Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

Pablo Vermuda

Νεοφερμένος

Ο Pablo Vermuda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σέβομαι απόλυτα τα ζώα και προσπαθώ να αποδεικνύω έμπρακτα την αγάπη μου προς αυτά. Θέλω να σπάσω τα μούτρα κάθε τύπου που βασανίζει, ταλαιπωρεί και αντιμετωπίζει το ζώο ως πράγμα. Δεν θέλω να ανήκω στα άκρα. Αν κάποιος τρώει κρέας, για μένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι πραγματικός φιλόζωος, γιατί είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση η τροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Κι εγώ λατρεύω τα ζώα, οι μισές αποδοχές μου πάνε για την φροντίδα των ζώων, είτε αυτά είναι αδέσποτα, είτε στο παρελθόν σε δικά μου ζωάκια.
Και πραγματικά νιώθω συναισθήματα μίσους και απέχθειας όταν βλέπω ή διαβάζω για γελοίους ανθρωπους που βασανίζουν ζώα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σέβομαι απόλυτα τα ζώα και προσπαθώ να αποδεικνύω έμπρακτα την αγάπη μου προς αυτά. Θέλω να σπάσω τα μούτρα κάθε τύπου που βασανίζει, ταλαιπωρεί και αντιμετωπίζει το ζώο ως πράγμα. Δεν θέλω να ανήκω στα άκρα. Αν κάποιος τρώει κρέας, για μένα δεν σημαίνει ότι δεν είναι πραγματικός φιλόζωος, γιατί είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση η τροφή.

:clapup:Μπράβο Νεογέννητε. Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με φιλοζωικά αισθήματα. Συνιστά μέγιστη βαρβαρότητα ο βασανισμός των ζώων. Κι αυτά έχουν ψυχή και πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και αγάπη. Ο Θεός τα έπλασε κι αυτά.



