Προορισμοί στο εξωτερικό

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Για πείτε κανέναν ενδιαφέρον προορισμό πέρα από Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία.

Τσεχία θα σου πρότεινα. Κεντρική Ευρώπη, πολλά μέρη να δεις, και ίσως μπορέσεις να πας καμιά μονοήμερη σε διπλανή χώρα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ισχύει Βουδαπέστη είναι πολύ ωραία πόλη. Και πέραν της νυχτερινής ζωής που φημίζεται έχει και ωραία μουσεία κλπ οπότε έχεις διάφορες επιλογές συν, πολύ βασικό, ότι είναι σχετικά οικονομική (οι τιμές μου φάνηκαν ίδιες και λίγο χαμηλότερες απο Ελλάδα) .
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για πείτε κανέναν ενδιαφέρον προορισμό πέρα από Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ελβετία.

Αν και δεν έχω ταξιδέψει πολύ Ευρώπη, προσωπικά μου άρεσε πολύ η Πολωνία που πήγα πέρυσι. Ενω δεν είναι ιδιαίτερα φανταχτερή όπως η Αυστρία και η Τσεχία, έχει μια γνήσια, πιο αυθεντική ομορφιά. Ειδικά η Βαρσοβία που δεν απευθύνεται σε τουρίστες, μου άρεσε απίστευτα, έχει τεράστια ποικιλία και αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Η Κρακοβία οκ, κλασική τουριστική Ευρωπαϊκή πόλη, πιο κυριλέ.

Επίσης η σχέση ποιότητας - τιμής σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά είναι απίστευτη, οπότε μπορείς να ευχαριστηθείς τα πάντα χωρίς μεγάλο κόστος (κάτι βέβαια που εμένα μου γύρισε μπούμερανγκ γιατί ψώνια από δω, ψώνια από κει με μια άνεση... Πάει το μηνιάτικο). Θυμάμαι χαρακτηριστικά σ ένα μπαράκι στην Κρακοβία, ειχαμε δοκιμάσει ό,τι σπέσιαλ ουίσκι υπήρχε γιατί έκαναν όλα από 3 μέχρι 5 ευρώ. Και πριν το παραγγείλουμε μας έβαζε ένα σφηνάκι να δοκιμάσουμε αν μας αρέσει... Το λες και επίγειο παράδεισο.

Όσο για τον κόσμο, ειδικά οι νέοι είναι απίστευτα συμπαθητικοι και κουλ. Στον κολλητό μου είχαν πάει δύο τύποι και του λένε στην ψύχρα "φίλε μπορείς να μας αγοράσεις 2 μπύρες γιατί έχουμε ξεμείνει από λεφτά;", εμένα με είχαν ξετρακιάσει κάτι γκοθουδες, ενας άλλος είχε αράξει στην παρέα μας και μας ρωτούσε για την Ελλάδα, γενικά εντελώς ακομπλεξάριστοι και χύμα. Για φοιτητικό ταξίδι ό,τι πρέπει θεωρώ, απλά πρέπει να πας από Μάιο και μετά (τρελό κρύο).
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ταξιδέψει πολύ Ευρώπη, προσωπικά μου άρεσε πολύ η Πολωνία που πήγα πέρυσι. Ενω δεν είναι ιδιαίτερα φανταχτερή όπως η Αυστρία και η Τσεχία, έχει μια γνήσια, πιο αυθεντική ομορφιά. Ειδικά η Βαρσοβία που δεν απευθύνεται σε τουρίστες, μου άρεσε απίστευτα, έχει τεράστια ποικιλία και αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Η Κρακοβία οκ, κλασική τουριστική Ευρωπαϊκή πόλη, πιο κυριλέ.

