Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ακόμα περιμένω απάντηση. Το gaming δεν μου λέει κάτι για τόσο υψηλές τιμές. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με φωτογραφία αγοράσει κάμερα και μαθαίνει εντιτινγκ άρα άκυρο επιχειρα. Απλώς χρειάζομαι μια decent κάμερα στο κινητό μου
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Πάντως, κι εμείς με τις "κινεζιές" μας, 4 χρόνια έχουμε τα κινητά μας και δεν μας κολλάνε... :P Θυμάμαι τότε που είχα αγοράσει το κινητό μου (και μάλιστα 199€ από το public, γιατί ήθελα decent υποστήριξη... σε σκρουτζομάγαζα κόστιζε ~170), είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με το ολοκαίνουριο iPhone 7 plus, με τη μόνη διαφορά ότι το δικό μου τηλέφωνο έχει audio jack :hehe: :P

Εγώ πιστεύω ότι μόνο όσοι χρησιμοποιούν Apple προϊόντα επαγγελματικά (π.χ. γραφίστες για photoshop, κλπ) αξίζει να πάρουν iPhone, καθαρά και μόνο για την διαλειτουργικότητα του iOS. Ειδάλλως δεν βρίσκω τον λόγο να πετάξει κάποιος τα λεφτά του.

Π.χ. ο Φωτάκος που υποστηρίζει με σθένος το iPhone του, αλλά το χρησιμοποιεί μόνο για να μπαίνει στο iSchool. Με ένα android θα έκανε εξίσου καλά τη δουλειά του και θα είχε γλιτώσει έναν ολόκληρο μισθό στους γονείς του :upside: Αντίθετα, ο Akikos χρησιμοποιεί επαγγελματικά το iOS, γιατί θέλει την σταθερότητα ενός unix συστήματος που παράλληλα έχει πρόσβαση σε τεχνική υποστήριξη (το linux δεν έχει επίσημη τεχνική υποστήριξη και βασίζεται στην υποστήριξη της εκάστοτε κοινότητας). Έτσι, το iPhone είναι καλύτερη επιλογή για αυτόν, γιατί θα "κουμπώνει" απροβλημάτιστα με τον υπολογιστή του.

Όλοι οι υπόλοιποι που είμαστε του λαού, χρησιμοποιούμε android, έχοντας εγκατεστημένα apps τρίτων κατασκευαστών για την παραγωγικότητά μας (π.χ. εμένα με βολεύει πολύ το onedrive και τα office apps) :angel:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ακόμα περιμένω απάντηση. Το gaming δεν μου λέει κάτι για τόσο υψηλές τιμές. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με φωτογραφία αγοράσει κάμερα και μαθαίνει εντιτινγκ άρα άκυρο επιχειρα. Απλώς χρειάζομαι μια decent κάμερα στο κινητό μου
Θα διαφωνησω για την καμερα. Εχω 2 dslr και αρκετους φακους και ασχολουμαι με την φωτογραφια, αλλα πολλες φορες αναγκαζομαι να αφηνω την μηχανη σπιτι λογω ογκου. Θελω portability στην καθημερινοτητα μου και πολλες φορες ακομα και στις διακοπες μου. Οταν εχεις καλη καμερα στο κινητο δεν σε νοιαζει αν εχεις αφησει την dslr στο σπιτι γιατι ξερεις οτι θα βγαλεις καλες φωτογραφιες, ειδικα οταν προκειται για μικρες, καθημερινες στιγμες που δεν μπορεις να εχεις μαζι σου μια dslr. Με μετρια καμερα στο κινητο δεν μπορω να συμβιβαστω. Στο pixel 3 XL που πηρα τωρα και μπορω να τραβηξω φωτοραφιες σε raw quality, οι φωτογραφιες μπορουν να δεχτουν επιπροσθετη επεξεργασια στο lightroom. Μπορω επισης να προσθεσω telephoto lens και να παω την καμερα σε αλλη διασταση χωρις να χρειαζεται να κουβαλαω μεγαλους φακους. Σαφως και η ποιοτητα δεν ειναι dslr, αλλα ειναι σαν point and shoot και μπορεις να τις εκτυπωσεις.

Πάντως, κι εμείς με τις "κινεζιές" μας, 4 χρόνια έχουμε τα κινητά μας και δεν μας κολλάνε... :P Θυμάμαι τότε που είχα αγοράσει το κινητό μου (και μάλιστα 199€ από το public, γιατί ήθελα decent υποστήριξη... σε σκρουτζομάγαζα κόστιζε ~170), είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με το ολοκαίνουριο iPhone 7 plus, με τη μόνη διαφορά ότι το δικό μου τηλέφωνο έχει audio jack :hehe: :P

Εγώ πιστεύω ότι μόνο όσοι χρησιμοποιούν Apple προϊόντα επαγγελματικά (π.χ. γραφίστες για photoshop, κλπ) αξίζει να πάρουν iPhone, καθαρά και μόνο για την διαλειτουργικότητα του iOS. Ειδάλλως δεν βρίσκω τον λόγο να πετάξει κάποιος τα λεφτά του.

