Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Απο που κι ως που προσβαλεται οποιος κυνηγιεται επειδη κυνηγιεται? Ο_ο

κι εγω την ειχα για την απορια σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν προσβλήθηκαν τα γατάκια για να έχεις νόημα να πεις
Απο που κι ως που προσβαλεται οποιος κυνηγιεται επειδη κυνηγιεται?
:confused:

τώρα όσο για την απορία , εύλογη αλλά αν θα με κάνει να σταματήσω να ποστάρω σε αυτό το τόπικ αλήθεια
απορώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εγω που γραφω με το δεξι αλλα κοβω παντα με το αριστερο, το τσιγαρο και με τα 2 κλπ θεωρουμαι αμφιχειρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εγω απο μικρη κανω τα παντα με το αριστερο .ΔΕΝ νιωθω ασχημα μ'αυτο αντιθετως,ειμαι περηφανη που ξεχωριζω απο κατι κομπλεξικους δεξιοχειρες που γραψανε πιο πανω!!! Και το λεω σε ολους¨: ΠΑΙΔΕΣ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΣΚΑΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
καλε!!!ηρεμησε!!!τι σχεση εχει τ επιπεδο με το χερι που χρησιμοποιεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγω που γραφω με το δεξι αλλα κοβω παντα με το αριστερο, το τσιγαρο και με τα 2 κλπ θεωρουμαι αμφιχειρας?



λολζ... κάτι από τα ίδια και εδώ, διαφορετικές ασχολίες με διαφορετικό χέρι... Ευτυχώς ρώτησα παλιά έναν γιατρό
που μου απάντησε ευθέως και αναπάντεχα για το ...τι καθορίζει την ...χειρία μας, και τελικά είμαι... αριστερόχειρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
:D:D:Dλοοοοοοοολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Σε έναν κόσμο όπου οι ικανοί πρέπει να έχουν «δεξιότητες», το ποδαρικό γίνεται «με το δεξί», θριαμβεύουν οι «επιδέξιοι» και ο αγγλικός όρος «right» παντρεύει το «δεξιός» με το «σωστός», μήπως οι αριστερόχειρες είναι… χαμένοι από χέρι; Οι στατιστικές συγκλίνουν στο ότι ένας στους δέκα ανθρώπους είναι αριστερόχειρας, και μπορεί πλέον το 10% από εμάς να μην αντιμετωπίζεται ως «λάθος της φύσης» όπως παλιότερα, αλλά δεν παύει να ζει στους ρυθμούς του υπόλοιπου 90%, για το οποίο μοιάζει να φτιάχτηκαν τα πάντα.

Η «κατάρα» των αριστερόχειρων


Διαβολικό σημάδι θεωρούταν στους περισσότερους πολιτισμούς της αρχαιότητας η τάση προς την χρήση των αριστερών μελών του σώματος, γι’ αυτό και «εξοστρακιζόταν» ως ένδειξη κακοτυχίας. Εξαίρεση στον κανόνα του «δεξιού», οι Ίνκας πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες διαθέτουν μαγικές και θεραπευτικές ικανότητες, ενώ και ο ταντρικός βουδισμός τους είχε αποδώσει την ιδιότητα της σοφίας.
Παρ’ όλα αυτά, ο δυτικός κόσμος χρειάστηκε πολλούς αιώνες για να διορθώσει την αδικία προς τους αριστερόχειρες. Δεν απέχουν πολλές δεκαετίες οι πρακτικές των γονέων που πίεζαν τα αριστερόχειρα παιδιά τους να γράψουν με το δεξί με επιβολή ποινών στην αντίθετη περίπτωση. Μάλιστα, γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο συγκροτήθηκε και η βρετανική κοινότητα αριστερόχειρων με το χαρακτηριστικό όνομα «Left behind», με σκοπό την εξάλειψη απάνθρωπων φαινομένων, από την πεποίθηση ότι οι αριστερόχειρες ζουν λιγότερο μέχρι τον… ακρωτηριασμό του χεριού των αριστερόχειρων παιδιών, που συνέβαινε σε πολλά μέρη του γεμάτου προκαταλήψεις πλανήτη μας. Για να αποκατασταθεί η τάξη, έπρεπε να πάρει τον λόγο… η επιστήμη.

