Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έβλεπα την εκπομπή του Μπλέτσα σήμερα. Είχε πάει στην Ισλανδια. Πρέπει να είναι απίστευτη χώρα με μοναδικά τοπια και ωραίους ανθρώπους. Σίγουρα θα ήθελα να την επισκεφτώ αν και δεν το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έβλεπα την εκπομπή του Μπλέτσα σήμερα. Είχε πάει στην Ισλανδια. Πρέπει να είναι απίστευτη χώρα με μοναδικά τοπια και ωραίους ανθρώπους. Σίγουρα θα ήθελα να την επισκεφτώ αν και δεν το βλέπω...

Γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έβλεπα την εκπομπή του Μπλέτσα σήμερα. Είχε πάει στην Ισλανδια. Πρέπει να είναι απίστευτη χώρα με μοναδικά τοπια και ωραίους ανθρώπους. Σίγουρα θα ήθελα να την επισκεφτώ αν και δεν το βλέπω...
Αχ Ισλανδια! Είχα βρει εισητηρια σε πολύ καλες τιμές από Πολωνία, όταν ήμουν εκεί, αλλά θέλει αμάξι,καλό προγραμματισμό και καλό budget... :P Κάποια στιγμή θα πάω :inlove:

@meetmeinmontauk εντάξει, δεν έχω πάει Λονδίνο (ακόμα) αλλά για να λες ότι είναι ανώτερο από την Νέα Υόρκη σημαινει ότι πρέπει να είναι φοβερό! Πρέπει να μπει μέσα στο προγραμμα και αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
@meetmeinmontauk εντάξει, δεν έχω πάει Λονδίνο (ακόμα) αλλά για να λες ότι είναι ανώτερο από την Νέα Υόρκη σημαινει ότι πρέπει να είναι φοβερό! Πρέπει να μπει μέσα στο προγραμμα και αυτό :P

Το Λονδίνο είναι πιο αριστοκρατικό και έχει πολύ μεγαλύτερη ιστορία συγκριτικά με τη Νέα Υόρκη που ειναι μια πολύ πολύ πλούσια πόλη αλλά χωρίς ιδιαίτερη φινέτσα. Όχι κι ότι κι εκεί δεν είναι ωραία :inlove: αλλά το Λονδίνο βγάζει άλλο vibe.

Επίσης να το βάλεις στο πρόγραμμα οπωσδήποτε! Τα αεροπορικά Αθήνα-Λονδίνο προς τέλη Μάρτη είναι πάμφθηνα και είναι και καλή εποχή για ταξίδι, θέλω να πιστεύω ότι τότε δεν θα έχει το κρύο που έχει τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλέ, τι είναι αυτοί οι προορισμοί που λέτε; :P

Εδώ εμείς δεν έχουμε πάει ούτε στον φούρνο απέναντι κι εσείς λέτε για Ασίες, Αμερικές, Κίνες, 15 ευρωπαϊκές χώρες κλπ; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Διότι ειναι παράξενος προορισμός. Μαλλον μη δημοφιλής και κανεις δεν θα ακολουθήσει :P
Αχ Ισλανδια! Είχα βρει εισητηρια σε πολύ καλες τιμές από Πολωνία, όταν ήμουν εκεί, αλλά θέλει αμάξι,καλό προγραμματισμό και καλό budget... :P Κάποια στιγμή θα πάω :inlove:

@meetmeinmontauk εντάξει, δεν έχω πάει Λονδίνο (ακόμα) αλλά για να λες ότι είναι ανώτερο από την Νέα Υόρκη σημαινει ότι πρέπει να είναι φοβερό! Πρέπει να μπει μέσα στο προγραμμα και αυτό :P


Ναι έχω διαβάσει ότι είναι ακριβά αλλά όλες οι ευρωπαϊκές πόλεις νομιζω ακριβές είναι. Μπράβο σου που έχεις πάει ένα τέτοιο ταξίδι. Ελπίζω και εγώ να το καταφέρω κάποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Διότι ειναι παράξενος προορισμός. Μαλλον μη δημοφιλής και κανεις δεν θα ακολουθήσει :P



Ναι έχω διαβάσει ότι είναι ακριβά αλλά όλες οι ευρωπαϊκές πόλεις νομιζω ακριβές είναι. Μπράβο σου που έχεις πάει ένα τέτοιο ταξίδι. Ελπίζω και εγώ να το καταφέρω κάποτε....

