Απόψεις για τη γυμναστική στο σπίτι

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Η γυμναστική στο σπίτι απαιτεί ιδιαίτερη προσπάθεια και μεγάλη αφοσίωση στο στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!

Είπα να ξεκινήσω σοβαρή γυμναστική αλλά εγώ και τα βάρη έχουμε σχέση από απόσταση, οπότε χρειάζομαι τη γνώμη απ' τους πιο εξοικειωμένους. Αρχικά να πω πως είμαι 1.65 και στα 55 κιλά. Ο στόχος μου είναι recomp κάνοντας συγχρόνως μια ισοθερμιδική διατροφή και ασκήσεις με βάρη.

Το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξής...

Συχνότητα για τον 1ο μήνα: Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο full body

Την γυμναστική μου θα την κάνω στο σπίτι, οπότε θα κινηθώ σε ασκήσεις που είναι με αλτήρες.

Στήθος: Ανοίγματα
Πλάτη: Μονόπλευρη κωπηλατική
Τετρακέφαλα, δικέφαλα, γλουτοί: Squats, άκαμπτες άρσεις θανάτου, γέφυρα
Ώμοι: Εναλλάξ πρόσθιες άρσεις
Τραπεζοειδείς: Ανασηκώσεις ώμων
Δικέφαλα: Κάμψεις
Τρικέφαλα: Εκτάσεις
Πήχεις: Εκτάσεις καρπού

+

Ασκήσεις κοιλιακών
Άρσεις γαμπών
Απαγωγή ισχύου
Προσαγωγοί

Οπότε, συνοψίζοντας, μία άσκηση για το καθένα. Να το πήγαινα δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων; Και να κρατούσα το βάρος σταθερό για όλο τον μήνα; Να κρατούσα, λέτε, ίδιες τις ασκήσεις ή να τις αλλάζω; Γενικά, οποιαδήποτε παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη, μιας και τώρα προσπαθώ να βάλω σε τάξη όση θεωρητική γνώση έχω μαζέψει απ' την μελέτη μου.


//Sorry, για τον βομβαρδισμό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για βάρη νομίζω είναι καλύτερα να πας γυμναστήριο. Για κάποιο καιρό σπίτι έκανα hiit προγράμματα από το fitnessblender φτάνοντας σταδιακά σε αυτό και είχαν πολύ καλά αποτελέσματα.Δεν είμαι γνώστης βέβαια οπότε ας απαντήσουν και άλλοι που γνωρίζουν περισσότερα
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν είναι να κάνεις σπίτι σου τσέκαρε και το freeletics program, δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.

Επίσης για calisthenics δες κι αυτό https://www.reddit.com/r/bodyweightfitness/wiki/kb/recommended_routine

Όχι ακριβώς relevant καθώς εσύ θες με βαράκια απλά δε μπορώ να πω πως συμφωνώ με τη λογική ( τα βαράκια δεν κάνουν scale ). Κάποιες ασκήσεις πιστεύω πως είναι άνευ ουσίας πχ γιατί να γυμνάσεις πήχεις; άλλες όπως οι εκτάσεις ώμων πιστεύω πως είναι αρκετά δευτερεύουσες και δεν έχουν να σου δώσουν πολλά, γενικά τα σημαντικά στην αρχή είναι τα compounds με ό,τι μέσα μπορείς να τα κάνεις.

Επίσης μια και το θέμα λέγετια γυμναστική στο σπίτι να πω πως αν δεν έχεις καλό λόγο να το κάνεις σκέψου το καλά γιατί όταν το κάνεις μόνη σου σε leisure time υπάρχιε κίνδυνος να γίνεις demotivated και να φάει πιστόλι η όλη φάση. Αυτό είναι και ένα από τα καλά του γυμναστηρίου (το οποίο θεωρώ αντισταθμίζει τα όποια κακά του).
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάλογα τον εξοπλισμό που διαθέτεις και τους στόχους που έχεις η γυμναστική στο σπίτι μπορεί να είναι ιδανική έως και χάσιμο χρόνου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!