Η Βαρσοβία είναι θεϊκή από τις αγαπημένες μου ευρωπαϊκές πόλεις. Η περιήγηση στην παλιά πόλη καταπληκτική, μια βόλτα στο πάρκο Liazenki θα σας πάρει αρκετές ώρες μια κι έχει αξιοθέατα φοβερά, επίσης μια περιήγηση στην Praga, τη συνοικία της εναλλακτικής Βαρσοβίας (απλή συνωνυμία με την πρωτεύουσα της Τσεχίας) θα σου αρέσει πολύ. Οικονομική πόλη, με ενδιαφέρουσες γευστικές επιλογές και..άφθονη και πολύ φθηνή βότκα..
Έχω πάει και Χριστούγεννα (με υπέροχο στολισμό!) και Μάιο...Εντάξει τον Μάιο είναι άλλη πόλη...τα Χριστούγεννα έψαχνα να δω αν το κεφάλι μου και τα χέρια μου ήταν στη θέση τους, δε τα ένοιωθα από το κρύο..
Η Κρακοβία επίσης ωραία, αν πας εκεί πρέπει να πας και Άουσβιτς όπως και στα αλατωρυχεία της Wieliscza, μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς.
Θέλω να επισκεφτώ και μερικές άλλες πόλεις της Πολωνίας που είναι πολύ ωραίες και που έχει απευθείας πτήσεις η Ryanair

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θέλω να επισκεφτώ και μερικές άλλες πόλεις της Πολωνίας που είναι πολύ ωραίες και που έχει απευθείας πτήσεις η Ryanair


Αρχικά τι όμορφες φωτογραφίες ειν αυτές!!! Κι εγώ έχω βγάλει τόσο πολλές που ένα χρόνο μετά, ακόμη κάθομαι και επεξεργαζομαι μερικές!

Από άλλες πόλεις, εγώ θέλω κάποια στιγμή να πάω Βροτσλαβ και Γκντανσκ. Πρέπει να είναι υπέροχα!!!
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
+1 Για Πράγα, ακομη και στην περιπτωση εναλλακτικης τη Βουδαπεστη
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω στα Κόκκινα Φανάρια του Ντε Βάλεν,στο Άμστερνταμ.Λένε πως έχει ποικιλία από ιερόδουλες εκεί αφού αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους πόλους έλξης του ερωτικού τουρισμού.Και με εξειδικευμένη αστυνόμευση για να είμαστε ασφαλείς την ώρα της παροχής των υπηρεσιών.

Έχουν πάει κάτι φίλοι μου δυο φορές, τη 2η απογοητευτηκαν γιατί λένε τις ακριβυναν κι άλλο κι έχει γίνει απλησίαστο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
+1 Για Πράγα, ακομη και στην περιπτωση εναλλακτικης τη Βουδαπεστη
Η Πράγα πανέμορφη αλλά έχει ασφυκτικά πολλούς τουρίστες κάτι που εμένα προσωπικά με χάλασε πολύ . Σίγουρα λίγο έξω από το κέντρο ήταν καλύτερα αλλά δεν είχα πολλές μέρες νά τή γυρίσω. Ίσως προς Μάρτη νά είναι καλύτερα αλλά Χριστούγεννα και καλοκαίρι με Σεπτέμβρη νομίζω είναι καλύτερα να την αποφύγεις.
Η Βουδαπέστη αν και τελείως διαφορετική μου φάνηκε πιο ωραία πόλη. Ίσως επειδή το κέντρο είναι πιο μεγάλο και απλωμένο αλλά και γενικά είχε πάρα πολλές επιλογές.
Και τη Ρουμανία να τή σκεφτείτε σαν πολύ οικονομική επιλογή απλά μην πάτε σε καμία περίπτωση Βουκουρέστι, δεν αξίζει καθόλου, πάτε Τρανσυλβανία. Έχει απίστευτα μέρη και ειδικά την άνοιξη είναι υπέροχα.
+και η Σλοβακία που μένω προσωρινά είναι υπέροχη, ειδικά αν σας αρέσει η πεζοπορία είναι το κατάλληλο μέρος, απλά ξανά μην πάτε Μπρατισλάβα, υπάρχουν καλύτερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, πάτε στα βουνά ή σε άλλες πόλεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Να πάτε όπυ έχει φτηνά εισητήρια η ryanair καταρχάς (βρίσκεις προορισμους με 50 ευρω πηγαινε έλα ) γιατί όπου και να πάς ...το ταξίδι έχει αξία και πάντα κερδίζεις πράγματα

και εάν έχει κανείς τη δυνατότητα παει και στις προτιμήσεις του
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ταξιδέψει πολύ Ευρώπη, προσωπικά μου άρεσε πολύ η Πολωνία που πήγα πέρυσι. Ενω δεν είναι ιδιαίτερα φανταχτερή όπως η Αυστρία και η Τσεχία, έχει μια γνήσια, πιο αυθεντική ομορφιά. Ειδικά η Βαρσοβία που δεν απευθύνεται σε τουρίστες, μου άρεσε απίστευτα, έχει τεράστια ποικιλία και αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον. Η Κρακοβία οκ, κλασική τουριστική Ευρωπαϊκή πόλη, πιο κυριλέ.