Π.χ. ο Φωτάκος που υποστηρίζει με σθένος το iPhone του, αλλά το χρησιμοποιεί μόνο για να μπαίνει στο iSchool. Με ένα android θα έκανε εξίσου καλά τη δουλειά του και θα είχε γλιτώσει έναν ολόκληρο μισθό στους γονείς του :upside: Αντίθετα, ο Akikos χρησιμοποιεί επαγγελματικά το iOS, γιατί θέλει την σταθερότητα ενός unix συστήματος που παράλληλα έχει πρόσβαση σε τεχνική υποστήριξη (το linux δεν έχει επίσημη τεχνική υποστήριξη και βασίζεται στην υποστήριξη της εκάστοτε κοινότητας). Έτσι, το iPhone είναι καλύτερη επιλογή για αυτόν, γιατί θα "κουμπώνει" απροβλημάτιστα με τον υπολογιστή του.

Όλοι οι υπόλοιποι που είμαστε του λαού, χρησιμοποιούμε android, έχοντας εγκατεστημένα apps τρίτων κατασκευαστών για την παραγωγικότητά μας (π.χ. εμένα με βολεύει πολύ το onedrive και τα office apps) :angel:
Κανεις λαθος. Τα φθηνα κινητα εχουν οθονη με λιγα ppi, χαμηλη φωτεινοτητα και οταν εισαι στον ηλιο τα ματια σου ζοριζονται, δεν ειναι αδιαβροχα και φοβασαι να τα χρησιμοποιησεις στην βροχη ή κοντα σε νερο, δεν εχουν την ευκολια εντος fingerprint reader ή face ID, δεν εχουν haptic feedback, δεν φορτιζουν ασυρματα, ο ηχος ειναι χαμηλης ποιοτητας και πολλες φορες δεν ακουγεται και καλα, η οθονη σπαει στην 1η πτωση, κανεις συχνα επανεκκινηση, δεν εχεις επιλογη always on screen, το λογισμικο δεν διαχειριζεται καλα τα apps, την μπαταρια και γενικοτερα την επιδοση, η καμερα ειναι χαλια (πχ περα απο την χαμηλη ποιοτητα της φωτογραφιας στις ιδανικες συνηθηκες, οι νυχτερινες ληψεις ειναι απαισιες και καλυτερα ειναι να κρατας το κινητο κλειστο, και δεν εχουν καλο image stabilization στο βιντεο με συνεπεια ακομα και αυτο να ειναι χαλια). Τελος, πολλα φτηνα κινητα ειναι γεματα bloatware που δεν μπορεις να αφαιρεσεις και σου σπανε τα νευρα. Ακομα και οι φορτιστες και τα ακουστικα που συνοδευουν τα καλα κινητα, ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα φτηνα.

Αν εχεις λεφτα να δωσεις για καλο κινητο, δωστα, αξιζει. Δεν ειναι πεταμενα λεφτα. Η παρανοια ειναι να πετας καθε χρονο απο 1 χιλιαρικο για να παιρνεις το καλυτερο κινητο. Εγω δεν θα το εκανα. Ενα καλο κινητο σε βγαζει ανετα μια τριετια-τετραετια.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κανεις λαθος. Τα φθηνα κινητα εχουν οθονη με λιγα ppi, χαμηλη φωτεινοτητα και οταν εισαι στον ηλιο τα ματια σου ζοριζονται, δεν ειναι αδιαβροχα και φοβασαι να τα χρησιμοποιησεις στην βροχη ή κοντα σε νερο, δεν εχουν την ευκολια εντος fingerprint reader ή face ID, δεν εχουν haptic feedback, δεν φορτιζουν ασυρματα, ο ηχος ειναι χαμηλης ποιοτητας και πολλες φορες δεν ακουγεται και καλα, η οθονη σπαει στην 1η πτωση, κανεις συχνα επανεκκινηση, δεν εχεις επιλογη always on screen, το λογισμικο δεν διαχειριζεται καλα τα apps, την μπαταρια και γενικοτερα την επιδοση, η καμερα ειναι χαλια (πχ περα απο την χαμηλη ποιοτητα της φωτογραφιας στις ιδανικες συνηθηκες, οι νυχτερινες ληψεις ειναι απαισιες και καλυτερα ειναι να κρατας το κινητο κλειστο, και δεν εχουν καλο image stabilization στο βιντεο με συνεπεια ακομα και αυτο να ειναι χαλια). Τελος, πολλα φτηνα κινητα ειναι γεματα bloatware που δεν μπορεις να αφαιρεσεις και σου σπανε τα νευρα. Ακομα και οι φορτιστες και τα ακουστικα που συνοδευουν τα καλα κινητα, ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα φτηνα.

