[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μ'αρεσει που σ'εχω σ'ολα τα social media και γραφουμε εδω!Πλακα πλακα δε σκεφτηκα να σε ρωτησω :P
Αρχικα να πω οτι δε σκεφτηκα ποτε να χρησιμοποιησω χρωμοσαμπουαν αλλα δε μου φαινεται ασχημη ιδεα. Το γεγονος οτι χρησιμοποιω και σαμπουαν κατα της πυρίτιδας λες να ειναι ενα plus που ξεβαφει περισσοτερο το μαλλι;
Ενω δε φαινεται ασχημο το ξεθωριασμενο μαλλι , δε ξερω γιατι μ'εκνευριζει απειρα η καστανη ριζα σε σημειο που μετραω τις μερες να τα βαψω (η Ελενα και οι ψυχαναγκασμοι της :P).
Το συγκεκριμενο χρωμα που χρησιμοποιεις δεν το εχω παρει ποτε, ευκαιρια ομως. Επισης τωρα που εριξα μια ματια στο ιντερνετ και αυτη η αποχρωση μ'αρεσε.



Βρηκα εδω προσφορα της Palette την 8.70 αλλα δεν ξερω αν ειναι η ιδια ακριβως σειρα και θα τη δοκιμασω τον επομενο μηνα

Λοιπον σχετικα με την Pure χμμ ...Ενω το χρωμα βγαινει τελειο, υπεροχο,εντονο, σκουρο πορτοκαλι στα 2,3 πρωτα λουσίματα ξερναει απειρα με αποτελεσμα η ριζα μετα απο 4 λουσιματα περιπου να ειναι ξανα καστανη. Τη δοκιμασα 2 φορες , δε την ξαναπαιρνω.
Η καλυτερη που εχω δοκιμασει ειναι η Olia 7.40 , πολυ καλη διαρκεια και το μαλλι στο αφηνε πολυ πιο απαλο. Απλα στην Ελλαδα δε βρισκω γενικα το χαλκινο ευκολα στα supermarket και η Olia συνηθως εχει κοντα στο 10ρι. Εγω τη βρηκα στο FYROM 3,50 ευρω και την ειχα παρει.

Ξεχασα να προσθεσω : ναι το μαλλι μου το εκανα ντεκαπαζ γιατι το Σεπτεμβρη του 17 το ειχα βαψει μαυρο και τα εψαωα καλοκαιρι οποτε δεν ειχα κανει τη ριζα αλλα ολο το υπολοιπο. Ομως πριν το μαυρο τα εβαφα με χεννα πορτοκαλι το οποιο δε φανηκε ποτε (αφου ειναι σκουρο καστανο) αλλα εμεινε στο μαλλι πιο πολυ απο το μαυρο οποτε οταν ειχα κανει ντεκαπαζ ηταν μια τριχρωμια το μαλλι μου: ξεκινουσε απο καστανο,μετα ξανθο και στις ακρες πορτοκαλι!!!! Η ριζα ειναι το θεμα , οι ακρες δε με πειραζει που ξεβαφουν


