Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Θα βάλω την γάτα μου να κλαίει.
Περιμένω να διαβάσω τον μισθό του Κώστα και την δουλειά του Κώστα που αμείβεται τόσο καλά στην Ελλάδα του 2019 ( δηλαδή πάνω απο 1100 μεικτά) ώστε να συντηρείται μόνος του.
Αν δεν έχεις στοιχεία ΜΗΝ μπαίνεις να παραπληροφορείς τον κόσμο και προτιμότερο είναι να ΦΥΓΕΙΣ από την συζήτηση. Ή θα μιλάμε σοβαρά ή όχι.
Σε ξανα ρώτησα , βρες μου μία δουλειά (για φοιτητή) που να είναι τέτοια ώστε να συντηρεί σπίτι,τηλεφωνο,ιντερνετ,ρευμα,νερο,θερμανση,εισιτήρια ,ψώνια εβδομάδας,κοινόχρηστα,ρούχα, 1 φορά την εβδομάδα να βγαίνει για ποτό. Περιμένω μια απάντηση ...που δεν θα λάβω ποτέ.

Πρέπει να είναι η πρώτη ή δεύτερη φορά που συμφωνώ μαζί σου/


Η μόνη διαφορά έχει να κάνει με τις επαγγελματικές ευκαιρίες και την αξιοκρατία ΚΑΙ αξιοπρέπεια.
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς η Averkina συνεχίζει και υποστηρίζει κάτι αδύνατο.
Ας μου δείξει κάποιος ένα παράδειγμα ενός φοιτητή που παίρνει των κατώτατο μισθό , δηλαδή 432 ευρώ καθαρά, μένει μόνος του και δεν έχει καμία οικονομική βοήθεια από τους γονείς του.
Άλλλο τα 432 στο χέρι και άλλο τα 800 στο χέρι(κοντά στα 1200 μεικτά !) . Αντιλαμβάνεστε φυσικά μετά από πόσα χρόνια προϋπηρεσίας θα φτάσει τα 1200 μεικτά.
Άλλο η μία περίπτωση , άλλο η άλλη



Να μαθαίναμε και τον πραγματικό μισθό του Κώστα , και την δουλειά του Κώστα.... αλλά ξέρω πάντα όλοι έχουμε έναν Κώστα για να μην καταρριφθεί ο πλασματικός κόσμος που φτιάξαμε και διαδίδουμε.


Φίλε άκου κάτι.Εσύ δεν θα μου πεις αν θα μπαίνω στο θέμα και θα συζητώ.Τον φασισμό σου αλλού.Όχι σε εμένα.
Και επίσης,άραξε,διότι απο ότι κατάλαβα το θέμα το έχεις αναγάγει σε κομματική συζήτηση.Λυσσάς διότι σου χαλάει το αφήγημα ότι δεν μπορεί κανένας να ζήσει με τις δικές τους πλάτες.

Κανένας δεν αμφιβάλλει ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.Όμως αυτό ,από το να λες ότι αποκλείεται κάποιος να ζει μόνος του έχει τεράστια διαφορά.Βάλε τις παρωπίδες και μάθε να συζητάς και όχι να νιαουρίζεις και μάλιστα άσχημα.

Και σταμάτα να προσβάλλεις.Σου ειπα ότι έχω παράδειγμα τον εαυτό μου και με βγάζεις ψεύτρα.
Ναι,έπιασα δουλειά σαν πωλήτρια,παράλληλα συγκατοίκησα με φίλη μου ,μοιρασμένο το νοίκι και μια χαρά τα πέρασα.Στερημένα αλλά μπόρεσα.Ναι γίνεται Και λίγο αργότερα έπιασα δουλεία στο αντικείμενο μου με καλό μισθό και τελείωσε η υπόθεση.Τόσο απλά.
Το θέμα εδω δεν είναι κομματικό.
Ηρέμισε.
Σταμάτα τις προσβολλές και τα κλαψουρίσματα σαν μαμόθρεφτο και μάθε να συζητάς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχ είναι μεγάλος χαβάς ο συγκάτοικος, και για πάνω από ένανν, χειροτερεύει εκθετικα:

  • Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανοχές με την καθαριότητα.

  • Μερικοί θέλουν να φέρνουν κόσμο σπίτι.

  • Το πιο σημαντικό: προσωπικό μπάνιο!!!

  • Το πιθανότερο είναι πως δεν θα τους πολυσυμπαθείς και αυτό θα στιγματίζει άσχημα την καθημερινότητα.


Ναι συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη όμως σε γλυτώνει από πολλά έξοδα και η απορία μου είναι πώς ενώ στο εξωτερικό πάρα πολλοί συγκατοικούν εδώ που έχουμε και κρίση δε συμβαίνει με Την ίδια συχνότητα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη όμως σε γλυτώνει από πολλά έξοδα και η απορία μου είναι πώς ενώ στο εξωτερικό πάρα πολλοί συγκατοικούν εδώ που έχουμε και κρίση δε συμβαίνει με Την ίδια συχνότητα
Μα κι εδώ συγκατοικούν! Με τους γονείς τους! :yes:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη όμως σε γλυτώνει από πολλά έξοδα και η απορία μου είναι πώς ενώ στο εξωτερικό πάρα πολλοί συγκατοικούν εδώ που έχουμε και κρίση δε συμβαίνει με Την ίδια συχνότητα