Εισαι τελειως βλαμμενος;
:oops:Σεβόμενη τις αρχές του διαλόγου και το προσωπικό σου ύφος -αν και με βρίσκει καθέτως αντίθετη- θα σου πω -τελείως φιλικά- ότι θα ήταν καλό να εκφράζεσαι πιο κόσμια. Το περιπαιχτικό ύφος και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί καταστρατηγούν τους κανόνες του διαλόγου. Είναι καλό που έχεις παρρησία και αυθορμητισμό. Είναι πολύ θετικά στοιχεία αυτά και να τα διατηρήσεις. Έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράζεις τη διαφορετική σου γνώμη. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν οι άνθρωποι σε όλα. Καλό, όμως, είναι να επιχειρηματολογούμε την άποψη μας και να ελέγχουμε τον αυθορμητισμό μας και την ελευθεροστομία μας, καθώς και να μην υπερβαίνουμε κάποια όρια. Δεν τίθεται θέμα ευθιξίας. Κάθε άλλο. Σου μιλάω φιλικά και καλοπροαίρετα -είμαι βέβαιη ότι είσαι κι εσύ καλοπροαίρετη- και κυρίως με πλήρη σεβασμό στην προσωπικότητά σου. Συγνώμη αν ο τόνος μου ήταν οξύς πέραν του δέοντος.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
δικαιωμα ενος δεντρου ειναι να μπορει να μεγαλωσει,χωρις να καει,χωρις να κοπει.δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα ενος πουλιου ειναι να μπορει να πεταξει σ εναν γαλανο ουρανο,χωρις βρωμια,χωρις κλουβια.δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα ενος ψαριου ειναι να μπορει να κολυμπα σε καθαρα νερα,χωρις να μολυνουμε το περιβαλον του.δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα ενος αγριου ζωου ειναι να ζησει ελευθερο,χωρις τσιρκο,χωρις εκμεταλευση της γουνας του.δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα ενος ημερου ζωου ειναι να μεγαλωσει σ ενα χωρο που θα το προστατευει,απο φολες,απο πεινα κι απο δειψα,δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα του ηλιου ειναι να βγαινει καθε πρωι,λαμπερος,φωτεινος και να δεινει ζωη σ ολα τα παραπανω,χωρις καρκινοματα,χωρις ακτινοβολια,δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
δικαιωμα ενος παιδιου ειναι να απολαμβανει ολα τα παραπανω,καθαρα,αγνα,με σεβασμο κι αγαπη,δεν το εχει ομως παντα αυτο το δικαιωμα.
συμπερασμα,εφοσον εχουμε εμεις οι ενηλικες ανθρωποι αφαιρεσει τοσα και τοσα δικαιωματα απο τοσα πλασματα,εχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να προστατευσουμε οσα περισσοτερα μπορουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Τα λατρευω τα ζωα και τα φυτα και γενικοτεα τη φυση. Όσο περνά απο το χέρι μου προσπαθώ να τα προστατέψω
1Τρώω ελάχιστο κρεας 2 φορες τη βδομαδα(επειδη οι γονεις μαγειρευουν αν μπορουσα το πολυ 5 φορες το μηνα)
2Μόλις βρήκα το τηλ της φιλοζωικης και αμα ξαναδω να ππειραξει ενα κυριος Χ ενα ζωακι θα παρω(δεν ειμαι ''καρφι'' δν το θεωρω καρφωμα υποχεωση προς τα ζωα
3Γενικότερα προσπαθω να συμμορφωσω οσους δεν προσεχουν τα λογια στην αρχη με τα λογια αλλα αμα με βρισουν η ακομα χειροτερα πουν τι σε νοιαζει γίνομαι λιγοτρο ευγενικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παιδιά θα σας γράψω τον πόνο μου, να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας.
Εδώ έξω απ τη δουλειά, στο δρόμο-πεζοδρόμιο συγκεκριμένα, έχουμε ένα σκύλο, το Μπούμπη. Ο σκύλος αυτός τη μέρα κοιμάται κάτω απ τα αυτοκίνητα, τη δε νύχτα (τις περισσότερες νύχτες δηλαδή) κοιμάται στην αυλή της γειτόνισσας που του κάνει τη χάρη να τον αφήνει να μπαίνει μέσα.
Ο Μπούμπης παλιότερα, πρέπει να είχε οικογένεια, γιατί είναι πολύ εκπαιδευμένος, δίνει το χεράκι του, κάθεται κτλ. Ράτσας δεν είναι πάντως. Όμως δεν έχει πια σπίτι, και όλη η γειτονιά όποτε έχει περισσευούμενο φαγητό, του το δίνει. Εγώ του αγοράζω κονσέρβες, χθες γέμισα το πορτ μπαγκάζ με τις κονσέρβες του.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Ένας γείτονας τον έχει αντιπαθήσει. Απ ότι έμαθα, ο γείτονας αυτός έχει κάτι κόρες, οι οποίες έχουν τα αμόρε τους, και όλοι έχουν αυτοκίνητα, και θέλουν να παρκάρουν εδώ μπροστά, και ο σκύλος δεν τους αφήνει. Βασικά πάει και κοιμάται κάτω απ τα αυτοκίνητα, και ψιλοτρομάζει κόσμο έτσι. Άσε που δυσκολεύει το παρκάρισμα, γιατί έτσι όπως απλώνεται, δεν του περνάει απ το μυαλό να ξεβολευτεί για να παρκάρει κάποιος.
Ε ο γείτονας λοιπόν, ισχυριζόμενος ότι ο Μπούμπης τον δάγκωσε (μούφα), πήρε τηλέφωνο την αστυνομία (ήταν και ο ίδιος πρώην αστυνομικός) και ζήτησε να έρθουν για να κάνει μήνυση στην γειτόνισσα (θεώρησε ότι είναι δικός της). Ήρθε η αστυνομία, δεν βρήκε κανένα και έφυγε.
Πήρα τηλέφωνο την αστυνομία όταν το έμαθα, μίλησα με μια κοπέλα, και μου είπε ότι η αστυνομία δεν καλεί καμία υπηρεσία για να «μαζέψει» τα σκυλάκια, απλά θέλει να μάθει ότι ο σκύλος έχει κάνει τα εμβόλιά του. Επίσης μου είπε να προσέχω το γείτονα μήπως ρίξει καμιά φόλα στο σκύλο. Ε εκεί πανικοβλήθηκα.
Φαντάζεστε να ρίξει φόλα στο παιδί?
Αν έρθει κάποιος και πάει να τον μαζέψει θα τον πάρουμε σπίτι μας, έχουμε και κήπο και χώρο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ο σκύλος θέλει να μείνει εδώ, δεν θέλει να μείνει κλεισμένος σε ένα σπίτι, του αρέσει εδώ.
Φοβάμαι όμως πολύ το γείτονα.
Εσείς στη θέση μου, τι θα κάνατε?
-Τον Κινέζο?
-Θα χτυπάγατε την πόρτα του γείτονα να ζητήσετε τσαμπουκαλεμένα εξηγήσεις?
-Θα χτυπάγατε την πόρτα του γείτονα διπλωματικά να ρωτήσετε τι τον απασχολεί στ αλήθεια?
-Θα παίρνατε το σκύλο σπίτι, παρόλο που δεν θα ήταν ευτυχισμένος?
Help παιδιά..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εσείς στη θέση μου, τι θα κάνατε?
-Τον Κινέζο?
-Θα χτυπάγατε την πόρτα του γείτονα να ζητήσετε τσαμπουκαλεμένα εξηγήσεις?
-Θα χτυπάγατε την πόρτα του γείτονα διπλωματικά να ρωτήσετε τι τον απασχολεί στ αλήθεια?
-Θα παίρνατε το σκύλο σπίτι, παρόλο που δεν θα ήταν ευτυχισμένος?
Help παιδιά..!!