Επειδή και εγώ τα βάφω σκούρο κόκκινο-μωβ και το καλοκαίρι τα γυρίζω στο χάλκινο, ό,τι και να κάνεις, ό,τι σαμπουάν και να χρησιμοποιήσεις, δεν θα σταματήσουννα ξεβάφουν. Ειδικά ένα μηνα μετα, δεν προκειται να σου κρατησουν παραπανω, και ενας μηνας πολυ ειναι :hehe: Δεν βοηθάει το ότι έχεις κάνει ντεκαπάζ, όχι ότι είχες άλλη λύση αν τα μαλλιά σου είναι σκούρα καστανά. Για τα βαμμένα μαλλιά προτείνεται η χρήση σαμπουάν χωρίς θεεικά άλατα (sulfate free-δεν ξέρω αν το μεταφράζω σωστά). Επίσης, στο κομμωτήριο μου είχαν πει να μην τα λούζω πολύ τακτικά (κάτι που δεν το τηρώ γιατί και εμένα λαδώνουν σχετικά γρήγορα), να μην χρησιμοποιώ πάρα πολύ ζεστό νερό και να μην χρησιμοποιώ μαλακτικές κρέμες για θρέψη της τρίχας, γιατί κάτι συμβαίνει εκεί και αποδεσμεύουν το χρώμα πιο εύκολα. Εγώ πήρα το σαμπουάν και την μάσκα της Kerastase, ακριβά αλλά τα βρήκα σε προσφορά και με βοήθησαν πολύ, γιατί οι άκρες μου ήταν άγριες.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι το κόκκινο, που σε κανά δυο εβδομάδες έχει ξεθωριάσει αρκετά και έχει πάει προς το ροζ. Όχι ότι με πειράζει, αλλά μου αρέσει όπως είναι τις πρώτες μέρες μετά την βαφή :P Με το χάλκινο δεν έχω θέμα, ευτυχώς, γιατί τα μαλλιά μου είναι καστανόξανθα, οπότε και να ξεθωριάσει, δεν δείχνει άσχημο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδή και εγώ τα βάφω σκούρο κόκκινο-μωβ και το καλοκαίρι τα γυρίζω στο χάλκινο, ό,τι και να κάνεις, ό,τι σαμπουάν και να χρησιμοποιήσεις, δεν θα σταματήσουννα ξεβάφουν. Ειδικά ένα μηνα μετα, δεν προκειται να σου κρατησουν παραπανω, και ενας μηνας πολυ ειναι :hehe: Δεν βοηθάει το ότι έχεις κάνει ντεκαπάζ, όχι ότι είχες άλλη λύση αν τα μαλλιά σου είναι σκούρα καστανά. Για τα βαμμένα μαλλιά προτείνεται η χρήση σαμπουάν χωρίς θεεικά άλατα (sulfate free-δεν ξέρω αν το μεταφράζω σωστά). Επίσης, στο κομμωτήριο μου είχαν πει να μην τα λούζω πολύ τακτικά (κάτι που δεν το τηρώ γιατί και εμένα λαδώνουν σχετικά γρήγορα), να μην χρησιμοποιώ πάρα πολύ ζεστό νερό και να μην χρησιμοποιώ μαλακτικές κρέμες για θρέψη της τρίχας, γιατί κάτι συμβαίνει εκεί και αποδεσμεύουν το χρώμα πιο εύκολα. Εγώ πήρα το σαμπουάν και την μάσκα της Kerastase, ακριβά αλλά τα βρήκα σε προσφορά και με βοήθησαν πολύ, γιατί οι άκρες μου ήταν άγριες.
Εμένα το πρόβλημά μου είναι το κόκκινο, που σε κανά δυο εβδομάδες έχει ξεθωριάσει αρκετά και έχει πάει προς το ροζ. Όχι ότι με πειράζει, αλλά μου αρέσει όπως είναι τις πρώτες μέρες μετά την βαφή :P Με το χάλκινο δεν έχω θέμα, ευτυχώς, γιατί τα μαλλιά μου είναι καστανόξανθα, οπότε και να ξεθωριάσει, δεν δείχνει άσχημο.

Χα τέλεια! Κάνω μπάνιο με σχεδόν καυτό νερό και επίσης λούζω το μαλλί μου συχνά γιατί λαδωνει και βάζω και μαλακτική. Το να ξεθωριάζει το σημείο που έχω κάνει ντεκαπαζ δε μ ενοχλεί γιατί με την πιο σκούρη κόκκινη ρίζα φαίνεται σαν μπαλαγιαζ . Όταν όμως βγαίνει η ρίζα είναι άσχημο τουλάχιστον για εμένα. Το ροζ πάντως ακούγεται ωραίο ! Thanks :)
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάπου είχα ακούσει για το ροδόνερο.
Εψαχνα πληροφορίες κ διάβασα ότι το ροδόνερο των τροφίμων είναι εξίσου καλό με αυτό του προσώπου.

Ψάξτε πληροφορίες.
Αλλωστε στο πρόσωπο καλό είναι να βάζουμε μόνο ότι Τρώγεται!
Χιμ μπορείς κ εσύ να παίρνεις τι λιπαρότητα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κάπου είχα ακούσει για το ροδόνερο.
Εψαχνα πληροφορίες κ διάβασα ότι το ροδόνερο των τροφίμων είναι εξίσου καλό με αυτό του προσώπου.

