Προορισμοί στο εξωτερικό

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
θελω να παω παρισι αρχικα και στη συνεχεια ιταλια...και επονται και αλλοι ευρωπαικοι προορισμοι. να τονισω οτι δεν εχω βγει εξωτερικο ακομη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
θελω να παω παρισι αρχικα και στη συνεχεια ιταλια...και επονται και αλλοι ευρωπαικοι προορισμοι. να τονισω οτι δεν εχω βγει εξωτερικο ακομη:/:

Χάνεις!
Κάντο το συντομότερο δεν είναι ανάγκη να περιμένεις μια ζωή για να το κάνεις, άλλωστε τα λεφτά που θα χρειαστείς δεν ειναι και πάρα πολλά.
Εγώ θα ήθελα να σου προτείνω να ξεκινήσεις απο Παρίσι αλλα και Ιταλία δεν είναι άσχημα.
Απλά κάντο! Μπορείς να πάρεις ένα απο τα ομαδικά πακέτα που έχουν τα ταξιδιωτικά γραφεία και να την κάνεις για 5-6 μέρες με χαμηλό σχετικά κόστος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Χάνεις!
Κάντο το συντομότερο δεν είναι ανάγκη να περιμένεις μια ζωή για να το κάνεις, άλλωστε τα λεφτά που θα χρειαστείς δεν ειναι και πάρα πολλά.
Εγώ θα ήθελα να σου προτείνω να ξεκινήσεις απο Παρίσι αλλα και Ιταλία δεν είναι άσχημα.
Απλά κάντο! Μπορείς να πάρεις ένα απο τα ομαδικά πακέτα που έχουν τα ταξιδιωτικά γραφεία και να την κάνεις για 5-6 μέρες με χαμηλό σχετικά κόστος. :)

ναι βρε γιαννη μου... το ξερω οτι χανω που δεν εχω παει ακομη εξωτερικο.:) απλα οι καταστασεις μεχρι τωρα δεν συνεργουσαν στο να κανω ενα τετοιο ταξιδι...λιγο η υγεια...λιγο το οικονομικο...
φετος ειπα ομως οτι αν του χρονου θα μαι γερη θα παω παρισι αν θελει ο θεος.φετος εχω αλλους στοχους που θελω να υλοποιησω. ασε που ο αντρας μου επειδη φοβαται αεροπλανα και βαπορια δεν ακολουθει...μονη μου να παω; χωρις κανεναν μαζι;:confused: ειναι κι αυτο ενα προβληματακι...ποιος θα ρθει παρεα μαζι μου ε;:worry: ο αντρας μου δεν εχει προβλημα να παω οπου θελω εφοσον αυτος δεν ανεβαινει σε αεροπλανα και πλοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
παιδια τι λετε ??? που να παμε τον χειμωνα?
περσι πηγαμε αμστερνταμ φετος λεμε η παρισι η λονδινο εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ΑΑαααα τι ωραίο θέμααααααααα:clapup: :clapup: :clapup:

Θα τα βάλω σε σειρά βάσει πόσο μου άρεσαν:
Τουρκία (Πόλη κι άλλα διάφορα :P )
Δανία (Κοπεγχάγη)
Ρωσσία (Αγία Πετρούπολη)
Νορβηγία (Όσλο)
Εστονία (Ταλίν)
Σουηδία (Στοκχόλμη)
Γερμανία (Warnemunder, Rostock)
Πολλωνία (Γντανσκ)
Φιλανδία (Ελσίνκι)
Αγγλία (Ντόβερ)
Λιθουανία (Κλαϊπέντα)

Αυτά απο εξωτερικό. Είναι τα δύο πρώτα μου ταξίδια και ελπίζω να κάνω κι άλλα :D :D

Σίγουροι προορισμοί είναι :
Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία (Φλωρεντία όπωσδηποτε) και Ινδία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εγώ προς το παρόν θα είμαι ΠΑΡΟ το ερχόμενο ΠΣΚΔ, αν βρεθεί κανένας προς τα εκει να μου τηλ να παμε να πιουμε κανα ποτάκι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
'Ονειρο ζωής είναι να πάω στην Αργεντινή!! και οχι μόνο σε μία πόλη.. θέλω να οργανώσω το καλύτερο ταξίδι μου.. ποιος μπορεί να με βοηθήσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucky#Slevin

Νεοφερμένος

Ο Lucky#Slevin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Α πέρυσι πήγα Σκωτία, στο Ενδιμβούργο. Δεν είναι απλά καταπληκτικά, είναι πολύ παραπάνω. Άλλοι άνθρωποι, άλλος αέρας... Στην Ελλάδα δεν είδα ποτέ κάτι παρόμοιο. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε κάποια στιγμή. Α, και το καλοκαίρι πάω Νορβηγία, Σουηδία... Άλλο ένα όνειρο που είχα. Και το σημαντικότερο, όπως και στη Σκωτία θα πάω με φίλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ποιος έχει πάει Καναδά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guru

