Διαφορές στη νοοτροπία Ελλήνων και Γερμανών

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Για την Γερμανία αναφέρομαι


Ε όχι και σιγά το κράτος η Γερμανία,η Νο1 οικονομία της Ευρώπης και η χώρα με τον 5ο μεγαλύτερο δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης στον κόσμο!!!Αν ήταν έτσι η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
Βέβαια εντάξει ο καθένας έχει τις απόψεις του!!!

Πλακα κάνω ο καθένας μπορεί να ζήσει όπου θέλει.


Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μεταναστευτικό-προσφυγικό ζήτημα"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε όχι και σιγά το κράτος η Γερμανία,η Νο1 οικονομία της Ευρώπης και η χώρα με τον 5ο μεγαλύτερο δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης στον κόσμο!!!Αν ήταν έτσι η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
Βέβαια εντάξει ο καθένας έχει τις απόψεις του!!!

Πλακα κάνω ο καθένας μπορεί να ζήσει όπου θέλει.

Εγώ πάντως στο λύκειο που είχα μια ιντερνετική φίλη Γερμανίδα μου είχε πει ότι:

1) Μια φορά που έκανε κοπάνα απ'το σχολείο την πέτυχε στον δρόμο η αστυνομία, την πήραν με το περιπολικό και την πήγαν με το ζόρι στο σχολείο και
2) Με το που έκλεισε τα 18, η μάνα της την πέταξε έξω απ' το σπίτι (κάτι το οποίο ως γνωστόν συνηθίζεται στην Ευρώπη). Η ίδια μην έχοντας κάποια δουλειά ή εισόδημα αναγκάστηκε να κάνει σοβαρή σχέση με τον τότε γκόμενό της για να συγκατοικήσει μαζί του. Ο δε γκόμενος ήταν στρατιωτικός, είχε κρεμασμένες νεοναζί σημαίες στο σπίτι του και πού και πού την χτύπαγε κιόλας. Όταν τη ρώτησα γιατί απλά δεν το λέει στη μητέρα της ώστε να τη δεχτεί πίσω, μου είπε ότι εφόσον είναι ενήλικη, δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Φυσικά κάθε φορά που μπορεί να τσακωνόμασταν μου έκανε ολόκληρη προσωπική επίθεση, με την πρόφαση ότι είναι απλά ειλικρινής.

Τα παραπάνω μου τα επαλήθευσε και 2η Γερμανίδα που μιλούσα την ίδια περίοδο, πολύ πιο ήπια και καλή κοπέλα βέβαια.

Επομένως ό,τι και να λέμε για την οικονομία και τα στατιστικά στοιχεία, εγώ με αυτόν τον λαό - συγγνώμη κιόλας - αδυνατώ να συμβιώσω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Εγώ πάντως στο λύκειο που είχα μια ιντερνετική φίλη Γερμανίδα μου είχε πει ότι:

1) Μια φορά που έκανε κοπάνα απ'το σχολείο την πέτυχε στον δρόμο η αστυνομία, την πήραν με το περιπολικό και την πήγαν με το ζόρι στο σχολείο και
2) Με το που έκλεισε τα 18, η μάνα της την πέταξε έξω απ' το σπίτι (κάτι το οποίο ως γνωστόν συνηθίζεται στην Ευρώπη). Η ίδια μην έχοντας κάποια δουλειά ή εισόδημα αναγκάστηκε να κάνει σοβαρή σχέση με τον τότε γκόμενό της για να συγκατοικήσει μαζί του. Ο δε γκόμενος ήταν στρατιωτικός, είχε κρεμασμένες νεοναζί σημαίες στο σπίτι του και πού και πού την χτύπαγε κιόλας. Όταν τη ρώτησα γιατί απλά δεν το λέει στη μητέρα της ώστε να τη δεχτεί πίσω, μου είπε ότι εφόσον είναι ενήλικη, δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Φυσικά κάθε φορά που μπορεί να τσακωνόμασταν μου έκανε ολόκληρη προσωπική επίθεση, με την πρόφαση ότι είναι απλά ειλικρινής.

Τα παραπάνω μου τα επαλήθευσε και 2η Γερμανίδα που μιλούσα την ίδια περίοδο, πολύ πιο ήπια και καλή κοπέλα βέβαια.

Επομένως ό,τι και να λέμε για την οικονομία και τα στατιστικά στοιχεία, εγώ με αυτόν τον λαό - συγγνώμη κιόλας - αδυνατώ να συμβιώσω.


Και που είναι το κακό το να φευγει το παιδί από το σπίτι;Όχι είναι καλό να είναι μέχρι τα 30 και να τον ζει ο πατέρας του.Αυτο γίνεται σε όλες τις δυτικές χώρες και δεν το κάνουν γιατί δεν αγαπούν τα παιδιά τους αλλά γιατί πρέπει να πάρουν την ζωή στα χέρια τους.

Τώρα το άλλο παράδειγμα με τον γκόμενο δεν θα το πάρω στα σοβαρά καθώς η βία υπάρχει σε όλες τις χώρες όχι μόνο στην Γερμανία.Τελος ούτε το παράδειγμα με τον ναζιστη δίνω σημασία καθώς και σε όλη την Ευρώπη υπάρχει αυτό το φαινόμενο (βλέπε ποσοστά χρυσής αυγής εδώ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και που είναι το κακό το να φευγει το παιδί από το σπίτι;Όχι είναι καλό να είναι μέχρι τα 30 και να τον ζει ο πατέρας του.Αυτο γίνεται σε όλες τις δυτικές χώρες και δεν το κάνουν γιατί δεν αγαπούν τα παιδιά τους αλλά γιατί πρέπει να πάρουν την ζωή στα χέρια τους.

Τώρα το άλλο παράδειγμα με τον γκόμενο δεν θα το πάρω στα σοβαρά καθώς η βία υπάρχει σε όλες τις χώρες όχι μόνο στην Γερμανία.Τελος ούτε το παράδειγμα με τον ναζιστη δίνω σημασία καθώς και σε όλη την Ευρώπη υπάρχει αυτό το φαινόμενο (βλέπε ποσοστά χρυσής αυγής εδώ).