Καλά κοίταξε η νοοτροπία είναι διαφορετική. Άλλο να συγκατοικήσεις με έναν φίλο/η ή το έτερον ήμισυ και να μοιράζεστε τα έξοδα και άλλο να συγκατοικείς με έναν άγνωστο. Στο εξωτερικό έχει ο άλλος ένα σπίτι, του περισσεύουν ένα - δυο δωμάτια και τα νοικιάζει, εγώ αυτό το θεωρώ αδιανόητο, είτε ως ιδιοκτήτης, είτε ως ενοικιαστής δε θα το έκανα, καταλαβαίνω τα πλεονεκτήματα και από τις δυο μεριές, αλλά να βάλω στα καλά καθούμενα έναν άγνωστο σπίτι μου (ή να πάω στο σπίτι άλλου) δε θα το άντεχα...
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μα κι εδώ συγκατοικούν! Με τους γονείς τους! :yes:
Προφανώς και αναφέρομαι στην περίπτωση που δεν υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογή :)
Καλά κοίταξε η νοοτροπία είναι διαφορετική. Άλλο να συγκατοικήσεις με έναν φίλο/η ή το έτερον ήμισυ και να μοιράζεστε τα έξοδα και άλλο να συγκατοικείς με έναν άγνωστο. Στο εξωτερικό έχει ο άλλος ένα σπίτι, του περισσεύουν ένα - δυο δωμάτια και τα νοικιάζει, εγώ αυτό το θεωρώ αδιανόητο, είτε ως ιδιοκτήτης, είτε ως ενοικιαστής δε θα το έκανα, καταλαβαίνω τα πλεονεκτήματα και από τις δυο μεριές, αλλά να βάλω στα καλά καθούμενα έναν άγνωστο σπίτι μου (ή να πάω στο σπίτι άλλου) δε θα το άντεχα...
Ναι όπως είπα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά κακά τα ψέματα αν σε συντηρούν οι γονείς σου γιατί να τους βάλεις σε επιπλέον έξοδα? Αναφέρομαι σε ειδικές περιπτώσεις και ίσως να βγαίνω εκτός θέματος .
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Φίλε άκου κάτι.Εσύ δεν θα μου πεις αν θα μπαίνω στο θέμα και θα συζητώ.Τον φασισμό σου αλλού.Όχι σε εμένα.
Και επίσης,άραξε,διότι απο ότι κατάλαβα το θέμα το έχεις αναγάγει σε κομματική συζήτηση.Λυσσάς διότι σου χαλάει το αφήγημα ότι δεν μπορεί κανένας να ζήσει με τις δικές τους πλάτες.

Κανένας δεν αμφιβάλλει ότι τα πράγματα είναι δύσκολα.Όμως αυτό ,από το να λες ότι αποκλείεται κάποιος να ζει μόνος του έχει τεράστια διαφορά.Βάλε τις παρωπίδες και μάθε να συζητάς και όχι να νιαουρίζεις και μάλιστα άσχημα.

Και σταμάτα να προσβάλλεις.Σου ειπα ότι έχω παράδειγμα τον εαυτό μου και με βγάζεις ψεύτρα.
Ναι,έπιασα δουλειά σαν πωλήτρια,παράλληλα συγκατοίκησα με φίλη μου ,μοιρασμένο το νοίκι και μια χαρά τα πέρασα.Στερημένα αλλά μπόρεσα.Ναι γίνεται Και λίγο αργότερα έπιασα δουλεία στο αντικείμενο μου με καλό μισθό και τελείωσε η υπόθεση.Τόσο απλά.
Το θέμα εδω δεν είναι κομματικό.
Ηρέμισε.
Σταμάτα τις προσβολλές και τα κλαψουρίσματα σαν μαμόθρεφτο και μάθε να συζητάς.
Ποιο αφήγημα μου χαλάει ; χαχαχαχαχαχα , το έχω αναγάγει σε κομματική συζήτηση ; χαχαχαχαχα
Εσύ δεν γνωρίζεις σε τι αγορά εργασίας βρίσκεσαι. Και εφόσον δεν γνωρίζεις ΣΤΑΜΑΤΑ να διαδίδεις φούμαρα.

Παρέθεσε νούμερα αλλιώς δεν έχει νόημα να είσαι στην συζήτηση.Ξες και εσύ η ίδια ότι είχες οικονομική βοήθεια διότι τα νούμερα όχι μόνο δεν βγαίνουν, αλλά είναι και μείον. Ο Κώστας τι δουλειά κάνει και τα καταφέρνει ; Να μας πει και σε εμάς.

Αλήθεια μια πωλήτρια 4ωρη παίρνει πάνω από 350 ευρώ ;
Αλήθεια με τον βασικό μισθό μπορεί ένας φοιτητής να ανταπεξέλθει χωρίς οικονομική βοήθεια από τους δικούς του ; Η απάντηση είναι όχι. Ειδικά σε μεγάλη πόλη , με αυτά τα ενοίκια το μόνο που θα καταφέρει είναι να πληρώνει το ενοίκιο ή και μέρος αυτού. Αλλά κάποιοι ζουν σε άλλο κόσμο...εεε Averkina ;