Νεοφερμένος

Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πρόσφατα επισκέφτηκα την τυνησία! (και η φώτο στο avatar *από εκεί). Μαγευτικό μέρος με πολλά να δεις. Αν αποφασίσει κανείς να πάει πρέπει οπωςδήποτε να επισκεφτεί τη Νότια Τυνησία. Να κάνει σαφάρι με 4x4 στην έρημο και να επισκεφτεί τις υπέροχες οάσεις. Και η πρωτεύουσα η Τυνιδα είναι ενδιαφέρουσα, αλλά πιο εξευρωπαισμένη. Στην νότια *Τυνησία είναι πολύ πιο φτηνά τα πάντα και παρόλα όσα λέγονται δεν είναι και τόσο επικινδυνο να φας κάτι έξω από τα ξενοδοχεία. Επείδή τον τελευταίο καιρό έχουν πολλούς έλληνες τοθρίστε κάποιοι μιλούν καλά ελληνικά και υπάρχουν ταμπέλες στα ελληνικά!!! Στις αγορές δίνετα η ευκαιρία για παζαρι και μπορείς να κατεβάσεις την τιμή στο 1/5! Οι τυνήσιοι ξεναγοί παίρνουν πολλέ3ς φορές μίζα, οπότε δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα σε πάνε στο καλυτερο μερος, γι'αυτό ρωτάς του υπόλοιπους τουρίστες και λες εσύ στους ξεναγούς που προτιμάς να πας. Επίσης όσοσ παλιομοδίτικο και να φαίνεται οι κοπέλες να έχουν πάντα μαζί τους και εναν άντρα! ¨Εκανα την χαζομαρα *να πάω βόλτα με άλλες δυο φίλες μου σαν σωστή χειραφετημενη γυναικά και με χούφτωσαν, με άρπαζαν και άκουσα τουλάχιστον 3-4 ερωτικες εξομολογήσεις!!! πολύ κολλητήρι, ιδιαίτερα στις ανοιχτόχρωμες γυναίκες με λίγα κιλάκια παραπάνω! Ακόμα και ο ξεναγος!

καλησπερα!!παροτι εγραψες το ποστ κατι αιωνες πριν :P ...Επειδη σκεφτομαι να παω με ενα φιλο Τυνησια ηθελα να σε ρωτησω:έχει ωραίες παραλίες εκεί; περαν δηλαδη του νοτιου τμηματος είναι και χαλαρα?με κοκτεϊλ στην αμμουδια κ ετσι....;;;η συμβιβαζεσαι γιατι ειναι οικονομικα;ή δεν ειναι και πολυ οικονομικα; ευχομαι να μη σε κουραζω με τις ερωτησεις μου απλα δεν ξερω κανενα που να εχει παει κ γιαυτο ρωταω, οποτε αν μπορεις να με βοηθησεις με οποιοδηποτε τροπο, ειναι οι πληροφοριες σου...:D;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miscka

Νεοφερμένος

Η miscka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας κι από μένα!

Συστήνω να επισκεφτείτε την Πολωνία ανεπιφύλακτα.Δεν είναι δημοφιλής προορισμός καθώς οι περισσότεροι πιστεύουν ότι πρόκειται για μια μάλλον αδιάφορη χώρα αλλά εγώ την βρήκα πανέμορφη.
Ειδικά η Κρακοβία και το Πόζναν είναι υπέροχα μέρη.
Καθώς η οικονομία τους δεν είναι ακριβώς ανθηρή πρόκειται για μια οικονομικά συμφέρουσα επιλογή για τουρισμό και επίσης οι Πολωνοί είναι ίσως οι πιο ευγενικοί και εξυπηρετικοί "οικοδεσπότες" για τους τουρίστες.