Αυτό κατάλαβες εσύ από τα λεγόμενά μου; Ότι είναι καλό να μένουμε μέχρι τα 30 μας με τους γονείς μας και ότι ο φασισμός και η βία υπάρχουν παντού;

Το point εδώ ήταν ότι η μάνα είχε τέτοια ιδιοσυγκρασία που έδιωξε το παιδί της για να ενηλικιωθεί εν μια νυκτί, χωρίς να την έχει καθοδηγήσει πρώτα για να ζει με ασφάλεια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, για να μην ξέρει ότι η κόρη της έπεφτε θύμα σωματικής βίας πάει να πει ότι δεν ενδιαφερόταν καν να μάθει αν είναι καλά. Την άφησε στο έλεος του Θεού να εξαρτάται από το πορτοφόλι ενός αγροίκου με επικίνδυνη ιδεολογία και συμπεριφορά. Ωραίος τρόπος να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, ε; Να κάθεσαι στον κάθε τυχαίο για να σε ζήσει μέχρι να σταθείς στα πόδια σου. Αλλά ξέρω, δε δίνεις σημασία γιατί, εφόσον οι αριθμοί και οι στατιστικές έρευνες τα λένε τόσο ωραία, ποιος νοιάζεται για την πραγματικότητα...

Edit: Αγνοήθηκε εντελώς το σημείο που σε επιστρέφουν στο σχολείο με το περιπολικό. Τι έχεις να πεις και γι' αυτό; Ότι είναι υποχρεωτικό το σχολείο και εφόσον πάρεβης τον νόμο, ορθώς έπραξε η αστυνομία να φανταστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβες εσύ από τα λεγόμενά μου; Ότι είναι καλό να μένουμε μέχρι τα 30 μας με τους γονείς μας και ότι ο φασισμός και η βία υπάρχουν παντού;

Το point εδώ ήταν ότι η μάνα είχε τέτοια ιδιοσυγκρασία που έδιωξε το παιδί της για να ενηλικιωθεί εν μια νυκτί, χωρίς να την έχει καθοδηγήσει πρώτα για να ζει με ασφάλεια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, για να μην ξέρει ότι η κόρη της έπεφτε θύμα σωματικής βίας πάει να πει ότι δεν ενδιαφερόταν καν να μάθει αν είναι καλά. Την άφησε στο έλεος του Θεού να εξαρτάται από το πορτοφόλι ενός αγροίκου με επικίνδυνη ιδεολογία και συμπεριφορά. Ωραίος τρόπος να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, ε; Να κάθεσαι στον κάθε τυχαίο για να σε ζήσει μέχρι να σταθείς στα πόδια σου. Αλλά ξέρω, δε δίνεις σημασία γιατί, εφόσον οι αριθμοί και οι στατιστικές έρευνες τα λένε τόσο ωραία, ποιος νοιάζεται για την πραγματικότητα...


Δηλαδή επειδή σου είπαν ένα περιστατικό σημαίνει ότι η πλειονότητα της Γερμανίας έχει αυτή την συμπεριφορά;Άρα με την λογική αυτη επειδή μερικοί Έλληνες είναι τεμπέληδες σημαίνει ότι όλο το Ελληνικό έθνος είναι έτσι;Δεν ξέρω πως το έχουν δει πολλοί Έλληνες νομίζουν ότι είμαστε ένας φιλόξενος ευγενικός λαός ενώ οι ξένοι κακοί και άκαρδοι.

Και ναι τα νούμερα λένε παρά πολλά για το επίπεδο ανάπτυξης ενός τόπου καθώς και για τις υπηρεσίες που προσφέρει στους πολίτες του.


Τι λες για αυτό; https://www.enikos.gr/society/366058...-toy-Kwsth-Polyzoy-To-shmeio-poy-vre8hke-nekr
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δηλαδή επειδή σου είπαν ένα περιστατικό σημαίνει ότι η πλειονότητα της Γερμανίας έχει αυτή την συμπεριφορά;Άρα με την λογική αυτη επειδή μερικοί Έλληνες είναι τεμπέληδες σημαίνει ότι όλο το Ελληνικό έθνος είναι έτσι;Δεν ξέρω πως το έχουν δει πολλοί Έλληνες νομίζουν ότι είμαστε ένας φιλόξενος ευγενικός λαός ενώ οι ξένοι κακοί και άκαρδοι.

Και ναι τα νούμερα λένε παρά πολλά για το επίπεδο ανάπτυξης ενός τόπου καθώς και για τις υπηρεσίες που προσφέρει στους πολίτες του.

Σου έθεσα ένα παράδειγμα το οποίο η ίδια η κοπέλα (και η 2η που μίλησα μετά) μου παραδέχτηκαν ότι είναι κάτι πολύ σύνηθες στη Γερμανία. Όλες οι νοοτροπίες χωρών έχουν τα θετικά και τα στραβά τους· απλά εγώ σαν Αγάπη έγραψα μια τεκμηριωμένη απάντηση για κάποιους από τους λόγους που δε θα μπορούσα με τίποτα να ζήσω σ' αυτή τη χώρα. Γιατί να μη δώσεις σημασία; Βγαλμένες απ' τη ζωή είναι αυτές οι ιστορίες και πάντα πρέπει να τις επεξεργαζόμαστε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι Γερμανοί είναι γενικά εντελώς διαφορετικός λαός σε νοοτροπία από τους Ελληνες, όπως και γενικά όλοι οι βόρειο Ευρωπαίοι με τους Άγγλους πιστεύω να ειναι οι πιο νορμάλ. Βασικά αν ψάξει κανείς στο ίντερνετ για την κουλτούρα των Γερμανών θα δει πως οι τύποι είναι κυριολεκτικά η αντίθεση των Ελλήνων. Καλώς ή κακώς εμείς οι Έλληνες είμαστε πιο κοντά σε νοοτροπία με τους ανατολίτες λαούς.

Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα μπορούσα να ζήσω σε οποιαδήποτε βόρεια χώρα με εξαίρεση την Αγγλία.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ε όχι και σιγά το κράτος η Γερμανία,η Νο1 οικονομία της Ευρώπης και η χώρα με τον 5ο μεγαλύτερο δείκτη ανθρώπινης ανάπτυξης στον κόσμο!!!Αν ήταν έτσι η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
Βέβαια εντάξει ο καθένας έχει τις απόψεις του!!!

