Μπαγάζια...

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω φθηνές βαλίτσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στο δωμάτιό μου, μου ήρθε η ιδέα. Είναι γεμάτο βαλίτσες μισάνοιχτες ,γεμάτες και άδειες, που έχουν μείνει, καλύτερες κι από ντουλάπες:redface::P

Ποια είναι η σχέση σας με τα 'μπαγάζια' σας;
Ετοιμάζετε εύκολα, αποτελεσματικά τις βαλίτσες σας;
Πώς τα πάτε στη μεταφορά;
Και μετά;

*Ακούω και απρόοπτα:D

Ειμαι πολυ οργανωτικος τυπος.

Εχω μια βαλιτσα με ροδακια οπου βαζω τα ''βαρυα'' μπουκαλακια,σαμπουαν,αρωματα,ισιωτικο μαλλιων,δωρα,παπουτσια,γενικα περνω ολη τη γκαρνταρομπα:P

και εχω και ενα μικρο σακβουαγιαζ οπου βαζω μαγιω,ρουχα αλλωστε μισο υφασμα εχουν ολα κ ολα, επομενως ειναι πιο ελαφρα:P
Δεν θυμαμαι ποτε να εχω ξεχασει κατι σε διακοπες :/
Ισως μια φορα την οδοντοβουρτσα που την αφηνω παντα τελευταια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπαγκάζια τα λένε ( απο baggages)/πορώνομαι όταν ανοιγοκλείνω βαλίτσες, βαλιτσάκια, βαλιτσάρες
Εχω βαλίτσακι μονοήμερου, βαλιτσούλα 3 ήμερου, βαλίτσα βδομάδας, βαλιτσάρα για βδομάδες, νεσεσερ μεγάλα, νεσεσεράκια μικρά και πάει λέγοντας
Γενικά έχω τέλεια σχέση με τα ταξίδια/δεν κλέινω ώρες μπροστά στην ντουλάπα και τα συρτάρια να δω τι θα πάρω/δεν παίρνω περιττά έχοντας πάντα στο μυαλό μου πως ό,τι χρειαστώ επιπλέον θα το αγοράσω απο κει που είμαι/ γενικά είμαι γρήγορη κι άμεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω φθηνές βαλίτσες?
Μοναστηρακι...αν και τωρα που εχει εκπτωσεις μπορεις να επωφεληθεις και να αγορασεις επωνυμη βαλιτσα ( πιο ανθεκτικη στο χρονο)σε πολυ καλες τιμες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειχα καποτε αγορασει μια Benetton απο Θεσσαλονικη 50 ευρω μονο σε εκπτώσεις , παιδια το τι εχει υποστει αυτο το βαλιτσάκι δε λέγεται, πόσο το έχω φορτώσει κι όμως διάολος, τρελά γερό
Σιγουρέψου να ναι γερή (ύφασμα,χερούλια,φερμουαρ) /Mοναστηράκι σίγουρα θα βρείς/θα σε έστελνα Σαλόνικα αλλά μένεις Άφρικα:P Yπάρχουν βέβαια και μαγαζιά μόνο με με βαλίτσες και γενικά τουριστικά, τσέκαρε και στον Περαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γενικά δεν φτιάχνω κάποια λίστα σε χαρτί απλώς χωρίζω τα πράγματα σε κατηγορίες στο μυαλό μου : Τα απολύτως απαραίτητα (εσώρουχα, οδοντόβουρτσα, φορτιστής και αλλά), ρούχα, τα έκτακτου αναγκης( bedadine,depon, θερμόμετρο και αλλά).
Ξεκινάω πρώτα και βάζω τα έκτακτου ανάγκης που δεν πιάνουν πολύ χώρο. Στη συνέχεια τοποθετώ τα απολύτως απαραίτητα και τέλος τα ρούχα. Αν περισσέψει λίγος χώρος στη βαλιτσα βάζω κι αλλά ρούχα :shifty:
Στο ξεπακεταρισμα τώρα. Όταν φτάνω στο σπίτι μου (σπιτάκι μου!) τα αδειάζω όλα κάτω στο πάτωμα όλα όμως. Και έτσι τα ρούχα πάνε για πλύσιμο, καλλυντικά και κρέμες στο ραφακι του μπανιου, παπουτσια στην παπουτσοθηκη και πάει λέγοντας. Αυτή η διαδικασία μου παίρνει συνήθως μισή ώρα.
Πρόσφατα έβλεπα στο γιουτιουμπ τρόπους για να διπλώνω τα ρούχα και να μην πιάνουν τόσο πολύ χώρο. Ενθουσιαστικα! Ένιωσα ότι κατέβηκα από άλλο πλανήτη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Επειδή για λόγους προσωπικούς και οικογενειακούς απο όταν έφυγα απο το πατρικό μου χρειάστηκε να ταξιδεύω συνέχεια, δημιούργησα το δικό μου "σύστημα" όταν φτιάχνω βαλίτσες. Είμαι γενικά το είδος ατόμου που όταν πάει στο πατρικό του θα κουβαλήσει ΟΛΟ το σπίτι μαζί, ενώ όταν πάει κάπου αλλού θα φύγει με backpack και ένα μικρό βαλιτσάκι (αν χρειάζεται). Ανάλογα με το που θα πάω, λοιπόν, πακετάρω και τα απαραίτητα πράγματα με τρόπο που να χωράνε όλα στη βαλίτσα (εξαρτάται και απο το μέγεθος της βαλίτσας) ώστε να μην κουβαλάω τσάμπα πράγματα. Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα, όπου γυρίζω για 1 μήνα στο πατρικό μου και κουβαλάω άπειρα πράγματα για να τα παρκάρω πάνω - τότε παίρνω σακβουαγιάζ πλάτης και τα βάζω όλα μέσα, ενώ τα απαραίτητα μου τα βάζω σε βαλίτσα καμπίνας.