Ψάξτε πληροφορίες.
Αλλωστε στο πρόσωπο καλό είναι να βάζουμε μόνο ότι Τρώγεται!
Χιμ μπορείς κ εσύ να παίρνεις τι λιπαρότητα
Το χρησιμοποιεί η μαμά μου εδώ και χρόνια αλλά δε νομίζω οτι αφαιρεί τη λιπαρότητα. Έχεις δει εσύ οτι την αφαιρεί; Βασικά σαν νερό είναι. Εγώ βάζω μια λοσιόν με οινόπνευμα, δε γίνεται αλλιώς. Η κατάσταση είναι τραγική.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χρησιμοποιεί η μαμά μου εδώ και χρόνια αλλά δε νομίζω οτι αφαιρεί τη λιπαρότητα. Έχεις δει εσύ οτι την αφαιρεί; Βασικά σαν νερό είναι. Εγώ βάζω μια λοσιόν με οινόπνευμα, δε γίνεται αλλιώς. Η κατάσταση είναι τραγική.
γεπ.βαλε σε βαμβαξι κ τρυξε...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χρησιμοποιεί η μαμά μου εδώ και χρόνια αλλά δε νομίζω οτι αφαιρεί τη λιπαρότητα. Έχεις δει εσύ οτι την αφαιρεί; Βασικά σαν νερό είναι. Εγώ βάζω μια λοσιόν με οινόπνευμα, δε γίνεται αλλιώς. Η κατάσταση είναι τραγική.

Iιι καλέ οινόπνευμα στο πρόσωπο; :eek:
Νομίζω το είχα ξαναγράψει, αλλά το πρώτο και κυριότερο βήμα κατά της λιπαρότητας είναι η σωστή ενυδάτωση. Πολλοί έχουν την (λανθασμένη) εντύπωση ότι αν ενυδατώσουν το πρόσωπό τους θα ενισχύσουν τη λιπαρότητά τους, αλλά αντιθέτως όταν αφήνουν το δέρμα αφυδατωμένο, εκείνο υπερπαράγει λιπαρότητα για να το αντισταθμίσει. Κι εγώ έτσι έκανα κάποτε και όταν το συζήτησα με τον δερματολόγο μου είδα όντως μεγάλη διαφορά.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ για να αποφύγω προσωπικά τη λιπαρότητα κάνω το εξής
Παίρνω σαπούνι σε μορφή πλάκας
Κάνω σαπουναδα στο πρόσωπο μου ξεπλενω με κρύο νερό
Μετά παίρνω μια σκληρή πετσέτα και κάνω με δύναμη
Μετά κάθομαι στο μπαλκόνι το πρωί και αφήνω να στεγνώσει το πρόσωπο μου
Αν το κάνετε κάθε μέρα για 2-3 μέρες θα τονωθεί το δέρμα και θα καθαρίσει το πρόσωπο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ βάζω μια λοσιόν με οινόπνευμα, δε γίνεται αλλιώς. Η κατάσταση είναι τραγική.
Ψάξε προϊόντα που να έχουν BHA, αλόη, υαλουρονικό οξύ. Και να προτείνονται για ευαίσθητο δέρμα για να μην έχουν όσο γίνεται σκληρά χημικά. Το οινόπνευμα αφυδατώνει το δέρμα από τα καλά πράγματα που παράγει και ενώ νομίζεις ότι σου αντιμετωπίζει τη λιπαρότητα κάνει το αντίθετο.

Εγώ για να αποφύγω προσωπικά τη λιπαρότητα κάνω το εξής
Παίρνω σαπούνι σε μορφή πλάκας
Κάνω σαπουναδα στο πρόσωπο μου ξεπλενω με κρύο νερό
Μετά παίρνω μια σκληρή πετσέτα και κάνω με δύναμη
Μετά κάθομαι στο μπαλκόνι το πρωί και αφήνω να στεγνώσει το πρόσωπο μου
Αν το κάνετε κάθε μέρα για 2-3 μέρες θα τονωθεί το δέρμα και θα καθαρίσει το πρόσωπο.

Ποιο σαπούνι παίρνεις? Είναι σημαντικό να προβλέπεται η χρήση του στο πρόσωπο και τα πλάκας συνήθως δεν είναι για πρόσωπο. Τζιζους κραιστ γιατί ξύνεις τη μούρη σου με σκληρή πετσέτα κιολας? Καμία βάση δεν έχει αυτό, μη σου πω ότι πας για ρυτίδες πριν την ώρα σου.