Πλακα κάνω ο καθένας μπορεί να ζήσει όπου θέλει.

Ε και; Ρόδα είναι και γυρίζει. Σε 10 χρόνια η οικονομία της Γερμανίας μπορεί να χαλάσει. Και για την Σουηδία που την επαινούσες είδες τώρα πως εγινε. Γιατί να μην γίνει και το ίδιο με την Γερμανία; Επίσης κρατά ότι η ζωή δεν είναι αριθμοί. Μπορω και με 1000€ με την dslr μου,τα ταξίδια μου με Ryanair,τα ποτά του Σαββάτου με φιλικά πρόσωπα να είμαι το ίδιο ευτυχισμένος με έναν εκατομμυριούχο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Ε και; Ρόδα είναι και γυρίζει. Σε 10 χρόνια η οικονομία της Γερμανίας μπορεί να χαλάσει. Και για την Σουηδία που την επαινούσες είδες τώρα πως εγινε. Γιατί να μην γίνει και το ίδιο με την Γερμανία; Επίσης κρατά ότι η ζωή δεν είναι αριθμοί. Μπορω και με 1000€ με την dslr μου,τα ταξίδια μου με Ryanair,τα ποτά του Σαββάτου με φιλικά πρόσωπα να είμαι το ίδιο ευτυχισμένος με έναν εκατομμυριούχο


Φυσικά και η Γερμανία μπορεί να χαλάσει και όχι σε 10 αλλά και σε 5 χρόνια.Η Σουηδία δεν χάλασε σαν οικονομία ούτε σαν κράτος το πράγμα χάλασε επειδή δέχθηκε χιλιάδες μετανάστες από χώρες της μέσης Ανατολής με αποτέλεσμα η εγκληματικότητα να πάει στον θεό.Αλλα σαν οικονομία παραμένει η Νο1 Σκανδιναβική χώρα.

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω τα νούμερα για εμένα είναι τα πάντα,μέσα από στατιστικά δεδομένα μπορείς να βγάλεις χιλιάδες συμπεράσματα που εν πρωτης οψης δεν γίνονται αντιληπτά,το ήξερα πάντα αυτό όμως το κατανοώ 100% τώρα που είμαι στο πανεπιστήμιο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικά και η Γερμανία μπορεί να χαλάσει και όχι σε 10 αλλά και σε 5 χρόνια.Η Σουηδία δεν χάλασε σαν οικονομία ούτε σαν κράτος το πράγμα χάλασε επειδή δέχθηκε χιλιάδες μετανάστες από χώρες της μέσης Ανατολής με αποτέλεσμα η εγκληματικότητα να πάει στον θεό.Αλλα σαν οικονομία παραμένει η Νο1 Σκανδιναβική χώρα.

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω τα νούμερα για εμένα είναι τα πάντα,μέσα από στατιστικά δεδομένα μπορείς να βγάλεις χιλιάδες συμπεράσματα που εν πρωτης οψης δεν γίνονται αντιληπτά,το ήξερα πάντα αυτό όμως το κατανοώ 100% τώρα που είμαι στο πανεπιστήμιο.


Να και μια στατιστική για το λόγο που η Ελλάδα είναι καλύτερη από τη Γερμανία και τη Σουηδία.

https://www.google.com/amp/s/greece...05/30/greece-most-sexually-active-nation/amp/
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φυσικά και η Γερμανία μπορεί να χαλάσει και όχι σε 10 αλλά και σε 5 χρόνια.Η Σουηδία δεν χάλασε σαν οικονομία ούτε σαν κράτος το πράγμα χάλασε επειδή δέχθηκε χιλιάδες μετανάστες από χώρες της μέσης Ανατολής με αποτέλεσμα η εγκληματικότητα να πάει στον θεό.Αλλα σαν οικονομία παραμένει η Νο1 Σκανδιναβική χώρα.

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω τα νούμερα για εμένα είναι τα πάντα,μέσα από στατιστικά δεδομένα μπορείς να βγάλεις χιλιάδες συμπεράσματα που εν πρωτης οψης δεν γίνονται αντιληπτά,το ήξερα πάντα αυτό όμως το κατανοώ 100% τώρα που είμαι στο πανεπιστήμιο.


Όχι από τα νούμερα αυτά δεν βγάζεις τίποτα όσον αφορά εσένα ατομικά. Βγάζεις χιλιάδες πολύ γενικά συμπέρασματα. Μην τρέφεσαι με αυταπάτες. Ζήσε μόνος σου το έξω και όχι με οικογενειακά ταξίδια και μην εθελοτυφλεις σε αυτά που δεν σου αρέσουν. Ακόμα και ως τουρίστας πάλι δεν θα δεις όλες τις πλευρές μιας πόλης/χώρας αλλά θα δεις κάποια πράγματα. Ταξίδεψε και με φοιτητικούς οργανισμούς επίσης να ζήσεις και λίγο τους "natives".
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς ή κακώς εμείς οι Έλληνες είμαστε πιο κοντά σε νοοτροπία με τους ανατολίτες λαούς.

Αυτός ίσως είναι ο χειρότερος μύθος που υπάρχει. Με διαφορά οι 'Ελληνες τα βρίσκουν καλύτερα με τους Ισπανούς, αλλά ακόμα και με άλλους λαούς όπως π.χ. Ιρλανδοί, Γάλλοι, Ιταλοί τα βρίσκουμε όλοι πολύ καλύτερα απ' ότι με (δυτικούς) τούρκους, αρμένιους, βούλγαρους, αλβανούς, ρουμάνους κλπ για να μην πιάσω τη μέση ανατολή. Γενικά, ό,τι έχει Ισλάμ, απ'έχει πολύ περισσότερο απ' τη μεσογειακή κουλτούρα, απ' ότι απ' τη γερμανική σε σχέση με τη Ελλάδα.

