Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ είχα μικρή, τρία-τέσσερα χρόνια παίζει να έζησαν. Τα δυο πέθαναν στα δυο χρόνια, και το άλλο ήταν μόνο του για κανενα χρόνο ακόμη.

Ναι το πρόσεχα πολύ από μικρός.

Αχ με αυτά που λέτε με κάνετε να νιώθω πολύ αποτυχημένη ιδιοκτήτρια, γιατί από ότι βλέπω μόνο τα δικά μου δεν άντεξαν καθόλου.:'( Ευτυχώς το κουνελάκι μου δεν έχει προβλήματα, (ακόμα).:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ένα σκύλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Mια σκυλίτσα :Ρ . Τώρα είναι περίπου 3,5 χρονών.Κοκονάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
εχω 10 σκυλια στο χωριο μου το 1 εφαγε φολα πριν απο καμια βδομαδα ητα 2 χρονων και εχω και ενα κουνελακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σκεφτομαί σοβαρά να αποκτίσω φίδι, αλλά θέλω πρώτα να σιγουρευτώ για την σταθερότητα ως προς την διαμόνη μου αφου δεν τους αρέσουν οι αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Eιχα σχεδον απο ολα κατα καιρους...!!! Τωρα εχω μια γατουλα και ενα σκυλο !!! Βεβαια εχω φανερη προτιμηση στη γατα !! :ΡΡΡ

Οσον αφορα για τα ψαρια που αναφερατε πριν... ειχα 1 χρυσοψαρο που μου αντεξε 4 χρονια... παντα ειχε και παρτενερ .. αλλα το περισσοτερο που αντεχαν ηταν κανας χρονος..! ;ρρρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ είχα ένα ψαράκι που έζησε μία βδομάδα και τώρα έχω ένα ντόμπερμαν 7 μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Έχω ντόμπερμαν 7 μηνών. Ξέρετε τίποτα σάιτ για ντόμπερμαν ή έξυπνες συμβουλές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν είσαι πρωτάρα και δε ξέρεις πολλά πράγματα για τα σκυλιά σου συστήνω να γίνεις μέλος του dogforum.gr μιας και θα πρέπει να προσέξεις διάφορα πράγματα στην ανατροφή του σκύλου.Κοινωνικοποίηση,εκπαίδευση,κανόνες,για τη διατροφή του κ.λπ.! Να το χαίρεσαι! :D
Εμένα το φόρουμ με βοήθισε πάρα πολύ.Δεν έχω σκύλο,απλώς με ενδιαφέρει η κυνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Μπες στο φορουμ που σου ειπε ο dr. quantum θα μαθεις παρα πολλα πραγματα. Ισως αργοτερα χρειαστεις τη βοηθεια ενος εκπαιδευτη, εχε το στο πισω μερος του μυαλου σου. Να σου ζησει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα σπίτια με σκύλους έχουν διαφορετικές μικροσκοπικές μορφές ζωής από τα σπίτια που δεν υπάρχουν ζώα, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολίνας, που δημοσιεύθηκε στην επιστημονική επιθεώρηση PLoS ONE.

Στο πλαίσιο της μελέτης τους οι επιστήμονες συνέλλεξαν μικροοργανισμούς από 1.300 σπίτια με και χωρίς σκύλους στις ΗΠΑ.


Τα δείγματα ελήφθησαν από τις εξής εννιά επιφάνειες: οθόνη τηλεόρασης, πάγκος κουζίνας, ψυγείο, κάθισμα τουαλέτας, ξύλο κοπής, μαξιλαροθήκη, χερούλι εξώπορτας, περίγραμμα εσωτερικής πόρτας και περίγραμμα εξώπορτας. Οι επιστήμονες εντόπισαν 7.726 διαφορετικούς τύπους βακτηρίων, τα περισσότερα στα σπίτια με σκύλους και κυρίως στις περιοχές που ακουμπάμε εμείς και το φαγητό μας, καθώς και στις περιοχές που συγκεντρώνονται μεγάλες ποσότητες σκόνης.