Η επιστημονική εξήγηση


Η αριστεροχειρία –έκπληξη!- δεν είναι σημάδι του Σατανά. Πρόκειται απλώς για την υπερίσχυση του δεξιού μέρους του εγκεφάλου έναντι του αριστερού, και επομένως –αφού ο εγκέφαλός δίνει εντολές στο σώμα μας «χιαστί»- την απόδοση των κυρίαρχων εντολών προς το αριστερό μέρος του σώματος.
Διάφορες θεωρίες έχουν διατυπωθεί σχετικά με τους παράγοντες που οδηγούν στην υπερίσχυση του δεξιού λοβού του εγκεφάλου. Μία από αυτές, που διατυπώθηκε από τον νευροβιολόγο Geschwind κατονομάζει ως υπεύθυνη την ορμόνη της τεστοστερόνης, καθώς βρίσκεται σε μεγαλύτερα ποσοστά στους αριστερόχειρες παρά στους δεξιόχειρες. Επιπλέον, η αυξημένη ορμόνη και οι διάφορες στατιστικές στις οποίες προχώρησε ο Geschwind δικαιολογούν την σύνδεση της αριστεροχειρίας με υψηλά ποσοστά αυτοάνοσων νοσημάτων, δυσλεξίας και μαθησιακών δυσκολιών.
Άλλη μία ενδιαφέρουσα –όσο και αναπόδεικτη- θεωρία, επισημαίνει πως τα δίδυμα παιδιά πολύ συχνά γεννιούνται σε ζεύγη ενός δεξιόχειρα και ενός αριστερόχειρα. Επομένως, όλα τα αριστερόχειρα βρέφη είναι στην ουσία το «αριστερό» μέλος διδύμων, εκ των οποίων το δεξιόχειρο έμβρυο έχει αποτύχει να αναπτυχθεί στα αρχικά στάδια της εμβρυακής φάσης και έτσι γεννιέται μόνο το αριστερόχειρο. Πάντως, η επιστήμη αποδεικνύει πως η αριστεροχειρία είναι θέμα γονιδίων, καθώς μπορεί να εντοπιστεί όντως από την εμβρυακή φάση, παρατηρώντας πιο χέρι φέρνει το έμβρυο κοντά στο στόμα του.

Ένας κόσμος… δεξιοτήτων


Παρά την επιστημονική εξήγηση της αριστεροχειρίας και την «επιστροφή» των μελών της από την Σπιναλόγκα των εγκεφαλικών εντολών, δεν παύουν όλα τα εξαρτήματα, οι υπηρεσίες, οι συνήθειες της κοινωνίας να εξυπηρετούν αποκλειστικά τους δεξιόχειρες. Τα κουμπιά του ποντικιού στον υπολογιστή, τα ψαλίδια, το ρολόι, οι κατασκευαστές εργαλείων, όλοι υποθέτουν πως τα παραπάνω αντικείμενα χρησιμοποιούνται μόνο από δεξιόχειρες.
Πλάι στους μύθους και στις «αδικία» των αριστερόχειρων, ωστόσο, υπάρχουν και οι άλλες «φήμες», θετικές αυτή την φορά, που συνδέουν τους αριστερόχειρες με το ταλέντο στην αρχιτεκτονική, την μουσική, τις εφαρμοσμένες επιστήμες, αλλά και την εξαιρετική μνήμη. Η τεράστια λίστα των ταλαντούχων αριστερόχειρων που όλοι γνωρίζουμε δεν διαψεύδει τον παραπάνω κανόνα: ο Leonardo DaVinci, ο Μιχαήλ Άγγελος, ο Picasso, ο Ραφαήλ, ο Μπετόβεν, ο Jimmi Hendrix, ο Kurt Cobain, ο Bob Dylan, ο David Bowie, ο Paul McCartney, ο Νεύτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, μέχρι και φανταστικοί χαρακτήρες όπως ο Bart Simpson, ο Κέρμιτ ο Βάτραχος και ο Rocky Balboa αποτελούν διάσημα παραδείγματα από την μακρά λίστα αριστερόχειρων.