ΥΓ : Ηρέμησε*
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα "ΠΡΕΠΕΙ" είναι που καταστρέφουν τη ζωή μας! Πριν λίγες δεκαετίες ο άνδρας δούλευε και η γυναίκα μεγάλωνε τα παιδιά. Αν κάποια γυναίκα δούλευε ήταν κατακριτέα. Σήμερα δουλεύουν και οι δύο. Αν κάποια γυναίκα ασχολείται με τα "οικιακά" και δεν δουλεύει είναι κατακριτέα! Αν οι νέοι έφταναν σε μια λογική, για τα τότε δεδομένα, ηλικία έπρεπε οπωσδήποτε να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά ασχέτως αν είχαν τους οικονομικούς πόρους να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις που θα προέκυπταν, αν δεν το έκαναν ήταν κατακριτέα! Σήμερα αν κάποιοι προχωρήσουν σε συμβίωση ή γάμο και κυρίως αν κάνουν παιδί χωρίς να είναι "άνετοι" οικονομικά είναι κατακριτέοι! Αν μια γυναίκα δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να κάνει παιδί την έπαιρναν με τις πέτρες! Τώρα αν βάλει το παιδί πάνω από την καριέρα της, την παίρνουν με τις πέτρες! Αν κάποιοι νέοι προέρχονταν από οικογένειες αγροτών, κτηνοτρόφων, τεχνιτών και έκαναν το λάθος να θελήσουν να σπουδάσουν, το "γιούχα" πήγαινε σύννεφο. Τώρα αν δεν μπεις στο Πανεπιστήμιο ακόμα κι αν είναι μια σχολή των 5000 μορίων που δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτα, είσαι άχρηστος! Αν έφευγες από το πατρικό σου (χωρίς να είσαι ντυμένος γαμπρός ή νύφη) για να μείνεις μόνος σου το σχολίαζαν αρνητικά επειδή τους φαινόταν εξωφρενικό! Τώρα αν έχεις βρεις δουλειά και συνεχίζεις να μένεις με τους γονείς σου είσαι ο Αρειανός που προγειώθηκε ανάμεσά μας! κτλ,κτλ,κτλ Μα δεν μπορούμε να κάνουμε επιτέλους αυτό που θέλουμε και που θεωρούμε εμείς σωστό χωρίς να μας νοιάζει τι λέει ο ένας κι ο άλλος; Πρέπει να κάνουμε αυτό που υπαγορεύει η μάζα, ακόμα και αν το "μέσα" μας κλωτσάει; Σε προσωπικά θέματα δεν υπάρχει σωστό ή λάθος! Υπάρχει μόνο αυτό που υπαγορεύει το μυαλό και η καρδιά του καθένα από μας ως σωστό!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη όμως σε γλυτώνει από πολλά έξοδα και η απορία μου είναι πώς ενώ στο εξωτερικό πάρα πολλοί συγκατοικούν εδώ που έχουμε και κρίση δε συμβαίνει με Την ίδια συχνότητα
Πολλοί που ζούνε στο εξωτερικό το κάνουν σε κακές συνθήκες. Τουλάχιστον οι μισοί ζούνε σε ψιλοβρώμικο περιβάλλον με όλα αυτά που περιέγραψα. Οι περισσότεροι θέλουμε τη "πολυτέλεια" να μην το κάνουμε αυτό απλά. Γενικά αν είναι να πας στο εξωτερικό χωρίς λεφτά άρα με λίγες ή πολύ συχνά χωρίς καθόλου εξόδους, με "μέτριο" μεταπτυχιακό κλπ γτ να το κάνεις; Απλά για να λες ότι πήγες; Συνέχεια βλέπω τέτοια άτομα.

Νομίζω αν πας για σπουδές ή για πρώτη δουλειά/άνοιγμα εταιρίας κλπ, όντως εκεί συνήθως θες να κόψεις έξοδα από παντού, αλλά και πάλι προσωπικά π.χ. θα με εκνεύριζε πάρα πολύ να μην έχω δικό μου μπάνιο. Αν πας για να ζήσεις εκεί δουλεύωντας 40ωρο, ε νομίζω δεν αξίζει να θυσιάζεσαι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στο εξωτερικό το κάνουν πολλοί ινδοί κλπ, ενώ συνήθως όσοι Ελληνες το κάνουν το έχουν για προσωρινή λύση, καθ'όσο σπουδάζουν. Γενικά, δεν είναι λίγοι αυτοί που θέλουν πολύ λίγα από άποψη καθαριότητας και γενικά δεν τους πολυνοιάζει τίποτα.

Προφανώς και η συγκατοίκηση σου γλυτώνει πολλά λεφτά, αλλά πάνω απ' όλα έχει σημασία σε τι φάση ζωής είσαι. Αν εγώ δούλευα όλη την ώρα στο Λονδίνο τότε σίγουρα θα κοιτούσα να συγκατοικήσω, αλλά κι αυτό με παραπάνω νοίκι αν γίνεται για να έχω δικό μου μπανιο. Αν δούλευα 40ωρο κανονικά τότε για ποιο λόγο να φύγω στο εξωτερικό αν είναι να ζω έτσι; Δεν είναι λίγοι αυτοί που πάνε και δεν έχουν ενδιαφέροντα, παρέες, δεν ασχολούνται με το μεταπτυχιακό ή τη δουλειά τους πολύ κλπκλπ το οποίο το βρίσκω λγ χαζό.

Θα μιλήσω με βάση τη δική μου εμπειρία και αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής. Στη Μπρατισλάβα το μόνο ακριβό είναι το ενοίκιο και γενικά η διαμονή (ξενοδοχεία κλπ) . Έχει άπειρες πολυεθνικές οπότε πολύς κόσμος απο το εξωτερικό έχει μετακομίσει και ιδίως Έλληνες. Σπάνια να βρεις κάποιον που νοικιάζει μόνος του. Συνήθως νοικιάζουν με άτομα που δε γνωρίζουν και πιο σπάνια με το σύντροφό τους ή με φίλους. μπορούν να προσαρμοστούν .οι Σλοβάκοι σαν άνθρωποι είναι πολύ ήσυχοι και υπερβολικά αυστηροί με τις ώρες κοινής ησυχίας οπότε το ενδεχόμενο να φέρεις την παρέα σου στο σπίτι σχεδόν αποκλείεται. Όμως όπως ανέφερα όλα τα υπόλοιπα είναι φθηνά και ειδικά τα ποτά οπότε βγαίνεις άνετα έξω.

Δε λέω ότι είναι η ιδανική λύση προφανώς, απλά είναι κάτι που το επιλέγουν πολλοι και λειτουργεί. Και απλά όπως είπα μου κάνει εντύπωση που ειδικά νέοι άνθρωποι που τους συντηρούν οι γονείς τους σπάνια την επιλέγουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ ότι η συγκατοίκηση δεν είναι εύκολη όμως σε γλυτώνει από πολλά έξοδα και η απορία μου είναι πώς ενώ στο εξωτερικό πάρα πολλοί συγκατοικούν εδώ που έχουμε και κρίση δε συμβαίνει με Την ίδια συχνότητα

Είναι απλό. Στην Ελλάδα τα ενοίκια είναι ακόμη μικρά, και επίσης οι γονείς ακόμα μπορούν να πληρώνουν τα παιδιά τους.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ποιο αφήγημα μου χαλάει ; χαχαχαχαχαχα , το έχω αναγάγει σε κομματική συζήτηση ; χαχαχαχαχα
Εσύ δεν γνωρίζεις σε τι αγορά εργασίας βρίσκεσαι. Και εφόσον δεν γνωρίζεις ΣΤΑΜΑΤΑ να διαδίδεις φούμαρα.

