Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,465,990 μηνύματα σε 78,265 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 422 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
ΣΥΡΙΖΑ
23
26,44%
Νέα Δημοκρατία
12
13,79%
Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)
2
2,30%
Χρυσή Αυγή
4
4,60%
ΚΚΕ
4
4,60%
ΜέΡΑ 25
4
4,60%
ΑΝΤΑΡΣΥΑ
1
1,15%
Ένωση Κεντρώων
0
0%
Ελληνική Λύση
2
2,30%
Λαϊκή Ενότητα
0
0%
Πλεύση Ελευθερίας
3
3,45%
Άλλο
11
12,64%
Δημιουργία, ξανά!
16
18,39%
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
3
3,45%
Λευκό/Άκυρο/Αποχή
2
2,30%

Felid

Διακεκριμένο μέλος

H Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Felid έγραψε: στις 08:57, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δεν μπορώ να αποδεχτώ οτι ο κόσμος θα ψηφίσει τους ίδιους ανθρώπους που έφαγαν τόσα χρήματα σε μίζες, που έβαλαν δικούς τους στο δημόσιο, που χρεωκόπησαν τη χώρα γενικότερα. Πραγματικά νιώθω οτι κάποιος κοροϊδεύει εμένα προσωπικά. Ο μόνος τρόπος να μού φύγει αυτό το συναίσθημα είναι να κάνουν όντως κάτι καλό για τη χώρα, αν και δεν το βλέπω. Αν ήξεραν τρόπους για να πάει καλά η χώρα, δε θα είχαμε φτάσει στη χρεωκοπία εκ των προτέρων. Τουλάχιστον ο Τσίπρας έκανε λάθη αλλά ήταν στην εξουσία πρώτη φορά. Ο κόσμος ξεχνάει ρε φίλε.
Και οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ έβαλαν δικούς τους στο δημόσιο. Πρώτη φορά στην εξουσία, εντάξει, αλλά σε αυτά τα χρόνια έγινε τίποτα για την ανάπτυξη της χώρας; Και μιλάω για συγκεκριμένα πράγματα, όπως είναι π.χ. η αγροτική παραγωγή. Δε θα σου πω ψέματα, από ΝΔ προτιμώ ΣΥΡΙΖΑ γιατί πιστεύω ότι στην αρχή - έστω - κάτι προσπάθησε να κάνει (π.χ. τότε που έκατσε 17 ώρες στις Βρυξέλλες και πήγε να τιναχθεί η συμφωνία με τους "εταίρους" στον αέρα, επειδή δεν ήθελε να κάνει πίσω, με αποτέλεσμα να τον φωνάξουν δυο-τρεις φορές ιδιαιτέρως η Μέρκελ και κάποιοι άλλοι προκειμένου να τον μεταπείσουν). ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δε θα ψήφιζα ποτέ μου γιατί είδαμε τι καταφέρανε 40 χρόνια στην εξουσία εναλλάξ.

Αυτό που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν τόλμησαν να κάνουν άλλοι είναι η σύγκρουση με την Εκκλησία (διαφωνώ η Εκκλησία να έχει λόγο όποτε την συμφέρει καλύτερα) και το σύμφωνο συμβίωσης των ομοφιλόφιλων. Ωστόσο, ΕΝΦΙΑ και τις γνωστές χαζομάρες (για να μην πω τίποτα άλλο ) των προηγούμενων, τις συνέχισε.

Η ψήφος είναι φυσικά προσωπική υπόθεση του καθενός και δεν έχω πρόβλημα π.χ. αν κάποιος ψηφίσει ΝΔ (μάλιστα έχω μια φίλη μου που ξέρω ότι αυτό το κόμμα θα ψήφιζε αν ήταν Ελλάδα αυτή τη στιγμή). Όπως και να έχει, ας ψηφίσουμε σήμερα το κόμμα που πιστεύει ο καθένας μας ότι θα βοηθήσει καλύτερα την χώρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Felid : 07-07-19 στις 10:39.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα

paskmak

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 587 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 09:13, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Βλα
Κάτι που έπαιξε πολύ στο fb σήμερα και αξίζει να το διαβάσει κάποιος που προβληματίζεται ακόμα για την ψήφο του.