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι οι γυναίκες που ζουν με σκύλο στο σπίτι την περίοδο της εγκυμοσύνης είναι λιγότερο πιθανό να γεννήσουν παιδιά με αλλεργίες, επειδή τόσο η μητέρα όσο και το έμβρυο «εξοικειώνονται» με μια ευρεία γκάμα μικροβίων.

Εκτός αυτού, παλαιότερη έρευνα Φινλανδών επιστημόνων είχε δείξει ότι τα μωρά που μεγαλώνουν με κατοικίδια, ειδικά σκύλους, έχουν λιγότερες πιθανότητες για κρυολογήματα και λοιμώξεις του αναπνευστικού κατά την παιδική ηλικία.
Πηγή: arouraios.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
το dogforum είναι εξαιρετικό! μπες και πες τους δυο λόγια για εσένα και το σκυλάκο σου,ρώτα τους για οτι σε απασχολεί.
Απλά να ξέρεις, οτι αν έχεις πάρει το σκυλόνι σου απο πετ σοπ η ιδιώτη, θα φας γερό κράξιμο εκεί μέσα (θα καταλάβεις τους λόγους).. :)
να τον προσέχεις,να τον αγαπάς, καλές βόλτες και καλή συμβίωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω εχω ενα θυληκο σκυλο αγγλικο σεττερ 4 ετων:P , ειχα και ενα κουνελακι γλυκητατο το οποιο πεθανε απο καρκινο δυστυχως:( μετα απο 6 χρονια και θελω να ξαναπαρω γιατι ειναι υπεροχα πλασματακια:inlove:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
θέτω ένα ερώτημα προς του σκυλογονείς του φόρουμ: όταν βγαζετε βόλτα τους κόπρους σας,πως αντιμετωπίζετε τα κακόβουλα σχόλια απο γειτονες/περαστικούς? γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό το θέμα,κυρίως το καλοκαίρι που είναι όλοι στους δρόμους το απόγευμα.. είμαι και εύκολος στόχος ρε γμτ, γιατί άφτιαχτη με τις φόρμες με περνάνε για πιτσιρίκι..
πιο παλιά τσακονόμουν πολύ άσχημα, τώρα απλά τους ειρωνεύομαι,γελάω μες τη μούρη τους και τους κοιτάω πολύ υποτιμιτικά (και ας τρώγομαι μέσα μου).. έχω παρατηρήσει, πως όταν φοράω γυαλιά ηλίου δεν μου μιλάνε,και αν φοραω και ακουστικά (σκέτα ακουστικά χωρις mp3,μόνο το καλώδιο έχω χωμένο στη τσέπη μου :P ) δεν μου μιλάνε ποτέ.
Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που μου μιλάνε ευγενικά-με αυτούς είμαι και γω ευγενέστατη,αλλα σε αυτούς που θα μου την πούνε και οταν με δούνε με το σακουλάκι και τις κουράδες στο χέρι! σίγουρα έχετε ανάλογες εμπειρίες,έχετε να προτείνετε τίποτα,γιατί εχει αγριέψει το πράγμα τον τελευταίο καιρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να το σκυλάκι μου :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Eικόνα2906.jpg
    Eικόνα2906.jpg
    633 KB · Εμφανίσεις: 159