Το πρωτο δεν το συζηταω καν.
Το δευτερο και το τριτο τα θεωρω χασιμο χρονου.
Η τελευταια επιλογη ειναι η καλυτερη.
Αυτο,ομως, προυποθετει να αντιληφθεις οτι θα ειναι μια δεσμευση ζωης με υποχρεωσεις απεναντι στο σκυλο στις οποιες μπορεις να ανταπεξερχεσαι (λαβε και το οικονομικο κομματι υποψη)
Το αν θα ειναι ευτυχισμενος εξαρταται απο σενα.
Θεωρεις οτι ενας αδεσποτος σκυλος ειναι πιο ευτυχισμενος απο εναν σκυλο που ζει σε ενα ασφαλες περιβαλλον που το αγαπουν και το φροντιζουν;
Δυσκολια προσαρμογης θα υπαρχει σιγουρα στην αρχη αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ευτυχια του.
Εχει να κανει με το ποσο εσυ εισαι διατεθειμενη να θυσιασεις καποια πραγματα στην καθημερινοτητα σου και να κανεις το σκυλο να προσαρμοστει στο νεο του περιβαλλον.

Αν εννοεις παντως να παρεις προσωρινα το σκυλο μεχρι να κοπασει το κλιμα και μετα να τον ξαναφησες αδεσποτο θα σου ελεγα αστο καλυτερα.
Θα του κανεις χειροτερο κακο.
Δεν ειναι παιχνιδι!

Αν αγαπας πραγματικα τα ζωα και θες να τον βοηθησεις παρ'τον σπιτι σου χωρις δευτερη κουβεντα.
Θα πρεπει να το συζητησεις, ομως, και με τους οικειους σου πριν παρεις μια τετοια αποφαση ωστε να συμφωνουν κι αυτοι και να μην εχεις αλλα προβληματα κι αναγκαστει παλι ο σκυλος να επιστρεψει στα πεζοδρομια.
Οι δικοι σου θα ηταν συμφωνοι με κατι τετοιο?
Σορι που ρωταω απλα εχουν δει πολλα τα ματια μου απο βεβιασμενες αποφασεις και στο τελος τα σκυλια παλι επεστρεφαν στο δρομο γιατι τελικα οι "ιδιοκτητες" αδυνατουσαν να τα φροντισουν.
Αυτο ειναι ο,τι χειροτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Παρτον σπιτι σου.
Δε μπορεις να ρισκαρεις τη ζωη του ετσι απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το πρωτο δεν το συζηταω καν.
Το δευτερο και το τριτο τα θεωρω χασιμο χρονου.
Η τελευταια επιλογη ειναι η καλυτερη.
Αυτο,ομως, προυποθετει να αντιληφθεις οτι θα ειναι μια δεσμευση ζωης με υποχρεωσεις απεναντι στο σκυλο στις οποιες μπορεις να ανταπεξερχεσαι (λαβε και το οικονομικο κομματι υποψη)
Το αν θα ειναι ευτυχισμενος εξαρταται απο σενα.
Θεωρεις οτι ενας αδεσποτος σκυλος ειναι πιο ευτυχισμενος απο εναν σκυλο που ζει σε ενα ασφαλες περιβαλλον που το αγαπουν και το φροντιζουν;
Δυσκολια προσαρμογης θα υπαρχει σιγουρα στην αρχη αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ευτυχια του.
Εχει να κανει με το ποσο εσυ εισαι διατεθειμενη να θυσιασεις καποια πραγματα στην καθημερινοτητα σου και να κανεις το σκυλο να προσαρμοστει στο νεο του περιβαλλον.

Αν εννοεις παντως να παρεις προσωρινα το σκυλο μεχρι να κοπασει το κλιμα και μετα να τον ξαναφησες αδεσποτο θα σου ελεγα αστο καλυτερα.
Θα του κανεις χειροτερο κακο.
Δεν ειναι παιχνιδι!

Αν αγαπας πραγματικα τα ζωα και θες να τον βοηθησεις παρ'τον σπιτι σου χωρις δευτερη κουβεντα.
Θα πρεπει να το συζητησεις, ομως, και με τους οικειους σου πριν παρεις μια τετοια αποφαση ωστε να συμφωνουν κι αυτοι και να μην εχεις αλλα προβληματα κι αναγκαστει παλι ο σκυλος να επιστρεψει στα πεζοδρομια.
Οι δικοι σου θα ηταν συμφωνοι με κατι τετοιο?
Σορι που ρωταω απλα εχουν δει πολλα τα ματια μου απο βεβιασμενες αποφασεις και στο τελος τα σκυλια παλι επεστρεφαν στο δρομο γιατι τελικα οι "ιδιοκτητες" αδυνατουσαν να τα φροντισουν.
Αυτο ειναι ο,τι χειροτερο.

