Netflix

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
American genius: Πρόκειται για μια σειρά δραματοποιημένων ντοκιμαντέρ, αξίζει να τα δείτε όλα!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το νετφλιξ έχει πολύ καλές ταινίες, απλά είναι παλιές. Επειδή εγώ πριν το νετφλιξ έβλεπα μόνο άνιμε, δεν είχα ιδέα από παλιές ταινίες και ξετρελάθηκα. Ιδού μερικές καλές:

1. A Clockwork Orange
2. Full Metal Jacket
3. The Shining
4. 2001: A Space Odyssey (Μια κάποια μικρή αδυναμία στον Kubrick όπως βλέπετε).
5. Awakenings
6. The Invisible Guest
7. Primal Fear
8. Mean Streets
9. Captain Phillips
10. Blood Diamond
11. Escape From Alcatraz
12. American Psycho
13. Good Will Hunting
14. The Bucket List
15. The Last Of The Mohicans.

Για σειρές τώρα, που τις έχω λιώσει:

Επιστημονικής φαντασίας:
1. Black Mirror
2. Stranger Things
3. Dark
4. Altered Carbon

Χαλαρές/Για να περνάει ευχάριστα η ώρα:
1. Atypical
2. High Seas (ολίγον τι σαπουνόπερα)
3. White Gold
4. YOU (Το υπερλάτρεψα)
5. Sex Education
6. The End of the F***ing World

Επίσης πολύ καλό το Mindhunter, που δεν είχα πού να το κατατάξω.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Το νετφλιξ έχει πολύ καλές ταινίες, απλά είναι παλιές. Επειδή εγώ πριν το νετφλιξ έβλεπα μόνο άνιμε, δεν είχα ιδέα από παλιές ταινίες και ξετρελάθηκα. Ιδού μερικές καλές:


5. Awakenings


απο τις αγαπημενες μου ταινιες, απελπιστικα underrated και οταν ειδα οτι το εβαλε το νετφλιξ ειχα ενθουσιαστει λιγο παραπανω απ οσο πρεπει (και για το primal fear εν μερη θα το λεγα αυτο)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
απο τις αγαπημενες μου ταινιες, απελπιστικα underrated και οταν ειδα οτι το εβαλε το νετφλιξ ειχα ενθουσιαστει λιγο παραπανω απ οσο πρεπει (και για το primal fear εν μερη θα το λεγα αυτο)


Έτσι επανορθώνω για το σοκ που σου προκάλεσα με το Gravity και το Shutter Island :P

Εγώ να πω την αμαρτία μου όταν είδα ότι ανέβηκε το Awakenings στο νετφλιξ δεν την ήξερα, απλά μου άρεσαν οι ηθοποιοί που είδα ότι παίζουν και λέω why not. Τελικά αποδείχθηκε ένα από τα πιο ποιοτικά μεσημέρια Σαββάτου μου. Και γενικά για κάποιο λόγο τείνω να αγαπώ τις underrated ταινίες πολύ περισσότερο από αυτές που κάνουν σάλο. Ίσως να είναι ψυχολογικό λόγω προσδοκιών, δεν ξέρω.

Όσο για το Primal Fear, μας το είχε προτείνει ο μπαμπάς μιας φίλης μου καιρό πριν και ένα βράδυ που είχαμε μαζευτεί σπίτι μου βάλαμε πρώτα το Sleepless in Seatle, και μετά την ολική ξενέρα που είχαμε φάει ομαδικώς, είπαμε να βάλουμε το Primal Fear μπας και στανιάρουμε. Ε, στανιάραμε και με το παραπάνω τελικά.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
προτεινω και Derry Girls (Amidst the political conflict of Northern Ireland in the 1990s, five high school students square off with the universal challenges of being a teenager.)