Δεν έχω κακή σχέση με τα μπαγκάζια μου, ίσα που μου αρέσει να τα φτιάχνω κάθε φορά και να φροντίζω να μεταφέρονται με ευκολία.

Όταν δεν ταξιδεύω, οι βαλίτσες μου μπαίνουν πάνω απο τη ντουλάπα και φιλοξενούν ρούχα, μπουφάν κλπ της προηγούμενης εποχής και λειτουργούν γενικότερα σαν αποθηκευτικός χώρος.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Οι εποχές που ταξίδευα για διακοπές στα νησιά και κουβαλούσα μόνο ένα σακ βουαγιάζ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
Πλέον, κάθε καλοκαίρι που είναι να λείψω για ένα μήνα και "μετακομίζω" στο εξοχικό μου, η ίδια δουλειά: 2 βδομάδες πριν αρχίζω καταγράφοντας όλα τα χρειαζούμενα κατά κατηγορίες. Ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά, διάφορα αξεσουάρ (όπως κινητό, λαπ, φορτιστές, φωτογραφική μηχανή -κι ας μη τύχει να βγάλω ούτε μια φωτογραφία-βιβλία, τσάντες κλπ), φάρμακα, καφέ, ζάχαρη (για να μη τρέχω σε σούπερ μάρκετ να αγοράζω με το που θα φτάσω στον προορισμό μου), ακόμα και τρόφιμα που δεν πρόλαβαν να καταναλωθούν που δεν θέλω να αφήσω στο ψυγείο και που λυπάμαι να τα πετάξω. Αυτά τα τελευταία μπαίνουν σε μίνι ψυγειάκι με παγοκύστες για να κρατήσουν 4 ώρες ταξίδι με αυτοκίνητο και υπό συνθήκες ημι-κάυσωνα.
Μετά είναι και το κλουβί με τη γάτα και ξεχωριστή τσάντα με τη δική της "προίκα": ξηρή τροφή, κονσέρβες, άμμο, κλπ.
Το αυτοκίνητο γίνεται τίγκα στα μπαγκάζια, φτάνουμε, ξεφορτώνουμε και από κει κι έπειτα μου παίρνει περίπου 2 μέρες ωσότου κάθε πράγμα μπει στη θέση του.
Όταν έρθει η ώρα της αναχώρησης, μαζεύω κάπως πιο άτακτα, ωστόσο πακετάρω πάντα κατά κατηγορία με λίγο πιο ελαφριές τις σακ βουαγιάζ στις κατηγορίες καλλυντικών και τροφών (ένεκα κατανάλωσης).
Πίσω στη βάση μου, ξεπακετάρω, αλλά δεν βιάζομαι να τακτοποιήσω. Όταν αδειάσουν όλες οι χειραποσκευές, μπαίνουν στο πατάρι, με την ευχή "και του χρόνου".
Όσες φιλότιμες προσπάθειες και όρκους την επόμενη φορά να κουβαλήσω λιγότερα, όταν έρχεται η ώρα δεν λιγοστεύουν ούτε κατά το ελάχιστο. Ίσως κάποτε τα καταφέρω, δεν ξέρω...
Το μόνο σίγουρο είναι οτι με τόσα μπαγκάζια και τόσα μπλιμπλίκια, είμαι το άτομο που δεν θα ήθελαν πολλοί να ταξιδεύουν μαζί του.:P