Επίσης η σχέση ποιότητας - τιμής σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά είναι απίστευτη, οπότε μπορείς να ευχαριστηθείς τα πάντα χωρίς μεγάλο κόστος (κάτι βέβαια που εμένα μου γύρισε μπούμερανγκ γιατί ψώνια από δω, ψώνια από κει με μια άνεση... Πάει το μηνιάτικο). Θυμάμαι χαρακτηριστικά σ ένα μπαράκι στην Κρακοβία, ειχαμε δοκιμάσει ό,τι σπέσιαλ ουίσκι υπήρχε γιατί έκαναν όλα από 3 μέχρι 5 ευρώ. Και πριν το παραγγείλουμε μας έβαζε ένα σφηνάκι να δοκιμάσουμε αν μας αρέσει... Το λες και επίγειο παράδεισο.

Όσο για τον κόσμο, ειδικά οι νέοι είναι απίστευτα συμπαθητικοι και κουλ. Στον κολλητό μου είχαν πάει δύο τύποι και του λένε στην ψύχρα "φίλε μπορείς να μας αγοράσεις 2 μπύρες γιατί έχουμε ξεμείνει από λεφτά;", εμένα με είχαν ξετρακιάσει κάτι γκοθουδες, ενας άλλος είχε αράξει στην παρέα μας και μας ρωτούσε για την Ελλάδα, γενικά εντελώς ακομπλεξάριστοι και χύμα. Για φοιτητικό ταξίδι ό,τι πρέπει θεωρώ, απλά πρέπει να πας από Μάιο και μετά (τρελό κρύο).

Αυτό μου έλειπε, να πάω Πολωνία να γίνω αλκοολικός.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η Πράγα πανέμορφη αλλά έχει ασφυκτικά πολλούς τουρίστες κάτι που εμένα προσωπικά με χάλασε πολύ . Σίγουρα λίγο έξω από το κέντρο ήταν καλύτερα αλλά δεν είχα πολλές μέρες νά τή γυρίσω. Ίσως προς Μάρτη νά είναι καλύτερα αλλά Χριστούγεννα και καλοκαίρι με Σεπτέμβρη νομίζω είναι καλύτερα να την αποφύγεις.
Η Βουδαπέστη αν και τελείως διαφορετική μου φάνηκε πιο ωραία πόλη. Ίσως επειδή το κέντρο είναι πιο μεγάλο και απλωμένο αλλά και γενικά είχε πάρα πολλές επιλογές.
Και τη Ρουμανία να τή σκεφτείτε σαν πολύ οικονομική επιλογή απλά μην πάτε σε καμία περίπτωση Βουκουρέστι, δεν αξίζει καθόλου, πάτε Τρανσυλβανία. Έχει απίστευτα μέρη και ειδικά την άνοιξη είναι υπέροχα.
+και η Σλοβακία που μένω προσωρινά είναι υπέροχη, ειδικά αν σας αρέσει η πεζοπορία είναι το κατάλληλο μέρος, απλά ξανά μην πάτε Μπρατισλάβα, υπάρχουν καλύτερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, πάτε στα βουνά ή σε άλλες πόλεις
Δεν θα ελεγα τις πολεις τελειως διαφορετικες, καθως υπηρξαν διοικητικα κεντρα των von Habsburg και μοιραζονται κοινα στοιχεια αρχιτεκτονικης, με το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα το κτιριο της οπερας. Σιγουρα στη Πραγα τα αξιοθεατα ειναι πιο συγκεκτρωμενα και ειναι πιο δημοφιλης προορισμος, αλλα δεν θα ελεγα τραγικη την κατασταση, τουλαχιστον τον Σεπτεμβριο που ειχα παει. Η Βουδαπεστη μου φανηκε καπως πιο rough και οτι προσεχαν λιγοτερα τα ιστορικα τους κτηρια, οπότε δεν απόλαυσα και τοσο πολύ τους περιπατους στην πόλη, η Πραγα ειχε αισθηση προσεγμενης πολης κεντρικης Ευρώπης.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Και τη Ρουμανία να τή σκεφτείτε σαν πολύ οικονομική επιλογή απλά μην πάτε σε καμία περίπτωση Βουκουρέστι, δεν αξίζει καθόλου, πάτε Τρανσυλβανία. Έχει απίστευτα μέρη και ειδικά την άνοιξη είναι υπέροχα.