ας πουμε πως ειναι "comedy" και λιγο coming of age, θιγει φουλ εμμεσα πλην σαφως though και το πολιτικο παρασκηνιο αλλα μ αρεσε φουλ που το κανει δειχνοντας ξεκαθαρα και μονο τη καθημερινη ζωη απλων ανθρωπων που συνεχιζοταν οπως και να χει
pluuus dat irish accent

(λεει θα βγουν αλλες 2 σεζον, μεχρι στιγμης η 1η στεκεται μια χαρα κ απο μονη της but we'll see)
 

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Προτείνω ξεκάθαρα τα εξής: The dark, When they see us, You. Δεν έχω προλάβει να δω άλλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τώρα βλέπω Breaking Bad.

Stranger things είχα δει την πρώτη σεζόν αλλά η δεύτερη δεν με τράβηξε 2-3 επεισόδια είδα και το παράτησα. :/:

Ίσως πρέπει να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία,ποτέ δεν ξέρεις .
Εμένα μου άρεσε πολύ στην πρώτη σεζόν το έντονο mood του μυστηρίου . Σκηνικά 80's ,horror με science fiction , νομίζω οτι εαν κάποιος ήθελε να πετύχει ακριβώς τα 3 συστατικά επιτυχίας,τουλάχιστον για εμένα θα ήταν on spot :laugh: . Εαν γενικά γουστάρεις τέτοια φάση πρέπει οπωσδήποτε να το δείς έστω μέχρι την δεύτερη σεζόν .

Η σεζόν 3 δεν ήταν τόσο απογοητευτική τελικά.Το τέλος εαν και λυπηρό ήταν αρκετά καλό . Ενώ κράτησαν το element of suprise αφού μερικά πράγματα δεν μπορούσες να τα προβλέψεις, δεν είχαν το μυστήριο των πρώτων σεζόν που είπα . Το να μην ξέρεις με τι έχεις να κάνεις και απο που θα σου έρθει είναι πολύ καλό για να κρατάς το tension .

Όπως φαίνεται θα υπάρξει και 4η σεζόν . Στην τρίτη αποφάσισαν να θυσιάσουν αρκετά την δράση σε σχέση με τις προηγούμενες σεζόν ,στα πρώτα επεισόδια, ώστε να εστιάσουν στην ανάλυση ορισμένων χαρακτήρων . Μου άρεσε αρκετά αυτό :) .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ίσως πρέπει να του δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία,ποτέ δεν ξέρεις .
Εμένα μου άρεσε πολύ στην πρώτη σεζόν το έντονο mood του μυστηρίου . Σκηνικά 80's ,horror με science fiction , νομίζω οτι εαν κάποιος ήθελε να πετύχει ακριβώς τα 3 συστατικά επιτυχίας,τουλάχιστον για εμένα θα ήταν on spot :laugh: . Εαν γενικά γουστάρεις τέτοια φάση πρέπει οπωσδήποτε να το δείς έστω μέχρι την δεύτερη σεζόν .

Η σεζόν 3 δεν ήταν τόσο απογοητευτική τελικά.Το τέλος εαν και λυπηρό ήταν αρκετά καλό . Ενώ κράτησαν το element of suprise αφού μερικά πράγματα δεν μπορούσες να τα προβλέψεις, δεν είχαν το μυστήριο των πρώτων σεζόν που είπα . Το να μην ξέρεις με τι έχεις να κάνεις και απο που θα σου έρθει είναι πολύ καλό για να κρατάς το tension .

