Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγω ειμαι δεξιοχειρας.τις περισσοτερες κινησεις μου τις κανω με το δεξι χερι υπαρχουν ομως και καποιες εξαιρετικες περιπτωσεις που μπορει να σηκωθω στον πινακα και να γραψω με το αριστερο ή να κουραστω να γραφω με το δεξι χερι και να αρχιζω να γραφω με το αριστερο....αλλα πολυ σπανια..γενικα χρησιμοποιω πιο πολυ το δεξι μου χερι...παρ'ολα αυτα και οι δυο κολλητοι μου γραφουν με το αριστερο χερι τους..δεν εχουν καποιο προβλημα...οσον αφορα με τους καθηγητες...(δεν τους εχουν πει τιποτα δηλαδη).επισης κατι που θα ηθελα να σας ρωτησω..εχω ακουσει οτι οι αριστεροχειρες ειναι γενικα πιο εξυπνοι απ τους δεξιοχειρες...ισχυει???παντως στην δικη μου περιπτωση ο ενας απ τους δυο κολλητους μου ειναι αστερι...ο αλλος παλι .....δεν ασχολειται καν με το αθλημα....αν βρειτε καποιο σχετικο αρθρο....στειλτε το :)

αποκάλεσες τον κολλητό σου χαζό?:P:confused:

εμ, κοίτα,αυτό το λέμε πιο πολύ για πλάκα,φαντάζομαι ότι είναι ένας μύθος.
το χέρι με το οποίο γράφουμε, όμως, θεωρείται πώς καθορίζει και ποιο κομμάτι του εγκεφάλου χρησιμοποιούμε περισσότερο (αριστερό ή δεξί)
ας πούμε οι αριστερόχειρες θεωρούνται ότι χρησιμοποιούν το δεξί μέρος του εγκεφάλου περισσότερο και οι δεξιόχειρες το αριστερό.
και επειδή τα δύο αυτά μέρη λειτουργούν διαφορετικά, οι δεξιόχειρες και οι αριστερόχειρες έχουν διαφορετικές ιδιότητες.
δες:
https://viewzone2.com/bicamx.html

(εκει που λεει first some science και λίγο πιο κάτω έχει μια εικόνα βοηθητική)

βέβαια εγώ θεωρώ ότι αυτά δεν είναι απόλυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εσύ απ' όλη τη συζήτηση αυτό κατάλαβες;

δεν διαβασα καν τη συζητηση, εγω παντος λεω τους αριστεροχειρες να τους ακρωτηριαζουμε. Οι αποδω γ@μ@ν3 τους αποκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
τωρα σοβαρα κατηγορουμε την ανθρωποτητα οτι δεν "σκεφτεται" τους αριστεροχειρες επειδη δεν φτιαχνει μπρικια με το χειλος απο την αλλη? Το 90% των ανθρωπων ειναι δεξιοχειρες, σκεφτητε το οικονομικο κοστος αν ολα επρεπε να ειναι και απο τη μια και απο την αλλη, ελεος.
Να αρχισουμε να φτιαχνουμε σκαλοπατια για ολα τα υψη ανθρωπων απο 1.40 μεχρι 2.20 μην τυχων και μας πουν ρατσιστες. Ελεος
Συγγνώμη εμείς δεν έχουμε δικαιώματα σαν άνθρωποι; Δηλαδή βάλε τον εαυτό σου στη θέση μου! Πώς θα σου φαινόταν υπήρχαν χίλια δυο πράγματα για αριστερόχειρες; Δεν θα ζητούσες και κάτι να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εσύ ως δεξειόχειρας;
δεν διαβασα καν τη συζητηση, εγω παντος λεω τους αριστεροχειρες να τους ακρωτηριαζουμε. Οι αποδω γ@μ@ν3 τους αποκει
Ναι ρε ωραίος!Αυτήν την ηλίθια απάντηση δεν θα την έδινε ούτε ένας μαθητής πρώτης και δευτέρας δημοτικού.Σε λίγο να πάμε να σκοτώσουμε και όλους τους μαύρους επειδή έχουν διαφορετικό χρώμα από εμάς.Εξάλλου τι σε έκανε ένας αριστερόχειρας που ζητάς τον ακρωτηριασμό; Δίξε λίγο ωριμότητα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παντως οντως οι αριστεροχειρες που γνωριζουν αυτα τα χαρακτηριστικα αλλα δεν συμβαινει το ιδιο με τους δεξιοχειρες!
τωρα αμα πουμε οτι αυτο το 90% δρα με λογικη θα ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο ψεμα. ουτε καν στους περισσοτερους απο αυτους δεν συμβαινει. οποτε τπτ δεν ειναι απολυτο..
εγω δεξιοχειρας ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Με σεβασμό, ένα κομπλεξικός αριστερόχειρας

Σε αυτό έχεις δίκιο.

