Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Έχω κάνει κάποια χρόνια στη Σουηδία και εκεί οι άνθρωποι έχουν την εξής συνήθεια: Κάθε φορά που επισκέπτονται ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια. Αυτό θεωρείται το ευγενικό. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό το "έθιμο"; Θα το κάνατε εσείς στο σπίτι σας ή στο σπίτι κάποιου άλλου; Έχει πρακτική αξία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
το κάνω στα σπίτια που επισκέπτομαι αν μου λένε ή αν βλέπω πως τα έχουν βγάλει και οι ίδιοι αλλά και στο δικό μου λέω στους φίλους να βγάζουν τα παπούτσια κοντά στην είσοδο να τα βάζουμε στην παπουτσοθήκη ή έστω κοντά εκεί, γιατί μ αρέσει να τριγυρνάω με κάλτσες στο σπίτι και να ξέρω ότι το σφουγγάρισμα δεν πήγε στράφι. Τώρα δεν θα τους κυνηγήσω με την παντόφλα αν δεν τα βγάλουν, απλά το ζητάω ευγενικά -άσε που είναι και πιο βολικό-. Μόνο η μάνα μου με δυσκολεύει αλλά στο τέλος την πείθω.. Είναι θέμα καθαριότητας αλλά και άνεσης. Και για να γίνω και λίγο φρικιαστική... Σκέψου ότι πατάς ξυπόλυτος μες στο σπίτι και μαζεύεις στις πατούσες σου σκόνες από τον δρόμο, σκόνες από αποξηραμένα φλέματα, σκουπίδια, ούρα, κόπρανα etc. Οκ, σκάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Έχω κάνει κάποια χρόνια στη Σουηδία και εκεί οι άνθρωποι έχουν την εξής συνήθεια: Κάθε φορά που επισκέπτονται ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια. Αυτό θεωρείται το ευγενικό. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό το "έθιμο"; Θα το κάνατε εσείς στο σπίτι σας ή στο σπίτι κάποιου άλλου; Έχει πρακτική αξία;

Δεν ειναι μονο θεμα ευγενειας,μα και πρακτικότητας.

Στο εξωτερικο που εζησα,ολοι οι επισκεπτες μας (ελληνες ή γηγενεις) εβγαζαν διχως αντιρρηση τα παπουτσια τους στο χωλ για να μη λερωθει η μοκετα στο σαλονι. Δεν ειναι ευκολο να καθαριζεις μια μοκετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σκέψου ότι πατάς ξυπόλυτος μες στο σπίτι και μαζεύεις στις πατούσες σου σκόνες από τον δρόμο, σκόνες από αποξηραμένα φλέματα, σκουπίδια, ούρα, κόπρανα etc. Οκ, σκάω.

Ξέχασες το σπέρμα και τσίχλες.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το κάνω εδώ και χρόνια στο σπίτι μου και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα απ τους φίλους και τους γνωστούς
Βέβαια όποιος ήταν να έρθει πρωτη φορά στο σπίτι, το είχα πει ευγενικά από πριν ώστε ο αλλος να το ξέρει ώστε να βάλει "καλές" κάλτσες αν νιώθει έτσι πιο άνετα ή να φέρει μαζί παντοφλάκια
Εννοείται φυσικά ότι δεν μαστιγώνω κανέναν... έχει τύχει και να μην τα βγάλουν

Συνήθως ο κόσμος που έρχεται βλέπει όλα τα δικά μας παπούτσια στην είσοδο και ρωτάει... "βγάζουμε τα παπούτσια?"
και παίρνει την εξής απάντηση
"εμείς ναι, αν θες κι εσύ μας βολεύει... αν δεν θες δεν τρέχει τίποτα και πάλι καλοδεχούμενος είσαι"
όλοι τα βγάζουν πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αυτο το εθιμο το εχουν και οι ρωσσοι. επειδη ετυχε να εχω ρωσσιδες φιλες την πρωτη φορα στο σπιτι μιας απο αυτες μπαινουμε εμεις μεσα κανονικα μετα ερχονται οι αλλες ρωσσιδες φιλες και τις βλεπω αρχιζουν ομαδικα να βγαζουν παπουτσια , μποτες και να βαζουν παντοφλες που φροντισε η οικοδεσποινα να εχει εκει...