Όπως φαίνεται θα υπάρξει και 4η σεζόν . Στην τρίτη αποφάσισαν να θυσιάσουν αρκετά την δράση σε σχέση με τις προηγούμενες σεζόν ,στα πρώτα επεισόδια, ώστε να εστιάσουν στην ανάλυση ορισμένων χαρακτήρων . Μου άρεσε αρκετά αυτό :) .
Η πρώτη σεζόν με φάνηκε καλή για αυτό ξεκίνησα να δω την δεύτερη αλλά σαν να το βαρέθηκα τελικά και δεν με ένοιαζε τι θα γίνει. :P Οπότε το παράτησα.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
η πρωτη σεζον του stranger θα μπορουσε να σταθει ανετοτατα απο μονη της
οχι οτι η 2η με χαλασε απλα πιστευω οτι ηταν εκει για να καλυψει κενα της πρωτης (οπως και η 2η του νταρκ μιας και αναφερθηκε)
την 3η την αρχισα χθες δεν εχω προλαβει να δω πολλα επισοδεια (το κερατο μου με τρεχουν απο δω κ εκει και δεν εχω αφιερωσει αρκετο ποιοτικο χρονο στο νετφλιξ :P )
ενυγουει νομιζω η 3η εχει πολυ καλο vibe, βγαινει παρα πολυ το cult στοιχειο, απο δραση μετρια πραγματα προς το παρον αλλα δεν με χαλαει που το χτιζει ενω εστιαζει πιο πολυ στους χαρακτηρες, ουτως η αλλως θα συνεχισω να την αγαπω αυτη τη σειρα oσο συνεχιζει να ειναι φουλ influenced απο τα coming of age βιβλια του Stephen King
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η πρώτη σεζόν με φάνηκε καλή για αυτό ξεκίνησα να δω την δεύτερη αλλά σαν να το βαρέθηκα τελικά και δεν με ένοιαζε τι θα γίνει. :P Οπότε το παράτησα.

Ισως σε χάλασε οτι οι πρωταγωνιστές είναι κυρίως παιδιά στις πρώτες σεζόν ; ή μπορεί απλά να μην σου αρέσουν τόσο τα science fiction .

η πρωτη σεζον του stranger θα μπορουσε να σταθει ανετοτατα απο μονη της
οχι οτι η 2η με χαλασε απλα πιστευω οτι ηταν εκει για να καλυψει κενα της πρωτης (οπως και η 2η του νταρκ μιας και αναφερθηκε)
την 3η την αρχισα χθες δεν εχω προλαβει να δω πολλα επισοδεια (το κερατο μου με τρεχουν απο δω κ εκει και δεν εχω αφιερωσει αρκετο ποιοτικο χρονο στο νετφλιξ :P )
ενυγουει νομιζω η 3η εχει πολυ καλο vibe, βγαινει παρα πολυ το cult στοιχειο, απο δραση μετρια πραγματα προς το παρον αλλα δεν με χαλαει που το χτιζει ενω εστιαζει πιο πολυ στους χαρακτηρες, ουτως η αλλως θα συνεχισω να την αγαπω αυτη τη σειρα oσο συνεχιζει να ειναι φουλ influenced απο τα coming of age βιβλια του Stephen King

Πράγματι είναι καλό που γίνεται αλλαγή στο στυλ μέχρι τώρα . Θα το δείς και εσύ οτι γίνεται αρκετά απρόβλεπτη και δεν επιμένει εμμονικά στα ίδια και τα ίδια σκηνικά . Νομίζω απο το τρειλερ φαινόταν κιόλας οτι η 3ή θα είναι πιο πολύ χιουμοριστική παρά δράση .
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Πράγματι είναι καλό που γίνεται αλλαγή στο στυλ μέχρι τώρα . Θα το δείς και εσύ οτι γίνεται αρκετά απρόβλεπτη και δεν επιμένει εμμονικά στα ίδια και τα ίδια σκηνικά . Νομίζω απο το τρειλερ φαινόταν κιόλας οτι η 3ή θα είναι πιο πολύ χιουμοριστική παρά δράση .

ρεε o Will που ειναι σε μια μονιμη φαση "can we play D&D now?"
ω θεε μου δεν εχω ταυτιστει πιο πολυ με χαρακτηρα ποτε στη ζωη μου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
ρεε o Will που ειναι σε μια μονιμη φαση "can we play D&D now?"
ω θεε μου δεν εχω ταυτιστει πιο πολυ με χαρακτηρα ποτε στη ζωη μου