Παρέθεσε νούμερα αλλιώς δεν έχει νόημα να είσαι στην συζήτηση.Ξες και εσύ η ίδια ότι είχες οικονομική βοήθεια διότι τα νούμερα όχι μόνο δεν βγαίνουν, αλλά είναι και μείον. Ο Κώστας τι δουλειά κάνει και τα καταφέρνει ; Να μας πει και σε εμάς.

Αλήθεια μια πωλήτρια 4ωρη παίρνει πάνω από 350 ευρώ ;
Αλήθεια με τον βασικό μισθό μπορεί ένας φοιτητής να ανταπεξέλθει χωρίς οικονομική βοήθεια από τους δικούς του ; Η απάντηση είναι όχι. Ειδικά σε μεγάλη πόλη , με αυτά τα ενοίκια το μόνο που θα καταφέρει είναι να πληρώνει το ενοίκιο ή και μέρος αυτού. Αλλά κάποιοι ζουν σε άλλο κόσμο...εεε Averkina ;


ΥΓ : Ηρέμησε*

Φούμαρα λες εσύ.
Αλλά σου χαλάνε την μόστρα σου αυτά που λέω.
'Ηδη έχω γράψει καταρχήν ότι προ κρίσης αναφέρομαι στην δουλειά σαν πωλήτρια.Παρόλα αυτά δεν αλλάζει και πολλά πράγματα.Διότι δεν δούλευα 4ωρο.Που το βρήκες αυτό και ποιός στο είπε;
Πολλή φαντασία έχεις!

Δούλευα σε νησί πρωι και βράδυ κανονικότατα.Πρωι μέχρι τις 2 και μετά 5μιση μεχρι 11.00 ακόμα και 12 ,ανάλογα με την κίνηση στο νήσι.
Μέναμε σε στούντιο με φίλη μου,νοίκι μοιρασμένο.
Βγαίνει ή δεν βγαίνει τώρα;:D

Αμα βγαίνει, αλλά έχεις τόσο πολύ κολλήσει σε στάνταρ που εσύ θες , που δεν μπορείς να σκεφτείς.

Και ξαναλέω και έχω πει 100 φορές αφού τελείωσα τις σπουδές.Αφού τελείωσα τις σπουδές.Πόσες φορές να το γράψω μπας και το αντιληφθείς;

Και έχω γράψει όλα αυτά για μετά τις σπουδές ώς επι το πλέιστον.

Και έχω γράψει όλα αυτά για μετά τις σπουδές ως επι το πλέιστον.
Πόσες φορές να το γράψω και αυτό μπας και το αντιληφθείς;
Οπότε φιλαράκι.

Ναι,τελειώνεις σπουδές αλλα δεν δουλεύεις σαν διευθυντής ούτε 4 ωρίτσες.Πας σε ωραιότατα νησάκια τουριστικά,στρώνεις τον πωπουδάκο σου και δουλεύεις και πάνω απο 8ωρο ,άμα θες και γκαρσόν .Εχεις και τα πουρμπουάρ που είναι πάρα πολλά σε τουριστικά μέρη , για ακόμα περισσότερη οικονομία συγκατοικείς και με το φιλαράκι σου και μια χαρά περνάς.
Αλλιώς κάθεσαι και μυξοκλαίς στο στέκυ.

Και κόψε την καραμελίστα της ψευτιάς διότι θα αρχίσω και εγώ να προσβάλω και δεν με έχεις δει να προσβάλλω.
Συνέχισε την κλάψα χωρίς να αναφέρεσαι σε εμενα .:hello:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Φούμαρα λες εσύ.
Αλλά σου χαλάνε την μόστρα σου αυτά που λέω.
'Ηδη έχω γράψει καταρχήν ότι προ κρίσης αναφέρομαι στην δουλειά σαν πωλήτρια.Παρόλα αυτά δεν αλλάζει και πολλά πράγματα.Διότι δεν δούλευα 4ωρο.Που το βρήκες αυτό και ποιός στο είπε;
Πολλή φαντασία έχεις!

Δούλευα σε νησί πρωι και βράδυ κανονικότατα.Πρωι μέχρι τις 2 και μετά 5μιση μεχρι 11.00 ακόμα και 12 ,ανάλογα με την κίνηση στο νήσι.
Μέναμε σε στούντιο με φίλη μου,νοίκι μοιρασμένο.
Βγαίνει ή δεν βγαίνει τώρα;:D

Αμα βγαίνει, αλλά έχεις τόσο πολύ κολλήσει σε στάνταρ που εσύ θες , που δεν μπορείς να σκεφτείς.

Και ξαναλέω και έχω πει 100 φορές αφού τελείωσα τις σπουδές.Αφού τελείωσα τις σπουδές.Πόσες φορές να το γράψω μπας και το αντιληφθείς;

Και έχω γράψει όλα αυτά για μετά τις σπουδές ώς επι το πλέιστον.

Και έχω γράψει όλα αυτά για μετά τις σπουδές ως επι το πλέιστον.
Πόσες φορές να το γράψω και αυτό μπας και το αντιληφθείς;
Οπότε φιλαράκι.

Ναι,τελειώνεις σπουδές αλλα δεν δουλεύεις σαν διευθυντής ούτε 4 ωρίτσες.Πας σε ωραιότατα νησάκια τουριστικά,στρώνεις τον πωπουδάκο σου και δουλεύεις και πάνω απο 8ωρο ,άμα θες και γκαρσόν .Εχεις και τα πουρμπουάρ που είναι πάρα πολλά σε τουριστικά μέρη , για ακόμα περισσότερη οικονομία συγκατοικείς και με το φιλαράκι σου και μια χαρά περνάς.
Αλλιώς κάθεσαι και μυξοκλαίς στο στέκυ.