 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όσο περνάνε οι μήνες τόσο μειώνεται το μέγεθος των αποσκευών μου σε σημείο που πλέον επιβιώνω με επιτυχία 4ημερα με ένα backpack (η Ryanair φταίει που πλέον χρεώνει τη χειραποσκευη ).
Γενικά προσπαθώ να παίρνω όσα πραγματικά χρειάζομαι υπολογίζοντας ότι θα χρειαστεί να πλύνω ένα δυο ρούχα . Τα μόνα πράγματα που πιάνουν υπερβολικά πολύ χώρο και μ εκνευρίζει απίστευτα είναι το sleeping bag και τα ορειβατικά παπούτσια με τα οποία τώρα τελευταία ταξιδεύω για να μην τα κουβαλάω
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μια εβδομάδα πριν φύγω για διακοπές αρχικά κάνω ένα διαχωρισμό ποια ρούχα θα πάρω και ποια όχι, 3 μέρες πριν τη την μεγάλη μέρα κατεβάζω βαλίτσα με κέφι, βάζω τα ρούχα, στο σακ βουαγιάζ βάζω παπούτσια, μαζί με τα νεσεσέρ καλλυντικών και περιποίησης μαλλιών αντίστοιχα. Μαζί έχω μια τσάντα ώμου που έχω κινητό, τάμπλετ, κανά βιβλίο για να διαβάσω στο καράβι καθώς και μια πλαστική τσάντα με ψιλό βλακείες για να τσιμπάω τίποτα και το sleeping bag... συνήθως μου παίρνει αρκετή ώρα μέχρι να τα βάλω σε μια τάξη όποτε πάω στο εξοχικό και κάθε φορά αυτό μαστιγώνομαι την ώρα που πρέπει να τα ξανά πακετάρω, γιατί κακά τα ψέματα όταν τελειώνουν οι διακοπές τα μούτρα μου φτάνουν στο πάτωμα ώσπου στο τέλος σώνει την κατάσταση η μάνα μου :loltooth:
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Όσο περνάνε οι μήνες τόσο μειώνεται το μέγεθος των αποσκευών μου σε σημείο που πλέον επιβιώνω με επιτυχία 4ημερα με ένα backpack (η Ryanair φταίει που πλέον χρεώνει τη χειραποσκευη ).
Γενικά προσπαθώ να παίρνω όσα πραγματικά χρειάζομαι υπολογίζοντας ότι θα χρειαστεί να πλύνω ένα δυο ρούχα . Τα μόνα πράγματα που πιάνουν υπερβολικά πολύ χώρο και μ εκνευρίζει απίστευτα είναι το sleeping bag και τα ορειβατικά παπούτσια με τα οποία τώρα τελευταία ταξιδεύω για να μην τα κουβαλάω