Βασικά ήθελα να τον δώ κάπως πιο ενεργό . Δεν ξέρω αποφάσισαν να μην ασχοληθούν μαζί του τόσο σε αυτή την σεζόν .
Βέβαια θα μου πείς όλη η δύο γύρω απο αυτόν ήταν περίπου,but still . Τι ήθελαν και αυτοί και βρήκαν στον καθένα κοπέλα(ακόμα και στον Νταστιν) και ο καημένος ο Γουίλ έμεινε μόνος του . Εαν το καλοσκεφτείς αποτελεί τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα σε όλους .
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Βασικά ήθελα να τον δώ κάπως πιο ενεργό . Δεν ξέρω αποφάσισαν να μην ασχοληθούν μαζί του τόσο σε αυτή την σεζόν .
Βέβαια θα μου πείς όλη η δύο γύρω απο αυτόν ήταν περίπου,but still . Τι ήθελαν και αυτοί και βρήκαν στον καθένα κοπέλα(ακόμα και στον Νταστιν) και ο καημένος ο Γουίλ έμεινε μόνος του . Εαν το καλοσκεφτείς αποτελεί τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα σε όλους .

tbh μ αρεσει που ο Will ειναι ο πιο introvert χρειαζεται ενας πιο follower παρα leader character, δειχνει πολλους διαφορετικους χαρακτηρες στην ιδια παρεα, πλας απο αποψη πλοκης- αυτο που ειπες ουσιαστικα- αν δεν ηταν ο Will δεν θα ειχαμε τιποτα.
και απο την αλλη και με βαση τη σεζον 1 ειναι λογικο ο Will να ειναι λιγο πιο restrained και οχι τοσο παρορμητικος σε σχεση με τους αλλους με βαση αυτα που εχει περασει, εχει ωριμασει πιο πολυ και κατα μια εννοια και δεν ειναι τοσο ανεμελος οσο οι υπολοιποι
απλα νομιζω ειναι ενεργος χαρακτηρας με διαφορετικο τροπο δεν δρα τοσο πολυ αλλα διαισθανεται και σκεφτεται
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Μεχρι στιγμης οι νεες σεζον των Dark και stranger Things με εχουν απογοητευσει.

Δυστυχως και τα δυο εχουν αρχισει να χανουν την αιγλη του μυστηριου που ειχαν οι πρωτες σεζον . Δεν ξερω ειναι λες και εχουν αναλαβει διαφορετικοι σεναριογραφοι . Η πλοκη και των δυο προχωραει καπως ατσουμπαλα με ενα αρκετα μετριοπαθη τροπο.

Διαφωνώ για το νταρκ, η 2η σεζόν είναι πολύ καλύτερη της πρώτης. Κάθε φορά που δίνεται μια απάντηση, δημιουργούνται 3-4 νέα ερωτήματα. Απλά πλέον ξέρουμε λίγο πολύ τι έγινε(ή τι θα γίνει) και το focus έχει πάει στο πως έγινε.

Όπως το είδα εγώ, η πρώτη σεζόν εισήγαγε το κεντρικό concept του time travelling, η 2η τους χαρακτήρες και στην 3η περιμένω να δω πάνω-κάτω το σκεπτικό των δύο αντιμαχόμενων πλευρών.

Το μόνο που φοβίζει κάπως είναι πως ίσως "ανοίγονται" πολύ θεματικά (περιμενε για το τέλος της σεζόν) και μετά θα χουμε κάνα μάζεμα τυπου game of thrones...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
tbh μ αρεσει που ο Will ειναι ο πιο introvert χρειαζεται ενας πιο follower παρα leader character, δειχνει πολλους διαφορετικους χαρακτηρες στην ιδια παρεα, πλας απο αποψη πλοκης- αυτο που ειπες ουσιαστικα- αν δεν ηταν ο Will δεν θα ειχαμε τιποτα.
και απο την αλλη και με βαση τη σεζον 1 ειναι λογικο ο Will να ειναι λιγο πιο restrained και οχι τοσο παρορμητικος σε σχεση με τους αλλους με βαση αυτα που εχει περασει, εχει ωριμασει πιο πολυ και κατα μια εννοια και δεν ειναι τοσο ανεμελος οσο οι υπολοιποι
απλα νομιζω ειναι ενεργος χαρακτηρας με διαφορετικο τροπο δεν δρα τοσο πολυ αλλα διαισθανεται και σκεφτεται
Νομίζω θα συμφωνήσω . Ο Will σίγουρα είναι πιο κλειστός απο τους άλλους .
Δεν θεώρησα οτι είναι εγωιστής ή δεν νοιάζεται για το υπόλοιπο crew,διότι θυμάμαι οτι ταλεπωρήθηκε πολύ στην πρώτη σεζόν . Το τελευταίο που θα τον ενδιέφερε είναι να κάτσει να σκάει όπως ο Μαικ για τους τσακωμούς του με την Εντ . Νομίζω οτι απλά ήθελε λίγο χρόνο να γυρίσει τα παλιά, το οποίο είναι πλήρως κατανοητό .