Σου έθεσα ένα παράδειγμα το οποίο η ίδια η κοπέλα (και η 2η που μίλησα μετά) μου παραδέχτηκαν ότι είναι κάτι πολύ σύνηθες στη Γερμανία. Όλες οι νοοτροπίες χωρών έχουν τα θετικά και τα στραβά τους· απλά εγώ σαν Αγάπη έγραψα μια τεκμηριωμένη απάντηση για κάποιους από τους λόγους που δε θα μπορούσα με τίποτα να ζήσω σ' αυτή τη χώρα. Γιατί να μη δώσεις σημασία; Βγαλμένες απ' τη ζωή είναι αυτές οι ιστορίες και πάντα πρέπει να τις επεξεργαζόμαστε.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι συχνό για τους γονείς να διώχνουν τα παιδιά τους έτσι άκαρδα ή να είναι νεοναζί, αλλά απ' όλα όσα ακούω και βλέπω τα κοινά patterns για όλους τους γερμανικούς λαούς είναι τα εξείς(από αρνητικά):

  • Ρατσισμός προς τους νοτιοευρωπαίους και τους near easterners

  • Καθώς γενικά υπάρχει σίγουρο μέλλον για τους νέους, αυτοί γίνονται αρκετά μηδενιστές. Αν δεις όλοι ντύνονται με τον ίδιο τρόπο, έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα δημιουργώντας μια για μένα αντιαισθητική ομοιογένεια. Είναι πάρα πολύ σπάνιο επίσης για έναν σκανδίναβο, έναν ολλάνδο κλπ να έχει ενδιαφέροντα πέρα από videogames/clubbing.

  • Πολύ αποστασιοποιημένοι, του τάξειν "θα βλέπω την κοπέλα μου μια φορά τη βδομάδα να μη δεθούμε"



Προσωπικά, μεχ, δεν θα μπορούσα να ενταχθώ σε μια τέτοια κοινωνία και δεν είναι τυχαίο πως στο Βερολίνο π.χ. οι Γερμανοί μιλάνε με τους γερμανούς, οι τούρκοι με τους τούρκους και οι υπόλοιποι μεταξύ τους.

Όχι από τα νούμερα αυτά δεν βγάζεις τίποτα όσον αφορά εσένα ατομικά.

Κάλλιστα βγάζεις, στη Γερμανία έχουν πολύ υψηλή φορολογία και ποιος θέλει να φύγει απ' την Ελλάδα για να του παίρνει τα μισά λεφτά πάλι το κράτος;;

1) Μια φορά που έκανε κοπάνα απ'το σχολείο την πέτυχε στον δρόμο η αστυνομία, την πήραν με το περιπολικό και την πήγαν με το ζόρι στο σχολείο και
Α, το ξέχασα αυτό... το σχολείο έχει πρωταρχικό σκοπό να κρατάει τα παιδιά εσώκλειστα και ασφαλή μέσα σε χώρο που επιτηρείται και φυλάσεται με κάγκελα. Είναι παράνομο απ' το παιδί να αποδράσει απ' το κρατητήριο χωρίς άδεια, για οποιοδήποτε λόγο. Η αστυνομία καλά έκανε, καθώς π.χ. στο Βερολίνο η εγκληματικότητα είναι πολύ υψηλή και το παιδάκι μπορεί να μην ήξερε τι του γίνεται και να πήγαινε σε καμιά γειτονιά εμιγκρέδων, όπου το έγκλημα προφανώς ανθίζει.



Η μαγική λέξη εδώ είναι το Ισλάμ.


Αν φτιάχναμε πάντως το μπουρδέλο το κράτος μας και απελευθερώναμε την οικονομία για να πάρουμε μπροστά σε καμιά 20ετία θα ήμασταν πολύ καλύτερα από την Γερμανία σε όλους τους τομείς.

Ε ποιοι ανατολίτες μένουν; Απ' όσο ξέρω οι αρμένιοι είναι πολύ πιο κλειστός λαός και δεν πολυταιριάζουμε. Όσοι ξέρω προφανώς έχουν μεγαλώσει εδώ και δεν μετράνε.

Οι γερμανικοί λαοί, κακά τα ψέματα, έχουν αιώνες παράδοση στην αποκεντροποιημένη οργάνωση και γι' αυτό τα πάνε τόσο καλύτερα(τουλ μέχρι τώρα καθώς ως γνωστόν κι αυτή προς το σοσιαλισμό οδεύουν). Σε πολύ μεγα΄λη αντίθεση, εμείς έχουμε ιστορία στην αριστερά και στη κεντρική εξουσία απ' το Βυζάντιο. Μην ξεγελιέσαι με τις μαλακίες περί "σκανδιναβικής οικονομίας", τα επιχειρήματα είναι τελείως αβάσιμα και όσο περισσότερο κρατισμό έχουνε τόσο χειρότερα τα πάνε όπως σαφέστατα βλέπουμε στην ιστορία τους από το 1950 μέχρι σήμερα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω τις σκέψεις μου και επειδή το θέμα είναι off topic ας το μεταφέρει η ΟΔ στο κατάλληλο νήμα.

Εγώ την Ελλάδα την αγαπώ σαν χώρα καθώς έχει ωραία τοπία,ιστορία,μνημεία κτλ.Απεχθάνομαι όμως τους κατοίκους της (όχι όλλους φυσικά) και την Ελληνική νοοτροπία με την οποία δεν προσαρμόστηκα ποτέ και ούτε θα το κάνω.Δεν μπορώ να βλέπω κατεστραμμένα πανεπιστήμια,σχολεια υπηρεσίες κτλ.Δεν μπορώ να βλέπω πολίτες που να καυχιούνται επειδή κάνουν φοροδιαφυγή η επειδή δεν τηρούν τους νομους μόνο και μονο για να το παίξουν μαγκες.Δεν αντέχω την αλαζονεία των Ελλήνων που λένε ότι είναι ο καλύτερος λαός ενώ δεν έχουν λύσει αυτονόητα προβλήματα.Αηδιαζω στην σκέψη ότι ακόμα και τώρα μετά από 10 χρόνια κρίσης ο Ελληνικός λαός κάνει τα ίδια λάθη.Θα πω κάτι που ίσως ακουστεί σκληρό,το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι άξιο αυτής της όμορφης και πλούσιας ιστορικά χώρας Συγνωμη αλλά με αυτήν την τεμπέλικη νοοτροπία εγώ πάντα θα είμαι ξένος σε αυτό το κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω τις σκέψεις μου και επειδή το θέμα είναι off topic ας το μεταφέρει η ΟΔ στο κατάλληλο νήμα.

