[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το σύμβολο αυτό το χρησιμοποιούσαν οι δικαστές και μετά το υιοθέτησε ο Μουσολίνι.
Θα προτιμούσα να χρησιμοποιείται ο όρος ''με φασιστικά χαρακτηριστικά'' , διότι ο φασισμός, αυτή καθ'αυτή έννοια <<γεννήθηκε>> από τον Μουσολίνι.
Ο φασισμός τοποθετείται στην άκρα δεξιά και με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (φυλή,έθνος). Πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κάτι αριστερό ;

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο. Πώς είναι δυνατόν να μου κάνεις αυτές τις ερωτήσεις όταν (υποτίθεται) ότι έχεις διαβάσεις το κείμενο που σου έστειλα, όπου εξηγώ όλα αυτά που ρωτάς;
Ο φασισμός δεν γεννήθηκε με τον Μουσολίνι. Ούτε η ιδέα της υπεροχής της Αρύας φυλής γεννήθηκε με τον Χίτλερ. Αυτά υπήρχαν από πριν, και αν θέλεις στοιχεία μπορώ να στα δώσω, δεν έχω πρόβλημα. Απλά δεν τα έχω έτοιμα και πρέπει να αφιερώσω πάνω από 10λεπτο για να τα βρω.

Όσο για τον φασισμό, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Σαν ιδέα υπάρχει από αρχαιοτάτων χρόνων, ενώ σταν σύμβολο υπάρχει από την εποχή των ρωμαίων. Μάλιστα, τότε ήταν που άρχισε να ονομάζεται και 'fasces', δηλαδή φασισμός. Ποιους δικαστές μου λες, λοιπόν;

Τέλος, όπως έδειξα και στο κείμενο, δεν υπάρχει «ακρα δεξια» και «ακρα αριστερα». Υπάρχει μόνο κολλεκτιβισμός και ατομισμός. Η αριστερά και η δεξιά ανήκουν στον κολλεκτιβισμό. Είναι ιδεολογίες που βάζουν το άτομο κάτω από το σύνολο. Στην περίπτωση της δεξιάς, το σύνολο ορίζεται ως η φυλή, ενώ στην περίπτωση της αριστεράς ορίζεται ως η τάξη.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε 31.5% το υψηλότερο ποσοστό κόμματος αξιωματικής αντιπολίτευσης μετά την Βρετανία.Επισης έβγαλε 72 βουλευτές πάνω σε σχέση με το 2009.Αρα μόνο κερδισμένος είναι.
Χαμένος είναι τώρα
Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά που λες δεν έχουν σημασία;Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα μεγάλο κόμμα (δυστυχώς),ενώ το ΠΑΣΟΚ ένα μικρό κόμμα.
Τότε εμάς το μικρό κόμμα τι μας ήθελε;
ΠΑΣΟΚ θα λέτε και θα κλαίτε κουφάλες. Αχ, πού είναι αυτοί οι μεγάλοι σοσιαλιστές ηγέτες, να αρχίσουν πάλι να τρέχουν τα γκαφρά;

Πάντως, για να κατάλαβουν κάποιοι το επίπεδο έκπτωσης του, παλαί άλλοτε ισχυρού, ΠΑΣΟΚ, πλέον το ΚΚΕ δεν μιλάει για "Μπροστά με τον Κομμουνισμό" αλλά για "Μπροστά με το Σοσιαλισμό". Μέχρι και οι ιδεοληπτικά κολημμένοι έχουν πάρει πρέφα ότι το πλοίο βουλιάζει και ο Κουτσούμπας σκέφτηκε ότι είναι κρίμα να πάνε όλοι στο ΣΥΡΙΖΑ και να μην τσιμπήσει και αυτός κάτι.
Το θέμα, λοιπόν, δεν είναι εάν το ΠΑΣΟΚ έκανε έργα και έσωσε ή κατέστρεψε την Ελλάδα, το θέμα είναι εάν όλοι εσείς που (απομείνατε) το στηρίζετε θα πάτε στο ΣΥΡΙΖΑ ή στο ΚΚΕ.