Κάθε φορά που παραθέτεις μια λίστα από υπερευφυείς και ταλαντούχους αριστερόχειρες επιστήμονες, καλλιτέχνες, φιλοσόφους, κτλ, να θυμάσαι ότι αυτή είναι η λίστα των εξαιρέσεων, και ότι ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι υπερευφυείς και ταλαντούχοι επιστήμονες, καλλιτέχνες, φιλόσόφοι, κτλ είναι ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ.

Επίσης, ο τίτλος είναι παραπλανητικός. Οταν ένας αριστερόχειρας δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στον κόσμο, δεν είναι επειδή είναι φτιαγμένος ανάποδα ο κόσμος, αλλά επειδή είναι φτιαγμένος ανάποδα ο αριστερόχειρας.

Με σεβασμό, ένας ακόμα περισσότερο κομπλεξικός δεξιόχειρας.

(και σύζυγος αριστερόχειρης γυναίκας η οποία τον έχει πρήξει τόσα χρόνια με την γκρίνια της για το πόσο άδικος και ανάποδος είναι ο κόσμος ;) )

Συγγνώμη εμείς δεν έχουμε δικαιώματα σαν άνθρωποι; Δηλαδή βάλε τον εαυτό σου στη θέση μου! Πώς θα σου φαινόταν υπήρχαν χίλια δυο πράγματα για αριστερόχειρες; Δεν θα ζητούσες και κάτι να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εσύ ως δεξειόχειρας;

Δεν κατάλαβες.

Δεν υπάρχουν "πράγματα για δεξιόχειρες" και "πράγματα για αριστερόχειρες".
Υπάρχουν "κανονικά πράγματα" και "πράγματα για αριστερόχειρες".
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που υπάρχουν "κανονικά αυτοκίνητα" και "αναπηρικά αυτοκίνητα".

Όταν ένας επιστήμονας, εφευρέτης, μηχανικός (δηλαδή κατά κανόνα δεξιόχειρας) σχεδιάζει ένα χρηστικό αντικείμενο, δεν σκέφτεται "θα το φτιάξω για δεξιόχειρες επειδή είμαι δεξιόχειρας", σκέφτεται "θα το φτιάξω για να είναι χρήσιμο στον κόσμο". Ο οποίος κόσμος αποτελείται κατά κανόνα από κανονικούς ανθρώπους (δηλαδή δεξιόχειρες) και μια μειοψηφία απο φρικιά και λάθη της φύσης (δηλαδή αριστερόχειρες).

Απλά σας έχει πιάσει μια κρίση πολιτικής ορθότητας. Αν μπορούσατε θα είχατε επιβάλλει αριστερόχειρες εκδοχές ακόμα και για αντικείμενα που είναι συμμετρικά και δεν έχει σημασία το χέρι (π.χ. σφυριά, μπάλες, ποδήλατα, μονόζυγα, κορδέλλες, χαρτομάντηλα και προφυλακτικά) - ευτυχώς δεν μπορείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάθε φορά που παραθέτεις μια λίστα από υπερευφυείς και ταλαντούχους αριστερόχειρες επιστήμονες, καλλιτέχνες, φιλοσόφους, κτλ, να θυμάσαι ότι αυτή είναι η λίστα των εξαιρέσεων, και ότι ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι υπερευφυείς και ταλαντούχοι επιστήμονες, καλλιτέχνες, φιλόσόφοι, κτλ είναι ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΕΣ.
Εάν μέσα στο ποσοστό των αριστερόχειρων όμως υπάρχει μεγάλος αριθμός ευφυών ατόμων, αυτό ενδεχομένως κάτι δείχνει. :hmm:

Επίσης, ο τίτλος είναι παραπλανητικός. Οταν ένας αριστερόχειρας δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στον κόσμο, δεν είναι επειδή είναι φτιαγμένος ανάποδα ο κόσμος, αλλά επειδή είναι φτιαγμένος ανάποδα ο αριστερόχειρας.

