Αξίζει να πηγαίνουμε ταξίδια;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Αυτό σου ξεφεύγει Χίμελα.Δε χρειάζεται να καταλάβεις τον άλλον και γιατί τον ευχαριστεί κάτι(χόμπι οτιδήποτε) που μπορεί να μην ευχαριστεί εσένα και να κουράζεις το μυαλό σου πόσο μάλλον να καταβάλλεις και προσπάθεια γι'αυτό.
Χωρίς να θέλω να φανώ preachy,είναι καλύτερη η αντιμετώπιση του στυλ π.χ''Α σ'αρέσει να μαζεύεις γραμματόσημα? Κουλ.Πως πάει? Τι έχεις μαζέψει?'' ή η σιωπή που είναι χρυσός από αντιμετώπιση του στυλ ''Γραμματόσημα?Δεν καταλαβαίνω τι βρίσκεις σε αυτό?''

Ντάξει,ήταν αρκετά preachy τώρα που το διαβάζω ξανά
Όχι βρε συ, δε με ενοχλεί οτι κάποιους τους ευχαριστεί. Προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει σε μένα και δε μού αρέσει. Ίσως είναι όντως βαρεμάρα όπως λέτε, ίσως είναι απλά ο χαρακτήρας μου. Δηλαδή όταν βλέπεις οτι όλοι κάνουν κάτι και τους αρέσει κι εσένα σού είναι αδιάφορο, μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς μήπως εγώ αρμενίζω στραβά. :P
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι βρε συ, δε με ενοχλεί οτι κάποιους τους ευχαριστεί. Προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει σε μένα και δε μού αρέσει. Ίσως είναι όντως βαρεμάρα όπως λέτε, ίσως είναι απλά ο χαρακτήρας μου. Δηλαδή όταν βλέπεις οτι όλοι κάνουν κάτι και τους αρέσει κι εσένα σού είναι αδιάφορο, μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς μήπως εγώ αρμενίζω στραβά. :P

Δεν είναι τίποτα πιο περίπλοκο από το οτι απλά δεν γουστάρεις τα ταξίδια.Δεν υπάρχει κανένα θέμα σε αυτό ούτε χρειάζεται να φταίει κάποιος ή να υπάρχει μια εξήγηση.Η έφηβη Himela το έγραψε το bold? :P
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όχι βρε συ, δε με ενοχλεί οτι κάποιους τους ευχαριστεί. Προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει σε μένα και δε μού αρέσει. Ίσως είναι όντως βαρεμάρα όπως λέτε, ίσως είναι απλά ο χαρακτήρας μου. Δηλαδή όταν βλέπεις οτι όλοι κάνουν κάτι και τους αρέσει κι εσένα σού είναι αδιάφορο, μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς μήπως εγώ αρμενίζω στραβά. :P
Τίποτα δε φταίει καλέ, απλώς υπάρχουν άλλα πράγματα που σου λένε περισσότερο.
Να σημειωθεί, ωστόσο, ότι υπάρχουν πολλών ειδών ταξίδια/διακοπές και μπορείς πάντα να τα προσαρμόσεις στον χαρακτήρα σου. Εγώ πάντως έτσι όπως σε έχω φανταστεί, πιστεύω θα σου ταίριαζε απίστευτα η Φολέγανδρος :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εντωμεταξύ πέστε να με φάτε, βλέπω στο άλλο θέμα που λέτε για μέρη για ταξίδια και καταβάλλω πολλή προσπάθεια για ακόμα μια φορά να καταλάβω και να νιώσω τί παραπάνω προσφέρει σε κάποιον το να δει από κοντά ένα μέρος παρά ας πούμε σε ένα ντικιμαντέρ ή μια φωτογραφία. Δε σας κάνω πλάκα, είναι κάτι που δε νομίζω ποτέ να το καταλάβω. Εγώ από όσα μέρη έχω πάει (λίγα), θυμάμαι με ποιον ήμουν, τί έκανα, πώς ένιωθα, και δε θυμάμαι, όσο κι αν προσπαθώ, κανένα μέρος από όσα είδα. Το μόνο που είναι ενδιαφέρον σε κάποιο ξένο τόπο είναι να βλέπεις τη ζωή των ντόπιων, αλλά αυτό μπορώ να το δω και σε ένα ντοκιμαντέρ ή να μου το διηγηθεί κάποιος. :look:


Είναι σαν να λέμε τι διαφορά έχει να πάρω ένα αμάξι από το να το βλέπω στην αντιπροσωπία και την τηλεόραση.Ελπιζω να βοήθησα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Είναι σαν να λέμε τι διαφορά έχει να πάρω ένα αμάξι από το να το βλέπω στην αντιπροσωπία και την τηλεόραση.Ελπιζω να βοήθησα.


Καλά αυτό δεν ισχύει απόλυτα γιατί συγκρίνεις μια εμπειρία μ' ένα πρακτικό εργαλείο αυτή τη στιγμή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά αυτό δεν ισχύει απόλυτα γιατί συγκρίνεις μια εμπειρία μ' ένα πρακτικό εργαλείο αυτή τη στιγμή.

Ισχύει γιατί και το σεξ εμπειρία είναι αλλά προϋποθέτει ένα πρακτικό εργαλείο. Αλλιως είναι να το βλέπεις στη βιτρίνα που λέει και ο Φώτης
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ισχύει γιατί και το σεξ εμπειρία είναι αλλά προϋποθέτει ένα πρακτικό εργαλείο. Αλλιως είναι να το βλέπεις στη βιτρίνα που λέει και ο Φώτης

Το σεξ είναι μια καλή παρομοίωση με το ταξίδι, αν βάλεις στη θέση του ντοκιμαντέρ το πορνό, πλάκα πλάκα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι βρε συ, δε με ενοχλεί οτι κάποιους τους ευχαριστεί. Προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει σε μένα και δε μού αρέσει. Ίσως είναι όντως βαρεμάρα όπως λέτε, ίσως είναι απλά ο χαρακτήρας μου. Δηλαδή όταν βλέπεις οτι όλοι κάνουν κάτι και τους αρέσει κι εσένα σού είναι αδιάφορο, μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς μήπως εγώ αρμενίζω στραβά. :P


Έχ ωραία τα ευφυολογήματα περι διαφορετικότητας του γούστου, αλλά αν δε μπορείς αυτή τη στιγμή να κλείσεις εισητηρίο για κάπου μακριά και να πας, τοτε απλά εκλογικεύεις τους φόβους σου.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
τι διαφορά έχει να πάρω ένα αμάξι από το να το βλέπω στην αντιπροσωπία και την τηλεόραση
Το να ζήσεις κάτι μια φορά είναι καλύτερο από να το έχεις δεις χίλιες, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, να πας από δω κι από κει, όπου σε πάει το....οικονομικό καραβάνι "tsiganos tours" δεν λέγεται ταξίδια αλλά ταλαιπωρία.
Αν είναι έτσι, τότε κι εγώ....θα αράξω σπίτι να βλέπω από τον καναπέ την εκπομπή "ταξιδεύοντας με τον Θύμιο" :yes:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Άκικος έχει δίκιο. Σημαντικό ρόλο παίζει ο λόγος που θέλεις να κάνεις το ταξίδι. Αν ήθελαν οι περισσότεροι να κάνουν το ταξίδι για το ταξίδι, θα πήγαιναν ταξίδια και μόνοι τους.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μπορώ να κάθομαι να γράφω για ώρες για τις εμπειρίες που έχω αποκομίσει που μεταξύ μας δεν έχω κάνει κάτι φοβερό στη ζωή μου ειλικρινά και έχω γνωρίσει άτομα στην ηλικία μου περισσότερο ταξιδεμένα , απλά εμένα προσωπικά μου έχουν αλλάξει πολύ τον τρόπο σκέψης καί τα ταξίδια είναι κάτι που απολαμβάνω και επιδιώκω να κάνω .
:P δε διαφωνώ σε κάτι, απλά δεν υπάρχει τίποτα αξιοθαύμαστο σε ένα καλοταξιδεμένο μόνο άτομο, από μόνα τους τα ταξίδια δεν σου κάνουν κάτι, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Οι περισσότεροι "ταξιδευτές" που έχω γνωρίσει όχι μόνο δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά φαίνεται πως το κάνουν με τρόπο και για λόγους που έχουν να κάνουν με escapism και επιβεβαίωσης απ' τους άλλους.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όπου και να πάτε σαν τη Σαμοθράκη δεν έχει.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
:P δε διαφωνώ σε κάτι, απλά δεν υπάρχει τίποτα αξιοθαύμαστο σε ένα καλοταξιδεμένο μόνο άτομο, από μόνα τους τα ταξίδια δεν σου κάνουν κάτι, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Οι περισσότεροι "ταξιδευτές" που έχω γνωρίσει όχι μόνο δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά φαίνεται πως το κάνουν με τρόπο και για λόγους που έχουν να κάνουν με escapism και επιβεβαίωσης απ' τους άλλους.