Και κόψε την καραμελίστα της ψευτιάς διότι θα αρχίσω και εγώ να προσβάλω και δεν με έχεις δει να προσβάλλω.
Συνέχισε την κλάψα χωρίς να αναφέρεσαι σε εμενα .:hello:

Θα βάλω την γάτα μου και το σκύλο μου να κλαίνε μαζί....
Άρα ήσουν παράνομη ; Άρα οδηγήθηκες στην παρανομία για να γίνεις ανεξάρτητη.
Για διαφώτισε τον κόσμο εδώ μέσα, ποιους μήνες δούλευες στο περίφημο νησάκι ; Διότι έτσι όλοι είναι ανεξάρτητοι όταν προσλαμβάνονται από τους εκάστοτε ξενοδόχους/εστιατορες κλπ για να δουλέψουν 4-5 μήνες <<μαύρα>> ... και μετά ; Εδώ σε θέλω .

Αυτό που λες δεν είναι ανεξαρτησία. Και αν σε εκμεταλλεύτηκαν εσένα δεν σημαίνει ότι θα εκμεταλλευτούν και όλους τους υπολοίπους.
Η άγνοια σου για την αγορά εργασίας κάνει μπαμ από μακριά. Λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι εργαζόμενοι σαν και εσένα...αλλά δυστυχώς βρίσκουν και τα κάνουν σε κάποιους σαν και εσένα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να την πατάμε και οι υπόλοιποι.
Πάμε παρακάτω...να δώσω δύο παραδείγματα από σερβιτόρους , στην Θεσ/νικη.
Α) Σε μπαρ-καφέ της παραλιακής, σερβιτόρα , 8ωρη αμείβεται με 440 ευρώ. Ένα μέσο νοίκι στην Θεσ/νικη ξεκινάει από 250 ευρώ. Αν αφαιρέσουμε έχουμε 190 ευρώ για ένα μήνα χωρίς να υπολογίζονται οι λογαριασμοί μέσα. Είναι κάτι παραπάνω από 6 ευρώ την ημέρα. Σύμφωνα με την Averkina μπορείς να ζήσεις άνετα.
Β) Σε ταβέρνα στην περιοχή της Καμάρας, ο σερβιτόρος αμείβεται με 2 ευρώ την ώρα. 8 ώρες , 16 ευρώ. Αν δεχθούμε ότι δουλεύει 26 μέρες , είναι 416 πες και πουρμπουαρ 500 ευρω ! Πάλι ζεις άνετα χωρίς καμία οικονομική βοήθεια .

Μάθαμε σήμερα από την Averkina ότι με 500 ευρώ είσαι ανεξάρτητος. Που ήσουν χαμένη τόσο καιρό και δεν τα έλεγες νωρίτερα αυτά ;



Και δεν είναι η μόνη...υπάρχουν και άλλοι πολλοί με τέτοια μυαλά . Έτσι διαλύθηκε και ο κλάδος των μηχανικών !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 500 ευρώ δεν είσαι ανεξάρτητος μόνος. 2 άτομα μαζί, αν συγκατοικούν, είναι μια χαρά ανεξάρτητα. Δεν ζουν άνετα, αλλά ζουν ανεξάρτητα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μιλήσω με βάση τη δική μου εμπειρία και αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής. Στη Μπρατισλάβα το μόνο ακριβό είναι το ενοίκιο και γενικά η διαμονή (ξενοδοχεία κλπ) . Έχει άπειρες πολυεθνικές οπότε πολύς κόσμος απο το εξωτερικό έχει μετακομίσει και ιδίως Έλληνες. Σπάνια να βρεις κάποιον που νοικιάζει μόνος του. Συνήθως νοικιάζουν με άτομα που δε γνωρίζουν και πιο σπάνια με το σύντροφό τους ή με φίλους. μπορούν να προσαρμοστούν .οι Σλοβάκοι σαν άνθρωποι είναι πολύ ήσυχοι και υπερβολικά αυστηροί με τις ώρες κοινής ησυχίας οπότε το ενδεχόμενο να φέρεις την παρέα σου στο σπίτι σχεδόν αποκλείεται. Όμως όπως ανέφερα όλα τα υπόλοιπα είναι φθηνά και ειδικά τα ποτά οπότε βγαίνεις άνετα έξω.

Δε λέω ότι είναι η ιδανική λύση προφανώς, απλά είναι κάτι που το επιλέγουν πολλοι και λειτουργεί. Και απλά όπως είπα μου κάνει εντύπωση που ειδικά νέοι άνθρωποι που τους συντηρούν οι γονείς τους σπάνια την επιλέγουν.


Είναι περίεργο να προτιμούν να ζουν με τους γονείς τους αντί να συγκατοικήσουν με αγνώστους;;;

Μου φαίνεται τρελή αυτή η πρόταση.

Με φίλους προφανώς δεν ισχύει.

Η Σλοβακία είναι χώρα σε πολύ χειρότερη κατάσταση και αν κάποιος πάει να δουλέψει από Ελλάδα σε πολυεθνική εκεί σίγουρα έχει πολύ λίγες επιλογές γενικά. Δλδ είναι οκ για λίγους μήνες, αλλά τίποτα παραπάνω.

Με 500 ευρώ δεν είσαι ανεξάρτητος μόνος. 2 άτομα μαζί, αν συγκατοικούν, είναι μια χαρά ανεξάρτητα. Δεν ζουν άνετα, αλλά ζουν ανεξάρτητα.


Αν τα 2 άτομα συγκατοικούν μαζί στην Αθήνα με υπερτιμημένα νοίκια λόγω ενοικίασης διαμερισμάτων σε πρόσφυγες, τότε δεν θα ναι 500 μόνο το νοίκι;

Αυτά που έχουν 300-350 και πριν λίγα χρόνια είχαν 150€ δεν είναι πρακτικά για 2 άτομα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Είναι περίεργο να προτιμούν να ζουν με τους γονείς τους αντί να συγκατοικήσουν με αγνώστους;;;

Μου φαίνεται τρελή αυτή η πρόταση.

Με φίλους προφανώς δεν ισχύει.