Με σεβασμό, ένας ακόμα περισσότερο κομπλεξικός δεξιόχειρας.

(και σύζυγος αριστερόχειρης γυναίκας η οποία τον έχει πρήξει τόσα χρόνια με την γκρίνια της για το πόσο άδικος και ανάποδος είναι ο κόσμος ;) )
Για έναν αριστερόχειρα ο τίτλος δεν είναι καθόλου παραπλανητικός, όπως αποδεικνύεται κι από το παράδειγμα της γυναίκας σου. ;)

Με σεβασμό, μια regular δεξιόχειρη. :D

Ο οποίος κόσμος αποτελείται κατά κανόνα από κανονικούς ανθρώπους (δηλαδή δεξιόχειρες) και μια μειοψηφία απο φρικιά και λάθη της φύσης (δηλαδή αριστερόχειρες).
Α πα πα! :hmm: Αν η κανονικότητα ορίζεται αποκλειστικά από την πλειοψηφία, θα πρέπει ν' αρχίσουμε να ψάχνουμε τα ποσοστά των γαλανομάτηδων, των ξανθών, των ψηλών κ.ο.κ. :confused:

Υπό αυτό το πρίσμα, όλοι θα διεκδικήσουμε τίτλο στο χώρο της φρικουλίασης. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εάν μέσα στο ποσοστό των αριστερόχειρων όμως υπάρχει μεγάλος αριθμός ευφυών ατόμων, αυτό ενδεχομένως κάτι δείχνει. :hmm:

Ναι, μόνο που δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι το ποσοστό ευφυών στους αριστερόχειρες είναι υψηλότερο από το ποσοστό ευφυών στους δεξιόχειρες. Επιχειρήματα του τύπου "ο τάδε (π.χ. Αϊνστάιν) ήταν αριστερόχειρας και ήταν πολύ έξυπνος, άρα οι αριστερόχειρες είναι γενικά πιο έξυπνοι" πολύ απλά δεν στέκουν ώς λογική. Είναι σαν να λες "Ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης ήταν αριστερόχειρας (γεγονός), άρα όλοι οι αριστερόχειρες είναι αντεροβγάλτες".

H εικασία ότι η διαφορετική εγκεφαλική δομή ενός αριστερόχειρα τον καθιστά πιο ικανό/ευφυή απο έναν δεξιόχειρα είναι απλά αυτό: μια εικασία.

Υπό αυτό το πρίσμα, όλοι θα διεκδικήσουμε τίτλο στο χώρο της φρικουλίασης. :hehe:

Μα, φυσικά. Εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι, μόνο που δεν έχει αποδειχτεί ποτέ ότι το ποσοστό ευφυών στους αριστερόχειρες είναι υψηλότερο από το ποσοστό ευφυών στους δεξιόχειρες. Επιχειρήματα του τύπου "ο τάδε (π.χ. Αϊνστάιν) ήταν αριστερόχειρας και ήταν πολύ έξυπνος, άρα οι αριστερόχειρες είναι γενικά πιο έξυπνοι" πολύ απλά δεν στέκουν ώς λογική. Είναι σαν να λες "Ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης ήταν αριστερόχειρας (γεγονός), άρα όλοι οι αριστερόχειρες είναι αντεροβγάλτες".

H εικασία ότι η διαφορετική εγκεφαλική δομή ενός αριστερόχειρα τον καθιστά πιο ικανό/ευφυή απο έναν δεξιόχειρα είναι απλά αυτό: μια εικασία.



Μα, φυσικά. Εννοείται.


