[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είχα την εντύπωση πως το ΠΑΣΟΚ ήταν αριστερά.

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ (κορμός του Κινήματος Αλλαγής) ήταν και είναι πατριωτικό κόμμα. Η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων του είναι κεντρώοι, κεντροαριστεροί και αριστεροί που αγαπούν την πατρίδα μας.

Μόλις 10 περίπου μήνες μετά τη θριαμβευτική άνοδο του ΠΑ.ΣΟ.Κ στην εξουσία και ο Ανδρέας Παπανδρέου υλοποιεί μια βασική προεκλογική του δέσμευση αναλαμβάνοντας μια ιστορική ενωτική πρωτοβουλία απέναντι στο έθνος. Σε μια ιστορική συνεδρίασή της η Βουλή των Ελλήνων, στις 17 Αυγούστου 1982 αναγνωρίζει την Εθνική Αντίσταση.
https://thecaller.gr/xronomixani/i-istoriki-omilia-tou-andrea-papandreoy-gia-tin-anagnorisi-tis-ethnikis-antistasis-kai-to-xeirokrotima-floraki/
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΠΑ.ΣΟ.Κ (κορμός του Κινήματος Αλλαγής) ήταν και είναι πατριωτικό κόμμα.


Αναμφίβολα. Αν θυμάμαι καλά σε αυτό το κόμμα δίπλα στον μέγιστο ημίθεο Ανδρέα είχαν πρωτοστατήσει και άλλοι υπερπατριώτες
σαν τον Άκη.
 

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Όποιος κάνει οποιοδήποτε έγκλημα πρέπει να τιμωρείται. Δεν με νοιάζει ούτε τι κόμμα είναι, ούτε τη ομάδα είναι, ούτε εάν είναι όμορφος, ούτε εάν είναι πλούσιος, κλπ
2)O Άκης και οι φίλοι του με δέκα χέρια στηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ.
Με νόμο ΠΑΣΟΚ πήγε φυλακή. Με νόμο επί ΣΥΡΙΖΑ βγήκε.
Άρα όσοι δεν θέλουν να υποστηρίζουν το ίδιο κόμμα που υποστηρίζει ο Άκης, δεν πρέπει να υποστηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ.
3)Οι συνεργάτες των ναζιστών και οι οικογένειές τους "χτυπιούνται" όταν ακούν τη φράση "Εθνική αντίσταση" και κατηγορούν τον Ανδρέα μας που την αναγνώρισε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου αρέσει να μιλάω με οπαδούς του ΠΑΣΟΚ. Μου θυμίζει τα νιάτα μου στη δεκαετία του 90 που ακόμη πιστεύαμε στον σοσιαλισμό και τον πράσινο τον ήλιο.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μου αρέσει να μιλάω με οπαδούς του ΠΑΣΟΚ. Μου θυμίζει τα νιάτα μου στη δεκαετία του 90 που ακόμη πιστεύαμε στον σοσιαλισμό και τον πράσινο τον ήλιο.


Για Σημίτη θα πεις κάτι;
Βενιζέλο;
Λοβέρδο;
Παπαντωνίου; (είδωλο μου)
Διαμαντοπούλου;
Τσουκάτο;
Χρυσοχοϊδη;
Χαρδούβελη;
Πεπονής;
Μερκούρη;
Μανιάτη;
Γρηγοράκος;
Σπηλιόπουλος;
Παπανδρέου Βάσω;

Εσύ έμεινες σε 1 που τώρα είναι στον Συριζα.
Λυπάμαι
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για Σημίτη θα πεις κάτι;
Βενιζέλο;
Λοβέρδο;
Παπαντωνίου; (είδωλο μου)
Διαμαντοπούλου;
Τσουκάτο;
Χρυσοχοϊδη;
Χαρδούβελη;
Πεπονής;
Μερκούρη;
Μανιάτη;
Γρηγοράκος;
Σπηλιόπουλος;
Παπανδρέου Βάσω;