Η λιπαρότητα όπως λέει και η Ολίβια θέλει ενυδάτωση και απαλά χημικά για να μην απογυμνώνεται η επιδερμίδα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ψάξε προϊόντα που να έχουν BHA, αλόη, υαλουρονικό οξύ. Και να προτείνονται για ευαίσθητο δέρμα για να μην έχουν όσο γίνεται σκληρά χημικά. Το οινόπνευμα αφυδατώνει το δέρμα από τα καλά πράγματα που παράγει και ενώ νομίζεις ότι σου αντιμετωπίζει τη λιπαρότητα κάνει το αντίθετο.



Ποιο σαπούνι παίρνεις? Είναι σημαντικό να προβλέπεται η χρήση του στο πρόσωπο και τα πλάκας συνήθως δεν είναι για πρόσωπο. Τζιζους κραιστ γιατί ξύνεις τη μούρη σου με σκληρή πετσέτα κιολας? Καμία βάση δεν έχει αυτό, μη σου πω ότι πας για ρυτίδες πριν την ώρα σου.

Η λιπαρότητα όπως λέει και η Ολίβια θέλει ενυδάτωση και απαλά χημικά για να μην απογυμνώνεται η επιδερμίδα.


Προσωπικά προτιμώ του παπουτσανη η της lux.
Δε έχεις θέμα με ρυτίδες αφού άμα κάνεις την διαδικασία νιώθεις το δέρμα πιο 'τσιτα'
Μετά αν φοβάσαι ότι θα σε κάνει ερεθισμό μπορεις να βάλεις λαδακι για το πρόσωπο....η και το bio oil που είναι γενικά για το δέρμα - πρόσωπο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Βρε παιδιά αν βάλω κρέμα στο πρόσωπό μου σε λίγο θα στάζει. Πώς να το κάνω αυτό; Με τί καρδιά; :(
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να πάρεις κατάλληλη κρέμα για τον τύπο επιδερμίδας σου και καλύτερα να αρχίσεις να τη βάζεις ένα καιρό μόνο βράδυ για να μη "φοβάσαι".
Αλλά θα δεις σίγουρα βελτίωση μετά από ένα διάστημα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Βρε παιδιά αν βάλω κρέμα στο πρόσωπό μου σε λίγο θα στάζει. Πώς να το κάνω αυτό; Με τί καρδιά; :(


Ισχύει αυτό που λέει η Ολίβια. Πρέπει να βρεις μια ενυδατική που να κάνει για το πρόσωπο σου. Επίσης, θέλει τακτικό καθαρισμό προσώπου. Ειδικά αν βάφεσαι, έστω και λίγο (δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει κάτι παραπάνω) μην μενεις όλη μέρα ετσι, να ανανεώνεις το μακιγιάζ. Αλλά ακόμα και να μην βαφεσαι, πρέπει να πλένεις και να χρησιμοποιείς κάποιο προϊόν για να καθαρίζεις τακτικά το πρόσωπο σου. Μόνο και μόνο από τα καυσαέρια ας πούμε, το δέρμα επιβαρύνεται. Εγώ ας πούμε πρώτα καθαρίζω το πρόσωπο μου με νεράκι για ντεμακιγιαζ και μετά με ροδόνερο που αναφέρθηκε παραπάνω, ή μόνο ροδόνερο αν δεν ειμαι βαμενη. Ρίχνω λίγο σε ένα βαμβακακι και μετά ταμποναριστα στο πρόσωπο. Με έχει βολέψει πολύ και μια τονωτική lotion της L’Oréal με εκχύλισμα από λουλούδια or something :P που είναι σε ένα ροζ μπουκαλακι. Και φυσικά ενυδατική.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Προσωπικά προτιμώ του παπουτσανη η της lux.
Δε έχεις θέμα με ρυτίδες αφού άμα κάνεις την διαδικασία νιώθεις το δέρμα πιο 'τσιτα'
Μετά αν φοβάσαι ότι θα σε κάνει ερεθισμό μπορεις να βάλεις λαδακι για το πρόσωπο....η και το bio oil που είναι γενικά για το δέρμα - πρόσωπο.


Νιώθεις τσιτα εννοείς τραβάει? Ίσα ίσα που δεν πρέπει να τραβάει το δέρμα. Και ναι αν τραβάει είναι πιο εύκολο να σπάσει γιατί έχει χάσει την ελαστικότητα του. Το σκούπισμα πρέπει να γίνεται απαλά και ταμποναριστά για να μην μεταφέρεις μπίχλα, νεκρά κύτταρα και βακτήρια από εδώ εκεί όσο γίνεται.