Στο 80% των αριστεροχειρων λειτουργει περισσοττερο ο δεξης εγκεφαλος που ειναι πιο πρακτικος σε αντιθεση με τον αριστερο στον οποιο βρισκεται η ικανοτητα τις ομιλιας ,γραφης κ.α. Γι΄ αυτο οι αριστεροχειρες εχουν μια ταση να ξεχωριζουν σε θεματα ευφυιας. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ενας δεξιοχειρας δεν μπορει να ειναι ευφυης και οτι δεν λειτουργει εξισου καλα ο δεξης του εγκεφαλος. Απλα αυτο συμβαινει σε μικροτερο ποσοστο στους δεξιοχειρες απο οτι στους αριστεροχειρες. Γι΄ αυτο παρατηρειται οτι διασημοι αριστεροχειρες ηταν πολυ ευφυης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Στο 80% των αριστεροχειρων λειτουργει περισσοττερο ο δεξης εγκεφαλος που ειναι πιο πρακτικος σε αντιθεση με τον αριστερο στον οποιο βρισκεται η ικανοτητα τις ομιλιας ,γραφης κ.α. Γι΄ αυτο οι αριστεροχειρες εχουν μια ταση να ξεχωριζουν σε θεματα ευφυιας. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ενας δεξιοχειρας δεν μπορει να ειναι ευφυης και οτι δεν λειτουργει εξισου καλα ο δεξης του εγκεφαλος. Απλα αυτο συμβαινει σε μικροτερο ποσοστο στους δεξιοχειρες απο οτι στους αριστεροχειρες.

Αυτός ο ισχυρισμός είναι η αντίληψη της κοινής γνώμης, αλλά δεν υπάρχει ούτε μια μελέτη που να τον τεκμηριώνει επιστημονικά. Και όταν λέω επιστημονικά, εννοώ:

1. Με αντιπροσωπευτικό δείγμα επί μεγάλου πληθυσμού, και
2. Με την παράθεση κάποιας ελέγξιμης θεωρίας που να εξηγεί σε νευρωνικό επίπεδο την αιτιακή σχέση (δηλαδή τον μηχανισμό και όχι απλά την στατιστική συσχέτιση) μεταξύ αριστεροχειρίας και υψηλής ευφυΐας.

Ο,τιδήποτε άλλο είναι εκλαϊκευμένη ψευδοεπιστήμη.



Γι΄ αυτο παρατηρειται οτι διασημοι αριστεροχειρες ηταν πολυ ευφυης.

Αυτό δεν λέει τίποτα. Διάσημοι δεξιόχειρες είναι επίσης παρατηρήσιμα πολύ ευφυείς (και όχι "ευφυής"). Αυτό δεν έχει να κάνει με την δεξιοχειρία/αριστεροχειρία, απλά με το γεγονός ότι ένας ευφυής άνθρωπος έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να επιτύχει κάτι που θα τον κάνει διάσημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αυτός ο ισχυρισμός είναι η αντίληψη της κοινής γνώμης, αλλά δεν υπάρχει ούτε μια μελέτη που να τον τεκμηριώνει επιστημονικά. Και όταν λέω επιστημονικά, εννοώ:

1. Με αντιπροσωπευτικό δείγμα επί μεγάλου πληθυσμού, και
2. Με την παράθεση κάποιας ελέγξιμης θεωρίας που να εξηγεί σε νευρωνικό επίπεδο την αιτιακή σχέση (δηλαδή τον μηχανισμό και όχι απλά την στατιστική συσχέτιση) μεταξύ αριστεροχειρίας και υψηλής ευφυΐας.


Και εσυ που το ξερεις οτι δεν υπαρχει καποια μελετη που να το τεκμηριωνει επιστημονικα?
Μηπως το προβλημα σου ειναι πολυ απλα οτι εχεις κομπλεξ με τους αριστεροχειρες επειδη παρουσιαζουν καποιες ιδιαιτερες ικανοτητες που εσυ δεν μπορεις να εχεις?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και εσυ που το ξερεις οτι δεν υπαρχει καποια μελετη που να το τεκμηριωνει επιστημονικα?

Έψαξα και δεν βρήκα. Αν βρήκες εσύ, μήπως θα είχες την καλοσύνη να την παραθέσεις;

Μηπως το προβλημα σου ειναι πολυ απλα οτι εχεις κομπλεξ με τους αριστεροχειρες επειδη παρουσιαζουν καποιες ιδιαιτερες ικανοτητες που εσυ δεν μπορεις να εχεις?:worry:

Αν κρίνω από όλους τους αριστερόχειρες που γνωρίζω προσωπικά, η μόνη ιδιαίτερη ικανότητα που παρουσιάζουν και που δεν έχω εγώ είναι να γράφουν με το αριστερό.