Εσύ έμεινες σε 1 που τώρα είναι στον Συριζα.
Λυπάμαι


Όχι δεν έχω να πω κάτι, βαριέμαι οικτρά την συζήτηση μαζί σου.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα είδωλο μου είναι ο Τσουκάτος.1 μύριο μάρκα από τη Siemens και αντί να πάει καμιά Λατ.Αμερική να κάνει ζωάρα τα κατέθεσε στο κόμμα.Αυτό πάει να πει υπευθυνότητα και προσήλωση στο πατριωτικό καθήκον
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όχι δεν έχω να πω κάτι, βαριέμαι οικτρά την συζήτηση μαζί σου.


Γιατί δεν εχεις τι να πεις. Για αυτούς

Εμένα είδωλο μου είναι ο Τσουκάτος.1 μύριο μάρκα από τη Siemens και αντί να πάει καμιά Λατ.Αμερική να κάνει ζωάρα τα κατέθεσε στο κόμμα.Αυτό πάει να πει υπευθυνότητα και προσήλωση στο πατριωτικό καθήκον


Αθώωθηκε ο Τσουκάτος, λυπάμαι
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
... Και αριστεροί που αγαπούν την πατρίδα μας.

Μόλις 10 περίπου μήνες μετά τη θριαμβευτική άνοδο του ΠΑ.ΣΟ.Κ στην εξουσία και ο Ανδρέας Παπανδρέου....

Παρατηρώ κάποια αντίφαση στο post σου...
 

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάργκαρετ Θάτσερ για Ανδρέα Παπανδρέου:
«Δεν τον συμπάθησα, αλλά ποτέ δεν έφυγε από Διάσκεψη Κορυφής της ΕΟΚ, χωρίς να πάρει κάτι για τη χώρα του»
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Μάργκαρετ Θάτσερ για Ανδρέα Παπανδρέου:
«Δεν τον συμπάθησα, αλλά ποτέ δεν έφυγε από Διάσκεψη Κορυφής της ΕΟΚ, χωρίς να πάρει κάτι για τη χώρα του»
Αυτά είναι λόγια πολιτικών, μην πιστεύεις τον ορισμό τους. Και η Μαργαρίτα, από κόρη μπακάλη...σε λαίδη του τάγματος της περικνημίδας, στις ατάκες ήταν πληθωρική, όπως και στα...εμπνευσμένα φορολογικά της σχέδια που γονάτισαν την δική της χώρα !
Άσε μας βρε Χλόη να χαρείς, έχουμε το σήμερα να αντιμετωπίσουμε και αυτό δεν θα γίνει με αναδρομή στο 1981 :giveup:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Λοιπόν βλέπουμε ότι οι 10 μονάδες διαφορά στις εκλογές κατάφεραν να κάνουν τον ΣΥΡΙΖΑ χειρωτερο από πριν.Ας δούμε μια νέα τοποθέτηση ενός βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ!

https://www.protothema.gr/politics/...tos-pou-kouvalaei-mia-molotof-stin-plati/AMP/

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ.Συμφωνουν με αυτά που λέει ο «κύριος» αυτός η όχι;Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει το παλιό καλό του πρόσωπο το οποίο δεν είναι άλλο από την αναρχία!!!
 

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ρουβίκωνας, η πάλη της μπογιάς !

Μέλη της "φοιτητικής" ομάδας του Ρουβίκωνα, έριξαν μαύρες μπογιές στην πόρτα του πολιτικού γραφείου της Κεραμέως, έγραψαν με σπρέι συνθήματα στον τοίχο και στη συνέχεια αποχώρησαν.

Ο... Ρουβίκωνας ανέβασε το σχετικό βίντεο σε γνωστή ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου, αναφέροντας πως: “Τον λόγο για το άσυλο τον έχουμε εμείς. Να έχουμε όσο χρόνο θέλουμε για τις σπουδές μας. Καμία βάση και αποκλεισμός φοιτητή από Σχολή”.

και....