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Έχουν δει κι εμένα πολλά τα μάτια μου, και συγχύζομαι κάθε φορά.
Αρχικά, είμαι πολύ υπεύθυνη όσον αφορά τα ζώα.
Είχα πάντα σκύλο ή γάτα (ή πολλές γάτες) στο σπίτι μου, ποτέ δεν τους έλειψε τίποτα, και έζησαν πολύ ευτυχισμένη ζωή.
Αν είναι κάποιος να παρατήσει το σκύλο του, και να μην τον βλέπει, σίγουρα αυτή δεν είμαι εγώ.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ο συγκεκριμένος σκύλος δεν ζει εδώ ακριβώς σαν "αδέσποτος".
Δηλαδή η γειτονιά τον αγαπάει, σαν να νιώθει ότι του ανήκει το στενό μας.
Επίσης, εδώ μας βλέπει αρκετή ώρα τη μέρα.
Γιατί εγώ ενώ εργάζομαι, το διάλειμμά μου το περνάω μαζί του, βγαίνω αρκετές φορες τη μέρα να δω τί κάνει κτλ.
Στο σπίτι, θα ναι σε ένα κήπο μόνος του. Προστατευμένος μεν, αλλά μόνος του. Γιατί εγώ δουλεύω και δεν μπορώ να είμαι στο σπίτι. Θα με βλέπει το βράδυ που γυρίζω.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλύτερο αυτό.
Απλά ιδεατά, το καλύτερο θα ήταν να έμενε εδώ και να μην κινδύνευε από τον γείτονα.
Του αρέσει εδώ, κάνει παρέα και με τα άλλα σκυλάκια, το βράδυ κοιμάται μέσα σε αυλή (της γειτόνισσας, όχι έξω μόνος του να κινδυνεύει), το φαγητό δεν του λείπει.
Στο σπίτι θα του λείπει η παρέα.
Και εγώ και ο αρραβωνιαστικός μου εργαζόμαστε.
Καταλάβατε τον προβληματισμό μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τοσο χαλια τα ωραρια σας εεεε?
Αυτο ειναι ενα μεγαλο εμποδιο οντως.
Ομως πρεπει να ζυγιασεις τα πραγματα.
Συνηθως τα σκυλια που ζουν στο δρομο , ασχετα αν τα φροντιζουν καποιοι ανθρωποι, κατα 99% δεν εχουν αισιο τελος.
Οι λογοι πολλοι.
Τους περισσοτερους τους ανεφερες.
Ο κυριοτερος κινδυνος αυτη τη στιγμη ειναι αυτος ο γειτονας.
Μπορει να υπαρχουν 100 ατομα εκει που αγαπανε το σκυλο, ομως ενας χρειαζεται για να κανει τη "ζημια" και να τον ξαποστειλει.
Συνηθως τετοιοι ανθρωποι δεν ειναι συζητησιμοι για να μπορεσεις να συζητησεις μαζι τους και με την πρωτη ευκαιρια θα κανουν κακο στο σκυλο.Απ οτι εδειξε ο σκυλος τον ενοχλει.
Ηδη πηραν την αστυνομια.
Αυριο μεθαυριο μπορει να παρει το δημο που μαζευει τα αδεσποτα και ο σκυλος να καταληξει σε κανενα κυνοκομειο, οπου φανταζομαι ξερεις τι συνθηκες επικρατουν εκει.
Φυσικα μπορει να επιλεξει και την πιο ευκολη λυση που ειναι η φολα.
Επισης, σκεψου οτι αφου ο σκυλος τυπικα δεν ανηκει σε καποιον αρα ειναι "αδεσποτος" μπορει να δημιουργησει οποιοδηποτε προβλημα στη γειτονια οπως πχ να δαγκωσει καποιον (δεν τον ξερω φυσικα το σκυλο, μπορει να ειναι πολυ ηρεμος) και να δημιουργηθουν χειροτερα προβληματα μετα. Παντως γενικα μην το αποκλειεις ως περιπτωση, γιατι οταν τα σκυλια νομιζουν οτι απειλουνται τα ιδια ή ο χωρος τους μπορει και να επιτεθουν σε καποιον ως αμυνα.
Μπορει να μην εχει γινει ως τωρα αλλα ποτε δεν ξερεις.
Και κατι τετοιοι τυποι τετοιες ευκαιριες ψαχνουν. Αυτος , οπως λες, ηδη εχει μπει σε αυτη τη διαδικασια εστω και αν ηταν ψεμα. Φανταζεσαι τι εχει να γινει αν καποια στιγμη ο σκυλος δαγκωσει οντως καποιον;
Σου ξαναλεω, φυσικα, δεν τον ξερω το σκυλο. Μπορει να ειναι το πιο ηρεμο σκυλι του κοσμου.
Απλα οφειλω να σου τονισω ολους τους παραγοντες που πρεπει να λαβεις υποψη σου.