Αν εχεις λεφτα να δωσεις για καλο κινητο, δωστα, αξιζει. Δεν ειναι πεταμενα λεφτα. Η παρανοια ειναι να πετας καθε χρονο απο 1 χιλιαρικο για να παιρνεις το καλυτερο κινητο. Εγω δεν θα το εκανα. Ενα καλο κινητο σε βγαζει ανετα μια τριετια-τετραετια.
Αυτό που λέει και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που διαφωνείς είναι ότι για πολύ απλή χρήση κινητού δεν αξίζει το χιλιάρικο. Δηλαδή για χρήση μερικών απλών εφαρμογών πχ φβ/ίνστα/βάιμπερ άντε και κανένα efood συν τις φωτογραφίες αξίζει να δώσει κανείς πάνω από 200-300 ευρώ; :look: Για τις σαβούρες που μπορεί να φάει βοηθάει ένα απλό τζαμάκι, μια χαρά μπορεί να γίνει σμπαράλια η οθόνη κάθε άλλου κινητού χωρίς αυτό όσο ακριβό και να είναι (το χω δει). Αν κάποιος κάνει τελείως άλλου είδους χρήση, ουσιαστικά να έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή με το κινητό και κάτι άλλα που ανέφερες παραπάνω για την πιστωτική, είναι λογικά τα παραπάνω χρήματα. Τώρα να δώσω χίλια ευρώ για να μπαίνω ίνσταγκραμ θαρρώ δεν λέει ιδιαίτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κ καπως ετσι βλεπουμε την τεχνολογια να μας δημιουργει ψευτοναγκες.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Προσωπικα, μεγαλη ευθυνη εχουν και οι fanboys/girls της εταιρειας, πολυ ενωτεριλα και υπερβολη αγαπη για overpriced products
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό που λέει και δεν καταλαβαίνω τον λόγο που διαφωνείς είναι ότι για πολύ απλή χρήση κινητού δεν αξίζει το χιλιάρικο. Δηλαδή για χρήση μερικών απλών εφαρμογών πχ φβ/ίνστα/βάιμπερ άντε και κανένα efood συν τις φωτογραφίες αξίζει να πάρει κανείς κινητό πάνω από 200-300 ευρώ; :look: Για τις σαβούρες που μπορεί να φάει ένα κινητό βοηθάει ένα απλό τζαμάκι, μια χαρά μπορεί να γίνει σμπαράλια η οθόνη κάθε άλλου κινητού χωρίς αυτό όσο ακριβό και να είναι (το χω δει). Αν κάποιος κάνει τελείως άλλου είδους χρήση, ουσιαστικά να έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή με το κινητό και κάτι άλλα που ανέφερες παραπάνω για την πιστωτική, είναι λογικά τα παραπάνω χρήματα για κινητό. Τώρα να δώσω χίλια ευρώ για να μπαίνω ίνσταγκραμ θαρρώ δεν λέει ιδιαίτερα.

Ναι αλλα εχει face ID και finger reader ,να μην δωσω 700€ παραπανω :( :hehe: ;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι αλλα εχει face ID και finger reader ,να μην δωσω 700€ παραπανω :( :hehe: ;
Υπάρχουν κάποια πρακτικά ζητήματα που μπορεί να έχει το iPhone και να χρειάζεται ένας άνθρωπος για πιο επαγγελματική/εκτεταμένη χρήση από εκεί και πέρα το ένα νεφρό για το μεσσαντζερ με φαίνεται ανέκδοτο. Ειδικά το face ID μεγάλος νταλκας. :hehe:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
αν ειχα 700ευρα θα παντρεομουν:prettyplz:

Με 700€ , οι φωτογραφοι του γαμου σου θα ειχαν iphone πολυ φοβαμαι :oops:

Υπάρχουν κάποια πρακτικά ζητήματα που μπορεί να έχει το iPhone και να χρειάζεται ένας άνθρωπος για πιο επαγγελματική/εκτεταμένη χρήση από εκεί και πέρα το ένα νεφρό για το μεσσαντζερ με φαίνεται ανέκδοτο. Ειδικά το face ID μεγάλος νταλκας. :hehe:

Αυτοί κανονικά παίρνουν επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές , και απλά θέλουν να έχουν κάτι εύχρηστο για μεταφορά μαζί τους όπως ειπώθηκε(το πιο σημαντικό πλεονέκτημα) . Έπειτα έχεις όσους είναι developers οπότε σκαρφίζονται διάφορα που μπορούν να κάνουν με το κινητό τους οπότε πρέπει να έχουν κάτι να πειραματιστούν. Αλλά απο εκεί και πέρα όπως είπες όλα τα υπόλοιπα για κάποιον που δεν κάνει τα πάντα με το κινητό του,είναι απλά το κερασάκι . Βέβαια εαν κάποιος τα έχει και δεν τον νοιάζει σαφώς να το πάρει .
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κανεις λαθος.
1.) Τα φθηνα κινητα εχουν οθονη με λιγα ppi, χαμηλη φωτεινοτητα και οταν εισαι στον ηλιο τα ματια σου ζοριζονται,
2.) δεν ειναι αδιαβροχα και φοβασαι να τα χρησιμοποιησεις στην βροχη ή κοντα σε νερο,
3.) δεν εχουν την ευκολια εντος fingerprint reader ή face ID,
4.) δεν εχουν haptic feedback,
5.) δεν φορτιζουν ασυρματα,
6.) ο ηχος ειναι χαμηλης ποιοτητας και πολλες φορες δεν ακουγεται και καλα,
7.) η οθονη σπαει στην 1η πτωση, κανεις συχνα επανεκκινηση,
8.) δεν εχεις επιλογη always on screen,
9.) το λογισμικο δεν διαχειριζεται καλα τα apps, την μπαταρια και γενικοτερα την επιδοση,
10.) η καμερα ειναι χαλια (πχ περα απο την χαμηλη ποιοτητα της φωτογραφιας στις ιδανικες συνηθηκες, οι νυχτερινες ληψεις ειναι απαισιες και καλυτερα ειναι να κρατας το κινητο κλειστο, και δεν εχουν καλο image stabilization στο βιντεο με συνεπεια ακομα και αυτο να ειναι χαλια).
11.) Τελος, πολλα φτηνα κινητα ειναι γεματα bloatware που δεν μπορεις να αφαιρεσεις και σου σπανε τα νευρα.
12.) Ακομα και οι φορτιστες και τα ακουστικα που συνοδευουν τα καλα κινητα, ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τα φτηνα.