Εγώ την Ελλάδα την αγαπώ σαν χώρα καθώς έχει ωραία τοπία,ιστορία,μνημεία κτλ.Απεχθάνομαι όμως τους κατοίκους της (όχι όλλους φυσικά) και την Ελληνική νοοτροπία με την οποία δεν προσαρμόστηκα ποτέ και ούτε θα το κάνω.Δεν μπορώ να βλέπω κατεστραμμένα πανεπιστήμια,σχολεια υπηρεσίες κτλ.Δεν μπορώ να βλέπω πολίτες που να καυχιούνται επειδή κάνουν φοροδιαφυγή η επειδή δεν τηρούν τους νομους μόνο και μονο για να το παίξουν μαγκες.Δεν αντέχω την αλαζονεία των Ελλήνων που λένε ότι είναι ο καλύτερος λαός ενώ δεν έχουν λύσει αυτονόητα προβλήματα.Αηδιαζω στην σκέψη ότι ακόμα και τώρα μετά από 10 χρόνια κρίσης ο Ελληνικός λαός κάνει τα ίδια λάθη.Θα πω κάτι που ίσως ακουστεί σκληρό,το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι άξιο αυτής της όμορφης και πλούσιας ιστορικά χώρας Συγνωμη αλλά με αυτήν την τεμπέλικη νοοτροπία εγώ πάντα θα είμαι ξένος σε αυτό το κράτος.


Γενικά, ούτε η Ελλάδα σε θέλει εδώ. Καλύτερα να φύγεις. Γιατί, ο οποιοσδήποτε νοήμων αντιλαμβάνεται τα προβλήματα της χώρας. Αλλά δεν κάθεται κάθε τρεις και λίγο, σε κάθε ποστ να την αναφέρει σαν μπανανία και τους κατοίκους της εμμέσως σαν ζώα. Υποτίθεται άτομο που αγαπάει την Ελλάδα, δεν την προσβάλλει έτσι, έχει παράπονο για την κατάσταση, έχει θυμό καμιά φορά, αλλά σίγουρα δεν έχει τη δικιά σου συμπεριφορά. Εσύ είσαι καλός για τουρίστας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Γενικά, ούτε η Ελλάδα σε θέλει εδώ. Καλύτερα να φύγεις. Γιατί, ο οποιοσδήποτε νοήμων αντιλαμβάνεται τα προβλήματα της χώρας. Αλλά δεν κάθεται κάθε τρεις και λίγο, σε κάθε ποστ να την αναφέρει σαν μπανανία και τους κατοίκους της εμμέσως σαν ζώα. Υποτίθεται άτομο που αγαπάει την Ελλάδα, δεν την προσβάλλει έτσι, έχει παράπονο για την κατάσταση, έχει θυμό καμιά φορά, αλλά σίγουρα δεν έχει τη δικιά σου συμπεριφορά. Εσύ είσαι καλός για τουρίστας.


Πιστεύω ότι έχεις την ικανότητα να διαβάζεις,αν την έχεις λοιπόν δες ότι ειπα αγαπώ την Ελλάδα σαν χώρα αλλά μισώ την νοοτροπία των Ελλήνων.
Και ναι η Ελλάδα δεν με θέλει εδώ όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους 700.000 Έλληνες πτυχιούχους που εφυγαν τα τελευταία 7-8 χρόνια.Παιδια με πτυχία και τρελές γνώσεις που θα μπορούσαν να πάνε την Ελλάδα σε όλο επίπεδο.Οταν όμως ο βασικός μισθός είναι 600€,όταν η ανεργία στους νέους είναι σταθερά στο 37%,όταν πληρώνεις 40% φορολογία και το κράτος σου προσφέρει διαλυμένα νοσοκομεία,αδύναμο εκπαιδευτικό σύστημα κτλ γιατί να μείνει ένας νέος εδώ;Για να χαραμίσει τα χρόνια του μόνο και μόνο για να λέει ότι είναι υπερήφανος που είναι Έλληνας;Η πιστεύεις ότι η Ελληνική νοοτροπία θα αλλάξει προς το καλύτερο;Όχι και τρανό παράδειγμα οι καταλήψεις που γίνονται εδώ και 1 μήνα στα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας.


Αν δεν πιστεύεις εμένα ρωτά παιδιά από το φόρουμ γιατί αναγκάστηκαν να φύγουν.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ την Ελλάδα την αγαπώ σαν χώρα καθώς έχει ωραία τοπία,ιστορία,μνημεία κτλ.

Πιστεύω ότι έχεις την ικανότητα να διαβάζεις,αν την έχεις λοιπόν δες ότι ειπα αγαπώ την Ελλάδα σαν χώρα αλλά μισώ την νοοτροπία των Ελλήνων.


Σαν τουρίστας την αγαπάς, ό,τι και να λες τώρα... Άτομο που σε κάθε ευκαιρία, αποκαλεί την Ελλάδα μπανανία και τους κατοίκους της εμμέσως σαν ζώα, δεν την αγαπάει σαν Έλληνας, αλλά σαν τουρίτσας. Ή νομίζεις είσαι ο ξεχωριστός νέος, που βλέπει τα προβλήματα της χώρας? Αμφίβολο, υπάρχουν και άλλοι πολλοί... Όμως, εσύ είσαι αυτός που την προσβάλλει σε κάθε ευκαιρία με αυτόν τον τρόπο. Είναι τόσο απλό, που θα περίμενε κανείς, εσύ που θεωρείς τον εαυτό σου ξύπνιο(?) να ήξερε πως όταν αγαπάς τη χώρα σου, δεν έχεις τη συμπεριφορά που έχεις εσύ.