Υπάρχουν επίσης αριστερόχειρες που δεν γνωρίζω προσωπικά και σίγουρα έχουν ιδιαίτερες ικανότητες που δεν έχω εγώ (π.χ. ο Αινστάιν είχε πολύ μεγαλύτερη ικανότητα από εμένα στα μαθηματικά και στη φυσικη), αλλά τις ίδιες ικανότητες έχουν και πλείστοι άλλοι δεξιόχειρες. Που σημαίνει, πολύ απλά ότι οι ικανότητές τους δεν είναι αποτέλεσμα της αριστεροχειρίας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όταν ένας επιστήμονας, εφευρέτης, μηχανικός (δηλαδή κατά κανόνα δεξιόχειρας) σχεδιάζει ένα χρηστικό αντικείμενο, δεν σκέφτεται "θα το φτιάξω για δεξιόχειρες επειδή είμαι δεξιόχειρας", σκέφτεται "θα το φτιάξω για να είναι χρήσιμο στον κόσμο". Ο οποίος κόσμος αποτελείται κατά κανόνα από κανονικούς ανθρώπους (δηλαδή δεξιόχειρες) και μια μειοψηφία απο φρικιά και λάθη της φύσης (δηλαδή αριστερόχειρες).
Και οι άντρες είμαστε μειοψηφία, 48% με 52% γυναίκες. Δεδομένου ότι επικροτείς την κατασκευή ανδρικών τουαλετών στα δημόσια κτήρια και δεν θεωρείς τον εαυτό σου "λάθος της φύσης" θέλω να ξέρω που ανάμεσα στο 48% και στο 10% είναι το όριο μετά το οποίο πηγαίνουμε από το "μειοψηφία" στο "λάθος της φύσης". Όταν ο μηχανικός λοιπόν θα κάτσει να φτιάξει ένα ποντίκι πχ, θα σκεφτεί "κι αν ο χρήστης είναι αριστερόχειρας;". Είναι απόλυτα λογικό ότι ή το ποντίκι είναι χρήσιμο ΚΑΙ σε αριστερόχειρες ή δεν είναι οπότε πρέπει να υπάρχουν 90% ποντίκια για δεξιόχειρες και 10% ποντίκια για αριστερόχειρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Έψαξα και δεν βρήκα. Αν βρήκες εσύ, μήπως θα είχες την καλοσύνη να την παραθέσεις;


Απλα διαβασε το my stroke of insight
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απλα διαβασε το my stroke of insight
Υπάρχει και κάτι καλύτερο (πιο σύντομο). Να δει την ίδια την Jill Bolte Taylor, να μιλά για την εμπειρία της:
Τι συμβαίνει στον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια ενός εγκεφαλικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Υπάρχει και κάτι καλύτερο (πιο σύντομο). Να δει την ίδια την Jill Bolte Taylor, να μιλά για την εμπειρία της:
Τι συμβαίνει στον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια ενός εγκεφαλικού


και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Απλα διαβασε το my stroke of insight

Εντάξει, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη του ορισμού της "επιστημονικής μελέτης".

Ένα λογοτέχνημα βασισμένο στις προσωπικές εμπειρίες ενός και μοναδικού ατόμου καταγεγραμμένες και παρουσιαζόμενες ως έχουν και με την μορφή ενός "πνευματικού ταξιδιού", είναι μεν πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν αποτελεί επιστημονική μελέτη. Το πολύ πολύ (με το ζόρι, στη συγκεκριμένη περίπτωση) να αποτελεί υπόθεση ή θεωρία προς μελέτη.

Όταν λέμε επιστημονική μελέτη εννοούμε καταγραφή παρατηρήσεων, επαναλήψιμων πειραμάτων, ελέγξιμων αποτελεσμάτων, και παρουσίαση της ερμηνείας και της τεκμηρίωσης αυτών. Και όλα αυτά σε μια δημοσίευση που να είναι διαθέσιμη στο ευρύ κοινό μαζί με τα δεδομένα που χρησιμοποιήθηκαν, και η οποία (κυρίως) να έχει περάσει από τον έλεγχο και την επικύρωση της ανάλογης επιστημονικής κοινότητας (κοινώς: peer review).

Αν ποτέ βρεθεί τέτοια δημοσίευση, εγώ θα πάω πάσο.