Η Ισλανδια και η Φινλανδία,το Ελσινκι συγκεκριμένα, είναι οι πιο ακριβές στην Ευρώπη απ’οσο ξέρω, όποτε ναι,σίγουρα χρειάζεται κάποιο σεβαστό budget! Πάντως μην σκέφτεσαι ετσι, βλέπεις ότι είμαστε πολλοί «περίεργοι» που θελουμε να πάμε σε τέτοια μέρη όποτε κάποια στιγμή ίσως βρεις παρεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω άπειρα να πάω Ισλανδία ! Έχω και μια φίλη απο αυτη τη χώρα και θα ήταν ευκαιρία αν βρω χρηματα να την επισκεφτω και έτσι να βγεί και ο κούκος λιγότερο αηδόνι . Καθόλου μα καθόλου παράλογο δεν το βρίσκω που θελεις να πας . Έχει απίστευτα τοπία πολύ πολύ διαφορετικά από αυτά που είμαστε συνηθισμένοι να βλέπουμε. Νομίζω ότι μόλις βρήκες παρέα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ισλανδία πάντως απ' όσο έχω ψάξει είναι από τους πιο ακριβούς προορισμούς της Ευρώπης, όχι μόνο για να πας αλλά γενικά και για να μείνεις/νοικιάσεις αυτοκινητο και γενικά όλες οι διακοπές ξεφεύγουν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ισλανδία πάντως απ' όσο έχω ψάξει είναι από τους πιο ακριβούς προορισμούς της Ευρώπης, όχι μόνο για να πας αλλά γενικά και για να μείνεις/νοικιάσεις αυτοκινητο και γενικά όλες οι διακοπές ξεφεύγουν λίγο.

Σε τέτοιους ακριβούς προορισμούς τα προγράμματα ανταλλαγών αξιζουν ακομα περισσότερο. Αν πας πχ για εθελοντισμό η ακόμα και για εποχιακή εργασία καλύπτονται πολλά έξοδα συν οτι γνωρίζεις καλύτερα την κουλτούρα και μενεις για μεγαλύτερο διάστημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Προσθέστε κι άλλον ένα που το χει καημό κάποτε να πάει Ισλανδία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σε τέτοιους ακριβούς προορισμούς τα προγράμματα ανταλλαγών αξιζουν ακομα περισσότερο. Αν πας πχ για εθελοντισμό η ακόμα και για εποχιακή εργασία καλύπτονται πολλά έξοδα συν οτι γνωρίζεις καλύτερα την κουλτούρα και μενεις για μεγαλύτερο διάστημα .

Πως και δεν έχεις πάει ακόμα ερασμους εσύ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πως και δεν έχεις πάει ακόμα ερασμους εσύ; :hmm:

Θα έχεις τα νέα μου σε λιγο καιρό γιατί κάτι ετοιμαζω :give_rose: Μακάρι να πάνε όλα καλά ! Εσύ Φινλανδία δεν ήσουν ? Είσαι ακόμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Προσθέστε κι άλλον ένα που το χει καημό κάποτε να πάει Ισλανδία. :D

Καλε σαν να μαζευόμαστε πολλοί :shifty: Μήπως πρέπει να το οργανώσουμε; :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλε σαν να μαζευόμαστε πολλοί :shifty: Μήπως πρέπει να το οργανώσουμε; :hehe: :hehe:

Εγώ το ψήνω , θα έχουμε και local guide τη φίλη μου ! Επίσης και για εργασία θα το έψηνα για λίγο καιρο εκει πχ σε τουριστικά θέρετρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα έχεις τα νέα μου σε λιγο καιρό γιατί κάτι ετοιμαζω :give_rose: Μακάρι να πάνε όλα καλά ! Εσύ Φινλανδία δεν ήσουν ? Είσαι ακόμη?
Έχω γυρίσει από Φινλανδία εδώ και ένα χρόνο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έχω γυρίσει από Φινλανδία εδώ και ένα χρόνο :hehe:
Ουψ ! συγνώμη :) Λοιπόν τωρα που είπες Φινλανδία ελα να πούμε τις εντυπώσεις μας εδώ . Στο Ρέικιαβικ ήσουν ? Εμένα ήτανε όνειρο ζωής απο πολύ μικρη να πάω και περασα τρείς εβδομάδες εκεί το καλοκαίρι μόλις ειχα αποφοιτησει απο το λύκειο . Ήταν το πρώτο μου πρόγραμμα ανταλλαγών και η πρώτη φορά που πηγαινα κάπου μονη στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ουψ ! συγνώμη :) Λοιπόν τωρα που είπες Φινλανδία ελα να πούμε τις εντυπώσεις μας εδώ . Στο Ρέικιαβικ ήσουν ? Εμένα ήτανε όνειρο ζωής απο πολύ μικρη να πάω και περασα τρείς εβδομάδες εκεί το καλοκαίρι μόλις ειχα αποφοιτησει απο το λύκειο . Ήταν το πρώτο μου πρόγραμμα ανταλλαγών και η πρώτη φορά που πηγαινα κάπου μονη στο εξωτερικό
Στο Γιοενσου ήμουν, μια μικρή πόλη 4 ώρες από το Ελσίνκι. Βέβαια είχα την ευκαιρία να πάω και στην πρωτεύουσα και στην Λαπωνία προς το τέλος του εράσμους :inlove:
Μερικές φορές μου λείπει αυτή η περίοδος γιατί κατ' ουσίαν το μόνο που μας απασχολούσε ήταν αν η θερμοκρασία θα έπεφτε κάτω από το 0 (και συνήθως υπό του 0 ήταν) κι αν θα είχε αρκετά καθαρό ουρανό για να δούμε το βόρειο σέλλας (λίγο σπάνιο για το Γιοενσου γιατί ήταν αρκετά νότια).
Πάντως και το καλοκαίρι πρέπει να είναι ωραία η Φινλανδία, έχει πολλά μουσικά φεστιβάλ από ότι μας έλεγαν (ακόμη και στην μικρή ξεχασμένη πόλη που ήμουν εγώ :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στο Γιοενσου ήμουν, μια μικρή πόλη 4 ώρες από το Ελσίνκι. Βέβαια είχα την ευκαιρία να πάω και στην πρωτεύουσα και στην Λαπωνία προς το τέλος του εράσμους :inlove:
Μερικές φορές μου λείπει αυτή η περίοδος γιατί κατ' ουσίαν το μόνο που μας απασχολούσε ήταν αν η θερμοκρασία θα έπεφτε κάτω από το 0 (και συνήθως υπό του 0 ήταν) κι αν θα είχε αρκετά καθαρό ουρανό για να δούμε το βόρειο σέλλας (λίγο σπάνιο για το Γιοενσου γιατί ήταν αρκετά νότια).
Πάντως και το καλοκαίρι πρέπει να είναι ωραία η Φινλανδία, έχει πολλά μουσικά φεστιβάλ από ότι μας έλεγαν (ακόμη και στην μικρή ξεχασμένη πόλη που ήμουν εγώ :hehe:)