Η Σλοβακία είναι χώρα σε πολύ χειρότερη κατάσταση και αν κάποιος πάει να δουλέψει από Ελλάδα σε πολυεθνική εκεί σίγουρα έχει πολύ λίγες επιλογές γενικά. Δλδ είναι οκ για λίγους μήνες, αλλά τίποτα παραπάνω.




Αν τα 2 άτομα συγκατοικούν μαζί στην Αθήνα με υπερτιμημένα νοίκια λόγω ενοικίασης διαμερισμάτων σε πρόσφυγες, τότε δεν θα ναι 500 μόνο το νοίκι;

Αυτά που έχουν 300-350 και πριν λίγα χρόνια είχαν 150€ δεν είναι πρακτικά για 2 άτομα.
Χαχχαχαχαχαχ τι είναι η Σλοβακία λέει? Αυτά τα άκουγα πριν πάω εκεί από διάφορους Έλληνες που δεν έχουν ιδέα καλή ώρα. Η Σλοβακία έχω να πω ότι είναι σε πολλά θέματα μπροστά απο την Ελλάδα. Και δε τα βγάζω από το μυαλό μου ή δε τα λέω μόνο εγώ. Και δουλειές υπάρχουν σε πολυεθνικές, συνεχώς βγάζουν νέες θέσεις. Και έχω γνωρίσει Έλληνες και άτομα από άλλες χώρες που μένουν χρόνια και είναι ευχαριστημένοι.

Τό έχω ξαναπεί ότι αναφέρθηκα στην περίπτωση που δε μπορείς να συγκατοικήσεις με τους γονείς σού πχ σπουδάζεις σε άλλη πόλη ή εργάζεσαι .
Για ενοίκια στην Αθήνα δεν έχω ιδέα πόσο κυμαίνονται οπότε δε μπορώ να εκφράσω γνώμη. Ξέρω όμως για Θεσσαλονίκη και σίγουρα συμφέρει για πάνω από δύο άτομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχχαχαχαχαχ τι είναι η Σλοβακία λέει? Αυτά τα άκουγα πριν πάω εκεί από διάφορους Έλληνες που δεν έχουν ιδέα καλή ώρα. Η Σλοβακία έχω να πω ότι είναι σε πολλά θέματα μπροστά απο την Ελλάδα. Και δε τα βγάζω από το μυαλό μου ή δε τα λέω μόνο εγώ. Και δουλειές υπάρχουν σε πολυεθνικές, συνεχώς βγάζουν νέες θέσεις. Και έχω γνωρίσει Έλληνες και άτομα από άλλες χώρες που μένουν χρόνια και είναι ευχαριστημένοι.

Τό έχω ξαναπεί ότι αναφέρθηκα στην περίπτωση που δε μπορείς να συγκατοικήσεις με τους γονείς σού πχ σπουδάζεις σε άλλη πόλη ή εργάζεσαι .
Για ενοίκια στην Αθήνα δεν έχω ιδέα πόσο κυμαίνονται οπότε δε μπορώ να εκφράσω γνώμη. Ξέρω όμως για Θεσσαλονίκη και σίγουρα συμφέρει για πάνω από δύο άτομα.


Η Σλοβακία είναι υπανάπτυκτη χώρα που δεν προσφέρει τις αναβαθμίσεις που προσφέρουν οι αναπτυγμένες χώρες. Το ζήτημα δεν είανι να φύγεις από την Ελλάδα και να πας κάπου χειρότερα εκτός αν πληρώνεσαι πολύ καλά κάτι το οποίο για πολύ λίγους είναι καλή περίπτωση. Αυτό όμως ισχύει για χώρες της Αφρικής και της Μέσης ανατολής και όχι για Ρουμανίες, Σλοβακίες, Βουλγαρίες, Εσθονίες... σ' αυτές τις χώρες είναι χαζό να πας μακροπρόθεσμα(εκτός αν είσαι μαφιόζος ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Σε κάθε χώρα υπάρχουν πολυεθνικές, 1000 φορές να ήμουν στην Αθήνα ή στο Αμστερνταμ(που είανι προφανώς αναβάθμιση από την Ελλάδα), παρά στη Μπρατισλάβα και τη Βουκουρέστη(βσκ η Βουκουρέστη βέβαια είανι πολύ καλύτερη απ' τη Μπρατισλάβα, ΑΝ έχεις λεφτά). Και πέρα απ' αυτό btw, ποιος σκατά θέλει να δουλεύει σε πολυεθνική μακροπρόθεσμα; Ορίζουν τη σαπίλα(και τη διαφθορά). Οι θέσεις σε πολυεθνικές που αξίζουν *μαζί* με τις περισσότερες μικρές εταίριες που αξίζουν... βρίσκονται στις μεγάλες ευρωπαικές πόλεις όπως Βερολίνο, Λονδίνο, Παρίσι κλπ, στις υπόλοιπες είναι οι σάπιες.

Πέρα απ' το ζήτημα δουλειάς, είναι και το ζήτημα διασκέδασης κ ψυχαγωγίας το οποίο είναι φτωχότερο κ εκει σαφέστατα. Τα φτηνά ποτά δεν αρκούν προφανώς.