ε πως να κρατηθω και να μην ρωτησω:P αφου παντα ρωταω σαν μικρο παιδι:redface: και λεω ' συγνωμη ρε παιδια εγινε κατι???' :D και γελαγανε ως συνηθως με το αφελες και αθωο μου ερωτημα:P

μου εξηγησαν οτι ετσι κανουν στη χωρα τους και το κανουν και εδω αλλα μονο σε σπιτια ομοεθνων τους.
προσωπικα δεν διανοουμαι να βαλω τον αλλο σε τετοια διαδικασια γιατι δεν το χω συνηθισει ουτε γω ουτε κανενας εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ πάλι αισθάνομαι εξαιρετικά άσχημα όταν έρχονται τα ξαδέρφια μου και κάποιοι φίλοι μου και βγάζουν τα παπούτσια τους. Το σπίτι είναι καθαρό για να λερώνεται. Κι είναι υπόθεση 2 λεπτών το σφουγγάρισμα. Δεν θα πάθει τίποτα!

Και εννοείται πως δεν βγάζω ποτέ τα παπούτσια μου (μια φορά μόνο, στο Μπλε Τζαμί :P). Αν μου δώσουνε παντοφλίτσες, δεν έχω καμία αντίρρηση. Δεν μπορώ όμως να περπατώ ξυπόλητη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο σπίτι μου ποτέ δε ζητάω να βγάζουν τα παπούτσια τους.
Τα μέρη που δε θέλω να πατάνε με παπούτσια τα ξέρουν οπότε δεν πρόκειται να πατήσει ποτέ κανένας, και έχουν εκπαιδευτεί οι περισσότεροι να τα σκουπίζουν καλά στο χαλάκι πριν μπουν.

Αν πάω σε άλλο σπίτι και βγάζουν τα παπούτσια στην πόρτα, θέλω να το ξέρω εκ των προτέρων.
Μια φορά έτυχε να πάω σε ένα κοντινό σπίτι και με το που μπαίνω μέσα πετάγονται όλοι από την άλλη μεριά φωνάζοντας "πού πας;"
Εκεί μου τη σπάσανε λίγο γιατί δεν κατάλαβα γιατί κάναν έτσι, αλλά μετά μου είπε η κυρά του σπιτιού ότι βγάζουν τα παπούτσια.
(ενώ είχα ξαναπάει σε εκείνο το σπίτι χωρίς να μου ζητήσει να βγάλω τα παπούτσια :ντοινγκ: )

Τελικά πήγα μέχρι το σπίτι μου και έφερα παντόφλες γιατί δε μπορώ με τίποτα να περπατάω ξυπόλυτος.Αν αυτοί είναι μια φορά παράξενοι, εγώ είμαι δέκα :P

Αν φυσικά μου το ζητούσαν ευγενικά θα τα έβγαζα χωρίς μουρμούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


στο δικό μου σπίτι δεν το ζητάω ποτέ!!

και ούτε θυμάμαι ποτέ να συμβαίνει στο πατρικό μου παρόλα τα πανάκριβα ολόμαλα χαλιά που είχε η
μητέρα μου !!!!!


και αν πάω κάπου και η οικοδέσποινα/οικοδεσπότης μου ζητήσει να τα βγάλω (ούτε κι αυτό μου έχει συμβεί
ακόμα) για να μη "λερώσω" περιμένω να μου έχει διαθέσιμες παντοφλίτσες

θεωρώ ότι είναι απίστευτη αγένεια το να υποχρεώσεις τους καλεσμένους σου να περπατήσουν ξυπόλητοι
σπίτι σου έστω και αν είναι στρωμένο τοίχο-τοίχο με μοκέτα !!!!



(εμένα δλδ να μη μου κουβαλήσουν μέσα ότι έχουν πατήσει στο δρόμο και αυτοί να μαζέψουν με τις
κάλτσες ή ξυπόλητοι ότι υπάρχει στο δικό μου πάτωμα???? απαράδεκτο!!)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα :redface:
Δε μπορώ πολύ ώρα με παπούτσια και παντόφλες, λατρεύω να περπατάω ξυπόλητη και όταν έρχεται κόσμος στο σπίτι, μπορεί να μην τους ζητάω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, αλλά μετά από λίγη ώρα ζητάω ευγενικά την άδεια να βγάλω τα δικά μου :redface:
Αν τώρα νιώθουν καλύτερα να βγάλουν κι εκείνοι τα δικά τους, even better! :D

Περιττό να αναφέρω ότι αν πάω κάπου και μου ζητήσουν να βγάλω τα παπούτσια μου, θα είναι η καλύτερή μου ε; :P






(Κουέ, πότε να έρθω για εκείνο το παστίτσιο; :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ακριβώς όμως Isiliel!