Αχ ησουν κοντα στη Ρωσια :inlove: Πηγες καθολου; Γενικα φαινεται ομορφη πολη.Ειδες και το βορειο σελας, τι αλλο θες!!!
Εγω τις μισες μερες τις περασα στη Σασταμαλα , μια επαρχιακη περιοχη με πανεμορφα ξυλινα απομονωμένα σπιτακια , αναμεσα στο Ταμπερε και στο Πορι. Με φιλοξενησαν δυο οικογενειες εκ των οποιων η πρωτη εχει εξωχικο τυπου airbnb διπλα στη λιμνη το οποιο ερωτευτηκα. Τις επομενες μερες ημουν στο εθνικο παρκο Νουξιο , μια ωρα απο το Ελσινκι οπου καναμε κυριως δραστηριοτητες στη φυση. Το κρυο δε ξερω αν θα το αντεχα . Ηδη τις πρωτες μερες κυκλοφορουσα με μπουφαν και γαλοτσες γιατι εβρεχε και ηταν Ιουλιος. Παρολο που ηταν Ιουλιος(και οχι Ιουνιος) δεν υπηρχε απολυτο σκοταδι και ηταν τελεια οταν το βραδυ καναμε σαουνα και βουτουσαμε στη λιμνη .
Στη Lapland δεν πηγα δυστυχως , δεν θα ειχε νοημα πιστευω τοσο να την επισκεφθω το καλοκαιρι , ουτε και σε μουσικα φεστιβαλ γιατι το προγραμμα ηταν αρκετα αυστηρο και επισης ημουν η μονη απο τα παιδια που ακουγε κατι περαν της ποπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αχ ησουν κοντα στη Ρωσια :inlove: Πηγες καθολου; Γενικα φαινεται ομορφη πολη.
Εγω τις μισες μερες τις περασα στη Σασταμαλα , μια επαρχιακη περιοχη με πανεμορφα ξυλινα απομονωμένα σπιτακια , αναμεσα στο Ταμπερε και στο Πορι. Με φιλοξενησαν δυο οικογενειες εκ των οποιων η πρωτη εχει εξωχικο τυπου airbnb διπλα στη λιμνη το οποιο ερωτευτηκα. Τις επομενες μερες ημουν στο εθνικο παρκο Νουξιο , μια ωρα απο το Ελσινκι οπου καναμε κυριως δραστηριοτητες στη φυση. Το κρυο δε ξερω αν θα το αντεχα . Ηδη τις πρωτες μερες κυκλοφορουσα με μπουφαν και γαλοτσες γιατι εβρεχε και ηταν Ιουλιος. Παρολο που ηταν Ιουλιος(και οχι Ιουνιος) δεν υπηρχε απολυτο σκοταδι και ηταν τελεια οταν το βραδυ καναμε σαουνα και βουτουσαμε στη λιμνη .
Στη Lapland δεν πηγα δυστυχως , δεν θα ειχε νοημα πιστευω τοσο να την επισκεφθω το καλοκαιρι , ουτε και σε μουσικα φεστιβαλ γιατι το προγραμμα ηταν αρκετα αυστηρο και επισης ημουν η μονη απο τα παιδια που ακουγε κατι περαν της ποπ.
Ναι, πήγα Αγία Πετρούπολη. Δεν εντυπωσιαστηκα η αλήθεια είναι, πήγα δεν πήγα το ίδιο μου κάνει :P
Στα μέρη που λες δεν πήγα αν και το Ταμπερε το είχα ακουστά, πρέπει να ήταν ωραία κι εκεί.
Επίσης το Lapland θα άξιζε οπωσδήποτε να το επισκεφτείς! Είναι πάντα χιονισμένο και το χωριό του Άη Βασίλη δέχεται επισκέπτες ανεξαρτήτως εποχής. Την επόμενη φορά μην το αμελήσεις, είναι σαν καρτ ποστάλ :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top