Τα αρνητικά της συγκατοίκησης είναι που κάνουν τους 'Ελληνες να μην θέλουν να το κάνουν όχι η κοντοφθαλμία. Πόσα πράγματα να θυσιάσεις; Δεν είναι λίγοι αυτοί που ζούνε χάλια στο εξωτερικό και σχεδόν χωρίς λόγο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η Σλοβακία είναι υπανάπτυκτη χώρα που δεν προσφέρει τις αναβαθμίσεις που προσφέρουν οι αναπτυγμένες χώρες. Το ζήτημα δεν είανι να φύγεις από την Ελλάδα και να πας κάπου χειρότερα εκτός αν πληρώνεσαι πολύ καλά κάτι το οποίο για πολύ λίγους είναι καλή περίπτωση. Αυτό όμως ισχύει για χώρες της Αφρικής και της Μέσης ανατολής και όχι για Ρουμανίες, Σλοβακίες, Βουλγαρίες, Εσθονίες... σ' αυτές τις χώρες είναι χαζό να πας μακροπρόθεσμα(εκτός αν είσαι μαφιόζος ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Σε κάθε χώρα υπάρχουν πολυεθνικές, 1000 φορές να ήμουν στην Αθήνα ή στο Αμστερνταμ(που είανι προφανώς αναβάθμιση από την Ελλάδα), παρά στη Μπρατισλάβα και τη Βουκουρέστη(βσκ η Βουκουρέστη βέβαια είανι πολύ καλύτερη απ' τη Μπρατισλάβα, ΑΝ έχεις λεφτά). Και πέρα απ' αυτό btw, ποιος σκατά θέλει να δουλεύει σε πολυεθνική μακροπρόθεσμα; Ορίζουν τη σαπίλα(και τη διαφθορά). Οι θέσεις σε πολυεθνικές που αξίζουν *μαζί* με τις περισσότερες μικρές εταίριες που αξίζουν... βρίσκονται στις μεγάλες ευρωπαικές πόλεις όπως Βερολίνο, Λονδίνο, Παρίσι κλπ, στις υπόλοιπες είναι οι σάπιες.

Πέρα απ' το ζήτημα δουλειάς, είναι και το ζήτημα διασκέδασης κ ψυχαγωγίας το οποίο είναι φτωχότερο κ εκει σαφέστατα. Τα φτηνά ποτά δεν αρκούν προφανώς.


Τα αρνητικά της συγκατοίκησης είναι που κάνουν τους 'Ελληνες να μην θέλουν να το κάνουν όχι η κοντοφθαλμία. Πόσα πράγματα να θυσιάσεις; Δεν είναι λίγοι αυτοί που ζούνε χάλια στο εξωτερικό και σχεδόν χωρίς λόγο.
Fast θα απαντήσω στο μήνυμα και θα κλείσω εδώ το θέμα γιατί έχουμε ξεφύγει τελείως:

  • Δεν είπα ποτέ σε κάποιον ξέρεις πάνε μείνε Μπρατισλάβα. Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι η απορία μου γιατί στην Ελλάδα δε συγκατοικούν τόσο συχνά όσο στο εξωτερικό όταν δεν έχουν την επιλογή να μείνουν στο πατρικό τους. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Θα μοιραζομουν την εμπειρία μου είτε ζούσα στη Σλοβακία είτε στο Τζιμπουτί είτε οπουδήποτε αλλού.

  • Η Σλοβακία δεδομένου ότι βγήκε από τον κομμουνισμο το 93 είναι μια χώρα που αναπτύσσεται . Έχει πολλά θέματα να λύσει ακόμα αλλά σε πολλά μας βάζει τα γυαλιά . Και ναι προφανώς άλλο μισθό έχεις σε μια πολυεθνική στην Ολλανδία και άλλο στη Σλοβακία όμως το κόστος ζωής είναι πολύ χαμηλότερο. Οπότε ναι, η γνώμη μου είναι ότι θά την πρότεινα άνετα τη Μπρατισλάβα σε κάποιον που αναζητά ποιότητα ζωής. Δεν είναι ούτε η πιο όμορφη πρωτεύουσα του κόσμου ωστόσο προσφέρει ανέσεις. Αυτή είναι η γνώμη μου η οποία τυχαίνει να έχει πολλά κοινά με τη γνώμη όσων ζουν εδώ πέρα .

  • Αρκετά βγήκαμε εκτός θέματος. Αν υπάρχει κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα που θέλεις να συζητήσουμε πολύ ευχαρίστως .

 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η Σλοβακία είναι υπανάπτυκτη χώρα που δεν προσφέρει τις αναβαθμίσεις που προσφέρουν οι αναπτυγμένες χώρες. Το ζήτημα δεν είανι να φύγεις από την Ελλάδα και να πας κάπου χειρότερα εκτός αν πληρώνεσαι πολύ καλά κάτι το οποίο για πολύ λίγους είναι καλή περίπτωση. Αυτό όμως ισχύει για χώρες της Αφρικής και της Μέσης ανατολής και όχι για Ρουμανίες, Σλοβακίες, Βουλγαρίες, Εσθονίες... σ' αυτές τις χώρες είναι χαζό να πας μακροπρόθεσμα(εκτός αν είσαι μαφιόζος ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ).

Παρεπιπτόντως η Εσθονία έχει μεγαλύτερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ από την Ελλάδα, είναι η πρώτη χώρα σε ενσωμάτωση ψηφιακών τεχνολογιών και έχει καταφέρει εδώ και χρόνια να κάνει κυριολεκτικά πραγματικότητα την ηλεκτρονική διακυβέρνηση χωρίς χαρτιά και αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση στον τομέα αυτό. Η Σλοβακία είναι μόλις μία θέση πιο κάτω στην Ε.Ε από την Ελλάδα στο κατά κεφαλή ΑΕΠ. Οπότε κάθε άλλο παρά υπανάπτυκτες χώρες είναι.
Στην Μπρατισλάβα έχουν έδρα πολλές πολυεθνικές εξαιτίας του χαμηλού της κόστους και της εγγύτητας με άλλες ευρωπαϊκές χώρες, είναι σε απόσταση αναπνοής από τη Βιέννη εξάλλου.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά: Πρώτα η νοοτροπία: για να μείνεις μόνος πρέπει να το θες. Στην Ελλάδα, τόσο οι γονείς όσο και τα παιδιά αρέσκονται να συγκατοικούν για πολλά χρόνια, τουλάχιστον μέχρι τα 30 τους, πλην των περιπτώσεων μετοίκησης σε άλλη πόλη ή στο εξωτερικό.

Από εκεί και πέρα αν το θες, θα πρέπει να το μπορείς. Αν δεν έχεις ικανοποιητικό μισθό, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι και να φυτοζωείς. Πρέπει να έχεις ικανοποιητικό μισθό για να πληρώσεις τουλάχιστον τα έξοδα σου. Το αν θα συγκατοικήσεις ή όχι είναι θέμα νοοτροπίας. Αν μείνεις με φίλους, Ok, αν όχι πολλοί, κι εγώ επίσης, έχουν πρόβλημα να μείνουν με κάποιον άγνωστο, δεν είναι εύκολο να ταιριάξεις με κάποιον. Από εκεί και πέρα αν τα ξεπεράσεις όλα αυτά, δηλαδή αν οικονομικά βγαίνεις σαφώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις με του γονείς σου..