Με φιλικούς ασπασμούς σύντροφοι,
Τι καληνύχτες μου :playboy:
Μένουμε στο Πασοκ όπως τόσο καιρό
Ναι ωραία όλα αυτά,το ΠΑΣΟΚ σήμερα έχει 8% με το ζόρι άρα κάτι δεν έκανε καλά.

Θυμάσαι γιατί; Ο Βενιζέλος αντιμετώπισε λαϊκισμούς από ΝΔ από Συριζα από παλαιούς του ΠΑΣΟΚ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Χαμένος είναι τώρα

Τότε εμάς το μικρό κόμμα τι μας ήθελε;

Μένουμε στο Πασοκ όπως τόσο καιρό


Θυμάσαι γιατί; Ο Βενιζέλος αντιμετώπισε λαϊκισμούς από ΝΔ από Συριζα από παλαιούς του ΠΑΣΟΚ


Κάτι σκάνδαλα θυμάμαι!Επισης η αντιμετώπιση της κρίσης από τον Παπανδρέου ήταν πολύ κακή.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κάτι σκάνδαλα θυμάμαι!Επισης η αντιμετώπιση της κρίσης από τον Παπανδρέου ήταν πολύ κακή.


Ποια σκάνδαλα; Ο Βενιζέλος έπρεπε να τα χρεωθεί; Εγώ θυμάμαι το psi (κούρεμα) που έσωσε τα ταμεία και το μακροπρόθεσμο που το 14 μας έφερε ανάπτυξη.
Όλα αυτά με Βενιζέλο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Ποια σκάνδαλα; Ο Βενιζέλος έπρεπε να τα χρεωθεί; Εγώ θυμάμαι το psi (κούρεμα) που έσωσε τα ταμεία και το μακροπρόθεσμο που το 14 μας έφερε ανάπτυξη.
Όλα αυτά με Βενιζέλο


Ποια Σκάνδαλα;
1)Σκάνδαλο χρηματιστηρίου
2)Το 1981 το χρέος ήταν 29% και σε 20 χρόνια πήγε στο 117%!
3)Πακέτα Delor
4)Σκάνδαλο καλαμπόκιου
5)Φυγή εργοστασίων.Nissan και Pirelli
6)Γερμανικά υποβρύχια και τριπλάσιο κόστος.
7)Siemens?

Και η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν σκάνδαλα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ποια Σκάνδαλα;
1)Σκάνδαλο χρηματιστηρίου
2)Το 1981 το χρέος ήταν 29% και σε 20 χρόνια πήγε στο 117%!
3)Πακέτα Delor
4)Σκάνδαλο καλαμπόκιου
5)Φυγή εργοστασίων.Nissan και Pirelli
6)Γερμανικά υποβρύχια και τριπλάσιο κόστος.
7)Siemens?

Και η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν σκάνδαλα.


Χρηματιστήριο δεν είναι
το 2001 το χρέος δεν ήταν 117%
Siemens δεν έχει αποδειχτεί κάτι κατά αλλά ο Τσουκάτος αθώωθηκε
Τα υποβρύχια δεν ήταν αυτά που λες επι Βενιζέλου γιατί δικαιωθήκαμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο
Στο καλαμπόκι είχαμε όφελος
Τα εργοστάσια δεν ευθύνεται το πασοκ για αυτο
Το Delor δεν έχει αποδειχτει κάτι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Χρηματιστήριο δεν είναι
το 2001 το χρέος δεν ήταν 117%
Siemens δεν έχει αποδειχτεί κάτι κατά αλλά ο Τσουκάτος αθώωθηκε
Τα υποβρύχια δεν ήταν αυτά που λες επι Βενιζέλου γιατί δικαιωθήκαμε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο
Στο καλαμπόκι είχαμε όφελος
Τα εργοστάσια δεν ευθύνεται το πασοκ για αυτο
Το Delor δεν έχει αποδειχτει κάτι


Είπαμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.
Δες την ραγδαία άνοδο του χρέους επι ΠΑΣΟΚ:https://countryeconomy.com/national-debt/greece?year=2000

Το χρηματιστήριο ήταν σκάνδαλο όταν χάθηκαν δις.