Επισης, ειπες οτι το σκυλι κανει παρεα και με καποια αλλα σκυλακια εκει στη γειτονια;
Υπαρχουν κι αλλοι αδεσποτοι σκυλοι που συχναζουν εκει;
Στο ρωταω γιατι αν υπαρχουν κι αλλα αδεσποτακια εκει μαζεμενα, συνηθως αυτο διογκωνουν το προβλημα.
Δυσκολα τα ανεχονται καποιοι ολα μαζεμενα μες στα ποδια τους , παρα μονο ενα.
Θελω να πω οτι αυτο θα χειροτερεψει το προβλημα.
Εδω αυτος ενοχλειται απο εναν σκυλο. Φανταζεσαι τι θα γινει αν μαζευτουν κι αλλα σκυλια εκει;

Προσωπκη αποψη ειναι οτι αυτος ο γειτονας δεν θα το αφησει ετσι το θεμα.
Θα προχωρησει και θα κανει χειροτερα πραγματα και δε θα μπορεσεις να βρεις το δικιο σου μετα.
Και αν οχι αυτος , καποιος αλλος ισως.

Οποτε οπως σου ξαναειπα στην αρχη ζυγιασε τα πραγματα.
Αν νομιζεις οτι προς το παρον ο σκυλος δε διατρεχει καποιον κινδυνο αστον εκει. Τι να πω;
Αν και γενικα ειμαι κατα αυτης της λυσης.
Αν, ομως, διαπιστωσεις οτι το παιχνιδι εχει χοντρυνει και απειλειται πλεον η ζωη του σκυλου δε βλεπω αλλη λυση απο το να τον παρεις σπιτι σου.
Εστω και κατω απο αυτες τις συνθηκες.
Απλα φοβαμαι μην ειναι πολυ αργα.

Παντως σε καθε περιπτωση θα σου ελεγα να αποφυγεις τους τσαμπουκαδες με τετοια ατομα.
Δεν οδηγουν πουθενα και θα χασεις και το δικιο σου.
Καλυτερα να κανεις ηρεμες, ψυχραιμες και μεθοδευμενες κινησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δίκιο έχεις, σε όλα όσα γράφεις, έχεις δίκιο.
Ο σκύλος έχει προσπαθήσει να δαγκώσει άτομο στο παρελθόν.
Δεν είναι επιθετικός σκύλος, καθόλου. Απλά ένιωσε ότι τον απειλούσαν και "πήγε" να δαγκώσει. Ε άρχισαν να λένε ότι δάγκωσε κτλ.
Υπάρχουν μερικά αδέσποτα εδώ γύρω, δεν είναι πολλά. Αλλά ειλικρινά, κανένα δεν ενοχλεί. Ούτε καν αυτός ο σκύλος δεν ενοχλεί. Δεν ξέρω αν το έγραψα πριν, αυτός ο γείτονας που έκανε την καταγγελία ήταν πρώην αστυνομικός, νυν συνταξιούχος. Άρα μάλλον χρησιμοποίησε τις γνωριμίες του για να τσαμπουκαλευτεί.
Στην αστυνομία που πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι πια δεν υπάρχουν υπηρεσίες του στυλ κυνοκομεία. Τις έφαγε η κρίση. Αλλά και πως ακόμα κι αν βρεθεί κάποια υπηρεσία που θα "μαζέψει" το σκύλο, μπορείς να πας να τον πάρεις και να τον φέρεις σπίτι σου. Δεν είναι ότι δεν θα σου τον δώσουν, ίσα ίσα θα θέλουν να τον δώσουν.
Τη φόλα φοβάμαι ρε γαμώτο, τη φόλα.
Γι αυτό και έχω τρελλαθεί να τον ταίζω για να είναι χορτάτος. Χοντρός θα γίνει ο κούκλος μου στο τέλος.
Τη Δευτέρα πήγα στο σούπερ μάρκετ και δεν χώραγαν στο αυτοκίνητο όλες οι τροφές του, για τα οικονομικά, ας μην σχολιάσω, για τον σκυλάκο δουλεύω.
Είμαι τόσο μπερδεμένη, δεν έχω ιδέα τί να κάνω.
Φοβάμαι ρε γαμώτο να τον κλείσω στον κήπο και να μην βλέπει άνθρωπο απο΄το πρωί μέχρι το βράδυ.
Εδώ με έχει όλη μέρα.
Ξέρει αυτός, όταν με θέλει, στέκεται στην πόρτα και εγώ βγαίνω, κι εκείνος ξαπλώνει να τον χαιδέψω στην κοιλιά.
Αλλά από την άλλη αν τον αφήσω εδώ, ο ρημαδογείτονας μπορεί να μου κάνει καμιά πλάκα..
Πω πω μπέρδεμα..
Και να ταν ένας σκύλος, να μην με ένοιαζε, εγώ τον αγαπάω αυτό το σκύλο, όλη μέρα μαζί του ασχολούμαι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν είναι επιθετικός σκύλος, καθόλου. Απλά ένιωσε ότι τον απειλούσαν και "πήγε" να δαγκώσει. Ε άρχισαν να λένε ότι δάγκωσε κτλ.
Κοιταξε καποιος που δεν εχει ιδεα απο σκυλια δεν μπορει να ερμηνευσει τη συμπεριφορα του σκυλου και για ποιο λογο επιτεθηκε αυτος ο σκυλος.
Πχ μπορει καποιος απλα να τρεξει ανυποπτος μπροστα του και ο σκυλος να τον παρει στο κυνηγι, χωρις να εχει την προθεση να τον δαγκωσει αλλα βλεποντας το καμια φορα και ως παιχνιδι.
Αν καποιος δεν εχει ιδεα απο σκυλια θα τρομαξει και αμεσως ο σκυλος θα χαρακτηριστει επικινδυνος και θα εχεις αλλα μπλεξιματα μετα.

