβάμαι την στατιστική αλλα άν υπάρξει διαζυγειο να μήν υπάρξουν παιδιά δυστυχισμένα, είναι έλπίδα για έναν άνθρωπο που χωρίζει να ξαναφτιάξει την ζωή του και χωρίς να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιο παιδί που προέκειψε μέσα στον γάμο.

Δας έπριξα, είναι τόσα που θέλω να πώ γύρο απο αυτό που θα μου πάρει σελίδες , πάντως το έχω ξαναπεί και το λέω και τώρα..

Ο γάμος είναι πόλεμος, χάνεις μάχες και κερδίζεις μάχες αλλα πάντα μα πάντα οι μάχες που θα δίνεις θα είναι για το καλό του γάμου όχι προσωπικό όφελος;)

Αν υπάρχουν απορείες παρακαλώ ρωτήστε με, ελέυθερα;)


:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Που το ξέθαψες αυτό βρε Μάνια;...

..τελικά τσάμπα αναρωτιόμουν τότε, άντρας που δεν μπορεί ν' απλώσει δύο ρούχα σίγουρα δεν κάνει για γάμο! :bleh: :bleh:


Καλό για χιούμορ:P
:hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλό για χιούμορ:P
:hehe::hehe::hehe::hehe:
Ε εννοείται δεν αποφασίζεις αν θα παντρευτείς κάποιον με βάση το αν απλώνει ρούχα ή όχι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ε εννοείται δεν αποφασίζεις αν θα παντρευτείς κάποιον με βάση το αν απλώνει ρούχα ή όχι! :P

Α μην το λές αυτό η ξαδέρφη μου τον πήρε επειδή ήταν καλός σέφ:P:P:hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και τελικά πως καταλαβαίνεις είπαμε αν αυτός είναι ο Ένας; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Χα, πίνεις πολύ αλκόολ και μάλιστα κατεξακολούθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και τελικά πως καταλαβαίνεις είπαμε αν αυτός είναι ο Ένας; :confused:

Όταν το μαθεις, πες το και σε μας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλέ βοηθάτε και καίγομαι!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και τελικά πως καταλαβαίνεις είπαμε αν αυτός είναι ο Ένας; :confused:

Παντρεύεσαι και άλλον στα κρυφά και συγκρίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Γιατί καίγεσαι καλέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν μίλησα για γάμο αυτή τη φορά Ρεμπέσκες. Συγκεντρώσου! :beating::P

Εδάδι θέλω λογικά επιχειρήματα μπας και βρω ακρη σε κάτι που θέλω! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Xτύπα, αντέχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εγω δεν μπορω να σε βοηθησω....:(
δεν μενω στον "εναν" :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α ούτε εγώ Νεράϊδα :redface:
Αλλά το έχω απορία.. θα ήθελα να ξέρω πως κάπου εκεί έξω υπάρχει κάποιος που είναι ο Ένας για μένα. Έχω δει (ελάχιστα) τέτοια ζευγάρια. Άραγε υπάρχει για όλους κι αν υπάρχει, είναι πάντα εύκολο για όλους; Με το τελευταίο εννοώ αν όταν γνωρίζεις τον Έναν πχ, πάντα όλα πάνε όσο καλύτερα γίνεται, ώστε η σχέση να λειτουργήσει με την μία ή είναι πιθανό να περάσεις και διά πυρός και σιδήρου μέχρι να καταλάβεις τελικά πως ήταν πάντα εκεί, μπροστά σου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ πιστέυω στον έναν. Απόλυτα! Ντακσ ίσως πρέπει να περάσεις από πολλούς ένες μέχρι να το βρεις, αλλά χαλαρά υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eγώ πιστεύω στον Κανέναν (και λιγότερους βασικά, με κάθε έναν κάτι χάνεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top