Δε θεωρώ κακό να θέλεις να βγεις όμως από τη ρουτίνα και την καθημερινότητα. Δε λέω να γίνει ο μοναδικός λόγος για τον οποίο ταξιδεύεις όμως αν είναι ένας απο αυτούς γιατί όχι?
Επίσης θεωρώ ότι το κάτι ιδιαίτερο είναι υποκειμενικό. Αυτός που θά μου φανεί εμένα ιδιαίτερος και ενδιαφέρον άνθρωπος εσένα μπορεί να σού φανεί ηλίθιος. Αυτό όμως δεν ισχύει μόνο για τους ταξιδευτές, ισχύει πιστεύω γενικά
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θεωρώ κακό να θέλεις να βγεις όμως από τη ρουτίνα και την καθημερινότητα. Δε λέω να γίνει ο μοναδικός λόγος για τον οποίο ταξιδεύεις όμως αν είναι ένας απο αυτούς γιατί όχι?
Επίσης θεωρώ ότι το κάτι ιδιαίτερο είναι υποκειμενικό. Αυτός που θά μου φανεί εμένα ιδιαίτερος και ενδιαφέρον άνθρωπος εσένα μπορεί να σού φανεί ηλίθιος. Αυτό όμως δεν ισχύει μόνο για τους ταξιδευτές, ισχύει πιστεύω γενικά

Δεν είπα ότι είναι κακό, είπα ότι από μόνο του δεν είναι αξιοθαύμαστο/αξιοσέβαστο. Ότι συνήθως βασίζεται σε escapism και wannabe-ism. Ούτε να παίζεις κιθάρα είναι "κακό", αλλά οι φλωροπέφτουλες στις παραλίες παίρνουν 0 respek από εμένα. :tongue:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H αγαπημένη μου πόλη της Ισπανίας είναι η Σεβίλλη. Πολύ χρώμα και αρκετά ελληνικά στοιχεία.
 

Mariaxatzi

Νεοφερμένος

Η Mariaxatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πραγματικά ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι να γνωρίσεις όσα περισσότερα μέρη μπορείς. Οι περισσότεροι τα κάνουν με τις αεροπορικές εταιρίες μειούμενου κόστους και διαμονή σε Airbnb. Προσωπικά έχω πάει σε αρκετά μέρη αλλά φοβάμαι αν και έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αεροπορικές εταιρείες μειούμενου κόστους για την ασφάλεια.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πραγματικά ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι να γνωρίσεις όσα περισσότερα μέρη μπορείς. Οι περισσότεροι τα κάνουν με τις αεροπορικές εταιρίες μειούμενου κόστους και διαμονή σε Airbnb. Προσωπικά έχω πάει σε αρκετά μέρη αλλά φοβάμαι αν και έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αεροπορικές εταιρείες μειούμενου κόστους για την ασφάλεια.


airbnb? τι είμαστε τίποτα λεφτάδες; hostel μόνο
 

Mariaxatzi

Νεοφερμένος

Η Mariaxatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι και αυτά είναι τέρμα οικονομικά. Αλλά με την αεροπορική το κάνεις;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top