Υπάρχουν μερικά αδέσποτα εδώ γύρω, δεν είναι πολλά. Αλλά ειλικρινά, κανένα δεν ενοχλεί. Ούτε καν αυτός ο σκύλος δεν ενοχλεί.

Καλα αυτο ειναι σχετικο. Δεν ενοχλουν εμενα κι εσενα που τα αγαπαμε. Καποιος αλλος ενοχλειται απλα και μονο στη θεα τους.
Θα σου πω ενα παραδειγμα, που δε μου χει βγει απο το μυαλο οσα χρονια και να εχουν περασει.
Μια φορα ειχα βγαλει το σκυλο μου μια βολτα, δεμενο κανονικα με λουρακι φυσικα και περπατουσαμε στο πεζοδρομιο. Ηρεμα και ομορφα. Απλα περπατουσαμε. Ο σκυλος ουτε σταματησε σε κανενα σημειο να κανει την αναγκη του, ουτε τιποτα. Αλλα και αυτο να συνεβαινε παντα εχω συνεργα μαζι μου και τα μαζευω. Δεν αφηνω τις ακαθαρσιες του ποτε στο δρομο.
Εκει που περπατουσαμε, συνανταμε εναν αλλο τυπο ο οποιος στα καλα καθουμενα,χωρις να το περιμενω ή να εχω δωσει καποιο δικαιωμα γυρναει και δινει μια κλωτσια στο σκυλο μου. Ετσι στο ασχετο. Δε σου κανω πλακα.
Οταν γυρισα και του ζητησα εξηγησεις, μου ειπε οτι απλα δεν τα γουσταρει, αρχισε να "στολιζει" το σκυλο μου με διαφορα επιθετα και σηκωθηκε κι εφυγε.
Εγω εμεινα καγκελο. Πραγματικα.
Καταλαβαινεις τι λεω ετσι;
Ο κοσμος κουβαλαει πολλη τρελα αρα ειναι σχετικο τι ενοχλει τον καθενα οσο παραλογο και να μας φαινεται .


Δεν ξέρω αν το έγραψα πριν, αυτός ο γείτονας που έκανε την καταγγελία ήταν πρώην αστυνομικός, νυν συνταξιούχος. Άρα μάλλον χρησιμοποίησε τις γνωριμίες του για να τσαμπουκαλευτεί.

Ωχ. Δεν ειναι καλο αυτο.

Στην αστυνομία που πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι πια δεν υπάρχουν υπηρεσίες του στυλ κυνοκομεία. Τις έφαγε η κρίση.

Καλα μην παιρνεις και ορκο.
Δε χρειαζεται να εχεις πολλα χρηματα για να στοιβαζεις τα αδεσποτα σε εναν αθλιο χωρο και μετα να τα θανατωνεις.

Αλλά και πως ακόμα κι αν βρεθεί κάποια υπηρεσία που θα "μαζέψει" το σκύλο, μπορείς να πας να τον πάρεις και να τον φέρεις σπίτι σου. Δεν είναι ότι δεν θα σου τον δώσουν, ίσα ίσα θα θέλουν να τον δώσουν.

Πρωτον γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια.
Δευτερον ακομα και να μπεις σιγα μην βρεις το σκυλο σου μετα.
Και τριτον το θεαμα που θα αντικρισεις εκει μεσα θα σε κανει να αισθανθεις ντροπη που λεγεσαι "ανθρωπος".
Οι συνθηκες ειναι τραγικες.
Υπαρχουν ακομα αυτα τα μερη και αποκαλουνται ντεμεκ "κυνοκομεια" του δημου.
Τα περισσοτερα πεθαινουν απο ασιτια και οσα καταφερνουν να επιβιωσουν τα θανατωνουν για να εξοικονομησουν χωρο.

Τη φόλα φοβάμαι ρε γαμώτο, τη φόλα.
Γι αυτό και έχω τρελλαθεί να τον ταίζω για να είναι χορτάτος.

