Apple

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
H πιστωτικη ενω ακουγεται καλη, αν δεν παρεχει insurance, δεν αξιζει. Προς το παρον δεν εχω δει κατι σχετικο απο την apple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το επίσημο video παρουσίασης της  κάρτας.



Eπίσης σύντομα το Apple Pay θα είναι διαθέσιμο στη χώρα μέσω της γερμανικής n26. Μπορούμε να επιλέξουμε χώρα διαμονής Ελλάδα κάνοντας λογιαριασμό στη ιστοσελίδα και να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία οταν είναι διαθέσιμη
https://n26.com/en-eu/bank-account

https://www.macrumors.com/2019/03/27/apple-pay-coming-portugal-slovakia-slovenia-more/


Υπάρχει και η φήμη ότι οι Ελληνικές τράπεζες θα φέρουν το Pay το Σεπτέβρη.

Και μόνο που δεν αναφέρεται ο αριθμός της κάρτας πάνω στη κάρτα και δεν υπάρχει το 4ψήφιο PIN για το επίπεδο security. Για το υψηλό Privacy το εγγυάται η .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το επίσημο video παρουσίασης της  κάρτας.



Eπίσης σύντομα το Apple Pay θα είναι διαθέσιμο στη χώρα μέσω της γερμανικής n26. Μπορούμε να επιλέξουμε χώρα διαμονής Ελλάδα κάνοντας λογιαριασμό στη ιστοσελίδα και να ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία οταν είναι διαθέσιμη
https://n26.com/en-eu/bank-account

https://www.macrumors.com/2019/03/27/apple-pay-coming-portugal-slovakia-slovenia-more/


Υπάρχει και η φήμη ότι οι Ελληνικές τράπεζες θα φέρουν το Pay το Σεπτέβρη.

Και μόνο που δεν αναφέρεται ο αριθμός της κάρτας πάνω στη κάρτα και δεν υπάρχει το 4ψήφιο PIN για το επίπεδο security. Για το υψηλό Privacy το εγγυάται η .