Αριστερόχειρες… αγορές στην Ελλάδα


Ένα κατάστημα-χώρος συνάντησης αποκλειστικά για αριστερόχειρες στην Αθήνα κάνει την διαφορά, καθώς διαθέτει μια ποικιλία προϊόντων κατασκευασμένα για το… «άλλο» χέρι. Ρολόγια, σκεύη κουζίνας, ψαλίδια, εργαλεία, στυλό, βοηθήματα γραφής και πολλά άλλα «ευρήματα» μπορείτε να ανακαλύψετε στον «Αριστερόχειρα» (Εμμ. Μπενάκη 25, τηλ: 210 3845840) ή να αγοράσετε online για εσάς ή τους αριστερόχειρες φίλους σας από το Aristeroxeiras.gr.

Αριστερόχειρα fun facts

  • Οι άνδρες έχουν μιάμιση φορά περισσότερες πιθανότητες να γεννηθούν αριστερόχειρες.
  • Οι περισσότεροι αριστερόχειρες ζωγραφίζουν φιγούρες που βλέπουν προς τα δεξιά.
  • Η δυσαρθρία και η δυσλεξία εμφανίζονται συχνότερα στους αριστερόχειρες, ειδικότερα σε όσους έχουν εξαναγκασθεί να αλλάξουν χέρι γραψίματος στην παιδική τους ηλικία.
  • Οι αριστερόχειρες τείνουν να προσαρμόζουν την όρασή τους κάτω από το νερό πιο εύκολα από τους δεξιόχειρες.
  • Οι αριστερόχειρες τείνουν συχνά να είναι… «άσοι» στο τένις, στο μπέιζμπολ, την κολύμβηση και την ξιφασκία.
  • Οι αριστερόχειρες εισέρχονται στην εφηβεία 4 με 5 μήνες νωρίτερα από τους δεξιόχειρες.
  • 4 από τους 5 σχεδιαστές των υπολογιστών Macintosh ήταν αριστερόχειρες.
  • 1 στους 4 αστροναύτες του διαστημικού προγράμματος της NASA «Απόλλων» ήταν αριστερόχειρες – 250% περισσότερο από το φυσιολογικό επίπεδο.
  • Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.
  • Οι αριστερόχειρες είναι γενικώς πιο έξυπνοι, όμορφοι, ευφάνταστοι και πολυτάλαντοι από τους δεξιόχειρες –σύμφωνα πάντα με το Κλαμπ των Αριστερόχειρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οι περισσότεροι αριστερόχειρες ζωγραφίζουν φιγούρες που βλέπουν προς τα δεξιά.
Works for me.:worry:


Οι αριστερόχειρες τείνουν συχνά να είναι… «άσοι» στο τένις, στο μπέιζμπολ, την κολύμβηση και την ξιφασκία.
Το τέρμα πιάνεται;:hmm:

Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.
Αν ισχύει λέει:P
Οι αριστερόχειρες είναι γενικώς πιο έξυπνοι, όμορφοι, ευφάνταστοι και πολυτάλαντοι από τους δεξιόχειρες –σύμφωνα πάντα με το Κλαμπ των Αριστερόχειρων!
Αντικειμενικά πάντα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Οι αριστερόχειρες έχουν λιγότερη ανοχή στο αλκοόλ, εξαιτίας του πιο ευάλωτου στο ποτό δεξιού μέρους του εγκεφάλου.