Οι μεγαλύτεροι προδότες της χωρας
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-07-19 στις 10:39. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,481 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 09:34, 07-07-19:

Πασμακ -> προδότες

Εγώ του λέω ότι μιλάει για προδοσίες -> απάντηση ότι δεν το κάνει

Πασμακ πάλι -> προδότες

paskmak

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 587 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 09:41, 07-07-19:

Όσον αφορά τα περισσότερα ζήτηματα είναι προδότες , όσον αφορά το μακεδονικό υποκριτές. Ευχαριστημένος? Μιλάει το άτομο που απαντάει μόνο σε ότι του συμφέρει

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,445 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 10:03, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε 2 να ψηφίσω Μέρα25 ή Βελόπουλο ...
Θα ψηφίσω οτι μου ορίσετε εσεις.

Η μπλε καρδούλα ειναι για το Μέρα25
το μωβ κύπελλο για τον Βελόπουλο
Λιγο πριν μπω στην κάλπη θα ψηφίσω οτι μου ορίσετε εσεις.... αν ειναι ισοπαλία θα ψηφίσω λευκό

200 στη στροφή και να ψηφίσεις κιναλ

Τώρα στο θέμα μας.

Τι έκανε ο Συριζα 4 χρόνια.

Έκλεισε το mega; Ναι
Έφερε CC; Ναι
Χρεοκόπησε τη ΔΕΗ; Ναι
Έκλεισε τις τράπεζες; Ναι
Διαπόμπευε πολιτικούς αντιπάλους; Ναι

Αυτά τα 5 είναι αρκετά για να τους μαυρίσω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανώνυμος Αλκοολικός : 07-07-19 στις 10:08.

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 10:39, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ανώνυμος Αλκοολικός
200 στη στροφή και να ψηφίσεις κιναλ

Τώρα στο θέμα μας.

Τι έκανε ο Συριζα 4 χρόνια.

Έκλεισε το mega; Ναι
Έφερε CC; Ναι
Χρεοκόπησε τη ΔΕΗ; Ναι
Έκλεισε τις τράπεζες; Ναι
Διαπόμπευε πολιτικούς αντιπάλους; Ναι

Αυτά τα 5 είναι αρκετά για να τους μαυρίσω

Το κίνημα αλλαγής σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας θα δώσει ψήφος ανοχής δηλαδή δε θα αφηνει την κυβέρνηση να εφαρμόσει το προγράμμα της. Αν και παλιά ψήφιζα ΠΑΣΟΚ δε θεωρώ πως πρεπει να δώσω εκεί την ψήφο μου αλλα στα μικρά κόμματα που μπορεί να μπουν στην Βουλή.

Ως τώρα με μια καρδούλα ψηφίζω Μέρα25

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,445 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 10:41, 07-07-19:

Το κίνημα αλλαγής σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας θα δώσει ψήφος ανοχής δηλαδή δε θα αφηνει την κυβέρνηση να εφαρμόσει το προγράμμα της. Αν και παλιά ψήφιζα ΠΑΣΟΚ δε θεωρώ πως πρεπει να δώσω εκεί την ψήφο μου.

Ως τώρα με μια καρδούλα ψηφίζω Μέρα25

Αυτοδυναμία θα ρθει, το θέμα είναι να έχει νδ και κιναλ 200 βουλευτές να μη πάμε στις επόμενες εκλογές με απλή αναλογικη

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 10:42, 07-07-19:

Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε 2 να ψηφίσω Μέρα25 ή Βελόπουλο ...
Θα ψηφίσω οτι μου ορίσετε εσεις.

Η μπλε καρδούλα ειναι για το Μέρα25
το μωβ κύπελλο για τον Βελόπουλο
Λιγο πριν μπω στην κάλπη θα ψηφίσω οτι μου ορίσετε εσεις.... αν ειναι ισοπαλία θα ψηφίσω λευκό
Είπαμε τα κουνέλια φόκο.

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 10:44, 07-07-19:

Αυτοδυναμία θα ρθει, το θέμα είναι να έχει νδ και κιναλ 200 βουλευτές να μη πάμε στις επόμενες εκλογές με απλή αναλογικη

Μμμμμ δε θεωρώ την συγκυβέρνηση ΝΔ ΚΙΝΑΛ θα εχει θετικο αντίτυπο ... καλύτερα να ξαναπάμε σε εκλογές

Αφού όμως θέλεις συγκυβέρνηση και όχι αυτοδυναμία και εσύ μεταξύ Μέρα25 και Βελόπουλο καλο ειναι να ψηφίσεις.