Είπα να ξεκινήσω σοβαρή γυμναστική αλλά εγώ και τα βάρη έχουμε σχέση από απόσταση, οπότε χρειάζομαι τη γνώμη απ' τους πιο εξοικειωμένους. Αρχικά να πω πως είμαι 1.65 και στα 55 κιλά. Ο στόχος μου είναι recomp κάνοντας συγχρόνως μια ισοθερμιδική διατροφή και ασκήσεις με βάρη.

Το πρόγραμμα το σκέφτομαι ως εξής...

Συχνότητα για τον 1ο μήνα: Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο full body

Την γυμναστική μου θα την κάνω στο σπίτι, οπότε θα κινηθώ σε ασκήσεις που είναι με αλτήρες.

Στήθος: Ανοίγματα
Πλάτη: Μονόπλευρη κωπηλατική
Τετρακέφαλα, δικέφαλα, γλουτοί: Squats, άκαμπτες άρσεις θανάτου, γέφυρα
Ώμοι: Εναλλάξ πρόσθιες άρσεις
Τραπεζοειδείς: Ανασηκώσεις ώμων
Δικέφαλα: Κάμψεις
Τρικέφαλα: Εκτάσεις
Πήχεις: Εκτάσεις καρπού

+

Ασκήσεις κοιλιακών
Άρσεις γαμπών
Απαγωγή ισχύου
Προσαγωγοί

Οπότε, συνοψίζοντας, μία άσκηση για το καθένα. Να το πήγαινα δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων; Και να κρατούσα το βάρος σταθερό για όλο τον μήνα; Να κρατούσα, λέτε, ίδιες τις ασκήσεις ή να τις αλλάζω; Γενικά, οποιαδήποτε παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη, μιας και τώρα προσπαθώ να βάλω σε τάξη όση θεωρητική γνώση έχω μαζέψει απ' την μελέτη μου.


//Sorry, για τον βομβαρδισμό.

Το βασικότερο πράγμα για να έχεις πρόοδο στη γναστικη είναι η προοδευτική επιβάρυνση, δηλαδή να αυξάνεις συνεχώς το βάρος των ασκήσεων. Το να κάνεις με το ίδιο βάρος τον πρώτο μήνα δεν έχει κανένα νόημα, ιδιαίτερα δε τον πρώτο μήνα που θα ειναι και ο μήνας που θα δεις τα μεγαλύτερα αποτελέσματα επιδόσεων.

Το καλύτερο που μπορεί να κανει ένας αρχάριος είναι να χτίσει ένα σοβαρό υπόβαθρο δυναμης και από εκεί να κινηθεί όπως κρίνει. Όπως έγραψε και ο εποτε παραπάνω ένας καλός στόχος για έναν αρχάριο είναι μιάμιση φορά το βάρος του σε σκουατ, δηλαδή για σένα αυτό είναι τα 100 κιλά.

Αυτό το πετυχαίνεις αυξάνοντας συνεχώς το βάρος που σηκώνεις σε κάθε workout. Μπορείς να ξεκινήσεις και με σκέτη μπάρα και να βάζεις 2,5 κιλά σε κάθε προπόνηση. Θα φτάσεις τα 100 πολύ γρήγορα. Όπως καταλαβαίνεις τα βαράκι δεν είναι και τόσο καλή επιλογή διότι δεν μπορείς να προσθέσεις βάρος. Τα βαράκι βγαίνουν στάνταρ και ανε να μπορείς να βάζεις 5 κιλα. Πήγαινε σε ένα γυμναστήριο για να έχεις πρόσβαση σε μπαρες, και αν δεν γίνεται απλά αγόρασε μία μπάρα με βάρη και ένα σταντ για σκουατ.

Μην ασχολείσαι με ασκήσεις για γάμπες κοιλιακούς δικεφαλα κ.ο.κ. Οι ασκήσεις για τόσο μικρές ομάδες έχουν νόημα σε πολύ προχωρημένο επίπεδο όταν κάνεις bodybuilding. Η βάση του αρχάριου είναι οι πολυαξροιτοκες ασκήσεις. Κάνε ένα Google το 5x5 stronglifts για να δεις τις ασκήσεις που θα κάνεις. Οι ασκήσεις είναι 5 σετ των 5 επαναλήψεων με 3 ως 5 λεπτά διάλειμμα στο σετ.

