Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Χαχαχ,εννοείται ότι μας γιορτάζουν Alireza :P

Είμαστε ξεχωριστοί :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Συμφωνούμε ότι οι αριστερόχειρες κοπέλες είναι σέξι όταν γράφουν...?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Συμφωνούμε ότι οι αριστερόχειρες κοπέλες είναι σέξι όταν γράφουν...?
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού. :spasiklas: Από την άλλη όταν γράφουν στον πίνακα βολεύει πολύ τους άλλους γιατί δεν κρύβουν αυτά που γράφουν. :)
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού. :spasiklas:
Χαχαχα συμφωνώ απόλυτα. Νόμιζα ότι μόνο εγώ το είχα παρατηρήσει και μόλις το έγραψες εξεπλάγην.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι αμφιδέξιοι που είναι και η μέση (όχι συμβιβαστική) λύση, εγώ πχ χρησιμοποιώ το ποντίκι με το αριστερό την ίδια στιγμή που πληκτρολογώ με το δεξί και όχι μόνον ! Επίσης με τη μύτη μπορώ να χρησιμοποιώ συγχρόνως το κινητό αν χρειάζεται, που είναι σε ειδική βάση μπροστά μου στο ύψος του προσώπου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα γενικά μου φαίνεται περίεργο ο τρόπος που γράφουν οι αριστερόχειρες στο χαρτί δηλαδή μου φαίνεται περίεργο το όλο στήσιμο του χεριού. :spasiklas: Από την άλλη όταν γράφουν στον πίνακα βολεύει πολύ τους άλλους γιατί δεν κρύβουν αυτά που γράφουν. :)

Χαχαχα συμφωνώ απόλυτα. Νόμιζα ότι μόνο εγώ το είχα παρατηρήσει και μόλις το έγραψες εξεπλάγην.


Μερικοί αριστερόχειρες είναι wannabe δεξιόχειρες. Κρατάνε το μολύβι σπάζοντας τελείως το καρπό μιμούμενη την θέση στην οποία θα το έφερνε για να γράψει ένας δεξιόχειρας. Εμείς οι πραγματικοί αριστερόχειρες φυσικά κάνουμε κοινωνικό αποκλεισμό σε τέτοια χιπστερικά στοιχεία.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του αριστερόχειρα είναι ότι μπορεί να χειρίζεται το ποντίκι με το δεξί ενώ έχει το καλό του χέρι ελεύθερο για... άλλα πράγματα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του αριστερόχειρα είναι ότι μπορεί να χειρίζεται το ποντίκι με το δεξί ενώ έχει το καλό του χέρι ελεύθερο για... άλλα πράγματα.

Υπάρχουν μερικοί δεξιόχειρες που στα... άλλα πράγματα τους βολεύει το αριστερό, δεν ταυτίζονται πάντα. :angel:
 

believer

Νεοφερμένος

Ο believer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γράφω με το δεξί, τρώω με το αριστερό, μυϊκά το αριστερό είναι το πιο δυνατό μου χέρι, παίζω μπάσκετ με το αριστερό, σουτάρω δηλαδή και χειρίζομαι την μπάλα, αν και στην ντρίμπλα εξασκούμαι στο να χειρίζομαι τη μπάλα και με το δεξί μου χέρι.
Ποδόσφαιρο, όταν έπαιζα παλαιότερα (πλέον δεν με γοητεύει να παίζω ποδόσφαιρο-ενώ βλέπω ωστόσο), το καλό μου πόδι ήταν το δεξί...
Πάω στοίχημα πως όποιος είναι αριστερόχειρας στο μπάσκετ μπορεί να θυμηθεί αμέσως τους επαγγελματίες αριστερόχειρες, ενώ οι δεξιόχειρες δεν την καταλαβαίνουν τη διαφορά με την πρώτη ματιά...
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο αριστερόχειρας θεωρείται αυτός που γράφει με το χέρι αυτό ή τα κάνει όλα με αυτό.

Ωστόσο εγώ με το αριστερό μόνο γράφω και χειρίζομαι το μαχαίρι(εκτός όταν τρώω).
Δε θυμάμαι άλλα πράγματα. Ε κι αυτό που είπε ο hacker :lol:

Αλλά με το δεξί κρατάω το μαχαίρι όταν τρώω, κρατάω το ποντίκι ενώ επίσης είναι το πιο δυνατό μου χέρι. Δηλαδή με αυτό θα πετάξω μια πέτρα ή μπάλα ας πούμε.
Το πόδι άλλο θέμα, αλλά και για αυτό το δεξιό μου χρησιμοποιώ.

Πάντως, αν εξαιρέσεις την δυσκολία μου στο καθάρισμα πατατών με το ειδικό μαχαίρι, δεν βλέπω κάποια άλλη διαφορά.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Γράφω με το δεξί αλλά τρώω με το αριστερό, όπως και τα περισσότερα πράγματα τα κάνω συνήθως με το αριστερό, όπως το να πιάσω το ψαλίδι, να ξυριστώ κλπ. Το ποντίκι του υπολογιστή το πιάνω με το δεξί. Όσα κάνω με το ένα χέρι είναι αδύνατον να τα κάνω με το άλλο, πχ δε μπορώ να φάω με το δεξί ή να γράψω με το αριστερό...χμμμ, πού να συγκαταλέγομαι άραγε;; :hmm:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top