Η Ρουμανία καταρχάς είναι υπέροχη χώρα... Θα διαφωνήσω ως προς το Βουκουρέστι καθώς έχει καταπληκτικά μέρη. Η παλιά πόλη του Βουκουρεστίου είναι πολύ γραφική, το πάρκα Herestrau με τις πολύ μεγάλες λίμνες, τα σκιουράκια και τα καταπράσινα δέντρα θες μια μέρα να το γυρίσεις, ιδανικό για πεζοπορία και ποδηλασία με ποδήλατα που νοικιάζεις, αξίζει να πάει κανείς εκεί και στο ανοιχτό μουσείο των χωρικών. Επίσης μια επίσκεψη στην έπαυλη του Τσαουσέσκου να δει κανείς πώς ζούσε ο δικτάτορας ενώ ο λαός πεινούσε είναι πολύ χρήσιμη ενώ μπορεί κανείς να περάσει μια ολόκληρη μέρα στο Therme Spa στο Balotesti, λίγο πιο μακριά από το αεροδρόμιο, από όπου και οι φωτό.. Έχει κλειστές και ανοιχτές πισίνες, ιαματικές και μη, χρωματοθεραπεία, σάουνα, μασάζ, νεροτσουλήθρες και πολλά άλλα.




Εκτός Βουκουρεστίου ασφαλώς και η Τρανσυλβάνια αξίζει, κάστρο κόμη Δράκουλα, Bran, Brassov.
Και για κάτι εναλλακτικό έχουμε και Τιμισοάρα που μου άρεσε επίσης πολύ..
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Ρουμανία καταρχάς είναι υπέροχη χώρα... Θα διαφωνήσω ως προς το Βουκουρέστι καθώς έχει καταπληκτικά μέρη. Η παλιά πόλη του Βουκουρεστίου είναι πολύ γραφική, το πάρκα Herestrau με τις πολύ μεγάλες λίμνες, τα σκιουράκια και τα καταπράσινα δέντρα θες μια μέρα να το γυρίσεις, ιδανικό για πεζοπορία και ποδηλασία με ποδήλατα που νοικιάζεις, αξίζει να πάει κανείς εκεί και στο ανοιχτό μουσείο των χωρικών. Επίσης μια επίσκεψη στην έπαυλη του Τσαουσέσκου να δει κανείς πώς ζούσε ο δικτάτορας ενώ ο λαός πεινούσε είναι πολύ χρήσιμη ενώ μπορεί κανείς να περάσει μια ολόκληρη μέρα στο Therme Spa στο Balotesti, λίγο πιο μακριά από το αεροδρόμιο, από όπου και οι φωτό.. Έχει κλειστές και ανοιχτές πισίνες, ιαματικές και μη, χρωματοθεραπεία, σάουνα, μασάζ, νεροτσουλήθρες και πολλά άλλα.
Πολύ ωραία, αλλά μην ξεχνάμε πως είναι πρώην ανατολικό μπλοκ και επί τη ευκαιρία πρπ να πω κάτι λίγο.

Η Ρουμανία είναι πολύ ωραία χώρα, με φτηνές τιμές για στέγαση, καλό φαγητό και ποτό, εκδρομές κλπ... αλλά είανι μαφιοζοκρατούμενη. Ευτυχώς, αυτό δεν επηρεάζει τους περισσότερους τουρίστες που θα το προσέξουν και δεν θα πάρουν πολλές πρωτοβουλίες. Ειδαλλιώς, υπάρχει πολύ σοβαρή περίπτωση να σου κλέψουν μέχρι και το μπουφάν που φοράς, αν όχι τπτ χειρότερο και αν πας στην αστυνομία θα πέσει το γέλιο της αρκούδας καθώς κι αυτοί μαφιόζοι είναι. :hehe:

Κάποιες πόλεις είναι completely out of the question, και κάποιες ΧΏΡΕΣ είναι επίσης. Στην Ευρώπη, οι 2 κυριότερες είναι η Αλβανία και η Μολδαβία. Μ Α Κ Ρ Ι Α. Μπορεί να έχουν το μικρότερο τουρισμό στην Ευρώπη, αλλά αυτός συνεχίζει να είναι 100χ απ' ότι θα έπρεπε, έχω ακούσει τις πιο ταυτόχρονα σουρεάλ και ταυτόχρονα τρομακτικές ιστορίες που υπάρχουν.

 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν θα ελεγα τις πολεις τελειως διαφορετικες, καθως υπηρξαν διοικητικα κεντρα των von Habsburg και μοιραζονται κοινα στοιχεια αρχιτεκτονικης, με το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα το κτιριο της οπερας. Σιγουρα στη Πραγα τα αξιοθεατα ειναι πιο συγκεκτρωμενα και ειναι πιο δημοφιλης προορισμος, αλλα δεν θα ελεγα τραγικη την κατασταση, τουλαχιστον τον Σεπτεμβριο που ειχα παει. Η Βουδαπεστη μου φανηκε καπως πιο rough και οτι προσεχαν λιγοτερα τα ιστορικα τους κτηρια, οπότε δεν απόλαυσα και τοσο πολύ τους περιπατους στην πόλη, η Πραγα ειχε αισθηση προσεγμενης πολης κεντρικης Ευρώπης.
Ισως δεν έγινα σαφής, σαν αρχιτεκτονική όντως δε διαφέρει ωστόσο σαν αίσθηση μου φάνηκαν τελείως διαφορετικές και οι δύο όμως πολύ όμορφες. Σίγουρα ένα ταξίδι δεν εξαρτάται μόνο απο τό μέρος που πας αλλά απο την παρέα κλπ. Προσωπικά πέρασα καλύτερα Βουδαπέστη και θεώρησα ότι έχει περισσότερες επιλογές. Σεπτέμβρη πήγα Πράγα κι εγώ και πέτυχα πάρα πολλούς τουρίστες σε σημείο που δε μπορούσες να περπατήσεις στο κέντρο χωρίς να σπρώχνεσαι. Αντίστοιχα μου είπαν γνωστοί μου που πήγαν καλοκαίρι καί Χριστούγεννα.
Η Ρουμανία καταρχάς είναι υπέροχη χώρα... Θα διαφωνήσω ως προς το Βουκουρέστι καθώς έχει καταπληκτικά μέρη. Η παλιά πόλη του Βουκουρεστίου είναι πολύ γραφική, το πάρκα Herestrau με τις πολύ μεγάλες λίμνες, τα σκιουράκια και τα καταπράσινα δέντρα θες μια μέρα να το γυρίσεις, ιδανικό για πεζοπορία και ποδηλασία με ποδήλατα που νοικιάζεις, αξίζει να πάει κανείς εκεί και στο ανοιχτό μουσείο των χωρικών. Επίσης μια επίσκεψη στην έπαυλη του Τσαουσέσκου να δει κανείς πώς ζούσε ο δικτάτορας ενώ ο λαός πεινούσε είναι πολύ χρήσιμη ενώ μπορεί κανείς να περάσει μια ολόκληρη μέρα στο Therme Spa στο Balotesti, λίγο πιο μακριά από το αεροδρόμιο, από όπου και οι φωτό.. Έχει κλειστές και ανοιχτές πισίνες, ιαματικές και μη, χρωματοθεραπεία, σάουνα, μασάζ, νεροτσουλήθρες και πολλά άλλα.




Εκτός Βουκουρεστίου ασφαλώς και η Τρανσυλβάνια αξίζει, κάστρο κόμη Δράκουλα, Bran, Brassov.
Και για κάτι εναλλακτικό έχουμε και Τιμισοάρα που μου άρεσε επίσης πολύ..