Αν εχεις λεφτα να δωσεις για καλο κινητο, δωστα, αξιζει. Δεν ειναι πεταμενα λεφτα. Η παρανοια ειναι να πετας καθε χρονο απο 1 χιλιαρικο για να παιρνεις το καλυτερο κινητο. Εγω δεν θα το εκανα. Ενα καλο κινητο σε βγαζει ανετα μια τριετια-τετραετια.
Με όλον τον σεβασμό, νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος, γιατί τα τελευταία χρόνια ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών έχει φέρει πολλά χαρακτηριστικά των flagships στα low/mid κινητά. Αυτό δεν είναι κακό, ίσα-ίσα δείχνει την ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας. Στις απαντήσεις που θα δώσω για το δικό μου κινητό, θα χρησιμοποιήσω ως αντιπαράδειγμα το iphone 7 plus.
1.) Λάθος. Τόσο το iphone 7 plus, όσο και το δικό μου κινητό, που είναι μοντέλα του 2016 έχουν 401 ppi οθόνη. Και τα δύο είναι 5,5 ιντσών, και τα δύο έχουν ανάλυση 1080x1920 pixels.
2.) Δεν έχει ούτε το iphone, ούτε το δικό μου. Υπάρχουν κινητά android πολύ ανθεκτικά, έχω στο νού μου κάποια, π.χ. της Caterpillar, που αντέχουν πολύ περισσότερο. Συνήθως τα flagships τηλέφωνα δεν έχουν καθόλου αντοχές (το πολύ πολύ να είναι splash proof).
3.) Fingerprint reader πράγματι υπάρχει στο iphone 7 plus και δεν υπάρχει στο δικό μου τηλέφωνο. Παρόλα αυτά, τα περισσότερα νεότερα κινητά τηλέφωνα, κυρίως της Xiaomi, έχουν αυτή την λειτουργία. Προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητη αυτή τη λειτουργία, καθώς δεν κλειδώνω με κωδικό το τηλέφωνό μου, ούτε χρησιμοποιώ τακτικά εφαρμογές τραπεζών (που και εκεί χρησιμοποιώ ένα τετραψήφιο pin, για να μπορώ να σσυνδέομαι εύκολα). Όσο για το Face ID, όταν ήμουν 15 χρονών το 2012, το κινητό μου (ένα της SONY) είχε face recognition, ώστε να μπορώ να το ξεκλειδώνω με τη φάτσα μου (ούτε τότε μου άρεσε αυτή η δυνατότητα, ούτε τώρα, γιατί δεν πιστεύω ότι έχει νόημα ύπαρξης. Μόνο η αίσθηση ότι μπαίνεις σε ένα αρχηγείο μυστικών πρακτόρων με σαρωτή ίριδας κλπ αξίζει [not]:hehe:).
4.) Το haptic feedback πρώτη φορά το ακούω, για να είμαι ειλικρινής. Από αυτά που έψαξα στο internet κατάλαβα ότι όταν πατάς ένα κουμπί/την οθόνη, τότε το κινειτό δονείται και εμφανίζεται φωτεινή σήμανση. Αυτό θεωρώ ότι ίσχυε ανέκαθεν και στο προηγούμενο κινητό μου (του 2012, που λέγαμε), αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως σίγουρα εξακολουθεί να ισχύει και με το τωρινό.
5.) Όχι, δεν φορτίζουν.
6.) Πράγματι, ο ήχος δεν είναι μεγάλο ατού, αλλά προσωπικά εμένα δεν με επηρεάζει, γιατί συνήθως χρησιμοποιώ τα ακουστικά όσο είμαι στον δρόμο. Στο σπίτι ακούω τραγούδια από τον υπολογιστή μου.
7.) Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κινητά, ειδικά στα iphones που έχουν γυαλί και μπροστά και πίσω :confused: Όταν οι οθόνες είναι πλέον κατά κανόνα πάνω από 5 ίντσες, είναι λογικό και επόμενο ότι θα σπάσουν, αν δεν προνοήσεις να πάρεις tempered glass και θήκη.
8.) Στο android έχεις επιλογή για always on screen. To αλλάζεις στις ρυθμίσεις. Εκτός αν εννοείς το always on display, που και πάλι πολλά μοντέλα low/mid το υποστηρίζουν.
9.) Πάνω σε αυτό το android είχε μεγάλο θέμα στα πρώτα χρόνια της ανάπτυξής του, μέχρι περίπου το 2013. Έκτοτε όμως το λειτουργικό έχει ωριμάσει και σίγουρα το vanilla android δεν δημιουργεί τόσο μεγάλα θέματα. Η κάθε εταιρία όμως το φέρνει στα μέτρα της, οπότε σε ορισμένες περιπτώσεις πράγματι μπορεί να μην αποδίδει τα μέγιστα.
10.) Η πίσω κάμερα του κινητού μου ήταν 13.1 mp, ενώ του iphone 7 plus ήταν 12 mp. Εντάξει, σαφώς τα περισσότερα megapixels δεν σημαίνουν απαραίτητα καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών. Δυστυχώς ούτε εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες του κινητού, όταν δεν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες φωτισμού, αλλά είμαι σχετικά ικανοποιημένος.
11.) Το δικό μου κινητό, που ήταν EU version και μάλιστα το αγόρασα από το public (όχι από αμφίβολης προέλευσης σκρουτζομάγαζο :P), δεν είχε καθόλου bloatware μέσα. Να φανταστεις ότι δεν είχε καν το play store (:hehe:). Είχε βέβαια 6 εφαρμογές της μαμάς εταιρίας, αλλά δεν ήταν ενοχλητικές (π.χ. το store, ο καιρός, σημειώσεις κλπ). Τις χρησιμοποιώ μάλιστα. Θεωρώ ότι οι ναυαρχίδες είναι πιο bloated, που πέρα από εφαρμογές της κατασκευάστριας εταιρείας έχουν επιπλέον facebook, instagram, όλα τα google apps (έλεος!), browsers, κλπ κλπ. Ειδικά τα Samsung το έχουν παρακάνει σε αυτόν τον τομέα.
12.) Ο φορτιστής του δικού μου κινητού είναι πάρα πολύ καλός, γιατί σε αντίθεση με τους περισσότερους απλούς φορτιστές της αγοράς, έχει output 2A (αντί για 1A). Η φόρτιση γίνεται πολύ γρήγορα και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. H μπαταρία επίσης ανώτερη από το iphone 7 plus, καθώς εγώ έχω 3100mah, ενώ το iphone 2900mah (:P). Στην αρχή το κινητό μου κρατούσε 3,5 μέρες περίπου, πλέον βαριά 1,5. Συνήθως το φορτίζω κάθε βράδυ πλέον.