Ο αριθμος ειναι αδιαφορος αν υπαρχει ή οχι στην καρτα. Με καινουρια καρτα που δεν την ειχα χρησιμοποιησει πουθενα μου εκαναν συναλλαγη στην Κινα 3χιλ. Ολα τα fees που εχει στην λιστα ειναι για γελεια! Ποιος πληρωνει τετοια fees?!?!?! Ουτε ενα τετοιο δεν εχει η καρτα μου! Εχω επισης rewards και ποτε δεν πληρωνω fee για αυτα! Ουτε annual fee εχω, ουτε ολα τα αλλα! Ημαρτον! Ουσιαστικα οτι παρεχει η συγκεκριμενη, τα παρεχει ηδη η πιστωτικη μου, με την διαφορα οτι η πιστωτικη μου μπορει να χρησιμοποιηθει ΠΑΝΤΟΥ και μεσω κινητου χωρις να εχω την καρτα μαζι μου. Απο οτι φαινεται η apple card δεν παρεχει insurance. Πιστωτικη χωρις insurance δεν αξιζει. Δες τι εγινε σημερα με την wow air και ποσοι αναγκαστηκαν να πληρωσουν απο την τσεπη τους για εισητηρια επιστροφης. Ενω αν ειχες κλεισει το εισητηριο με πιστωτικη με travel insurance, δεν θα ανησυχουσες. Το μονο δελεαστικο ισως να ειναι το πιο χαμηλο επιτοκιο για οσους δεν εξοφλουν ολοκληρο τον λογαριασμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ο αριθμος ειναι αδιαφορος αν υπαρχει ή οχι στην καρτα. Με καινουρια καρτα που δεν την ειχα χρησιμοποιησει πουθενα μου εκαναν συναλλαγη στην Κινα 3χιλ. Ολα τα fees που εχει στην λιστα ειναι για γελεια! Ποιος πληρωνει τετοια fees?!?!?! Ουτε ενα τετοιο δεν εχει η καρτα μου! Εχω επισης rewards και ποτε δεν πληρωνω fee για αυτα! Ουτε annual fee εχω, ουτε ολα τα αλλα! Ημαρτον! Ουσιαστικα οτι παρεχει η συγκεκριμενη, τα παρεχει ηδη η πιστωτικη μου, με την διαφορα οτι η πιστωτικη μου μπορει να χρησιμοποιηθει ΠΑΝΤΟΥ και μεσω κινητου χωρις να εχω την καρτα μαζι μου. Απο οτι φαινεται η apple card δεν παρεχει insurance. Πιστωτικη χωρις insurance δεν αξιζει. Δες τι εγινε σημερα με την wow air και ποσοι αναγκαστηκαν να πληρωσουν απο την τσεπη τους για εισητηρια επιστροφης. Ενω αν ειχες κλεισει το εισητηριο με πιστωτικη με travel insurance, δεν θα ανησυχουσες. Το μονο δελεαστικο ισως να ειναι το πιο χαμηλο επιτοκιο για οσους δεν εξοφλουν ολοκληρο τον λογαριασμο.
Δεν ξέρω αν έχει insurance αν τυχόν σε κλέψουν. Πίσω από την apple card είναι η Goldman Sachs και θα παρέχει και τέτοια πακέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει. Για μενα ειναι ευκολια να εχω τραπεζικους λογαριασμους και πιστωτικες σε μια τραπεζα για να βλεπω τι γινεται. Δεν μπορω να ελεγχω 10 διαφορετικα πραγματα σε 4532426213 τραπεζες και εταιριες, γιατι στη τελικη για να πληρωσεις τον λογαριασμο σου θα πρεπει να μπεις στο app της τραπεζας σου, αρα ειναι ενα εξτρα κλικ. Επισης αναλυτικο report μου δινει ηδη η πιστωτικη μου και μου δινεται η δυνατοτητα να την μπλοκαρω προσωρινα αν πιστευω οτι την εχω χασει. Πολυ χρησιμη λειτουργια. Το cash back rate δεν ειναι δελεαστικο. Γιατι να πεσω στο 2% οταν αυτη τη στιγμη εχω 4% σε σουπερμαρκετ και βενζινη και 2% σε ολα τα αλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:dance2:Τα νέα της εβδομάδας:dance2:
- To Netflix απανεργοποίησε τη δυνατόπτητα airplay από το app του iOS στη tv. Επίσης κατάργησε την δυνατότητα αγοράς συμδρομής από το app κατευθείααν.
- Έχουμε νέα leaks για το ερχόμενο iPhone

- Υπάρχει φήμη για νέο app για το Apple Music και το Podcast.
- To Apple Music πέρασε το Spotify σε paid χρήστες στην Αμερική.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
:dance2:Τα νέα της εβδομάδας:dance2:
- To Netflix απανεργοποίησε τη δυνατόπτητα airplay από το app του iOS στη tv. Επίσης κατάργησε την δυνατότητα αγοράς συμδρομής από το app κατευθείααν.
- Έχουμε νέα leaks για το ερχόμενο iPhone

- Υπάρχει φήμη για νέο app για το Apple Music και το Podcast.
- To Apple Music πέρασε το Spotify σε paid χρήστες στην Αμερική.


Το macotakara είναι πολύ έμπιστο το 2014 μας έδειξαν από τον Μάρτιο το iPhone 6 και ήταν το ίδιο.Αρα κάπως έτσι θα είναι το iPhone xi.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:dance2:Τα νέα της εβδομάδας:dance2:
- Tim Cook είπε στο twitter ότι η apple θα δορίσει για την αναοικοδομόμηση της Παναγίας των Παρισίων.
- Η Apple και η Qualcomm τα βρήκαν εξωδικαστικά και τώρα εργάζονται μαζί για την κατασκευή του τσιπ 5g για τα μελλοντικά iPhone
- Οι κάτοχοι του νέου macbook air 2018 με το macos 10.14.4 θα έχει αυξημένη φωτεινότητα 400 nits αντί για 300 nits πέρσυ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
:dance2:Τα νέα της εβδομάδας:dance2:

Λίγες μέρες πριν το wwdc έχουμε κάποια leaks:
- H apple θα εγκαταλήψει το 3d touch σε όλα τα νέα της μοντέλα
- Τα επόμενα iPhone θα μπορούν αν συνδέονται σε 2 πηγές ήχους
- Η apple εβγαλε πρόγραμμα επισκευής για τα νέα macbook pro. Συγκεκριμένα για το πληκτρολόγιο και το backlight της οθόνης. Δείτε εδώ https://www.apple.com/gr/support/exchange_repair/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
:dance2:Τα νέα της εβδομάδας:dance2:

Λίγες μέρες πριν το wwdc έχουμε κάποια leaks:
- H apple θα εγκαταλήψει το 3d touch σε όλα τα νέα της μοντέλα
- Τα επόμενα iPhone θα μπορούν αν συνδέονται σε 2 πηγές ήχους
- Η apple εβγαλε πρόγραμμα επισκευής για τα νέα macbook pro. Συγκεκριμένα για το πληκτρολόγιο και το backlight της οθόνης. Δείτε εδώ https://www.apple.com/gr/support/exchange_repair/


Άντε να δούμε το IOS 13.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ανδρεα, δεν θα επρεπε καν να υπηρχε θεμα με τα πληκτρολογια και αν υπηρχε δεν θα επρεπε να ηταν κολλημενα αλλα να μπορουν να αντικατασταθουν ευκολα. Ασε που πηρε τουλαχιστον μια τριετια μεχρι να κανει κατι με τα προβληματικα πληκτρολογια που λιγη σκονη να παει απο κατω χαλανε. Απαραδεκτο για ενα laptop $2000.

Το 3D touch γιατι το παραταει; Ηταν ενα απο τα λιγα features που μου αρεσαν στο iphone!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ανδρεα, δεν θα επρεπε καν να υπηρχε θεμα με τα πληκτρολογια και αν υπηρχε δεν θα επρεπε να ηταν κολλημενα αλλα να μπορουν να αντικατασταθουν ευκολα. Ασε που πηρε τουλαχιστον μια τριετια μεχρι να κανει κατι με τα προβληματικα πληκτρολογια που λιγη σκονη να παει απο κατω χαλανε. Απαραδεκτο για ενα laptop $2000.

Το 3D touch γιατι το παραταει; Ηταν ενα απο τα λιγα features που μου αρεσαν στο iphone!


Λόγω Face ID!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ανδρεα, δεν θα επρεπε καν να υπηρχε θεμα με τα πληκτρολογια και αν υπηρχε δεν θα επρεπε να ηταν κολλημενα αλλα να μπορουν να αντικατασταθουν ευκολα. Ασε που πηρε τουλαχιστον μια τριετια μεχρι να κανει κατι με τα προβληματικα πληκτρολογια που λιγη σκονη να παει απο κατω χαλανε. Απαραδεκτο για ενα laptop $2000.

Το 3D touch γιατι το παραταει; Ηταν ενα απο τα λιγα features που μου αρεσαν στο iphone!
Το έχει κάνει εδώ και καιρό στα μοντελα 2016 - 2017. Τώρα μπήκε στο πρόγραμμα και το μοντέλο του 2018. Στο 2018 έχουν βάλει μια μεβράνη για την είσοδο της σκόνης, αλλά έχουν αναφερθεί περιστατικά που τα κουμπία μπαίνουν μέσα και δεν βγαίνουν. Χωρίς να έχω δοκιμασει τα 2016 - 2017 η αίσθηση του πληκτρολογίου στο 2018 είναι πολύ καλή. Δεν πατιούνται τα πλήκτρα χωρίς να το θέλω όπως είχα διαβάσει ότι συνέβαινε στα παλιά μοντέλα. Βέβαια αν χαλάσει η μόνη λύση είναι αντιπροσωπεία καθώς

"The top case assembly, which includes the keyboard, battery, and speakers, is glued together—making all those components impractical to replace separately."
https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+2018+Teardown/111384

Δυστυχώς. Είναι πολιτική που σιγά σιγά ακολουθούν όλοι. Η apple κάνει προγραμματα που καλύπτουν αρκετά ζητήματα πολά χρόνια μετά την αγορά. Δεν νομίζω να το κάνει άλλη εταιρεία αυτό. Συνήθως μετα το πρώτο χρόνο έχουν μηδενική υποστήριξη.