Για τα εργοστάσια ευθύνεται το ΠΑΣΟΚ και τα συνδικάτα που έκαναν απεργίες συνέχεια και αύξησαν το κόστος.

Τα πακέτα Delor ξοδεύτηκαν άσκοπα για μίζες κτλ.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είπαμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.
Δες την ραγδαία άνοδο του χρέους επι ΠΑΣΟΚ:https://countryeconomy.com/national-debt/greece?year=2000

Το χρηματιστήριο ήταν σκάνδαλο όταν χάθηκαν δις.

Για τα εργοστάσια ευθύνεται το ΠΑΣΟΚ και τα συνδικάτα που έκαναν απεργίες συνέχεια και αύξησαν το κόστος.

Τα πακέτα Delor ξοδεύτηκαν άσκοπα για μίζες κτλ.


Το χρηματιστηριο σκανδαλο δεν ειναι, δε το λεω εγω και η νδ τωρα το παραδεχεται "όσοι πόνταραν ας πρόσεχαν"

2003 --> 98% το χρέος

2009 --> 115%

Τι έκανε το πασοκ για τα εργοστάσια; Δε κάναμε απεργίες από το 2004 έως το 2009
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Το χρηματιστηριο σκανδαλο δεν ειναι, δε το λεω εγω και η νδ τωρα το παραδεχεται "όσοι πόνταραν ας πρόσεχαν"

2003 --> 98% το χρέος

2009 --> 115%

Τι έκανε το πασοκ για τα εργοστάσια; Δε κάναμε απεργίες από το 2004 έως το 2009


Φίλε μου το χρέος μέσα σε 20 χρόνια πήγε από το 30% στο 105%.Τρομακτικη άνοδος που δεν εξηγείται.

Όταν το ΠΑΣΟΚ αύξησε υπερβολικά τους μισθούς δυστυχώς πολλοί εφυγαν.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φίλε μου το χρέος μέσα σε 20 χρόνια πήγε από το 30% στο 105%.Τρομακτικη άνοδος που δεν εξηγείται.

Όταν το ΠΑΣΟΚ αύξησε υπερβολικά τους μισθούς δυστυχώς πολλοί εφυγαν.




Εδώ ο Σαμαράς μας κατηγορούσε για λιτότητα και γιατί δε δινούμε αυξήσεις.
Αποφασίστε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φίλε μου με την απλή λογική αν το ΠΑΣΟΚ ήταν τόσο καλό δεν θα πήγαινε από το 40% στο 7%.


Επειδή είχαμε λαϊκισμό απέναντι και του Σαμαρα στις 1ες εκλογές και του Τσίπρα ενώ εμείς είπαμε την αλήθεια;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Επειδή είχαμε λαϊκισμό απέναντι και του Σαμαρα στις 1ες εκλογές και του Τσίπρα ενώ εμείς είπαμε την αλήθεια;


Και στην Ισπανία οι Σοσιαλιστές είχαν λαϊκισμό από τους Συντηριτικους και τους Podemos όμως κυβερνάνε ξανά!Κατι άλλο φταίει στην περίπτωση του ΠΑΣΟΚ.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και στην Ισπανία οι Σοσιαλιστές είχαν λαϊκισμό από τους Συντηριτικους και τους Podemos όμως κυβερνάνε ξανά!Κατι άλλο φταίει στην περίπτωση του ΠΑΣΟΚ.


Στην Ισπανία έπεσε η κυβέρνηση για σκανδαλο, εδώ μας έριξαν για ψέμματα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στην Ισπανία το Psoe στην κρίση χτυπήθηκε πολύ.Με έναν καλό αρχηγό όμως εκτοξεύτηκε από το 20% στο 30%!Το ΠΑΣΟΚ θέλει έναν καλό αρχηγό.