Τίποτε που δεν μπορείς να ξεπεράσεις με λίγη εξάσκηση...:beer: :drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σας υπενθυμίζω ν' απαντάτε αν θέλετε στη δημοσκόπηση, ώστε να έχουμε ένα ενδιαφέρον στατιστικό για το φόρουμ μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τίποτε που δεν μπορείς να ξεπεράσεις με λίγη εξάσκηση...:beer: :drunk:

Οξω οι αριστερόχειρες που χαλάνε την πιάτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ πάντως ως αριστερόχειρας μπορώ να πω ότι γενικά 'πιάνουν τα χέρια μου' δηλ. δεν είμαι αδέξια. Κάποιες δυσκολίες σίγουρα υπάρχουν, μια πολύ κλασική που θυμάμαι αυτή τη στιγμή είναι με τη χειραψία: πάντα μα πάντα δίνω το αριστερό χέρι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
αναρωτιεμαι αν το γεγονος οτι πολλες φορες ανοιγω μια εφημεριδα η' ενα περιοδικο απο την τελευταια σελιδα, αν εχει να κανει με το οτι ειμαι αριστεροχειρας..

κανεις αλλος?

και νόμιζα πως ήμουν ή μόνη που το κάνω αυτό:P Αριστερόχειρας here!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Οι αριστερόχειρες πρέπει να είναι προσεκτικοί στη Φυσική όταν βρίσκουν τη δύναμη Laplace (ή εφαρμόζουν κάποιον άλλο κανόνα δεξιού χεριού), γιατί αν ξεχαστούν και χρησιμοποιήσουν αριστερό χέρι ...they painted her.



Υ.Γ. Δεν μπορώ να μη ρωτήσω τους αριστερόχειρες:
Με ποιο χέρι . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Υ.Γ. Δεν μπορώ να μη ρωτήσω τους αριστερόχειρες:
Με ποιο χέρι . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ?

[/CENTER]


Με το αριστερό φυσικά, εκτός και αν θέλω να το αισθάνομαι λίγο ξένο οπότε με το δεξί.

Πάντως έχει αρκετές πρακτικές εφαρμογές ο κανόνας του δεξιού χεριού για τη Laplace
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά και εγώ μικρή ζήλευα τον ξάδερφο μου που είναι αριστερόχειρας και εγώ ήθελα να είμαι :P
Έχω προσπαθήσει να γράψω με το αριστερό. Πλήρης αποτυχία αλλά δεν πειράζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να γράψω και με τα δύο χέρια, βέβαια με το αριστερό τα γράμματα μου μοιάζουν λίγο πολύ με τα γράμματα της 7χρονης ξαδέρφης μου που μόλις ξεκίνησε το δημοτικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Είμαι καθαρά δεξιόχειρας. Με το αριστερό μου χέρι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα. (Ούτε αυτό που φαντασθήκατε). Όμως, όταν πήγαινα Ε δημοτικού έσπασα άσκημα και σε πολλά σημεία το δεξί μου χέρι και το είχα σε γύψους, πλαστικούς νάρθηκες και επιδέσμους για περισσότερο από ένα μήνα. Λοιπόν το σώμα μου αυτόματα βρήκε τη λύση. Απόκτησα στο αριστερό μου χέρι δεξιότητες που ούτε τις είχα φανταστεί. Για την ακρίβεια έκανα τα πάντα τέλεια με το αριστερό μου χέρι, με εξαίρεση το γράψιμό μου που ήταν απλά ανεκτό. Είχα χαρεί και έλεγα ότι τώρα θα είναι "καλά" και τα δύο μου χέρια. Όμως, μόλις έβγαλα το γύψο και αποκαταστάθηκε πλήρως το δεξί μου χέρι, το αριστερό πολύ γρήγορα "ξέχασε" τις νέες του ικανότητες και γύρισα στην προηγούμενή μου κατάσταση του εντελώς δεξιόχειρα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το αριστερό μου χέρι το ένιωθα περίπου 3kg πιο ελαφρύ από το δεξί. Δεν βασίζομουν ούτε ποτήρι με νερό να σηκώσω. Στη Γ' Λυκείου έβγαλα γάγγλιο στο δεξί και με κούραζε πολύ στο γράψιμο και για να μην πάθω καμιά "χοντρή" άρχισα να χρησιμοποιώ (με πίεση) περισσότερο το αριστερό πια. Πλέον, σίγουρα δεν μπορώ να γράψω με το αριστερό, αλλά κόβω λαχανικά/ψωμί και κάνω όλες τις δουλειές και με το αριστερό. Βέβαια, ζηλεύω λίγο τους αμφίχειρες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top