Η Ελλάδα, πέρα από παραδόσεις και ιστορία, είναι οι άνθρωποί της. Εσύ θεωρείς τους περισσότερους τεμπέληδες και ανάξιους.
- το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι άξιο αυτής της όμορφης και πλούσιας ιστορικά χώρας Συγνωμη αλλά με αυτήν την τεμπέλικη νοοτροπία εγώ πάντα θα είμαι ξένος σε αυτό το κράτος.

Γιατί μιλάς για γενικότερη νοοτροπία.
Οπότε, έχουμε ένα άτομο που όπως λέει, αγαπάει την Ελλάδα για τα τοπία, τα μουσεία και την ιστορία της, αλλά θεωρεί την πλειοψηφία των Ελλήνων τεμπέληδες, κλέφτες και ανάξιους. Η πλειοψηφία δηλαδή είναι ζώα που ζουν στην μπανανία. Αλλά, θεωρεί ότι αγαπάει την Ελλάδα, χαχα.

Και νομίζεις, ότι έχω θέμα ανάγνωσης... Sit the fuck down, kid.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Σαν τουρίστας την αγαπάς, ό,τι και να λες τώρα... Άτομο που σε κάθε ευκαιρία, αποκαλεί την Ελλάδα μπανανία και τους κατοίκους της εμμέσως σαν ζώα, δεν την αγαπάει σαν Έλληνας, αλλά σαν τουρίτσας. Ή νομίζεις είσαι ο ξεχωριστός νέος, που βλέπει τα προβλήματα της χώρας? Αμφίβολο, υπάρχουν και άλλοι πολλοί... Όμως, εσύ είσαι αυτός που την προσβάλλει σε κάθε ευκαιρία με αυτόν τον τρόπο. Είναι τόσο απλό, που θα περίμενε κανείς, εσύ που θεωρείς τον εαυτό σου ξύπνιο(?) να ήξερε πως όταν αγαπάς τη χώρα σου, δεν έχεις τη συμπεριφορά που έχεις εσύ.

Η Ελλάδα, πέρα από παραδόσεις και ιστορία, είναι οι άνθρωποί της. Εσύ θεωρείς τους περισσότερους τεμπέληδες και ανάξιους.


Γιατί μιλάς για γενικότερη νοοτροπία.
Οπότε, έχουμε ένα άτομο που όπως λέει, αγαπάει την Ελλάδα για τα τοπία, τα μουσεία και την ιστορία της, αλλά θεωρεί την πλειοψηφία των Ελλήνων τεμπέληδες, κλέφτες και ανάξιους. Η πλειοψηφία δηλαδή είναι ζώα που ζουν στην μπανανία. Αλλά, θεωρεί ότι αγαπάει την Ελλάδα, χαχα.

Και νομίζεις, ότι έχω θέμα ανάγνωσης... Sit the fuck down, kid.


Εντάξει φίλε έχεις απόλυτο δίκιο,εγώ είμαι ο κακός και εσυ είσαι αυτός που αγαπάει τρέλα την Ελλάδα.Αν καθόσουν έστω και μια μέρα να σκεφτείς γιατί η Ελλάδα έχει αποτύχει σε όλα τα τελευταία χρόνια θα έβλεπες ότι οι Έλληνες πολίτες έχουμε μεγαλη ευθύνη.Λες ότι δεν αγαπώ την Ελλάδα οκ ας το δεκτω,την αγαπάει όμως αυτός που λέει συνέχεια καλά λόγια για την Ελλάδα όμως δεν πληρώνει φόρους;Η την αγαπά αυτός που λέει ότι σέβεται την Ελλάδα όμως δεν πατάει ποτέ το πόδι του την ημέρα των εκλογών;Για σκάψου λίγο όλα αυτά,γιατί στα λόγια όλοι είμαστε καλοί στις πράξεις χάνουμε λίγο.Και πίστεψε με αν όλοι οι Έλληνες αγαπούσαν την χώρα τους όπως λένε και λες και εσυ η Ελλάδα θα ήταν πολύ καλύτερα σήμερα καθώς οι πολίτες της θα το φρόντιζαν αυτό.Για να έχουμε όμως χρεωκοπήσει 4 φορές σε έναν αιώνα τότε κάτι δεν κάνουμε καλά σαν κράτος και δεν θελουμε να το καταλάβουμε.

Συμπέρασμα:Αν το αγαπώ την Ελλάδα είναι μόνο στα λόγια και από πίσω δεν πληρώνω φόρους,δεν συμμετέχω στις εκλογές,καταπατώ νόμους,κάνω κατάληψη στα πανεπιστήμια κτλ τότε ναι δεν αγαπώ την Ελλάδα με αυτήν την λογική συγνώμη και ούτε θα το κάνω ποτέ.Εχω μάθει να λέω τα πράγματα όπως είναι,σκληρό μεν σωστό δε.

Το κλείνω εδώ το θέμα γιατί είναι σίγουρο ότι όσο και να προσπαθώ πάλι δεν θα καταλάβεις.Θυμησου μόνο ότι αν οι Έλληνες δεν αλλάξουν νοοτροπία σε 7-10 χρόνια θα είναι στην ίδια κατάσταση με το 2012.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σου λέω κάτι και τι κάνεις?
-Εντάξει φίλε έχεις απόλυτο δίκιο,εγώ είμαι ο κακός και εσυ είσαι αυτός που αγαπάει τρέλα την Ελλάδα.

Εγώ επειδή είπα ότι κάνεις λάθος, αυτόματα σημαίνει ότι αγαπάω τρελά την Ελλάδα?? Και το "τρελά" κρύβει διάφορα από πίσω, αλλά μην το αναλύσω.

-Αν καθόσουν έστω και μια μέρα να σκεφτείς γιατί η Ελλάδα έχει αποτύχει σε όλα τα τελευταία χρόνια θα έβλεπες ότι οι Έλληνες πολίτες έχουμε μεγαλη ευθύνη.Λες ότι δεν αγαπώ την Ελλάδα οκ ας το δεκτω,την αγαπάει όμως αυτός που λέει συνέχεια καλά λόγια για την Ελλάδα όμως δεν πληρώνει φόρους;

Αν καθόμουν έστω και μια μέρα να σκεφτώ, ε? Να θεωρείς ότι όποιος δεν έχει τη συμπεριφορά σου, κοιμάται.
Επίσης παίρνεις σαν παράδειγμα από αυτούς που την αγαπάνε ή που λένε ότι την αγαπάνε, εκείνους που έχουν όλες τις άσχημες συμπεριφορές, είναι τεμπέληδες, κλέφτες κ.λ.π. Οι λιγότεροι είναι οι τεμπέληδες. Αλλά δεν το ξέρεις...