Αρχική δημοσίευση από: Lancelot
Άρα ήσουν παράνομη ; Άρα οδηγήθηκες στην παρανομία για να γίνεις ανεξάρτητη.
Για διαφώτισε τον κόσμο εδώ μέσα, ποιους μήνες δούλευες στο περίφημο νησάκι ; Διότι έτσι όλοι είναι ανεξάρτητοι όταν προσλαμβάνονται από τους εκάστοτε ξενοδόχους/εστιατορες κλπ για να δουλέψουν 4-5 μήνες <<μαύρα>> ... και μετά ; Εδώ σε θέλω .


Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι ήταν παράνομη;;;;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως η Εσθονία έχει μεγαλύτερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ από την Ελλάδα, είναι η πρώτη χώρα σε ενσωμάτωση ψηφιακών τεχνολογιών και έχει καταφέρει εδώ και χρόνια να κάνει κυριολεκτικά πραγματικότητα την ηλεκτρονική διακυβέρνηση χωρίς χαρτιά και αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση στον τομέα αυτό. Η Σλοβακία είναι μόλις μία θέση πιο κάτω στην Ε.Ε από την Ελλάδα στο κατά κεφαλή ΑΕΠ. Οπότε κάθε άλλο παρά υπανάπτυκτες χώρες είναι.
Στην Μπρατισλάβα έχουν έδρα πολλές πολυεθνικές εξαιτίας του χαμηλού της κόστους και της εγγύτητας με άλλες ευρωπαϊκές χώρες, είναι σε απόσταση αναπνοής από τη Βιέννη εξάλλου.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά: Πρώτα η νοοτροπία: για να μείνεις μόνος πρέπει να το θες. Στην Ελλάδα, τόσο οι γονείς όσο και τα παιδιά αρέσκονται να συγκατοικούν για πολλά χρόνια, τουλάχιστον μέχρι τα 30 τους, πλην των περιπτώσεων μετοίκησης σε άλλη πόλη ή στο εξωτερικό.

Από εκεί και πέρα αν το θες, θα πρέπει να το μπορείς. Αν δεν έχεις ικανοποιητικό μισθό, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι και να φυτοζωείς. Πρέπει να έχεις ικανοποιητικό μισθό για να πληρώσεις τουλάχιστον τα έξοδα σου. Το αν θα συγκατοικήσεις ή όχι είναι θέμα νοοτροπίας. Αν μείνεις με φίλους, Ok, αν όχι πολλοί, κι εγώ επίσης, έχουν πρόβλημα να μείνουν με κάποιον άγνωστο, δεν είναι εύκολο να ταιριάξεις με κάποιον. Από εκεί και πέρα αν τα ξεπεράσεις όλα αυτά, δηλαδή αν οικονομικά βγαίνεις σαφώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις με του γονείς σου..





Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι ήταν παράνομη;;;;


Δούλευα σε νησί πρωι και βράδυ κανονικότατα.Πρωι μέχρι τις 2 και μετά 5μιση μεχρι 11.00 ακόμα και 12 ,ανάλογα με την κίνηση στο νήσι.

Άρα δεν είχε σταθερό ωράριο και πολύ μεγαλύτερο από το 8ωρο. Δεν φταίει ο εργοδότης , αλλά βρίσκουν και τα κάνουν.
Το κακό είναι ότι δεν παραδέχεται το λάθος της...και συνεχίζει και πιπιλάει ανυπόστατα πράγματα. Μακάρι να υπήρχε δικαστήριο για τέτοιους εργαζόμενους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Με 500 ευρώ δεν είσαι ανεξάρτητος μόνος. 2 άτομα μαζί, αν συγκατοικούν, είναι μια χαρά ανεξάρτητα. Δεν ζουν άνετα, αλλά ζουν ανεξάρτητα.


Στο μεταξύ πάλι φαντασιώνεται.Που είπα εγώ για 500 ευρω;Περισσότερα έπαιρνα!:laugh:
Ρε δεν πάμε καλαά!!!

Ναι φίλε λάνσελοτ, ναι....γίνεται να είσαι ανεξάρτητος λέμε ,έστω αφού τελειώσεις τις σπουδές.Όσο και να χτυπιέσαι και να προσπαθείς να βγάλεις ψεύτες τους άλλους γίνεται!
Απλά δεν σου αρέσει διότι εσύ προφανώς κρέμεσαι ακόμα απο τα φουστάνια της μαμάς και πας να τους βγάλεις όλους το ίδιο.

Καλά κάνεις , όμως το θέμα αφορά άλλο πράγμα ,εκεί απάντησα εγώ ,αλλά δεν σου αρέσει και βγάζεις διάφορα με το μυαλό σου ,χωρίς να έχεις κανένα δικαίωμα.

Στο μεταξύ σε ότι του απαντάω και καταρρίπτω τα επιχειρήματα του,προσπαθεί μετά να μου βγάλει άλλο! Τωρα βρήκε το αν ήταν μαύρα τα λεφτά Ε, δεν ήταν.
Ούτε 500 ευρώ έπαιρνα ,και ικα μου έβαζαν και ξαναλέω μιλάω για προ κρίσης δούλευα πωλήτρια ενώ επιμένεις να μου βάζεις δικά σου παραδείγματα.Δεν με αφορούν τα παραδείγματα σου.

Γράψε την άποψη σου λοιπόν Λάνσελοτ, για το να μένουν ενήλικες με τους γονείς τους , όπως λέει το νήμα ,αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα όταν δεν συμφωνούν αυτά που γράφουν άλλοι με τα δικά σου πιστεύω ,να τους γράφεις ψεύτες και να τους συκοφαντείς.

Παρά τράβηξε το αστείο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top