Είχε τον Βενιζέλο, τι έκανε ο λαος τον έλεγε κλεφτη και απατεώνα, θα έχουμε εξελιξεις στο κόμμα να ξερεις
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,601 μηνύματα.
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο. Πώς είναι δυνατόν να μου κάνεις αυτές τις ερωτήσεις όταν (υποτίθεται) ότι έχεις διαβάσεις το κείμενο που σου έστειλα, όπου εξηγώ όλα αυτά που ρωτάς;
Ο φασισμός δεν γεννήθηκε με τον Μουσολίνι. Ούτε η ιδέα της υπεροχής της Αρύας φυλής γεννήθηκε με τον Χίτλερ. Αυτά υπήρχαν από πριν, και αν θέλεις στοιχεία μπορώ να στα δώσω, δεν έχω πρόβλημα. Απλά δεν τα έχω έτοιμα και πρέπει να αφιερώσω πάνω από 10λεπτο για να τα βρω.

Όσο για τον φασισμό, δεν έχω κάτι άλλο να πω. Σαν ιδέα υπάρχει από αρχαιοτάτων χρόνων, ενώ σταν σύμβολο υπάρχει από την εποχή των ρωμαίων. Μάλιστα, τότε ήταν που άρχισε να ονομάζεται και 'fasces', δηλαδή φασισμός. Ποιους δικαστές μου λες, λοιπόν;

Τέλος, όπως έδειξα και στο κείμενο, δεν υπάρχει «ακρα δεξια» και «ακρα αριστερα». Υπάρχει μόνο κολλεκτιβισμός και ατομισμός. Η αριστερά και η δεξιά ανήκουν στον κολλεκτιβισμό. Είναι ιδεολογίες που βάζουν το άτομο κάτω από το σύνολο. Στην περίπτωση της δεξιάς, το σύνολο ορίζεται ως η φυλή, ενώ στην περίπτωση της αριστεράς ορίζεται ως η τάξη.
Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι δεν υπάρχει ακρα δεξιά και άκρα αριστερά και εγώ ότι η γη είναι επίπεδη.
Το κείμενο που έστειλες είναι η δικιά σου προσωπική άποψη .

Το αρχαίο αυτό σύμβολο , αποτελούσε σύμβολο εξουσίας των δικαστών στην Ρώμη. Ο φασισμός προέρχεται από την λέξη fascismo η οποία έχει τις ρίζες της στην λέξη fasces . Δεν είναι fasces ο φασισμός, fasces είναι ο πληθυντικός του αρχαίου ρωμαϊκού συμβόλου(fascis). Επίσης ο φασισμός σαν ιδεολογία καθιερώνεται από τον Μουσολίνι. Πώς λοιπόν κάνεις λόγο για φασισμό πριν το 1920 ;

Το να χαρακτηρίζουμε πρόσωπα,θεσμούς και καταστάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την αρχική έννοια του όρου είναι λάθος.
Έτσι προσδιορίζεται λανθασμένα κάθε αντιδημοκρατική, βίαιη πράξη, ιδεολογία ως φασισμός
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι ο Παπανδρέου (που σημαίνει και η Γεννηματά) θα πάει με ΣΥΡΙΖΑ και ο Βενιζέλος θα πάει ΝΔ. Να παρατήσει ο Βενιζέλος τη πολιτική το βλέπω πολύ δύσκολο καθώς στις πλάτες του στηρίζονται αρκετοί.

Το ΠΑΣΟΚ ως παράταξη θα διαλυθεί καθώς μόνο προβλήματα δημιουργεί. Έχει ένα τεράστιο χρέος που καμία κυβέρνηση δεν πρόκειται να κουρέψει, όπως πρέπει να γίνει, και η νέα τάξη πραγμάτων το κατηγορεί για πράγματα που δεν ευθύνεται.

Δεν θέλω τον Βενιζέλο ΠΤΔ αλλά στην ενεργητική πολιτική. ΠΤΔ είναι τιμητικός τίτλος και έπρεπε να είναι ο Σημίτης.

Το ΠΑΣΟΚ την πληρώνει γιατί έκανε αντιπολίτευση στον εαυτό του. Στις δύσκολες ώρες έπρεπε να προστατέψει τον Τζοχατζόπουλο όπως έκανε η ΝΔ με τους Καραμανλικούς που ζημείωσαν το τόπο πολύ παραπάνω.

Το κακό δεν είναι ότι το ΠΑΣΟΚ πέθανε αλλά ότι δεν υπάρχει κανένα κόμμα αυτή τη στιγμή που να το πλησιάζει σε ποιότητα στελεχών.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top