Η Μαδρίτη δεν μου άρεσε καθόλου.Μου θύμιζε τόσο πολύ την Αθήνα που γυρίζοντας πίσω αισθανόμουν σαν να μην έχω φύγει καθόλου για 6 μέρες.
Εντελώς αδιάφορη μου φάνηκε.
Τα αξιοθέατα που με εντυπωσίασαν ήταν φυσικά τα Βασιλικά Ανάκτορα και το Μουσείο Πράδο(αλλά η ουρά πλησίαζε το χιλιόμετρο...):rant:


Η Κωνσταντινούπολη μου άρεσε,έμεινα στο Σουλτάν Αχμέτ,την πιο ιστορική και γραφική συνοικία της πόλης και ένιωσα πραγματικά το ξεχωριστό κλίμα της συγκεκριμένης πόλης.
Φυσικά τα αξιοθέατα που μπορείς να επισκεφτείς είναι ατελείωτα με ελάχιστα να έχουν κανόνες ένδυσης(στο Μπλε Τζαμί απαγορεύονται τα παπούτσια και οι γυναίκες πρέπει να φορούν μαντίλα)οπότε είναι ιδανικά.
Οι Τούρκοι μου φάνηκαν απίστευτα φιλικοί,οι περισσότερες συνεννοήσεις μας γινόταν στα ελληνικά.
Προσοχή στους δρόμους και στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς διότι ναι...υπάρχουν και χειρότεροι οδηγοί από τους Έλληνες!:P:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
M' αρεσουν οι γαλλόφωνες χώρες γιατί ξέρω καλά την γλώσσα. Από τις 70 γαλλόφωνες χώρες έχω επισκευθεί μόνο 2. Το Βέλγιο και το Μαρόκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει αρκετές φορές Ιταλία, κυρίως βόρεια. Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη, στη λίμνη Garda, Πίζα, Φλωρεντία, Καράρα, Μάσα...
Όμορφη χώρα και πολλά τα αξιοθέατα, καθεδρικοί, μουσεία, πλατείες... Αν έχειs όρεξη για sightseeing δεν θα βαρεθείς με τίποτα.
Έχει και ένα άλλο καλό, είναι σχετικά κοντά... ένα τσουπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει αρκετές φορές Ιταλία, κυρίως βόρεια. Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη, στη λίμνη Garda, Πίζα, Φλωρεντία, Καράρα, Μάσα...
Όμορφη χώρα και πολλά τα αξιοθέατα, καθεδρικοί, μουσεία, πλατείες... Αν έχειs όρεξη για sightseeing δεν θα βαρεθείς με τίποτα.
Έχει και ένα άλλο καλό, είναι σχετικά κοντά... ένα τσουπ...


Αχ Ιταλία! :inlove::inlove::inlove::inlove:
Ήθελα να γράψω, αλλά μετά την Ιταλία... το χάος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα

έχω μια απορία, ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει.
Θα επισκεφτώ το Λονδίνο το προσεχές διάστημα.
Πετάω με aegean και μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι προσγειωνόμαστε στο stansted. Μετά την αρχική κρυάδα, λέω δεν πειράζει θα πάρω τρένο, κανένα πρόβλημα.
Το θέμα είναι ότι το τρένο λέει ότι κάνει 45-60 λεπτά για το κέντρο του Λονδίνου. Αναφέρει κάπου ότι προσφέρονται αναψυκτικά κλπ αλλά δεν είδα πουθενά να γράφει για τουαλέτα. Επειδή είναι μεγααααααλο το διάστημα, αν χρειαστεί να τα... κάνεις:P, τι κάνεις?
Μήπως υπάρχει αλλά δεν το αναφέρει;

edit μόλις είδα, για τους ανάπηρους νομίζω έχει, αλλά για τους κανονικούς όχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πιστεύω θα έχει. Αν δεις ότι δεν αντέχεις μέσα σε αυτήν την ώρα, πας στων αναπήρων, δεν είναι ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
thanks!
αν κάποιος ξέρει κάτι πιο σιγουρα, ας γράψει, ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Kαλησπέρα peach. Έχει σίγουρα, μην ανυσηχείς. Έχει και κυλικείο εκεί που τελειώνει η πρώτη θέση αλλά και τουαλέτες κατα μήκος των βαγονιών. Καλά να περάσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Φίλος θα πάει στο Άμστερνταμ και ψάχνει πληροφορίες για εκεί.
-να κινείται με ΜΜΜ ή υπάρχει δυνατότητα να νοικιάσει ποδήλατο που είναι και πολύ διαδεδομένα; Θα ήταν καλύτερα έτσι; Υπάρχει κανένα site για παραπάνω πληροφορίες;
-για φαγητό και διασκέδαση, πέρα από τα μαγαζιά που πλακώνουν όλοι οι τουρίστες (όπως γίνεται πάντα) υπάρχει κάποιο άλλο μέρος λιγότερο γνωστό αλλά καλό;
-Δραστηριότητες που μπορούν να γίνουν στην πόλη; Κάποια που να είναι must-do?

υπάρχουν γενικά τουριστικοί οδηγοί αλλά οι προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις είναι προτιμότερες κατά πολύ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Βαρκελώνη


Τι έχετε να προτείνετε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top