Λογικά το παραπατά για να βάλει δαχτυλικό αποτύπωμα κάτω από την οθόνη ή για να προσθέσει κάτι καινούριο. Φήμες είναι και πιθανόν να μην ισχύουν.
To μπέρδεψες με το Touch ID. 3D Touch είναι η τεχνολογία που καταλαβαίνει τη πίεση στην οθόνη. Το Χr δεν το υποστηρίζει. Αν μάθεις να κάνεις πράγματα με αυτό βολεύει πάρα πολύ και η απώλεια θα ξενίσει αρκετούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το έχει κάνει εδώ και καιρό στα μοντελα 2016 - 2017. Τώρα μπήκε στο πρόγραμμα και το μοντέλο του 2018. Στο 2018 έχουν βάλει μια μεβράνη για την είσοδο της σκόνης, αλλά έχουν αναφερθεί περιστατικά που τα κουμπία μπαίνουν μέσα και δεν βγαίνουν. Χωρίς να έχω δοκιμασει τα 2016 - 2017 η αίσθηση του πληκτρολογίου στο 2018 είναι πολύ καλή. Δεν πατιούνται τα πλήκτρα χωρίς να το θέλω όπως είχα διαβάσει ότι συνέβαινε στα παλιά μοντέλα. Βέβαια αν χαλάσει η μόνη λύση είναι αντιπροσωπεία καθώς

"The top case assembly, which includes the keyboard, battery, and speakers, is glued together—making all those components impractical to replace separately."
https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Touch+Bar+2018+Teardown/111384

Δυστυχώς. Είναι πολιτική που σιγά σιγά ακολουθούν όλοι.

Λογικά το παραπατά για να βάλει δαχτυλικό αποτύπωμα κάτω από την οθόνη ή για να προσθέσει κάτι καινούριο. Φήμες είναι και πιθανόν να μην ισχύουν.

To μπέρδεψες με το Touch ID. 3D Touch είναι η τεχνολογία που καταλαβαίνει τη πίεση στην οθόνη. Το Χr δεν το υποστηρίζει. Αν μάθεις να κάνεις πράγματα με αυτό βολεύει πάρα πολύ και η απώλεια θα ξενίσει αρκετούς.


Ωχ τώρα το είδα.Κατσε δηλαδή εγώ που έχω το X δεν θα το έχω σαν χαρακτηριστικό ποια;Και αν ναι από ποτέ;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ωχ τώρα το είδα.Κατσε δηλαδή εγώ που έχω το X δεν θα το έχω σαν χαρακτηριστικό ποια;Και αν ναι από ποτέ;

To X που έχει υποστηρίζει 3d touch. Τα καινούρια φημολογείται ότι δεν θα το έχουν, όπως γίνεται τώρα στο Xr
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Καλά το 3D touch γιατί έχει θέμα να συνυπάρξει με το face ID?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Καλά το 3D touch γιατί έχει θέμα να συνυπάρξει με το face ID?
Σημείωση: Το 3D touch δεν έχει σχέση με δαχτυλό αποτύπωμα. Ο αισθητήρας για δαχτυλικό αποτύπωμα της apple τον ονομάζουν Touch ID.