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 10:53, 07-07-19:

Μμμμμ δε θεωρώ την συγκυβέρνηση ΝΔ ΚΙΝΑΛ θα εχει θετικο αντίτυπο ... καλύτερα να ξαναπάμε σε εκλογές

Αφού όμως θέλεις συγκυβέρνηση και όχι αυτοδυναμία και εσύ μεταξύ Μέρα25 και Βελόπουλο καλο ειναι να ψηφίσεις.

Εγώ έχω ψηφίσει

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 10:56, 07-07-19:

Το ΚΙΝΑΛ θέλει μη αυτοδυναμία και αυτο εξασφαλίζεται μονο αν μπουν πολλα κόμματα στην Βουλή και όχι τόσο απο το ποσοστό κσι την θέση του ΚΙΝΑΛ

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 12:19, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Ποια νομοθεσια ρε; που έκανε ο καθε μπαχαλακιας το πανεπιστημιο ορμητηριο.

εχουν καταντησει τα πανεπιστημια μπάτε σκυλοι αλέστε. Τσάμπα τα μορια και η προσπαθεια των παιδιών πάνε να μάθουν επιστημες και βλέπουν συριγγες. Δεν ντρέπονται λιγο οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ; ανικανοι ειναι τωρα θα φυγουν θα ηρεμησουμε.

Το πανεπιστημιο θα πρέπει να φυλάσσεται απο ιδιωτική υπηρεσια security και κανεις άσχετος να μη μπαινει.
Και οποιος μπαινει παρανομα να μην ειδοποιειται καν η αστυνομια να τον πετάει ο σεκιουριτι έξω με τις κλοτσιες.
Οι οποιοι θα έπρεπε και να οπλοφορουν για παν ενδεχομενο. Και να κάνουν και συλληψεις και αν δεν μπορουν μονοι τους τοτε να έρχεται η αστυνομια.

Έχουν φτιάξει 500 νομοθεσιες αντιφατικες μεταξυ τους για να μη γινεται δουλειά , θα μου πεις και για νομοθεσιες.

Η Πειθαρχια ειναι πειθαρχια και οποιος επιτεθει σε σεκιουριτα ή αστυνομο game over all bets are off.

Φτασαμε στο σημειο να τρωνε ξύλο οι αστυνομικοι και να φοβουνται να αντιδράσουν μηπως και μπλέξουν. Στην Αμερικη θα έπρεπε να εισασταν να δεις εκει ...μια που θα έκανε μαγκιές ο μπαχαλακιας μια που θα έτρωγε με το teaser.

Αν θές να γινεις κράτος θα πρέπει να έχεις και σοβαρους κανονες. 500 νομοθεσιες με 500 παραθυράκια για να μη γινεται η δουλειά και να έχουν οι δικηγοροι τροφη για δικες. Μεγάλωσε λιγο δες πως κινειται το συστημα και μετα ελα να πεις σε μενα για νομοθεσιες. Πουθενα αλλου στο κοσμο ο Ρουβικωνας δεν θα έκανε τέτοια αισχη. Ειμαστε ενα κωμικο κράτος με γελοιους νομους.
Η νομοθεσια ειναι σαφεστατη και επιτρεπει την είσοδο της αστυνομίας στα πανεπιστημια.
1

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,571 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 12:22, 07-07-19:

Μοοd of the day

4

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

O Βλα έγραψε: στις 12:27, 07-07-19:

Lancelot άδικα παιδεύεσαι, δεν πρόκειται ποτέ κανείς να παραδεχθεί ότι κάνει λάθος ακόμη και αν του διαβάσεις την ίδια τη νομοθεσία ή ακόμα και αν έβλεπε με τα μάτια του τις τακτικές συλλήψεις που κάνει η αστυνομία μέσα στο ΑΠΘ για την δίωξη των ναρκωτικών. Μπορεί να αμφισβητήσει τα πάντα εκτός από την άποψη του, που την στηρίζει μέχρι τέλους και μόνο με ad hoc επιχειρήματα. Και δεν είναι προσωπικό το θέμα, αυτό είναι ένα πρόβλημα που αφορά την πλειοψηφία.
3