Δεν το θεωρω καθολου απιθανο σεναριο απο τετοιους ανθρωπους.
Αξιζει να το ρισκαρεις;

Είμαι τόσο μπερδεμένη, δεν έχω ιδέα τί να κάνω.
Φοβάμαι ρε γαμώτο να τον κλείσω στον κήπο και να μην βλέπει άνθρωπο απο΄το πρωί μέχρι το βράδυ.
Εδώ με έχει όλη μέρα.
Ξέρει αυτός, όταν με θέλει, στέκεται στην πόρτα και εγώ βγαίνω, κι εκείνος ξαπλώνει να τον χαιδέψω στην κοιλιά.
Αλλά από την άλλη αν τον αφήσω εδώ, ο ρημαδογείτονας μπορεί να μου κάνει καμιά πλάκα..
Πω πω μπέρδεμα..
Και να ταν ένας σκύλος, να μην με ένοιαζε, εγώ τον αγαπάω αυτό το σκύλο, όλη μέρα μαζί του ασχολούμαι. :(

Καταλαβαινω τις ανησυχιες και τις συμμεριζομαι.
Στο ξαναλεω ζυγιασε τα πραγματα.
Αν νομιζεις οτι προσφερεις πιο πολλα στο σκυλο αφηνοντας τον σε αυτη τη γειτονια αστον εκει.
Αλλα σου ειπα τις ενστασεις μου.
Σκεψου, ομως, λογικα και οχι συναισθηματικα αυτη τη στιγμη.
Τι σου λεω τωρα θα μου πεις αλλα ειλικρινα προσπαθω να σε βοηθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το ξέρω ότι προσπαθείς να με βοηθήσεις, το βλέπω. Σ ευχαριστώ γι αυτό.
Κι εμένα μου χαν κάνει κάτι τέτοιο με το σκύλο μου.
Βρισκόμασταν σε ένα πανηγύρι με τη μαμά μου και το σκυλάκο μας (τον οποιο έχασα από γηρατειά).
Και ένα παιδάκι ρίχνει μια κλωτσιά στο σκύλο μου.
Ε τρελλάθηκα κι εγώ και η μαμά μου, και ζητήσαμε εξηγήσεις από τη μαμά του παιδιού.
Και η μαμά του παιδιού είπε "Μα καλά έκανε και το κλώτσησε. Είναι τρομαχτικό το σκυλί σας. Κακό και μοχθηρό!".
Και τώρα να σου πω την αλήθεια, το αγγελούδι μου ήταν σαν τα σκυλάκια των διαφημίσεων, ούτε μοχθηρό, ούτε καν κακία δεν ήξερε τι ήταν. Αυτό όποιον έβλεπε πήγαινε και του κανε νάζια.

Πραγματικά τί υπάρχει εκεί έξω..

Θα το συζητήσω το βράδυ με τον αρραβωνιαστικό να βρούμε μια λύση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θα το συζητήσω το βράδυ με τον αρραβωνιαστικό να βρούμε μια λύση..

Το καλυτερο που εχεις να κανεις πιστευω.
Καλυτερα να το συζητησεις και με καποιον αλλον.
Μπορει να σκεφτειτε και τιποτα αλλο.

Παντως δε θελω να σε ωθησω να κανεις κατι που θα το μετανιωσεις μετα.
Εσυ ξερεις το βαθμο κινδυνου που διατρεχει αυτος ο σκυλος.
Απλα πιστευω γενικοτερα σε τετοια θεματα οτι ειναι καλυτερα να απομακρυνονται τα ζωα απο ενα περιβαλλον στο οποιο κινδυνευουν.
Τωρα θα μου πεις πού να τα πας.
Δεν εχεις και πολλες επιλογες.
Ή τα υιοθετεις εσυ ή ψαχνεις αλλους που να μπορουν να τα υιοθετησουν και να τα αγαπουν.
Δυσκολα ολα αυτα αλλα οχι ανεφικτα.

Καλη επιτυχια Gilda.

Για ολα τα πραγματα υπαρχουν λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά μήπως η φιλοζωία κάποιων περιορίζεται σε σκυλάκια και γατάκια?
Πόσοι από τους συνειδητοποιημένους οικολόγους που μάχονται για τα δικαιώματα της καρέτα-καρέτα, της καφέ αρκούδας και του αργυροπελεκάνου θα χάριζαν τη ζωή σε ένα ποντίκι ή μία κατσαρίδα που τριγυρνά αμέριμνη στο σπίτι τους? Πόσοι θα το σκέφτονταν δύο φορές πριν λιώσουν το κουνούπι που πίνει λαίμαργα το αίμα τους για να τραφεί?
Οι περισσότεροι κάνουμε το λάθος να κρίνουμε το δικαίωμα ενός πλάσματος να ζήσει από το μέγεθός του και το πόσο "σιχαμερό" μας φαίνεται, με κριτήρια εγωκεντρικά. Κανένα πλάσμα επάνω στη γη δεν είναι κατώτερο από ένα άλλο. Αυτή η ιεράρχηση των πλασμάτων κατά σειρά σπουδαιότητας είναι ανθρώπινη αυθαιρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις πιστευω.
Καλυτερα να το συζητησεις και με καποιον αλλον.
Μπορει να σκεφτειτε και τιποτα αλλο.

