Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ήμουν αριστερόχειρας αλλά με κάνανε δεξιόχειρα. Ομως δεξιοπόδαρο δεν καταφέρανε να με κάνουνε. :P

Για την ύπαρξη eshop για αριστερόχειρες γνωρίζατε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μία μελέτη του 1998 βρήκε ότι το 7 ως 10 % του ενήλικου πληθυσμού ήταν αριστερόχειρες (δηλαδή 600 εκατομμύρια του παγκόσμιου πληθυσμού) και ότι η αριστεροχειρία είναι πιο συνηθισμένη στους άνδρες από ό,τι στις γυναίκες. Επίσης, σε σύγκριση με τον γενικό πληθυσμό, η αριστεροχειρία εμφανίζεται συχνότερα σε δίδυμα παιδιά, τόσο μονοωικά (μονοζυγωτικά) όσο και σε ετεροζυγωτικά, καθώς και σε αρκετές ομάδες ατόμων με νευρολογικές διαταραχές (όπως επιληψία, Σύνδρομο Down, αυτισμό, διανοητική καθυστέρηση και δυσλεξία). Από στατιστικής πλευράς, ο μονοζυγωτικός δίδυμος ενός αριστερόχειρα έχει 76% πιθανότητα να είναι αριστερόχειρας, πράγμα που αποδεικνύει ότι η αιτία για την αριστεροχειρία δεν είναι μόνο γενετική, αλλά εν μέρει και περιβαλλοντική.
τι να πω.. εγω παντως ειμαι κοριτσι αριστεροχειρας, δεν εχω διδυμα αδερφια και καμια νευρολογικη διαταραχη. αρα ειμαι σπανια?? :D
η απορια μου ειναι η εξης: ειναι αληθεια πως οι (περισσοτεροι) αριστεροχειρες χρησιμοποιουν και τα δυο εγκεφαλικα ημισφαιρια εξισου καλα?
γιατι αν ισχυει αυτο, τοτε ειναι λογικο να θεωρουνται πιο εξυπνοι, γιατι ειναι πολυπραγμονες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειμαι δεξιοχειρας,,αλλα ασυναισθητα κανω αρκετες δουλειες και με δυναμη με το αριστερο..
ειμαι κεντρωος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ειμαι αριστεροχειρας και δεν εχουν προσπαθησει να με κανουν δεξιοχειρα..στην καθημερινοτητα μου μεχρι σημερα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα μα κανενα προβλημα..και χρησιμοποιω και το δεξι χωρις κανενα προβλημα..βεβαια το δεξι μου χερι δεν εχει πολυ δυναμη και κουραζεται σε σχεση με το αριστερο..αλλα αυτο δεν ειναι φοβερο προβλημα..χαιρομαι που ειμαι αριστεροχειρας και ενθουσιαζομαι οταν γνωριζω και αλλους γιατι ειναι σπανιο..επισης διαφωνω με το να αλλαζουν τον αριστεροχειρα σε δεξιοχειρα γιατι ειναι κατι απο τη φυση σου και δεν υπαρχει λογος να πας κοντρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
μπααα δεν εχει να κανει!! τυχαιο ειναι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?

Πολλές φορές οταν γράφω σε τετράδια ξεκινάω απο το τέλος και προχωράω προς τις πρώτες σελίδες για να γράψω,πράγμα που κάνω εντελώς ασυναίσθητα και τώρα συνειδητοποιώ οτι μπορεί να συνδέεται με το οτι είμαι αριστερόχειρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
τις σελιδες τις γυρνας με το δεξι χερι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
ανοίγω το καπάκι από τα αναψυκτικά με το αριστερό χέρι όπως και όταν μιλάω στο τηλέφωνο το κρατάω από το αριστερό (+ μηνυματα)...πιάνει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Με την καμία , πάντα με το αριστερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ανοίγω το καπάκι από τα αναψυκτικά με το αριστερό χέρι όπως και όταν μιλάω στο τηλέφωνο το κρατάω από το αριστερό (+ μηνυματα)...πιάνει; :P

σε ποιο αυτι κρατας το ακουστικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ποδοσφαιρο με ποιο ποδι παιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
ποδοσφαιρο με ποιο ποδι παιζεις?

Και με τα δύο να σου πω την αλήθεια...όπως έρθει η μπάλα
Έχω όμως να παίξω πολλά χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynkar

Νεοφερμένος

Η evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
τι να πω.. εγω παντως ειμαι κοριτσι αριστεροχειρας, δεν εχω διδυμα αδερφια και καμια νευρολογικη διαταραχη. αρα ειμαι σπανια?? :D
.
κι εγω το ιδιο :P ο μονος συγγενης που ηταν αριστεροχειρας ειναι ο αδερφος του παππου μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ήμουν αριστερόχειρας αλλά με κάνανε δεξιόχειρα
δεν ξέρω γιατί , αλλά το είχα μαντέψει διαβάζοντας τα ποστ σου :redface:

αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?

και εγώ , ανοίγω το Ε πάντα από την τελευταία σελίδα επειδή έχει σκίτσο Αρκά , αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με ότι είμαι αριστερός , εξάλλου ξέρω και συντηρητικούς φιλοβασιλικούς που γελάσανε με Αρκά

η αιτία για την αριστεροχειρία δεν είναι μόνο γενετική, αλλά εν μέρει και περιβαλλοντική
π.χ. μαθαίνεις να μουντζώνεις και με τα δύο χέρια αυτούς που τρώγανε τόσο χρόνια και με τα δύο χέρια με χρυσά κουτάλια
ας μην επεκταθώ στα πολιτικά , βασικά ήθελα να πω
κι εγω το ιδιο :P ο μονος συγγενης που ηταν αριστεροχειρας ειναι ο αδερφος του παππου μου:)

ωραίο γατάκι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
π.χ. μαθαίνεις να μουντζώνεις και με τα δύο χέρια αυτούς που τρώγανε τόσο χρόνια και με τα δύο χέρια με χρυσά κουτάλια
..κοντρα στη γενετικα καθορισμενη ως λογικα συνεπη σταση μας που θα ηταν με το ενα να μουτζωνουμε την αφεντομουτσουναρα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
έχω επεκταθεί σχετικά με αυτό στα πολιτικά θρεντς

δεν ξέρω αν έχεις βγει ραντεβού και συζητάτε περί ανέμων και υδάτων και ξαφνικά φτάνετε σε αυτό που θέλατε να πείτε

ε , εγώ ήθελα να σχολιάσω το γατάκι
συνεπώς , είναι σαν να μου μιλάς την επόμενη μέρα για τα περί ανέμων και υδάτων
τα είπα όντως , αλλά ήταν προιόν αμηχανίας
και γλυκειάς προσμονής
αντίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μμμ :whistle:, καλα, αμα κυνηγας γατακια αντιο.
σε ποιο αυτι κρατας το ακουστικο?
ποδοσφαιρο με ποιο ποδι παιζεις?
Τι σκατα μας νοιαζουν τα αυτια και τα ποδια, για χερια δε μιλαμε εδω?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τι σκατα μας νοιαζουν τα αυτια και τα ποδια, για χερια δε μιλαμε εδω?:P

είχα την ίδια απορία για την προσβλητική αναφορά σου στα γατάκια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top