-Η την αγαπά αυτός που λέει ότι σέβεται την Ελλάδα όμως δεν πατάει ποτέ το πόδι του την ημέρα των εκλογών;Για σκάψου λίγο όλα αυτά,γιατί στα λόγια όλοι είμαστε καλοί στις πράξεις χάνουμε λίγο.

Όποιος δεν πατάει στις εκλογές ή δεν ακολουθεί κάποιον νόμο, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για τα αισθήματά του για την Ελλάδα. Μπορεί να σημαίνει κάτι για την αντίληψή του, ότι "όλα τα κόμματα είναι χάλια, δεν αξίζει να ψηφίσω" κλπ, αλλά αυτό δεν λέει κάτι για το πώς αισθάνεται για την Ελλάδα.

-Και πίστεψε με αν όλοι οι Έλληνες αγαπούσαν την χώρα τους όπως λένε και λες και εσυ

Πότε είπα κάτι τέτοιο? Εγώ είπα ότι εσύ δεν την αγαπάς, γιατί την χλευάσεις συνέχεια, αυτήν και τους περισσότερους κατοίκους της. Αυτό δεν είναι αγάπη, πώς δεν το βλέπεις... Βλέπω ότι μπερδεύεσαι. Ή το κάνεις επίτηδες, επειδή δεν έχεις επιχειρήματα, οπότε σκαρφίζεσαι πράγματα. Ή όντως έχεις αυτό που με κατηγόρησες στην αρχή. Πρόβλημα ανάγνωσης. Πουθενά δεν είπα, αυτά που υπαινίσσεσαι.

Και αυτό πρέπει να το ακούσεις κάποια στιγμή. Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα. Για το καλό σου είναι, trust me.
Θεωρείς ότι είσαι από τις λίγους ξεχωριστούς, που βλέπουν τα προβλήματα της χώρας, ενώ όλοι εμείς οι υπόλοιποι, ή έστω η μεγαλύτερη πλειοψηφία, δεν. Ή νομίζεις ότι είσαι ξεχωριστός, επειδή "λεω πράγματα όπως είναι, σκληρό μεν σωστό δε"... oh sweet jesus. You are not special!! Διάβασε το πολλές φορές το τελευταίο. Τουλάχιστον η εικόνα που δείχνεις εδώ, δεν έχει τίποτα το ξεχωριστό. Τώρα αν είσαι κρυφό ταλέντο σε κάτι που δεν το ξέρουμε από το φόρουμ, οκ. Αλλά αν κρίνουμε από το φόρουμ, δεν είσαι αυτό που πιστεύεις ότι είσαι. Δεν σημαίνει αυτό, ότι δεν αξίζεις σαν άνθρωπος, ας το επισημάνω για ασφάλεια. Αλλά ξεκαβάλα λίγο. Σίγουρα, θα έχεις κάποιες κλίσεις, σίγουρα θα είσαι σε ορισμένα θέματα πιο συνειδητοποιημένος από συνομηλίκους σου, αλλά αυτά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο για να δικαιολογεί αυτήν την αλαζονεία που βγάζεις, ελπίζω άθελά σου, προς τα έξω.
Τελευταία απόπειρα που κάνω. Δεν διαβάζεις προσεκτικά τι λέει ο άλλος και βγάζεις και δικά σου, αβάσιμα συμπεράσματα. Ίσως λειτουργείς συναισθηματικά τώρα και σε πείραξε αυτό που είπα. Who knows... Πάντως, διάβασε ό,τι είπα, προτού μπεις στον πειρασμό να γράψεις. Ειδικά τα πρώτα ποστ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά, ούτε η Ελλάδα σε θέλει εδώ. Καλύτερα να φύγεις. Γιατί, ο οποιοσδήποτε νοήμων αντιλαμβάνεται τα προβλήματα της χώρας. Αλλά δεν κάθεται κάθε τρεις και λίγο, σε κάθε ποστ να την αναφέρει σαν μπανανία και τους κατοίκους της εμμέσως σαν ζώα. Υποτίθεται άτομο που αγαπάει την Ελλάδα, δεν την προσβάλλει έτσι, έχει παράπονο για την κατάσταση, έχει θυμό καμιά φορά, αλλά σίγουρα δεν έχει τη δικιά σου συμπεριφορά. Εσύ είσαι καλός για τουρίστας.


Αυτό που κάνει ο Φώτης και ο κάθε Φώτης που κράζει την χώρα του, την πόλη του, την οικογένεια του κτλ λέγεται virtue signaling.

Από την μία γενικεύει τους Ελληνες σε μια μοναδική μάζα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και μετά εντελώς παράλογως βγάζει τον εαυτό του απέξω και αρχίζει να κράζει. Κραζοντας και καταδικάζοντας σε ένα φόρουμ την κατάσταση κάνει τον εαυτό του να φαινεται καλός, χωρίς φυσικά να επομιζεται κάποιο προσωπικό κόστος για την καλοσύνη αυτή.


Γενικά σε όποιον δεν αρέσει μια κατάσταση, ειτε στην χώρα ειτε στην οικογένεια του, είτε στην δουλειά του, είτε παντού έχει τρεις επιλογές. Η φεύγει για άλλα λιβάδια, η κάθεται και προσπαθεί να βελτιώσει την κατάσταση, η κάθεται και το βουλώνει.

Συνήθως οι άνθρωποι επιλέγουν την τέταρτη επιλογή του να υπεραπλουστευσουν σε βαθμό αηδίας το πρόβλημα, να βγάλουν την ουρά τους έξω από το σύνολο και να αρχίζουν να κράζουν όλους τους υπόλοιπους ως ηλιθιους, τεμπέληδες, κλέφτες κτλ.