Οταν με το καλό φτάσεις το 100σταρι στο squat θα δεις μεγάλη διαφορά στο σώμα σου και αισθητική αλλά κυρίως αθλητική κινησιολογικη. Πιασίματα, πόνοι στη μέση κτλ θα είναι όλα λέξεις άγνωστες. Όταν φτάσεις σε αξιοπρεπές επίπεδο δύναμης δηλαδή 100αρι σκουατ, ντεντλιφτ δηλαδη
η σε 3 με 5 μήνες θα επιλέξεις που θες να κινηθείς από εκεί και μετά.

Απέφυγε 1000χιλοαδες μικρές ασκήσεις, με πολλές επαναλήψεις και μικρά διαλείμματα. Αύρα τα πράγματα είναι άθλια για αρχάριους και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κουράζεσαι τσάμπα.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το να κάνεις με το ίδιο βάρος τον πρώτο μήνα δεν έχει κανένα νόημα, ιδιαίτερα δε τον πρώτο μήνα που θα ειναι και ο μήνας που θα δεις τα μεγαλύτερα αποτελέσματα επιδόσεων.

Οχι μαν. Ειδικα για ενα αρχαριο το πρωτο μηνα (τριμηνο βασικα) σχετικα μικρη επιβαρυνση. Πρεπει να λυθουν πρωτα ορθοστατικα προβληματα, να μαθει σωστα την κινησιολογια των ασκησεων και κυριως να προσαρμοστουν οι τενοντες και οι συνδεσμοι. Οι μυς ειδικα στον αρχαριο δυναμωνουν πολυ γρηγορα αλλα οι τενοντες και οι συνδεσμοι οχι, πραγμα που σημαινει σχεδον σιγουρο τραυματισμο.

Στην αρχη θελεις μια περιοδο γενικης προετημασιας. Και αυτο περιλαμβανει και καρδιαναπνευστικη αντοχη που στους περισοτερους αρχαριους ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Και δεν ειναι καθολου αδιαφορο αυτο, θελεις ενα καλο επιπεδο καρδιαναπνευστικης κυριως για την πυκνοτητα των τριχοειδων και την δυνατοτητα μεταφορας θρεπτικων συστατικων στη περιφερια.

Γιατί δύναμη και όχι μυική αντοχή ας πούμε;


Ο αρχαριος τα θελει και τα δυο. Πρεπει να μπορεις να βγαλεις ενα 20λεπτο τζοκιγκ. Αν δεν μπορεις θελει δουλεια ακομα.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο αρχαριος τα θελει και τα δυο. Πρεπει να μπορεις να βγαλεις ενα 20λεπτο τζοκιγκ. Αν δεν μπορεις θελει δουλεια ακομα.

Μυικη αντοχη εννοω.Αν πας να βαλεις δυναμη με αδυναμους και απροετοιμαστους μυς θα παθεις ζημια.Κανεις ενα κυκλικο με πολλες επαναληψεις(time under tension) στην αρχη και μετα μπαινεις στην δυναμη.Επειτα πας για οτι αλλο θες.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο ν' απαντήσετε.

Το κοινό σημείο, στο οποίο κι εγώ προβληματίζομαι, είναι πως στο σπίτι, εάν δεν έχεις τον κατάλληλο εξόπλισμο, φτάνεις σε ένα σημείο που δεν μπορείς να έχεις σταδιακή αύξηση των κιλών. Σίγουρα το να πας γυμναστήριο, το λύνει αυτό. Όμως, αυτό το διάστημα, είμαι στριμωγμένη οικονομικά. Ακόμη και τα πέντε ευρώ, που λέει ο λόγος, θα ήθελα να τα διαθέσω σε κάτι άλλο. Βέβαια, δεν είμαι και fan των γυμναστηρίων, οπότε άμα είχα τα χρήματα, χτυπούσα κάποια όργανα κι ήμουν μια χαρά. Οπότε σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο να κάνω μ' αυτά που ήδη έχω. Πόσο χειρότερα να 'ναι από ένα αγύμναστο σώμα; Πιστεύω κάτι θα μπορούσα να κάνω και με τους αλτήρες, έστω κι εάν το μεγαλύτερο όφελος ερχόταν στην ενέργεια και την ευεξία κι όχι τόσο στα οπτικά αποτελέσματα. Και, δυστυχώς, υπάρχει τόση αντικρουόμενη πληροφόρηση που ένας αρχάριος δεν ξέρει τι ν' ακολουθήσει ως αποδοτικότερα. Για παράδειγμα, άλλοι λένε δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων και άλλοι τρία σετ με οκτώ έως δώδεκα επαναλήψεις.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο ν' απαντήσετε.