“για τη Ν.Κεραμέως βέβαια, το να εισάγονται πολλοί μειώνει και την ποιότητα της εκπαίδευσης ανάλογα με τη ποσότητα των εισακτέων. Οπότε για την υπουργό, το να μπαίνουν ‘λίγοι και καλοί’ σύμφωνα με τα λεγόμενά της, τους αφήνει όλους ευχαριστημένους, βγάζοντας ένα νομοσχέδιο κομμένο και ραμμένο ώστε να αποκλείσει κάθε παιδί λαϊκής οικογένειας, βάζοντας ταξικούς φραγμούς στα παιδιά που ήλπιζαν να ζήσουν καλύτερα με ένα πτυχίο”.

Πρέπει να αποτελείται από... φοιτητικές υπερδιάνοιες αυτή οργάνωση, που ασφυκτιούν στα στενά περιθώρια της εκπαιδευτικής αναδιάρθρωσης :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Α ναι τα αριστερά σκύβαλα-φοιτητές θέλουν να έχουν τον πρώτο λόγο στις σπουδές τους.Να φανταστώ θέλουν να πατάνε μια φορά τον χρόνο στον πανεπιστήμιο και να πάρουν πτυχίο!Εγω τους κάνω μια πρόταση:Γιατί δεν πάνε να εργαστούν από τώρα στην ΚΝΕ να μοιράζουν φυλλάδια (γιατί μόνο αυτό μπορούν να κάνουν) και να μας αφήσουν ήσυχους;Αν θέλουν να σπουδάσουν θα πρέπει να τηρούν κάποιους κανόνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Αν θέλουν να σπουδάσουν....
Για τους συγκεκριμένους και αξιολογημένους ....ελαιοχρωματιστές, θα έλεγα μετά βεβαιότητας ότι είναι το μόνο που δεν τους ενδιαφέρει. Όχι όμως για όλους με αριστερή ιδεολογία !!
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τι γίνεται εκεί πάνω στο ΑΠΘ, ρε παιδιά? Μαθαίνω ότι στην βιβλιοθήκη οι φοιτήτριες πλέον ψάχνουν να καθήσουν με πλάτη στον τοίχο ή τοποθετούν ένα καθρεφτάκι στο γραφείο, ώστε να παρακολουθούν τι συμβαίνει....πίσω τους, γιατί κυκλοφορούν... αδίστακτοι φοιτητές, πιστολέρο :kill:

https://www.alphafreepress.gr/2019/11/07/ellada/foititria-apth-salos-me-seksoualiki-parenoxlisi-sto-panepistimio-ekspermatose-stin-plati/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Τι γίνεται εκεί πάνω στο ΑΠΘ, ρε παιδιά? Μαθαίνω ότι στην βιβλιοθήκη οι φοιτήτριες πλέον ψάχνουν να καθήσουν με πλάτη στον τοίχο ή τοποθετούν ένα καθρεφτάκι στο γραφείο, ώστε να παρακολουθούν τι συμβαίνει....πίσω τους, γιατί κυκλοφορούν... αδίστακτοι φοιτητές, πιστολέρο :kill:

https://www.alphafreepress.gr/2019/11/07/ellada/foititria-apth-salos-me-seksoualiki-parenoxlisi-sto-panepistimio-ekspermatose-stin-plati/


Το ΑΠΘ ήταν ένα καλό πανεπιστήμιο.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Το ΑΠΘ ήταν ένα καλό πανεπιστήμιο.
Σε αυτό που φοιτάς εσύ έμαθα φτιάχνουν μολότοφ μέσα στους χώρους του. Είναι να μη μπαίνεις σε πειρασμό να τους πετάξεις μια αναμμένη γόπα πάνω στην δημιουργική απασχόληση, όχι πες

Υγ εντάξει, έχοντας τον πυροσβεστήρα έτοιμο στα χέρια :P
Υγ2 έχει η σχολή σου φαντάζομαι πυροσβεστήρες με τον δείκτη στο πράσινο ή έχουν να τους αναγομώσουν από την εποχή του Κολοκοτρώνη :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top