Πέρα από το ότι ένα μπουκάλι με αντλία πχ είναι πιο υγιεινό από μια μπάρα γιατί δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπουκάρουν βακτήρια μέσα, προτιμώ φαρμακευτικά προϊόντα, χωρίς άρωμα, χωρίς 50 συστατικά και έχω να κάνω ερεθισμό σε κάτι 5 χρόνια.

Το bio oil έχει παραφινέλαια και retinyl palmitate που είναι δυνητικά καρκινογόνο. Το ότι πετάει και 5 βότανα μέσα δεν πάει να πει ότι είναι καλό.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Νιώθεις τσιτα εννοείς τραβάει? Ίσα ίσα που δεν πρέπει να τραβάει το δέρμα. Και ναι αν τραβάει είναι πιο εύκολο να σπάσει γιατί έχει χάσει την ελαστικότητα του. Το σκούπισμα πρέπει να γίνεται απαλά και ταμποναριστά για να μην μεταφέρεις μπίχλα, νεκρά κύτταρα και βακτήρια από εδώ εκεί όσο γίνεται.

Πέρα από το ότι ένα μπουκάλι με αντλία πχ είναι πιο υγιεινό από μια μπάρα γιατί δεν είναι το ίδιο εύκολο να μπουκάρουν βακτήρια μέσα, προτιμώ φαρμακευτικά προϊόντα, χωρίς άρωμα, χωρίς 50 συστατικά και έχω να κάνω ερεθισμό σε κάτι 5 χρόνια.

Το bio oil έχει παραφινέλαια και retinyl palmitate που είναι δυνητικά καρκινογόνο. Το ότι πετάει και 5 βότανα μέσα δεν πάει να πει ότι είναι καλό.

Δε το ήξερα ότι είναι δυνητικά καρκινογόνο....εγώ νόμιζα ότι ήταν φυτικό....????
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πρέπει να πάρεις κατάλληλη κρέμα για τον τύπο επιδερμίδας σου και καλύτερα να αρχίσεις να τη βάζεις ένα καιρό μόνο βράδυ για να μη "φοβάσαι".
Αλλά θα δεις σίγουρα βελτίωση μετά από ένα διάστημα.
Μισό λεπτό γιατί είμαι και άσχετη. Την κρέμα γιατί τη βάζουμε; Γιατί να βάλω κρέμα αφού το πρόσωπό μου είναι λιπαρό από μόνο του; Κι όταν λες βελτίωση τί εννοείς; Να κάνω το πρόσωπό μου λιπαρό με την κρέμα ώστε μετά από λίγο καιρό να μην είναι τόσο λιπαρό από μόνο του; Το πρόβλημά μου είναι οτι το πρόσωπό μου είναι συνεχώς λιπαρό, είτε από μόνο του είτε με κρέμα το ίδιο μού κάνει, η λιπαρότητα γενικά με τσαντίζει, ακόμα και τα χέρια μου τα πλένω 30 φορές τη μέρα (δεν υπερβάλω).
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δε το ήξερα ότι είναι δυνητικά καρκινογόνο....εγώ νόμιζα ότι ήταν φυτικό....????


Και γω δεν το ξερα και έψαξα τα συστατικά του μια που το ανέφερες. Είδα κάποια που προσωπικά προσπαθώ να αποφεύγω και κάμποσα βότανα για ξεκάρφωμα. Επίσης λέει ότι κάνει για ουλές (γιατί τα ρετινοειδή κάνουν ανάπλαση δέρματος) οπότε δε βλέπω το λόγο να το βάζω χωρίς να έχω ουλή να κλείσω. Αλλά και να είχα θα έπαιρνα καθαρή ρετινόλη και θα έφτιαχνα κεραλοιφή λογικά. ;)
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισό λεπτό γιατί είμαι και άσχετη. Την κρέμα γιατί τη βάζουμε; Γιατί να βάλω κρέμα αφού το πρόσωπό μου είναι λιπαρό από μόνο του; Κι όταν λες βελτίωση τί εννοείς; Να κάνω το πρόσωπό μου λιπαρό με την κρέμα ώστε μετά από λίγο καιρό να μην είναι τόσο λιπαρό από μόνο του; Το πρόβλημά μου είναι οτι το πρόσωπό μου είναι συνεχώς λιπαρό, είτε από μόνο του είτε με κρέμα το ίδιο μού κάνει, η λιπαρότητα γενικά με τσαντίζει, ακόμα και τα χέρια μου τα πλένω 30 φορές τη μέρα (δεν υπερβάλω).
Οχι. Επιλέγεις κρέμα που θα μετριάσει το ήδη υπάρχων πρόβλημα της λιπαρότητας. Οχι να το εντείνει.