Το 3D Touch (o αισθητήρας πίεσης της οθόνης των iPhone) δεν έχεί κανένα θέμα συνήπαρξης με το Face ID και στην πράξη συνυπάρχουν σε πολλά μοντέλα (Χ, Χs, XsMax). Πάραλληλα με τα (Χ, Χs) φέτος η apple κυκλοφόρησε φέτος και μια φθηνότερη συσκευή (Χr) η οποία δεν έχει 3D Touch. Το νέο είναι ότι υπάρχει η φήμη ότι κανένα από τα νεα μοντέλα δεν θα έχει 3D touch του χρόνου.

Πιθανολογώ ότι το κάνουν αυτό για να βάλουν αποτύπωμα κάτω από την οθόνη κάτι που κάνουν πολλοί κατασκευαστές και η παρουσία 3d touch το απαγορεύει αυτό καθώς βρίσκεται κάτω απο την οθόνη.

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος της πολιτικής της apple και είναι λάθος να το εφαρμόσει. Τόσα χρόνια περνούσαν με μεθόδους marketing ότι το Face ID > δαχτυλικό αποτύπωμα και η επαναφορά του δαχτυλικού αποτυπώματος έστω και κάτω από την οθόνη θα κάνει ζημιά στην εταιρεία.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το δαχτυλικο αποτυπωμα πιστευω πρεπει να το επαναφερει και να βαλει τον αισθητηρα πισω ή στα πλαγια. Αν εγκαταλειψει το 3D touch θα κανει βλακεια. Ενα απο αυτα που μου αρεσουν ειναι οτι μπορεις να το χρησιμοποιεις για να μετακινεις το cursor οταν γραφεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το δαχτυλικο αποτυπωμα πιστευω πρεπει να το επαναφερει και να βαλει τον αισθητηρα πισω ή στα πλαγια. Αν εγκαταλειψει το 3D touch θα κανει βλακεια. Ενα απο αυτα που μου αρεσουν ειναι οτι μπορεις να το χρησιμοποιεις για να μετακινεις το cursor οταν γραφεις.
Αν το επαναφέρει θα το επαναφέρει κάτω από την οθόνη. Όλα αυτά δείχνουν από φημολογούμενη κατάργηση του 3D Τouch.

:dance2:Νέα πριν το WWDC:dance2:(Δευτέρα)

Νέο iPod: https://www.apple.com/gr/ipod-touch
Πόσο τέλειο. Έχει na ανανεωθεί από το 2015. Γιατί να μην είναι και κινητό :(. Όπως και να έχει είναι ίσως η πιο φθηνή συσκευή που τρέχει iOS. Ιδανικό για παιδιά δημοτικού που οι γονείς τους δεν θέλουν να τους δώσουν κινητό.

Υποστήριξη ποντικιού στο iPad Pro
Έντονη φήμη ότι το iPad Pro θα έχει την υποστήριξη ποντικιού.

Universal Apps
Αναμένεται η υποστήριξη iOS apps στα Mac. Σπουδοαία κίνηση που επιβάλεται να γίνει. Το MACOS έχει γεμίσει με desktop εφαρμογές που έχουν δημιουργηθεί μέσω framework που χρησιμοποιούν web τεχνολογίες (Javascript, html/css). Αυτές λόγω του τρόπου κατασκευής τους απορροφούν πολλά resources από τα mac μας. Επιπρόσθετα δεν έχουν να ζηλέψουν σε τπτ από τα iOS App. Η υποστήριξη iOS στα Mac θα βελτιώση την απόδοση του Mac μας.

Find my iPhone App
Ανανέωση του App με δυνατότητα εύρεση του χαμένου μας iPhone/apple συσκευή μας ακόμα και χωρίς να είναι συνδεμένο στο Siri. Για να επιτευχθεί αυτό θα συμβάλουν οι γειτονικές apple συσκευές μας που είναι κοντά στη χαμένη συσκευή.

iPad ως εξωτερική οθόνη του Mac μας
Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε παράλληλα και το touch στο iPad. Πολύ χρήσιμο σε designer/σχεδιαστές και πολύ καλή απάντηση στον ανταγωνισμό που κατηγορούσαν την apple για έλλειψη touch στις οθόνες των macbook/iMac.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top