Πιστεύω ότι έχεις την ικανότητα να διαβάζεις,αν την έχεις λοιπόν δες ότι ειπα αγαπώ την Ελλάδα σαν χώρα αλλά μισώ την νοοτροπία των Ελλήνων.
Και ναι η Ελλάδα δεν με θέλει εδώ όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους 700.000 Έλληνες πτυχιούχους που εφυγαν τα τελευταία 7-8 χρόνια.Παιδια με πτυχία και τρελές γνώσεις που θα μπορούσαν να πάνε την Ελλάδα σε όλο επίπεδο.Οταν όμως ο βασικός μισθός είναι 600€,όταν η ανεργία στους νέους είναι σταθερά στο 37%,όταν πληρώνεις 40% φορολογία και το κράτος σου προσφέρει διαλυμένα νοσοκομεία,αδύναμο εκπαιδευτικό σύστημα κτλ γιατί να μείνει ένας νέος εδώ;Για να χαραμίσει τα χρόνια του μόνο και μόνο για να λέει ότι είναι υπερήφανος που είναι Έλληνας;Η πιστεύεις ότι η Ελληνική νοοτροπία θα αλλάξει προς το καλύτερο;Όχι και τρανό παράδειγμα οι καταλήψεις που γίνονται εδώ και 1 μήνα στα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας.


Αν δεν πιστεύεις εμένα ρωτά παιδιά από το φόρουμ γιατί αναγκάστηκαν να φύγουν.

Επι της ευκαιρίας Φωτη, οι μόνοι που αρέσκονται να πληρώνουν φόρους είναι οι βολεμένοι μεσοαστοι οι οποίοι ταυτόχρονα είναι και οι αποδέκτες των θετικών. Της φορολογίας. Οι πλούσιοι πληρώνουν τους
περισσότερους φόρους και λαμβάνουν τα μικρότερα benefits οπότε είναι λογικό να μην θέλουν να πληρώσουν και οι φτωχοί πολύ απλά δεν πληρώνουν φόρους αλλά και δεν κερδίζουν κάτι.


Το κράτος είναι φτιαγμένο για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα της μεσαίας τάξης και όλες οι υπηρεσίες του, τα σχολεία, τα νοσοκομεία, κτλ απευθύνονται σε αυτόν τον πληθυσμό. Για τους φτωχούς δεν υπάρχει ουσιαστική μέριμνα πέραν από κάποια επιδόματα που δίνονται για τα μάτια του κόσμου. Οι ουσιαστικές ρίζες των προβλημάτων που οδηγούν ορισμένα άτομα στην φτώχεια ποτέ δεν αντιμετώπισηκαν σοβαρά, απλά ρίχνουμε λεφτά για να αισθανόμαστε καλά.

Επισης όταν είσαι ένα άτομο που δεν εργάζεται και ιδιαίτερα δεν ασκεί οποιαδήποτε επιχειρηματική δραστηριότητα καλό ειναι να μην μιλάς και να μην κράζεις για την φοροδιαφυγή. Είσαι άτομο από οικογένεια με λεφτά και αυτό δεν είναι κακό, μπράβο σας που τα καταφέρατε, αλλά σταματά να κράζεις γιατί δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Πριν μερικά χρόνια κλείσανε επιχειρήσεις και μείνανε οικογένειες στο δρόμο λόγο φοροεπιδρομων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Αυτό που κάνει ο Φώτης και ο κάθε Φώτης που κράζει την χώρα του, την πόλη του, την οικογένεια του κτλ λέγεται virtue signaling.

Από την μία γενικεύει τους Ελληνες σε μια μοναδική μάζα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και μετά εντελώς παράλογως βγάζει τον εαυτό του απέξω και αρχίζει να κράζει. Κραζοντας και καταδικάζοντας σε ένα φόρουμ την κατάσταση κάνει τον εαυτό του να φαινεται καλός, χωρίς φυσικά να επομιζεται κάποιο προσωπικό κόστος για την καλοσύνη αυτή.


Γενικά σε όποιον δεν αρέσει μια κατάσταση, ειτε στην χώρα ειτε στην οικογένεια του, είτε στην δουλειά του, είτε παντού έχει τρεις επιλογές. Η φεύγει για άλλα λιβάδια, η κάθεται και προσπαθεί να βελτιώσει την κατάσταση, η κάθεται και το βουλώνει.

Συνήθως οι άνθρωποι επιλέγουν την τέταρτη επιλογή του να υπεραπλουστευσουν σε βαθμό αηδίας το πρόβλημα, να βγάλουν την ουρά τους έξω από το σύνολο και να αρχίζουν να κράζουν όλους τους υπόλοιπους ως ηλιθιους, τεμπέληδες, κλέφτες κτλ.


Πράγματικα πιστεύεις ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στην Ελληνική οικονομία;Αυτό είναι ένα ερώτημα που θέλει παρά πολύ καιρό ώστε να απαντηθεί όμως με τις υπάρχουσες δομές του Ελληνικού κράτους είναι δύσκολο ως απίθανο να συμβεί.Οταν η γραφειοκρατία είναι πολύ υψηλή,όταν η φορολογία των επιχειρήσεων είναι στο 28% (θα μειωθεί στο 24),όταν οι συνδικαλιστές μπλοκάρουν κάθε λίγο την παραγωγική διαδικασία είναι απίθανο να επιβιώσει μια εταιρια είτε είναι Ελληνική είτε ξένη.Επισης είναι ο Ελληνικός λαός να γίνει υπεύθυνος απέναντι στο κράτος;Μιλάω για απλά πράγματα όπως να πληρώνει τους φόρους κτλ.Τελος πιστεύω ότι η εκπαίδευση πρέπει να αλλάξει ριζικά ώστε να παράγει παιδιά που ξέρουν τι θέλουν.Στο σχολείο πχ κανείς δεν μας ενημέρωσε για τα επαγγέλματα και τι μέλλον προσφέρουν καθώς δεν υπήρχε επαγγελματικός προσανατολισμός.

Αν η Ελλάδα κάνει κάποιες ριζικές αλλαγές τότε είναι σίγουρο ότι θα γίνει αναταγωνιστικη και θα φτάσει σε βιοτικό επίπεδο άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.Το θέμα δεν είναι αν μπορεί αλλά αν θέλει να το κάνει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top