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
θέτω ένα ερώτημα προς του σκυλογονείς του φόρουμ: όταν βγαζετε βόλτα τους κόπρους σας,πως αντιμετωπίζετε τα κακόβουλα σχόλια απο γειτονες/περαστικούς? γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό το θέμα,κυρίως το καλοκαίρι που είναι όλοι στους δρόμους το απόγευμα.. είμαι και εύκολος στόχος ρε γμτ, γιατί άφτιαχτη με τις φόρμες με περνάνε για πιτσιρίκι..
πιο παλιά τσακονόμουν πολύ άσχημα, τώρα απλά τους ειρωνεύομαι,γελάω μες τη μούρη τους και τους κοιτάω πολύ υποτιμιτικά (και ας τρώγομαι μέσα μου).. έχω παρατηρήσει, πως όταν φοράω γυαλιά ηλίου δεν μου μιλάνε,και αν φοραω και ακουστικά (σκέτα ακουστικά χωρις mp3,μόνο το καλώδιο έχω χωμένο στη τσέπη μου :P ) δεν μου μιλάνε ποτέ.
Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που μου μιλάνε ευγενικά-με αυτούς είμαι και γω ευγενέστατη,αλλα σε αυτούς που θα μου την πούνε και οταν με δούνε με το σακουλάκι και τις κουράδες στο χέρι! σίγουρα έχετε ανάλογες εμπειρίες,έχετε να προτείνετε τίποτα,γιατί εχει αγριέψει το πράγμα τον τελευταίο καιρό..

Το μονο που αντιμετωπιζω, επειδη εχω και ροτβαιλερ, ειναι πανικοβλητους ανθρωπους, κυριως γιαγιαδες, ιδιαιτερα με μικροσωμα σκυλακια να αντιμετωπιζουν τη δικια μου με φοβο και τρομο, λες και βγηκαμε βολτα για να φαει κοσμο. Μια φορα τσαντιστηκα τοσο πολυ που γυρισα σε μια και της ειπα "μην ανησυχειτε κυρια μου, εχει φαει ηδη απο το πρωι δυο σαν το δικο σας, ειναι χορτατη, δεν θα το πειραξει". Κατα τα αλλα δεν τολμανε καν να με πλησιασουν, οποτε οτι πιανει το αυτι μου απο αυτα που μουρμουριζουν. Επισης αυτο που κοιτανε ΟΛΟΙ στα παρκα, κυριως παλι γιαγιαδες, ειναι μολις τα κανει η μικρη, περιμενουν την επομενη κινηση(να βγει δηλαδη το σακουλακι). Μολις λοιπον κι εγω το βγαζω, ανταποδιδω το βλεμμα και κατεβαζουν κεφαλι. Υπαρχει μεγαλη προκαταληψη δυστυχως. Αν το σκυλι σου εχει τσιπακι, μαζευεις τα κακα του και φροντιζεις να ειναι παντα στο λουρι, απλα διασκεδασε το. Δεν μπορει κανεις να σου κανει τιποτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω μια γυάλα με ένα ή δυο ψαράκια, τι λέτε; Να χω κάτι να περιποιούμαι κι εγώ...Α και δεν θα είμαι και μόνη μου πλέον στο σπίτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω μια γυάλα με ένα ή δυο ψαράκια, τι λέτε; Να χω κάτι να περιποιούμαι κι εγώ...Α και δεν θα είμαι και μόνη μου πλέον στο σπίτι :)
Μόνο εγώ λυπάμαι τα ψαράκια κλεισμένα σε μικρές γυάλες; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^^ Σοφια το σκυλακι σου ειναι πανεμορφο!!!
Εγω εχω 2 σκυλακια! Τον Παπι και την Σατερινα ( Ναιιιιι την κρατηηησααα). Ο Παπι ειναι ημιαιμο μικρο, μαυρο μαλλιαρο ενω η Σατερινα ειναι αγγλικο Σετερ και πλεον ειναι αρκετα μεγαλη!!! Επισης εχω ενα ενυδρειο με 8 ψαρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σκέφτομαι να πάρω μια γυάλα με ένα ή δυο ψαράκια, τι λέτε; Να χω κάτι να περιποιούμαι κι εγώ...Α και δεν θα είμαι και μόνη μου πλέον στο σπίτι :)
Για νεροχελωνάκι το έχεις σκεφτεί; Είδα ένα που είχε η ξαδέρφη μου και κοστίζει ελάχιστα η τροφή του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top