Μέχρι τότε, η πιο πρόσφατη (πραγματική) επιστημονική μελέτη επί του θέματος, απ'όσο γνωρίζω, είναι αυτή εδώ:

https://www.informaworld.com/smpp/content~db=jour~content=a916598347

και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ αυξημένης νοημοσύνης/ικανότητας και αριστεροχειρίας/δεξιοχειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εντάξει, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη του ορισμού της "επιστημονικής μελετης"

Λογικο δεν ειναι να μην εχουμε την ιδια αντιληψη? Εσυ εισαι ενας 36χρονος και εγω μια 16χρονη δεν μπορουμε να βλεπουμε τιποτα με τα ιδια ματια και ουτε προκειται αφου ο καθενας αντιλαμβανεται το καθε πραγμα διαφορετικα και δινει αλλη σημασια στις λεξεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορεις να αρνηθεις καποια γεγονοτα απο αυτα που παρουσιαζονται σε αυτο το βιβλιο γιατι πολυ απλα αυτο το βιβλιο μιλαει για το πως λειτουργει ο εγκεφαλος των ανθρωπων δεν σου πεταει καποιες λεξεις που ο καθενας τους αποδιδει αλλη σημασια ειναι γεγονοτα και απλα τα δεχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Λογικο δεν ειναι να μην εχουμε την ιδια αντιληψη? Εσυ εισαι ενας 36χρονος και εγω μια 16χρονη δεν μπορουμε να βλεπουμε τιποτα με τα ιδια ματια και ουτε προκειται αφου ο καθενας αντιλαμβανεται το καθε πραγμα διαφορετικα και δινει αλλη σημασια στις λεξεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορεις να αρνηθεις καποια γεγονοτα απο αυτα που παρουσιαζονται σε αυτο το βιβλιο γιατι πολυ απλα αυτο το βιβλιο μιλαει για το πως λειτουργει ο εγκεφαλος των ανθρωπων δεν σου πεταει καποιες λεξεις που ο καθενας τους αποδιδει αλλη σημασια ειναι γεγονοτα και απλα τα δεχεσαι.

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις τι είναι και πως λειτουργεί η επιστήμη. Δεν είναι κακό αυτό, και δεν το λέω υποτιμητικά. Αλλά με σκοπό να σε βοηθήσω, σου εξηγώ ότι:

1. Στην επιστημονική διαδικασία δεν υπάρχουν "γεγονότα που απλά τα δεχόμαστε". Όλα, τα πάντα, υπόκεινται σε εξέταση και μελέτη και τεκμηρίωση και εξακρίβωση πριν τα δεχτούμε. Ακόμα και οι ισχυρισμοί ενός καθιερωμένου επιστήμονα (τα "επιχειρήματα εξ'αυθεντίας" είναι άκυρα εκ προοιμίου). Ειδικά όταν ο καθιερωμένος επιστήμονας έχει υποστεί εγκεφαλική βλάβη και έχει αρχίσει να ερμηνεύει φαινόμενα υπό το πρίσμα του "πνευματικού". Που σημαίνει ότι το βιβλίο αυτό παραθέτει φαινόμενα, όχι γεγονότα, τα οποία φυσικά ο καθένας μπορεί να αρνηθεί, όχι μόνον εγώ.

2. Το τι αποτελεί "επιστημονική μελέτη" και "ερευνητική διαδικασία" είναι αυστηρά καθορισμένο και έχει με τη σειρά του υποστεί την δοκιμασία της τεκμηρίωσης και της λογικής θεμελίωσης. Δεν είναι κάτι που εξαρτάται από την υποκειμενική αντίληψη του ενός ή του άλλου ατόμου.

Με άλλα λόγια, πιο απλά, δεν αρκεί να πιστεύουμε κάτι που διαβάσαμε ή ακούσαμε, απλά επειδή κάποιος το είπε ή το έγραψε. Αν το κάνουμε αυτό, τότε μιλάμε για θρησκεία, όχι για επιστήμη.

Τα σέβη μου, να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Υπάρχει και κάτι καλύτερο (πιο σύντομο). Να δει την ίδια την Jill Bolte Taylor, να μιλά για την εμπειρία της:
Τι συμβαίνει στον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια ενός εγκεφαλικού
Τι κρίμα που δεν μου ανοίγει... και ήθελα να το δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για δοκίμασε τώρα D_G: https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=604032&postcount=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top