Το κοινό σημείο, στο οποίο κι εγώ προβληματίζομαι, είναι πως στο σπίτι, εάν δεν έχεις τον κατάλληλο εξόπλισμο, φτάνεις σε ένα σημείο που δεν μπορείς να έχεις σταδιακή αύξηση των κιλών. Σίγουρα το να πας γυμναστήριο, το λύνει αυτό. Όμως, αυτό το διάστημα, είμαι στριμωγμένη οικονομικά. Ακόμη και τα πέντε ευρώ, που λέει ο λόγος, θα ήθελα να τα διαθέσω σε κάτι άλλο. Βέβαια, δεν είμαι και fan των γυμναστηρίων, οπότε άμα είχα τα χρήματα, χτυπούσα κάποια όργανα κι ήμουν μια χαρά. Οπότε σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο να κάνω μ' αυτά που ήδη έχω. Πόσο χειρότερα να 'ναι από ένα αγύμναστο σώμα; Πιστεύω κάτι θα μπορούσα να κάνω και με τους αλτήρες, έστω κι εάν το μεγαλύτερο όφελος ερχόταν στην ενέργεια και την ευεξία κι όχι τόσο στα οπτικά αποτελέσματα. Και, δυστυχώς, υπάρχει τόση αντικρουόμενη πληροφόρηση που ένας αρχάριος δεν ξέρει τι ν' ακολουθήσει ως αποδοτικότερα. Για παράδειγμα, άλλοι λένε δύο σετ των δεκαπέντε επαναλήψεων και άλλοι τρία σετ με οκτώ έως δώδεκα επαναλήψεις.

Κανε bodyweight και οπου μπορεις χωσε και βαρη.Τρεξιμο και θα εισαι φιτ.Κοιταξε για καμια προσφορα στα yava με το 50ρικο ολοκληρο χρονο.Μην περιμενεις να κανεις την κωλαρα του αιωνα με βαρακια και προβολες(μπορει και να κανεις).Απλα θες να μην εισαι ξυλο.Αν ξερεις το weighted calisthenics γινεται ανωτερο ολων.Μονο ποδια υστερουν εκει τα οποια δουλευεις με μπαρα.Εστιασε σε τρικεφαλα,ποδια γενικοτερα και κοιλιακους που μετρανε σε μια γυναικα.Μην χασεις την θηλυκοτητα σου.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανε bodyweight και οπου μπορεις χωσε και βαρη.Τρεξιμο και θα εισαι φιτ.Κοιταξε για καμια προσφορα στα yava με το 50ρικο ολοκληρο χρονο.Μην περιμενεις να κανεις την κωλαρα του αιωνα με βαρακια και προβολες(μπορει και να κανεις).Απλα θες να μην εισαι ξυλο.Αν ξερεις το weighted calisthenics γινεται ανωτερο ολων.Μονο ποδια υστερουν εκει τα οποια δουλευεις με μπαρα.Εστιασε σε τρικεφαλα,ποδια γενικοτερα και κοιλιακους που μετρανε σε μια γυναικα.Μην χασεις την θηλυκοτητα σου.

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ. Ένας συνδυασμός bodyweight ασκήσεων και βάρη. Ας ξεκινήσω μ' αυτά και βλέπουμε στην πορεία. Κατά τ' άλλα, κι εγώ θέλω μέχρι ενός σημείου να δω αλλαγή στο σώμα μου, όχι το εντελώς κάτι παραπάνω που -για μένα- θα 'ναι αντιαισθητικό.

Να, για παράδειγμα, το σώμα της κοπέλας στα δεξιά, το θεωρώ ιδανικότατο.

 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να, για παράδειγμα, το σώμα της κοπέλας στα δεξιά, το θεωρώ ιδανικότατο.