Αυτό το οποίο αποτελεί μυστήριο για εμένα είναι γιατί μπορεί ακόμα να διαισθανθεί το upside down . Δεν θα έπρεπε να είχε σταματήσει αυτό ;
Διαφωνώ για το νταρκ, η 2η σεζόν είναι πολύ καλύτερη της πρώτης. Κάθε φορά που δίνεται μια απάντηση, δημιουργούνται 3-4 νέα ερωτήματα. Απλά πλέον ξέρουμε λίγο πολύ τι έγινε(ή τι θα γίνει) και το focus έχει πάει στο πως έγινε.

Όπως το είδα εγώ, η πρώτη σεζόν εισήγαγε το κεντρικό concept του time travelling, η 2η τους χαρακτήρες και στην 3η περιμένω να δω πάνω-κάτω το σκεπτικό των δύο αντιμαχόμενων πλευρών.

Το μόνο που φοβίζει κάπως είναι πως ίσως "ανοίγονται" πολύ θεματικά (περιμενε για το τέλος της σεζόν) και μετά θα χουμε κάνα μάζεμα τυπου game of thrones...
Mountain και εγώ γι'αυτό έχω πάρει την δεύτερη σεζόν με κακό μάτι . Έχουν αρχίσει να ανοίγονται πολύ θεματικά όπως λες και σε θέματα που αφορούν ταξίδι στον χρόνο η γραμμή που χωρίζει την πατάτα απο το αριστούργημα είναι μεγάλη . Θα κάτσω να το δω πιο προσεκτικά πάντως για να σιγουρευτώ οτι δεν το αδικώ .

Θέλω κάποια στιγμή να βγεί μια σειρά ή μια ταινία που θα έχει κάνει λίγη μελέτη να το στηρίξει κάπως επιστημονικά . Δεν λεω να σκοτώσουμε την φαντασία αλλά όσο πιο πολύ μπορούν να πατήσουν σε θεωρίες που ήδη υπάρχουν τόσο το καλύτερο. Είναι πιο εύπεπτο και έχει μια βάση που σε αρκετό κόσμο θα αρέσει . Στο Dark άρχισαν κάτι πατάτες για τα μάτια του κόσμου περί σταθεροποίησης πεδίου Higgs and other shit . Με άλλα λόγια άλλα αντι άλλων .
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το stranger things δέχτηκε πολύ αυστηρές επικρίσεις. Ο λόγος; Επειδή κάποιοι πρωταγωνιστές ήταν πολύ θεριακλήδες. Ναι, πράγματι κάπνιζαν, αλλά η σειρά αναφέρεται στη δεκαετία του 80. Τότε δεν υπήρχε ακόμα αντικαπνιστική εκστρατεία (ή για άλλους υστερία). Μια σειρά νομίζω ότι πρέπει να δείχνει και το πνεύμα της εποχής στην οποία αναφέρεται. (Μην διαστρεβλώνουμε το παρελθόν, όπως στα παλιά τεύχη Looky Look όπου το τσιγάρο του ήρωα αντικαταστάθηκε με κλαδάκι).

 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανακαλυψα οτι το netflix εχει prince of bel air D:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top