Τα ορειβατικά είναι μεγάλος μπελάς στη βαλίτσα του αεροπλάνου, γιατί συνήθως είναι βαριά και πιάνουν πολύ χώρο. Sleeping bag δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ μαζί μου, αλλά για τα ορειβατικά σε νιώθω!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα ορειβατικά είναι μεγάλος μπελάς στη βαλίτσα του αεροπλάνου, γιατί συνήθως είναι βαριά και πιάνουν πολύ χώρο. Sleeping bag δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ μαζί μου, αλλά για τα ορειβατικά σε νιώθω!


Sleeping bag ευτυχώς δεν έχει τύχει να πάρω μαζί μου σέ βαλίτσα ακόμη. Τώρα όσον αφορά τα ορειβατικά πχ η συγκατοικος μου βάζει τις κάλτσες της μέσα πράγμα που δε θα έκανα για κανένα λόγο γιατί μετά η βαλίτσα είναι ακατάστατη κάπως καί άσε που χάνονται από μόνες τους τόσο εύκολα οι κάλτσες φαντάσου στην βαλίτσα
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μια εβδομάδα πριν φύγω για διακοπές αρχικά κάνω ένα διαχωρισμό ποια ρούχα θα πάρω και ποια όχι, 3 μέρες πριν τη την μεγάλη μέρα κατεβάζω βαλίτσα με κέφι, βάζω τα ρούχα, στο σακ βουαγιάζ βάζω παπούτσια, μαζί με τα νεσεσέρ καλλυντικών και περιποίησης μαλλιών αντίστοιχα.
Μόνο εγώ βγάζω βαλίτσα το απόγευμα πριν το ταξίδι και την κλείνω μια και καλή το τελευταίο 5λεπτο πριν φύγω για αεροδρόμιο / σταθμό τρενου/ λεωφορείου; :worry:
Επίσης λίστες έκανα κι εγώ παλιά για μεγάλα ταξίδια, τώρα πια νομίζω μου φαίνονται άχρηστες (αν και εξακολουθώ να κάνω που και που για να νιώθω ασφαλής ότι δεν θα ξεχάσω τίποτα)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα ορειβατικά είναι μεγάλος μπελάς στη βαλίτσα του αεροπλάνου, γιατί συνήθως είναι βαριά και πιάνουν πολύ χώρο. Sleeping bag δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ μαζί μου, αλλά για τα ορειβατικά σε νιώθω!


Έφυγα πίσω Ελλάδα τελευταία φορά με cabin bag το οποίο είχε μέσα sleeping bag, υπόστρωμα, παπούτσια hiking, και λίγα ρούχα.