Ένα καλό κινητό δεν σημαίνει απαραίτητα ένα ακριβό κινητό. Το δικό μου τηλέφωνο είχε αρχική τιμή $160, ενώ το iphone 7 plus $969. Από αυτά που περιέγραψα παραπάνω, δεν νομίζω ότι δικαιολογείται η διαφορά των 800€ για τα χαρακτηριστικά του iphone, για το οποίο μπορώ να παραδεχτώ μόνο την ισχύ και την ποιότητα του επεξεργαστή.

Κατά τα άλλα, εγώ έχω δύο sim. Ποιο iphone μπορεί να μου ικανοποιήσει αυτή την ανάγκη, χωρίς να κουβαλάω δεύτερο κινητό μαζί μου (τρατζικ! :P);
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να πάρεις apple όταν μπορείς να παίρνεις 2 OnePlus στα ίδια χρονιά.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
@Nelliel Έχεις δίκαιο για το macbook 12". Κακή αγορά. Δεν θα το ελεγα σαν ποιότητα κατασκευής αλλα ο cpu του είναι για κλάμματα. Βέβαια δεν υπάρχει νομίζω εκεί έξω netbook πιο γρήγορο netbook σε τέτοιο μέγεθος και με τέτοια αυτονομία. Για μένα δεν έχει λόγω ύπαρξης καθώς και τα macbook pro δεν έχουν πρόβλημα μεταφοράς. Τα macbook είναι μην αναβαθμίσιμα όπως και τα microsoft αλλά η πρώτη τρώει το 10πλασιο hate.

Επίσης για το home button έχεις πάλι δίκαιο. Η αντιπροωπεία δεν άλλαζε μόνο το home αλλά όλη το μπροστά μέρος καθώς ότι επισκευάζεται στην αντιπροσωπεία πρέπει να μην διαφέρει σε τίποτα απο την εργοστασιακή κατάσταση. Και το blackberry αν δεν είχε την εργοστασιακή εγγύηση την ίδια τύχη θα είχε. Για τον αντίλογο την ίδια περίοδο που είχαν θέμα τα iPhone με τα home button η Samsung για να γλυτώσει χρήματα έβγαζε εκτός εγγύησης κινητά <1 χρόνο αγορά από την αγορά τους βρίσκοντας προφάσεις. Τουλάχιστον στα iPhone λόγω τη δημοφιλίας τους έβρισκες αρκετούς μη εξουσιοδοτημενους να το φτιάξουν με μικρή τιμή.

@jj; Δεν γράφεις καν τι κινητό έχεις; Το μόνο σίγουρο είναι ότι ένα κινητό των 150 ευρώ δεν μπορεί να πλησιάζει την αντίστοιχη ναυαρχίδα της apple αυτή τη χρονιά. Το iPhone 7/7 plus είναι αβιάβροχο με πιστοποίηση iP67. To FaceID δεν είναι απλό face recognition που έχει ο ανταγωνισμός (ακόμα και τα μεγαθύρια όπως η Samsung). Εχει πολύ μεγαλύτερο βαθμός ασφάλειας από το παλιό σου Sony. Εδω το galaxy με το s10 όταν ο χρήστης επιλέξει αναγνώριση προσώπου το android προειδοποιεί για την ασφάλειά του. Επίσης στην αυτονομία δεν κοιτάς το μέγεθος της μπαταρίας αλλά την αυτονομία. Τα iPhone πετυχαίνουν εφάμιλη αυτονομία με τις άλλες ναυαρχίδες. Επίσης η apple με το TouchID, FaceID δεν μας φακελώνουν. Μέσω της φάτσας ή του αποτυπωματος παράγεται ένας αλφαριθμητικό μέσω ενός cpu που είναι αποκλειστικά γι΄αυτό το σκοπό και η πληροφορία δεν στέλνεται στο cloud. Ακόμα και να στελνόταν το αλφαρηθμητικό η αντιστροφή διαδικασία δεν γίνεται δηλαδή να παράξεις από το αλφαριθμητικο το αποτυπωμα ή τη φάτσα του χρήστη.