Πριν καιρό ανέφερα το bioderma sebium, διάβασα κριτικές κ μία έλεγε και για λιπαρότητα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισό λεπτό γιατί είμαι και άσχετη. Την κρέμα γιατί τη βάζουμε; Γιατί να βάλω κρέμα αφού το πρόσωπό μου είναι λιπαρό από μόνο του; Κι όταν λες βελτίωση τί εννοείς; Να κάνω το πρόσωπό μου λιπαρό με την κρέμα ώστε μετά από λίγο καιρό να μην είναι τόσο λιπαρό από μόνο του; Το πρόβλημά μου είναι οτι το πρόσωπό μου είναι συνεχώς λιπαρό, είτε από μόνο του είτε με κρέμα το ίδιο μού κάνει, η λιπαρότητα γενικά με τσαντίζει, ακόμα και τα χέρια μου τα πλένω 30 φορές τη μέρα (δεν υπερβάλω).
Άλλο λιπαρότητα, άλλο ενυδάτωση. Όπως αντίστοιχα άλλο ξηρό δέρμα, άλλο αφυδατωμένο.
Πολλές φορές η έξτρα λιπαρότητα παράγεται από τον οργανισμό για να αντισταθμίσει την αφυδάτωση αλλά αυτό δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλουμε: εμείς θέλουμε ενυδατωμένο δέρμα.
Όταν εννοώ βελτίωση εννοώ λιγότερη λιπαρότητα. :P
Α επίσης άμα πλένεις το πρόσωπό σου υπερβολικά, κι αυτό ίσως το κάνει πιο λιπαρό εντέλει. Όπως και με το μαλλί. Κανένα άκρο δεν βοηθάει.

Επίσης λέει ότι κάνει για ουλές (γιατί τα ρετινοειδή κάνουν ανάπλαση δέρματος) οπότε δε βλέπω το λόγο να το βάζω χωρίς να έχω ουλή να κλείσω. Αλλά και να είχα θα έπαιρνα καθαρή ρετινόλη και θα έφτιαχνα κεραλοιφή λογικά. ;)
Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για αυτό; Επίσης εννοείς ουλές μόνο λόγω ακμής ή μπορεί και στο σώμα πχ;
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για αυτό; Επίσης εννοείς ουλές μόνο λόγω ακμής ή μπορεί και στο σώμα πχ;


Ποιο? Βασικά είχα στο μυαλό μου την ουλή που έχει η μαμά μου από ένα ατύχημα αλλά υποθέτω ως προς τη "βλάβη" δεν διαφέρει και πολύ από της ακμής.

Κεραλοιφή ξέρει να φτιάχνει η μαμά μου από παλιά και μπορεί να φτιαχτεί εύκολα και ακίνδυνα από τον οποιοδήποτε και βοηθάει σε ουλές και εγκαύματα. Η ρετινόλη είναι το μόνο αποδεδειγμένα αντιρυτιδικό συστατικό καλλυντικών γιατί μπορεί να αναπλάσει το δέρμα, απλά θέλει μέτρο γιατί ερεθίζει αν τη χρησιμοποιείς λάθος και τη συνηθίζεις αν βάζεις υψηλή συγκέντρωση. Σε κάλυψα? :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Άλλο λιπαρότητα, άλλο ενυδάτωση. Όπως αντίστοιχα άλλο ξηρό δέρμα, άλλο αφυδατωμένο.
Πολλές φορές η έξτρα λιπαρότητα παράγεται από τον οργανισμό για να αντισταθμίσει την αφυδάτωση αλλά αυτό δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλουμε: εμείς θέλουμε ενυδατωμένο δέρμα.
Όταν εννοώ βελτίωση εννοώ λιγότερη λιπαρότητα. :P
Α επίσης άμα πλένεις το πρόσωπό σου υπερβολικά, κι αυτό ίσως το κάνει πιο λιπαρό εντέλει. Όπως και με το μαλλί. Κανένα άκρο δεν βοηθάει.
Χμμ. Οπότε θέλω μια ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες ή όποια νά' ναι; Επίσης, κρέμα ή τζελ;

Αχ είμαι πολύ άσχετα με αυτά. :(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top