Παντως δε θελω να σε ωθησω να κανεις κατι που θα το μετανιωσεις μετα.
Εσυ ξερεις το βαθμο κινδυνου που διατρεχει αυτος ο σκυλος.
Απλα πιστευω γενικοτερα σε τετοια θεματα οτι ειναι καλυτερα να απομακρυνονται τα ζωα απο ενα περιβαλλον στο οποιο κινδυνευουν.
Τωρα θα μου πεις πού να τα πας.
Δεν εχεις και πολλες επιλογες.
Ή τα υιοθετεις εσυ ή ψαχνεις αλλους που να μπορουν να τα υιοθετησουν και να τα αγαπουν.
Δυσκολα ολα αυτα αλλα οχι ανεφικτα.

Καλη επιτυχια Gilda.

Για ολα τα πραγματα υπαρχουν λυσεις.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά ασχολήθηκες, να σαι καλά.

Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά μήπως η φιλοζωία κάποιων περιορίζεται σε σκυλάκια και γατάκια?
Πόσοι από τους συνειδητοποιημένους οικολόγους που μάχονται για τα δικαιώματα της καρέτα-καρέτα, της καφέ αρκούδας και του αργυροπελεκάνου θα χάριζαν τη ζωή σε ένα ποντίκι ή μία κατσαρίδα που τριγυρνά αμέριμνη στο σπίτι τους? Πόσοι θα το σκέφτονταν δύο φορές πριν λιώσουν το κουνούπι που πίνει λαίμαργα το αίμα τους για να τραφεί?
Οι περισσότεροι κάνουμε το λάθος να κρίνουμε το δικαίωμα ενός πλάσματος να ζήσει από το μέγεθός του και το πόσο "σιχαμερό" μας φαίνεται, με κριτήρια εγωκεντρικά. Κανένα πλάσμα επάνω στη γη δεν είναι κατώτερο από ένα άλλο. Αυτή η ιεράρχηση των πλασμάτων κατά σειρά σπουδαιότητας είναι ανθρώπινη αυθαιρεσία.

Δεν έχεις άδικο Πελέα. Όλα τα πλάσματα του κόσμου έχουν ίση αξία. Και μακάρι να τους φερόμαστε με ίση αξία. Πραγματικα οι κατσαρίδες, τα ποντίκια κτλ, δεν τυχγάνουν ίσης φροντίδας, το ακριβώς αντίθετο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.


Υπέροχα ζώα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Πρώτη φυλάκιση για κακοποίηση σκύλου στην Ελλάδα

Η πρώτη καταδίκη για κακοποίηση σκύλου επιβλήθηκε σήμερα σε κάτοικο της Κάτω καμήλας Σερρών, ο οποίος και καταδικάστηκε από το τριμελές κακουργιοδικείο Σερρών σε έναν χρόνο φυλάκιση και 5.000 € πρόστιμο, χωρίς αναστολή.
Πριν από μερικούς μήνες, ο καταδικασθείς εντοπίστηκε να σέρνει με τη μηχανή του, τον σκύλο του, επί ώρες μέχρι που κατάφεραν να τον σταματήσουν κάποιοι νεαροί, και τελικά έσωσαν τον σκύλο.
Σήμερα το πρωί στις 9:00 ο ιδιοκτήτης του ζώου, δικάστηκε στο τριμελές πλημμελειοδικείο Σερρών και καταδικάστηκε σε ένα χρόνο φυλακή και 5.000 ευρώ πρόστιμο, χωρίς αναστολή.
Είναι η πρώτη φορά που καταδικάζεται κάποιος για κακοποίηση ζώου, χωρίς αναστολή και γι’ αυτό τον λόγο η απόφαση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική για την προστασία των ζώων.
Όπως αναφέρει το serraikanea.gr, στην Κάτω Καμήλα Σερρών δεν υπάρχει καμία μέριμνα για τα αδέσποτα ζώα και δεν εφαρμόζεται κανένα πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των πολιτών. Είναι μάλιστα μία περιοχή που οι κακοποιήσεις ζώων είναι ιδιαίτερα αυξημένες και συμβαίνουν με την ανοχή της τοπικής κοινωνίας.
Φωτεινή εξαίρεση αποτέλεσαν οι νεαροί που ακινητοποίησαν το δράστη και σταμάτησαν το μαρτύριο του άτυχου τετράποδου.


Read more: https://www.newsbomb.gr/koinwnia/sto...a-kakopoiisi-skyloy-stin-ellada#ixzz2rRm8RY3t
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top