Eπίσης το iPhone 7 και τα λοιπα ακριβά κινητά έχουν πιο γερές οθόνες από ότι παλιά. Παράδειγμα το iPhone 6 λύγιζε (υπερβολές) και το 6s το κάνανε πιο γερό. Τα παλια home button < (iPhone 5s) χαλάγανε πιο εύκολα. Από το 7 δεν χαλάμε λόγω πολύ χρήστης αλλά λόγω πτώσης κ.λπ. Σπάνια θα βρεις iPhone 7 και μεταγενέστερο με σπασμένη οθόνη ενώ πολλοί χρήστες φθηνότερων κινητών κυκλοφορούν με σπασμένη οθόνη. Βέβαια αν σου σπάσει το πρώτο πονάει πιο πολύ.
___

Κάτι τελευταίο. Ρε παιδιά ένα κινητό των 600 - 700 δεν ειναι ferrari ακόμα και αν αυτό έχει το μήλο πάνω. Συσκευές που απευθύνονται σε απλούς ανθρώπους είναι. Ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι 650 ευρώ. Είναι υπερβολικό να επενδύεις ένα δώρο Χριστουγέννων κάθε 3, 4 χρόνια να πάρεις ένα κινητό που δεν θα σου σπάει τα νεύρα με το λαγκ και τις καθυστερήσεις.


Αυτό που λεει η @Nelliel είναι σωστό. Αν δεν τα πάρεις day one αρκετές ναυαρχίδες ρίχνουν την τιμη τους σε επίπεδα value4money. Το iPhone Xr πλέον στοιχίζει 661 ευρώ. Το iPhone 8 περσινό κινητό κάνει 480 ευρώ. Το ιPhone 7 που θα αντέξει άλλα 2 χρονια 350 ευρώ. Είναι καλύτερο να επενδυσετε 150 ευρώ για ένα κινητό που θα σέρνεται με το καλημέρα;

Δεν είναι ψευτοανάγκη όπως λέει η @Incognito να έχεις ένα γρήγορο κινητό. Γλυτώνεις πάρα πολύ χρόνο μέσα στη μέρα σου, κάτι που συνειδητοποιείς μόλις παρεις τα χέρια σου ένα σοβαρό κινητό.

Γιατί να πάρεις apple όταν μπορείς να παίρνεις 2 OnePlus στα ίδια χρονιά.
To OnePlus ανήκει στις prenium και ακριβές συσκευές. π.χ. Το 7 pro είναι ακριβότερο από το φετινό Xr.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 2 γιγα μνήμη δ κολλάει στα βασικά. Για τα μη βασικά έχουμε τους υπολογιστές. Για αυτό λέω ψεύτικες αναγκες
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
@Nelliel Έχεις δίκαιο για το macbook 12". Κακή αγορά. Δεν θα το ελεγα σαν ποιότητα κατασκευής αλλα ο cpu του είναι για κλάμματα. Βέβαια δεν υπάρχει νομίζω εκεί έξω netbook πιο γρήγορο netbook σε τέτοιο μέγεθος και με τέτοια αυτονομία. Για μένα δεν έχει λόγω ύπαρξης καθώς και τα macbook pro δεν έχουν πρόβλημα μεταφοράς. Τα macbook είναι μην αναβαθμίσιμα όπως και τα microsoft αλλά η πρώτη τρώει το 10πλασιο hate.

Επίσης για το home button έχεις πάλι δίκαιο. Η αντιπροωπεία δεν άλλαζε μόνο το home αλλά όλη το μπροστά μέρος καθώς ότι επισκευάζεται στην αντιπροσωπεία πρέπει να μην διαφέρει σε τίποτα απο την εργοστασιακή κατάσταση. Και το blackberry αν δεν είχε την εργοστασιακή εγγύηση την ίδια τύχη θα είχε. Για τον αντίλογο την ίδια περίοδο που είχαν θέμα τα iPhone με τα home button η Samsung για να γλυτώσει χρήματα έβγαζε εκτός εγγύησης κινητά <1 χρόνο αγορά από την αγορά τους βρίσκοντας προφάσεις. Τουλάχιστον στα iPhone λόγω τη δημοφιλίας τους έβρισκες αρκετούς μη εξουσιοδοτημενους να το φτιάξουν με μικρή τιμή.