Συμφωνω απολυτα.Για μενα τα παιδια πανω ειναι λιγο υπερβολικα.Για αντρες ισως και να ειναι ετσι.Βεβαια τα deadlifts και τα squats σχηματιζουν καλο ποπο αλλα αυτο το βλεπεις στην πορεια.Ειναι και τα beginner gains σημαντικα δεν λεω αλλα δεν νομιζω να τρεχει κατι απλα να κανεις μια δυο ασκησεις...Ισα ισα που θα εισαι πιο ετοιμη για να μπεις στα βαρη οταν βρεις χρημα και χρονο.Θεωρω μια γυναικα με καλλισθενικη και λιγη μπαρα κανει θαυματα.Και αντρας απλα σε αλλο επιπεδο προπονησης.Αν εισαι σαν την αριστερη αρχισε τρεξιμο το πρωι χωρις να εχεις φαει τιποτα.Μια αεροβια γενικοτερα.Και κοιλιακους αβερτα.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ πιστεύω πως οι γυναίκες με πιο απλά πράγματα μπορούμε να έχουμε ζούπερ αποτελέσματα. Τουλάχιστον, ένα αξιοπρεπές κορμί. Εσείς οι άντρες παίζετε πιο απαιτητικά... Deadlifts και squats είναι εξαιρετικές ασκήσεις. Μια χαρά μπορούν να εμπλέκονται κι οι γυναίκες σ' αυτές αλλά δεν ξέρω εάν χρειάζονται και τόσα πολλά κιλά (να φτάσω τα 100 - ή μπορεί τζάμπα να τα "φοβάμαι"). Το ξεκίνημα κι η πορεία σίγουρα θα δείξει, πάντως.

Έτσι είμαι (περσινή φωτό αλλά δεν έχει αλλάξει και κάτι, εκεί -πάνω κάτω- παίζω). Κι 1-2 τσακ και πιο μέσα τα πρωινά που ξυπνάω κι είμαι νηστική. Ένα καθάρισμα σίγουρα το χρειάζομαι, καίτοι αερόβια έλεγα να βάλω έτσι κι αλλιώς. Δύο φορές την βδομάδα κάνα εικοσάλεπτο. Κι από θέμα διατροφής, λέω να ξεκινήσω ισοθερμίδικα και να δω πώς θα πάει σε συνδυασμό με την γυμναστική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι μαν. Ειδικα για ενα αρχαριο το πρωτο μηνα (τριμηνο βασικα) σχετικα μικρη επιβαρυνση. Πρεπει να λυθουν πρωτα ορθοστατικα προβληματα, να μαθει σωστα την κινησιολογια των ασκησεων και κυριως να προσαρμοστουν οι τενοντες και οι συνδεσμοι. Οι μυς ειδικα στον αρχαριο δυναμωνουν πολυ γρηγορα αλλα οι τενοντες και οι συνδεσμοι οχι, πραγμα που σημαινει σχεδον σιγουρο τραυματισμο.

Στην αρχη θελεις μια περιοδο γενικης προετημασιας. Και αυτο περιλαμβανει και καρδιαναπνευστικη αντοχη που στους περισοτερους αρχαριους ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Και δεν ειναι καθολου αδιαφορο αυτο, θελεις ενα καλο επιπεδο καρδιαναπνευστικης κυριως για την πυκνοτητα των τριχοειδων και την δυνατοτητα μεταφορας θρεπτικων συστατικων στη περιφερια.




Ο αρχαριος τα θελει και τα δυο. Πρεπει να μπορεις να βγαλεις ενα 20λεπτο τζοκιγκ. Αν δεν μπορεις θελει δουλεια ακομα.


Αν ξεκινήσεις με άδεια μπάρα πιστεύω η περίοδος προετοιμασίας που λες θα επέλθει φυσιολογικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ. Ένας συνδυασμός bodyweight ασκήσεων και βάρη. Ας ξεκινήσω μ' αυτά και βλέπουμε στην πορεία. Κατά τ' άλλα, κι εγώ θέλω μέχρι ενός σημείου να δω αλλαγή στο σώμα μου, όχι το εντελώς κάτι παραπάνω που -για μένα- θα 'ναι αντιαισθητικό.

Να, για παράδειγμα, το σώμα της κοπέλας στα δεξιά, το θεωρώ ιδανικότατο.