Καλημέρα! Το Βουκουρέστι με απογοήτευσε σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα ( και η Sighisoara είναι μία πολύ μικρή όμορφη πόλη). Δεν είπα ότι δεν έχει κάτι να κάνεις αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε βρώμικο και απλά όχι κάτι συγκλονιστικό. Ίσως να είχα μεγαλύτερες προσδοκίες τι να πω. Όπως και να χει η Ρουμανία αξίζει πολύ σαν χώρα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάω προς τα βόρεια, κυρίως επειδή έχω δει αρκετή κεντρική Ευρώπη, και έχω πάει και στα Βαλκάνια. Θέλω να δω πως είναι προς την Σκανδιναβία μεριά, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα. Και είναι και αρκετά ακριβά. Άλλη επιλογή ήταν να πάω Ρωσία, αλλά επειδή θέλει βίζα πάλι δεν προλαβαίνω να πάω τώρα και δεν ξέρω αν θα έχω την ευκαιρία να πάω άλλη φορά. Από τις χώρες που έχω επισκεφτεί πάντως, πιο ωραία και διασκεδαστική ας το πω, μου φάνηκε η Ισπανία. Πολύ κοντά στην Ελλάδα σε τρόπο ζωής, αλλά ταυτόχρονα πιο ωραία.

Πέρα από Ευρώπη φυσικά, υπάρχουν πολλοί ωραίοι προορισμοί. Αφρική, Ασία κλπ. Έχω αρκετούς φίλους που έχουν πάει Ταιλάνδη και μου λένε τα καλυτερα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάω προς τα βόρεια, κυρίως επειδή έχω δει αρκετή κεντρική Ευρώπη, και έχω πάει και στα Βαλκάνια. Θέλω να δω πως είναι προς την Σκανδιναβία μεριά, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα. Και είναι και αρκετά ακριβά. Άλλη επιλογή ήταν να πάω Ρωσία, αλλά επειδή θέλει βίζα πάλι δεν προλαβαίνω να πάω τώρα και δεν ξέρω αν θα έχω την ευκαιρία να πάω άλλη φορά. Από τις χώρες που έχω επισκεφτεί πάντως, πιο ωραία και διασκεδαστική ας το πω, μου φάνηκε η Ισπανία. Πολύ κοντά στην Ελλάδα σε τρόπο ζωής, αλλά ταυτόχρονα πιο ωραία.

Πέρα από Ευρώπη φυσικά, υπάρχουν πολλοί ωραίοι προορισμοί. Αφρική, Ασία κλπ. Έχω αρκετούς φίλους που έχουν πάει Ταιλάνδη και μου λένε τα καλυτερα.


Η Στοκχόλμη είναι πανέμορφη!! Είχα πάει τέλη Μαΐου οποτε έκανε και τέλειο καιρό και την απόλαυσα πραγματικά.
Ο βορρας και εμενα με τραβάει πολύ, ειμαι αρκετά κολλημένη με την Ισλανδια την οποία θελω να επισκεφθω κάποτε, αλλά και τη Νορβηγία.
Κατά τ’αλλα, η Πολωνία είναι και θα είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου (αύριο btw φευγω παλι για εκεί :D ), καλοι άνθρωποι, ασφαλής χώρα, καλό ποτό (το φαγητό ε,κάπως παλευεται :P ), νομίζω είναι πολύ φιλική χώρα προς τον ξενο και έχει παρα πολλά να δεις.
Με την Πράγα εγώ προσωπικά είχα ξενερώσει παρα πολύ γιατί πήγα σε μέρα που είχε και έναν μαραθώνιο στο κέντρο, και ένα φεστιβαλ στην κεντρική πλατεία, με αποτέλεσμα να μην μπορείς ούτε καν να περπατήσεις λόγω κόσμου. Και όλοι οι ντόπιοι ήταν αγενέστατοι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πράγα είναι κεντρική Ευρώπη με εκκλησίες, μεσαιωνικά κτήρια και πύργους και γέφυρες (γέφυρα του Καρόλου η καλύτερη). Black theatre είναι το παραδοσιακό τους θέατρο. Έχει και το μουσείο της apple. Το βρώμικο τους είναι οι καμινάδες. Ολα τα αξιοθέατα ειναι μαζεμένα στο κέντρο και η πόλη περπατιέται εύκολα.

Καλύτερα να πας σε κανά Λονδίνο να δείς κάτι διαφορετικό. Δεν αξίζει όπως δεν αξίζει κάθε ταξίδι αλλά είναι ωραία σαν πόλη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top