Γενικά αν πάρετε λιγάκι πιο ακριβό sleeping bag τότε αυτό μαζεύει πολύ, αλλά και πάλι πιάνει χώρο.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μόνο εγώ βγάζω βαλίτσα το απόγευμα πριν το ταξίδι και την κλείνω μια και καλή το τελευταίο 5λεπτο πριν φύγω για αεροδρόμιο / σταθμό τρενου/ λεωφορείου; :worry:
Επίσης λίστες έκανα κι εγώ παλιά για μεγάλα ταξίδια, τώρα πια νομίζω μου φαίνονται άχρηστες (αν και εξακολουθώ να κάνω που και που για να νιώθω ασφαλής ότι δεν θα ξεχάσω τίποτα)
Εάν το έκανα αυτό, από τα 10 πράγματα που ήθελα να πάρω ζήτημα να έπαιρνα 5 και αν θα τα έπαιρνα και αυτά... εδώ και αυτές τις τρείς μέρες που κάνω προετοιμασία υπάρχουν φορές που αφήνω εκτός!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Παλιά που πηγαίναμε κάμπινγκ το σπίτι ήταν γεμάτο πράγματα και βαλίτσες για καμιά βδομάδα πριν φύγουμε. Καλή φάση. Ένα γλυκό άγχος και η ανυπομονησία του ταξιδιού και των διακοπών. Γενικά ενώ μού αρέσει το πακετάρισμα, με αγχώνει κιόλας, λες και πάω στη Ζιμπάμπουε και οι άνθρωποι εκεί δεν αγοράζουν πράγματα, μόνο εδώ έχουμε σούπερ μάρκετ ή μίνι μάρκετ. :loltooth:
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Η προετοιμασία ξεκινάει χοντρικά 2-3 μέρες πριν με τη δημιουργία λίστας (σημειώσεις στο κιν). Αρχικά γράφονται τα πράγματα που τυχόν πρέπει να αγοράσω πριν από κάποιο ταξίδι ή αυτά που είναι πολύ πιθανό να ξεχαστούν τα οποία γράφω για ασφάλεια.
Η λίστα συνεχίζει να γεμίζει μέχρι την προηγουμένη και η παράνοια που συνοδεύει τη δημιουργία της αυξάνεται εκθετικά μέχρι τότε (τύπου σημειώνεται μέχρι και το κινητό, λες και θα φύγω ξεχνώντας το :redface:).

Το προηγούμενο βράδυ (fixed αυτό, ακόμα και 5 το χάραμα να πρέπει να φύγω στις 23:00 θα φτιάχνω πράματα) γίνεται η τελική επιλογή πραγμάτων που θα μπουν σε βαλιτσοτσάντες και αυτών που θα φορεθούν φεύγωντας, και η λίστα παίρνει πια τη μορφή:
- Μπλούζα τάδε
- Τζιν τάδε

Ακολουθεί η συγκέντρωση της πραμάτειας. Απλώνονται όλα σε κρεβάτι-γραφείο και οι καταχωρίσεις γίνονται:
- Μπλούζα τάδε V (αυτό είναι τικ :P)

Και ύστερα πια αρχίζει το πακετάρισμα (ή ακριβέστερα η προσπάθεια για πακετάρισμα μιας που μόνο με το μικρό της ryan πάντα πρέπει να γίνονται αναπροσαρμογές). Οι επιτυχίες/αποτυχίες εκφράζονται στη λίστα έτσι:
- Μπλούζα τάδε V [τσάντα/βαλίτσα/σακούλα] [αν υπάρχει πάνω από μία τσάντα]
- Τζιν τάδε Χ (απορρίφθηκε καθώς δεν χωρούσε ή άλλαξα γνώμη κατά το πακετάρισμα)

Οπότε τις ώρες πριν την αποχώρηση η λίστα περιέχει πια ως μη διεγραμμένα αυτά που αναγκαστικά θα τοποθετηθούν τελευταία και έχει την εικόνα:
- Μπαταριές/φορτιστής ψηφιακής V
- Υγρά V (πάνω-πάνω σε περίπτωση ελέγχου)
Στη συνέχεια διαγράφονται κι αυτά. Η λίστα παραμένει για να χρησιμοποιηθεί και για την επιστροφή και διαγράφεται μετά το τέλος του ταξιδιού.

Σε γενικές γραμμές οι ryan/wizz με έκαναν και εμένα πιο lightpacker. Συνήθιζα να φτιάχνω πράγματα με το σκεπτικό "ας το 'χεις κι αυτό μωρέ, δε γαμιέται;", το οποίο σιγά-σιγά αποτάσσω πια. Αλλά η μικρή ιεροτελεστία παραμένει. :redface:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top