Η αριστερη δεν έχει γυμναστει τα τελευταια 5 χρονια ουτε μια ωρα (τουλαχιστον) και τρώει κάθε μερα το πρωι 1 φέτα λευκο ψωμι με μέλι το μεσημερι (οτι έχει η κατσαρολα) και το βράδυ το ιδιο το οποιο φυσικά δεν έχει καμια ισορροπια υδατανθρακων-πρωτεϊνης και καλων λιπαρών πχ ενα πιατο ρυζι με μπιφτεκια ή κοτοπουλο και μια σαλατα λαχανο μαρουλι αβοκάντο και λάδι. Ναι έτσι γινεσαι.

Οποιος δεν ξέρει να τρωει και να γυμνάζεται ετσι θα γινει.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλύτερη η αριστερή φώτο.Οι κοιλιακοί στις γυναίκες είναι αντιαισθητικοί
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,976 μηνύματα.
Πολύ καλύτερη η αριστερή φώτο.Οι κοιλιακοί στις γυναίκες είναι αντιαισθητικοί


Η αριστερή ειναι χάλια μαυρα. Εχει αδυνατα ποδια και ολο το λιπος έχει μαζευτει στη κοιλια δημιουργώντας ενα σωσιβιο και μια σωματική ανισορροπια. Καταλαβαινω οτι κάποιοι δεν θέλουν να μπουν στο τρυπάκι της διατροφης γιατι θα κοψουν πολλά απο αυτα που έχουν ως τωρα (κακως) συνηθισει αλλα μην πάμε να βαφτισουμε και το "κακο" καλο. Καταρχην σε λιγα χρονια που θα πάρει και άλλα κιλα-λιπος γιατι φαινεται οτι έχει τάση στην περιφέρεια θα αρχισει να έχει προβλημα στη μέση και στα γονατα. Τοτε βεβαια δεν θα λέει "Πρέπει να αποδεχομαστε τον άλλον οπως ειναι και ειναι και οι χοντροι plus size model και άλλες τέτοιες θεωριες που έχουν εφευρει μονο και μονο για να μην προσπαθουν" αλλα "επρεπε να ακουσω εκεινους που μου έλεγαν να χάσω κανα κιλο".

Η δεξιά δεν εχει αγωνιστικους κοιλιακους αλλα επειδη δεν έχει λιπος φαινονται μέχρι και τα απολλώνια στο πλάι ή καλυτερα έχει καλο συνδυασμο λιπους (χαμηλο) και μυς στο σωμα της. Ειμαι σιγουρος οτι έχει ακολουθησει μια 5ετη σταθερη πορεια στο γυμναστηριο (μπορει και λιγοτερο) σε συνδυασμο με προσεγμένη διατροφη και εχει ενα πολυ ομορφο αποτέλεσμα.


Και η σωστη διατροφη ΔΕΝ ειναι για πρωίνο που ακουω "εφαγα μια φετα ψωμι με λιγο γάλα και μέλι" και ενα ποτηρι καφέ. Το οτι δεν έφαγες ζαμπονοτυροπιτα απο το φουρνο με μιλκο δεν σημαινει οτι ολα τα υπολοιπα ειναι η καταλληλη διατροφη! Απλα η ζαμπονοτυροπιτα απο τον φουρνο ειναι για τον ... κάδο! Εχω να φάω μπορει και 1 χρονο.

Που ειναι η πρωτεϊνη σου και που ο σωστος υδατάνθρακας για το πρωί. Ενα ενδεικτικο παράδειγμα για αρχή ειναι

200γρ γιαουρτι

75γρ κουάκερ
25γρ σταφιδες
1 κουταλια μέλι και 1 χουφτα καρυδια.



οποτε έχουμε πρωτεϊνη (γιαουρτι+κουάκερ) , σωστο υδατάνθρακα (κουάκερ - σταφιδα - μέλι) και καρυδια (πρωτεινη + καλα λιπαρά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλύτερη η αριστερή φώτο.Οι κοιλιακοί στις γυναίκες είναι αντιαισθητικοί