Jordan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Jordan έγραψε: στις 13:45, 07-07-19:

Δυστηχώς η αποχή θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας της σημερινής αναμέτρησης.
Απο όσο έχω μιλήσει με συνομίληκους και λίγο μεγαλύτερους, συμπέρανα πως η μερίδα του λεόντος δεν πρόκειται να προσέλθει καν γιατί κανόνισε για μπάνιο ή με το κλασσικό πρόσχημα <<έλα μωρέ, δε βαριέσαι...αφού ξέρουμε ποιός θα βγεί, τί να πάω;>>.
1

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 13:58, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Lancelot
Η νομοθεσια ειναι σαφεστατη και επιτρεπει την είσοδο της αστυνομίας στα πανεπιστημια.

Και τοτε γιατι λένε για το άσυλο και οτι δεν μπορει να επέμβει η αστυνομια;

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,217 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 14:05, 07-07-19:

1

Lancelot

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε: στις 14:22, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Και τοτε γιατι λένε για το άσυλο και οτι δεν μπορει να επέμβει η αστυνομια;

Μην περιμενεις μασημενη τροφη.
Ανετρεξε μονος σου στην νομοθεσία.

ν.4485/2017

Οπως ειχε δηλωσει και ο μεγαλος νομικος μανωλεδακης προβλημα ηταν η εφαρμογη του νομου απο τις αρμοδιες αρχες. Ο νομος απο τοτε που θεσπίστηκε προεβλεπε τα παντα!
Αν ψαχνουμε ευθυνες αυτες βρισκονται στην αστυνομια και τις πολιτικες αρχες.

Να θυμισω οτι επι διαμαντοπουλου ειχε καταργηθεί και ειχαμε οξυνση των επεισοδιων.

Αλλα ξεχασα ερχεται το κομαντο ο πλευρης.... με το σκα%ο στην καλτσα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lancelot : 07-07-19 στις 14:22. Αιτία: AutoMerge

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:35, 07-07-19:

Πήγα πρωί πρωί κι ήταν όλοι γέροι. Μιλάμε για ετοιμοθάνατους όμως, όχι απλά 70+. Αν δεν πεθάνουν όλοι αυτοί, πάλι ΝΔ και πασοκ θα ψηφίζουν. Τυχερός ο Κούλης που η ιατρική έχει προχωρήσει και με τα φάρμακα οι γέροι μπορούν και πάνε και ψηφίζουν.

Αηδία με πιάνει, αλήθεια.
1
2
1
1

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,691 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 14:40, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πήγα πρωί πρωί κι ήταν όλοι γέροι. Μιλάμε για ετοιμοθάνατους όμως, όχι απλά 70+. Αν δεν πεθάνουν όλοι αυτοί, πάλι ΝΔ και πασοκ θα ψηφίζουν. Τυχερός ο Κούλης που η ιατρική έχει προχωρήσει και με τα φάρμακα οι γέροι μπορούν και πάνε και ψηφίζουν.

Αηδία με πιάνει, αλήθεια.

Himela, σε νιώθω. Το άσχημο είναι ότι αυτοί άνθρωποι έχουν μια κοσμοθεωρία ζωής άλλων χρονικών δεδομένων. Σεβαστή μεν, αλλά ξεπερασμένη δε. Γιατί η εποχή είναι διαφορετική. Ήδη σε πολλές προεκλογικές φιέστες των ΝΔ, ΚΙΝΑΛ... έβλεπες ανθρώπους να προσπαθούν γλωσσόφιλο ή αυτιόφιλο ρουφιχτό με τον πολιτικό υποψήφιο σε βαθμό αηδίας και να απορείς, τι διάλο περιμένουν ως αντάλλαγμα. Οι δε φυσιογνωμίες είναι ανθρώπων που μια ζωή περιμένουν άλλους να τους λύσουν προσωπικές αποτυχίες επιλογών ζωής. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι Έλληνες μεταφέρουν τις προσωπικές επιλογές ζωής σε εθνικές επιλογές για το μέλλον της χώρας. Ένας ψηφοφόρος 80+ τι άποψη να έχει για την δημιουργία θέσεων εργασίας σε τομείς της μηχατρονικής ή ποιοι τομείς είναι της σύγχρονης δυτικής οικονομίας; Γελάνε και οι πέτρες.

Χρήστες