@jj; Δεν γράφεις καν τι κινητό έχεις; Το μόνο σίγουρο είναι ότι ένα κινητό των 150 ευρώ δεν μπορεί να πλησιάζει την αντίστοιχη ναυαρχίδα της apple αυτή τη χρονιά. Το iPhone 7/7 plus είναι αβιάβροχο με πιστοποίηση iP67. To FaceID δεν είναι απλό face recognition που έχει ο ανταγωνισμός (ακόμα και τα μεγαθύρια όπως η Samsung). Εχει πολύ μεγαλύτερο βαθμός ασφάλειας από το παλιό σου Sony. Εδω το galaxy με το s10 όταν ο χρήστης επιλέξει αναγνώριση προσώπου το android προειδοποιεί για την ασφάλειά του. Επίσης στην αυτονομία δεν κοιτάς το μέγεθος της μπαταρίας αλλά την αυτονομία. Τα iPhone πετυχαίνουν εφάμιλη αυτονομία με τις άλλες ναυαρχίδες. Επίσης η apple με το TouchID, FaceID δεν μας φακελώνουν. Μέσω της φάτσας ή του αποτυπωματος παράγεται ένας αλφαριθμητικό μέσω ενός cpu που είναι αποκλειστικά γι΄αυτό το σκοπό και η πληροφορία δεν στέλνεται στο cloud. Ακόμα και να στελνόταν το αλφαρηθμητικό η αντιστροφή διαδικασία δεν γίνεται δηλαδή να παράξεις από το αλφαριθμητικο το αποτυπωμα ή τη φάτσα του χρήστη.

Eπίσης το iPhone 7 και τα λοιπα ακριβά κινητά έχουν πιο γερές οθόνες από ότι παλιά. Παράδειγμα το iPhone 6 λύγιζε (υπερβολές) και το 6s το κάνανε πιο γερό. Τα παλια home button < (iPhone 5s) χαλάγανε πιο εύκολα. Από το 7 δεν χαλάμε λόγω πολύ χρήστης αλλά λόγω πτώσης κ.λπ. Σπάνια θα βρεις iPhone 7 και μεταγενέστερο με σπασμένη οθόνη ενώ πολλοί χρήστες φθηνότερων κινητών κυκλοφορούν με σπασμένη οθόνη. Βέβαια αν σου σπάσει το πρώτο πονάει πιο πολύ.
___

Κάτι τελευταίο. Ρε παιδιά ένα κινητό των 600 - 700 δεν ειναι ferrari ακόμα και αν αυτό έχει το μήλο πάνω. Συσκευές που απευθύνονται σε απλούς ανθρώπους είναι. Ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι 650 ευρώ. Είναι υπερβολικό να επενδύεις ένα δώρο Χριστουγέννων κάθε 3, 4 χρόνια να πάρεις ένα κινητό που δεν θα σου σπάει τα νεύρα με το λαγκ και τις καθυστερήσεις.


Αυτό που λεει η @Nelliel είναι σωστό. Αν δεν τα πάρεις day one αρκετές ναυαρχίδες ρίχνουν την τιμη τους σε επίπεδα value4money. Το iPhone Xr πλέον στοιχίζει 661 ευρώ. Το iPhone 8 περσινό κινητό κάνει 480 ευρώ. Το ιPhone 7 που θα αντέξει άλλα 2 χρονια 350 ευρώ. Είναι καλύτερο να επενδυσετε 150 ευρώ για ένα κινητό που θα σέρνεται με το καλημέρα;

Δεν είναι ψευτοανάγκη όπως λέει η @Incognito να έχεις ένα γρήγορο κινητό. Γλυτώνεις πάρα πολύ χρόνο μέσα στη μέρα σου, κάτι που συνειδητοποιείς μόλις παρεις τα χέρια σου ένα σοβαρό κινητό.


To OnePlus ανήκει στις prenium και ακριβές συσκευές. π.χ. Το 7 pro είναι ακριβότερο από το φετινό Xr.
Σημασία έχει αν όντως χρειαζόμαστε μια ακριβή συσκευή. Εσύ πιστεύεις ότι ακόμα και οι κάτοχοι των κινητών με όλες αυτές τις δυνατότητες (π.χ κάμερα υψηλής ανάλυσης ) τις εκμεταλλευονται στο έπακρο? Αν αγοράζουμε μια συσκευή με σκεπτικό τι θέλουμε από αυτή και όχι τι κάνει αυτή θα μας καλύψει πιθανότατα και μια φθηνή επιλογή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Σημασία έχει αν όντως χρειαζόμαστε μια ακριβή συσκευή. Εσύ πιστεύεις ότι ακόμα και οι κάτοχοι των κινητών με όλες αυτές τις δυνατότητες (π.χ κάμερα υψηλής ανάλυσης ) τις εκμεταλλευονται στο έπακρο? Αν αγοράζουμε μια συσκευή με σκεπτικό τι θέλουμε από αυτή και όχι τι κάνει αυτή θα μας καλύψει πιθανότατα και μια φθηνή επιλογή.
Αυτό είναι σχετικό. To smartphone καλύπτει ανάγκες που ποτέ δεν είχες σκεφτείς ότι έχεις:
1) Μπορείς να κάνεις το σχέδιο και τη 3d αναπαράσταση ενός δωματίου:

Όχι μετρήσεις κ.λπ. Μπορείς να φτανταστείς πόσο χρόνο γλυτώνει αυτό;
2) Ψηφοποίηση κάποιου βιβλίου, σημειώσεων
3) Με το nfc (android) μπορείς να ανανεώνεις το εισητήριο του μετρό από το σπίτι σου.
4) Σύντομα και στη χώρα μας θα γίνονται δυνατές οι συναλλαγές μέσω του κινητού με πιο ασφαλή τρόπο από τις κάρτες. Απαιτεί (nfc) και κάποια ασφάλεια που τα φτηνά smartphone δεν έχουν.
5) Ότι μα ότι συνδέεται στο internet πρέπει να έχει επίκαιρο software. Τα φτηνά android δεν παίρνουν καμία αναβάθμιση ή το πολύ να πάρουν μία. Κινητά που αγοράστηκαν το 2017 έχουν μείνει με το 6.
6) Διάβασμα κάποιου βιβλιου από το smartphone. Αν η οθόνη είναι χάλια απλώς δεν διαβάζεις. Αυτό ισχύει και για τους υπολογιστές. Παλιά που οι οθόνες ήταν άθλιες και κουραστικές ότι θέλαμε να διαβάσουμε το εκτυπώναμε. Όσοι έχετε άθλιες οθόνες στα κινητά/υπολογιστές ίσως κάνετε το ίδιο και τώρα.


Οι δυνατότητες είναι απεριόριστες. Ότι δουλειά και να κάνεις, ότι χόμπυ και να έχεις θα βρεις κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσεις το smartphone σου. Αν το smartphone λαγκάρει και φοβάσει μήπως το φορτώσεις πολλές εφαρμογές και γίνει unusable δεν θα μπεις καν στο κόπο να τις ανακαλύψεις.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι η apple και ο ανταγωνισμός περί κόστους "σέρνει" τις τιμές όλων των κινητών προς τα πάνω. Πήρα το galaxy a3 το πρώτο το 2015 250 ευρώ και δουλεύει ακόμα υπέροχα σε ότι χρειάζομαι. Επίσης είναι ένα πανέμορφο κουκλάκι ζωγραφιστό και τότε ήταν φετινό μοντέλο, όχι παλιό. Πήγα προχθές στην κοσμοτε να πληρώσω έναν λογαριασμό και χάζεψα λίγο. ΟΛΑ τα κινητά κακάσχημα, μαύρα και τεράστια σαν μελιτζάνες και δεν πρόσεξα κάτι κάτω από 300Ε αλλά μπορεί και να μου διέφυγε. Δε μπορεί να με πείσει κάποιος ότι θα κερδίσω κάτι συγκλονιστικό αν όταν "πεθάνει" το δικό μου δώσω τα διπλάσια λεφτά ξέρω γω. Επειδή απεχθάνομαι τα τηλέφωνα παντόφλες, μάλιστα ή θα έπαιρνα ότι αξιόλογο έβρισκα κοντά στις διαστάσεις του a3 ή ότι πιο value for money και κομψό έβρισκα. Όταν βγάλει η apple ένα μικρούλι με συμπαθητική εμφάνιση και τιμή ίσως πάρω iphone. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ωραία που μου το θύμισες. Υπάρχει και αυτό το hate. Η apple τραβάει τις τιμές προς τα πάνω. :hehe: Δεν μπορεί να ισχύει αυτό καθώς σε έναν φιλελεύθερο καπιταλιστικό κόσμο οι τιμές τραβιούνται πάντα προς τα κάτω. Απλώς η εξέλιξη των smartphone γίνεται με πιο μειωμένο ρυθμό σε σύγκριση με το παρελθόν, οι χρήστες τα κρατάνε παραπάνω και οι τιμές ανεβαίνουν. Δεν μπορεί οι τιμές να μείνουν στα ίδια επίπεδα με τη 5ετία 2010 - 2015 που έπαιρνες μια ναυαρχίδα και σε 1 χρόνο έκλαιγες γιατί ήθελε άλλαγμα. Αν υπολογίσεις αυτό το παράγοντα οι τιμές έχουν πέσει αρκεί να μην παίρνεις κινητό day one.

Λοιπόν το galaxy a3 που έχει κυκλοφορήσει το 2015 στάματησε στο android 6.0.1 που επίσης βγήκε το 2015. Πέρσυ η Samsung σταμάτησε τα security update για το galaxy a3 (του 2016) άρα υποθέτω ότι το δικό σου σταμάτησε να παίρνει security update το 2017 ή πιο πριν:
https://www.androidpolice.com/2018/...j1-j3-many-new-devices-get-quarterly-updates/

Το Android λόγω της ελευθερίας που παρέχει (και σιγά σιγά τη περιορίζει στα πρότυπα του iOS) είναι ένα από τα πιο ευάλωτα λειτουργικά που υπάρχουν, που χωρίς τα security update είναι επικίνδυνο. Δεν μπορείς καν να χρησιμοποιήσεις apps τραπεζών καθώς απαιτούν Android 7 και πάνω.

Αν αντί για το galaxy a3 έδινες λίγα παραπάνω λεφτά (το πολύ καμιά 400αρα να έκανε) και έπαιρνες το iPhone 5s (2013) που επίσης είναι μικρό και γλυκούλι, το κινητό σου θα έπαιρνε αναβαθμίσεις ακόμα και θα ήταν απόλυτα λειτουργικό λόγω της πολιτικής της apple να σταματήσει να επιβαρύνει τα παλιά της κινητά από πέρσυ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top