E, όχι και καλύτερη η αριστερή, βρε πουλάκι μου. :P

Ούτε εμένα μου αρέσει να φαίνεται το six pack στις γυναίκες. Έτσι όπως είναι η δεξιά κι ίσως ένα τσακ με περισσότερο λίπος, το θεωρώ μια χαρά. Γούστα είναι, όμως, αυτά, οκ.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ πιστεύω πως οι γυναίκες με πιο απλά πράγματα μπορούμε να έχουμε ζούπερ αποτελέσματα. Τουλάχιστον, ένα αξιοπρεπές κορμί. Εσείς οι άντρες παίζετε πιο απαιτητικά... Deadlifts και squats είναι εξαιρετικές ασκήσεις. Μια χαρά μπορούν να εμπλέκονται κι οι γυναίκες σ' αυτές αλλά δεν ξέρω εάν χρειάζονται και τόσα πολλά κιλά (να φτάσω τα 100 - ή μπορεί τζάμπα να τα "φοβάμαι"). Το ξεκίνημα κι η πορεία σίγουρα θα δείξει, πάντως.

Έτσι είμαι (περσινή φωτό αλλά δεν έχει αλλάξει και κάτι, εκεί -πάνω κάτω- παίζω). Κι 1-2 τσακ και πιο μέσα τα πρωινά που ξυπνάω κι είμαι νηστική. Ένα καθάρισμα σίγουρα το χρειάζομαι, καίτοι αερόβια έλεγα να βάλω έτσι κι αλλιώς. Δύο φορές την βδομάδα κάνα εικοσάλεπτο. Κι από θέμα διατροφής, λέω να ξεκινήσω ισοθερμίδικα και να δω πώς θα πάει σε συνδυασμό με την γυμναστική.


Αρχικα οπτικα δεν εχεις θεμα λιπους.Για μενα μην κανεις αυτο που σου ειπα το πρωι.Μαζεματακια θελεις.Θα χασεις οτιδηποτε περιττο στην διαδικασια. Πιστευω εσυ θες squat/deadlifts για ποπο,μπουτια σφιχτα,στρογγυλα και κορμο.Παιξε και λιγο μπαλα με τα χερια,τις πλατες και εισαι μια χαρα.Γενικοτερα πιο πολυ η μεση θελη δουλεια παρα ολα τα αλλα.Ολα αυτα βεβαια αν δεν εχεις προβλημα αλλιως πρεπει να συμβουλευτεις τον γιατρο σου γιατι ειδικα τα deadlift αν δεν γινουν σωστα μπορει να γινει σοβαρη ζημια.Θελει προσοχη.Τωρα οσον αφορα την διατροφη παλι αν εχεις θεμα πας σε γιατρο αλλα κατα την γνωμη μου μην κανεις πολυπλοκα πραγματα.Απλα μετρα τις θερμιδες που τρως.Μαθε τα κλασικα απο το Internet και κοιτα να μην παρεις κιλα.Και να παρεις εχεις απειρα περιθωρια.Πιο ευκολα χανονται παρα παιρνονται.Ισως ειναι η ποζα αλλα μπορει να εχεις θεμα στασης(εχω και γω).Καμπουρα ισως.Αν κανεις Push ups κλπ σωστα φτιαχνεται.( https://www.youtube.com/watch?v=CqTtScFQ5-c )

Γενικα πριν κανεις το το οτιδηποτε τσεκαρε την υγεια σου και πες στον γιατρο να σου κανει ενα γρηγορο τσεκ απ.Εγω ειχα αυξημενη CPK και ανησυχουσα τσαμπα.Αυξανεται με την αθληση.Ενα γρηγορο τσεκ απ πριν μπορει να σε σωσει απο ταλαιπωρια ΧΡΟΝΩΝ.Αλλωστε εμεις γνωμες λεμε.Ο καθενας ειναι ειδικη περιπτωση.Και επειδη πολλοι λενε οτι ειμαι υπευθυνος του εαυτου μου,καταληγουν με θεματακια.Γενικα τα bodyweight θεωρω οτι ειναι τα πιο ασφαλη.Υπαρχει και κοσμος με προβληματα που θελει ειδικες διατροφες και ειδικα προγραμματα με συνεργασια ιατρου.Για να βελτιωσεις την υγεια σου πας οχι για να την κανεις χειροτερη.Ελπιζω να καταλαβες το point μου.




!! Edit !! : Βασικο.Ισως το βασικοτερο.90% ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ 10% ΑΣΚΗΣΗ.Ειναι το Α και το Ω η διατροφη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top