Στο σπίτι μου κυκλοφορώ πάντα ξυπόλητη και όταν έχω επισκέπτες (φίλους δηλαδή) συνήθως καταλήγουν να βγάζουν τα παπούτσια τους όχι όμως για να μη λερώσουν το παρκέ μου, το χαλί μου κλπ, αλλά γιατί δεν μπορώ να τους βλέπω με παπούτσια!
Είναι σα να μη νιώθουν άνετα στο σπίτι μου κι αυτό με κάνει και μένα να νιώθω άβολα.

Όταν πάω επίσκεψη σε σπίτι που έχω το θάρρος, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να βγάζω τα παπούτσια μου στο χολ.
Αν δεν έχω το θάρρος... ε κάνω υπομονή μέχρι να το αποκτήσω για να τα βγάλω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εδώ σε όλα τα σπίτια που έχουμε ασιάτες βγάζουμε τα παπούτσια όλοι!!!
Δεν θεωρείται σωστό σε αυτές τις κοινότητες, άσε που και εμένα με βολεύει γιατί δεν φέρνουμε τις λάσπες από το δρόμο μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Έχω κάνει κάποια χρόνια στη Σουηδία και εκεί οι άνθρωποι έχουν την εξής συνήθεια: Κάθε φορά που επισκέπτονται ένα σπίτι βγάζουν τα παπούτσια. Αυτό θεωρείται το ευγενικό. Ποιά είναι η γνώμη σας γι' αυτό το "έθιμο"; Θα το κάνατε εσείς στο σπίτι σας ή στο σπίτι κάποιου άλλου; Έχει πρακτική αξία;

Δεν ειναι εθιμο... Θεμα καθαριοτιτας ειναι...
Με Σουηδεζα μανα το ειχα και εγω αυτο σπιτι μου μικρος. Πλεων που μειναμε εγω και ο μπαμπας μου, δεν το τιρουμε... Μαλιστα αιστανομαι καπος περιεγα με το να βγαλω τα παπουτσια μου σε ξενο σπιτι, αν και οσο καιρο εμενα στην σουηδια το εκανα χωρις νμου φαινετε περιεργο η παραλογο... Τεσπα... Πολυ κουβεντα για το τιποτα...
Ειναι απλος ενα θεμα καθαριοτιτας... Σκεωου αλλωστε και το χιονι τον χειμωνα... Και ιδικα με τα περισσοτερα πατωματα που ειναι ξυλινα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Βασικά κατά τη γνώμη μου εξαρτάται ποιον επισκεπτόμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Στο σπίτι μου ποτέ δε γινόταν αυτό και γενικά δε μου το έχουν ζητήσει ούτε σε διάφορα σπίτια που έχω πάει. Μόνο στο σπίτι της κολλητής μου βγάζω τα παπούτσια όταν είναι να μείνω αρκετή ώρα για να νιώθω άνετα εγώ και πάντα μου δίνει παντοφλίτσες.

Παρόλα αυτά δεν το θεωρώ καθόλου άσχημο και πιστεύω ότι θα ήταν καλό να το εφαρμόσω στο μέλλον στο δικό μου σπίτι. Ωραίο θα ήταν να έχω πάντα και ένα ζευγάρι παντόφλες διαθέσιμο για κάποιον που ενδεχομένως να μη θέλει να περπατήσει ξυπόλητος στο σπίτι. Καθόλου άσχημη ιδέα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πριν καποια χρονια που μπηκαμε στο δικο μας σπιτι, η μητερα μου ειχε πατακια και παντοφλες διπλα στην πορτα για ολους ανεξαιρετως τους επισκεπτες, ωστε να μην παθει κατι το μαρμαρο και το παρκε στα υπνοδωματια...υστερικο (ετσι το εβλεπα/-αν τοτε), αλλα δεν μπορουσε να φερει και κανεις αντιρρηση στη νοικοκυρα του σπιτιου. :P
Με την παροδο των χρονων σιγα - σιγα "ξεχαστηκε" και πλεον δεν απαιτει απο κανεναν να κανει κατι τετοιο.
Βεβαια φιλες/φιλοι δικοι μου που ερχονται καποια στιγμη καταληγουν με παντοφλες του σπιτιου και αυτο εχει να κανει με το ποσο ανετα και οικεια εκεινοι νοιωθουν...

Προσωπικα δε με ενοχλει να κυκλοφορω με παντοφλες σε σπιτια που επισκεπτομαι...Αλλωστε ετσι εχω μαθει και ακριβως ετσι πλεον αισθανομαι ανετα... :) Σπανιως βεβαια μου το ζητουν, αλλα σχεδον παντα το κανω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω οποτε παω σε αλλο σπιτι,βγαζω τα παπουτσια και για να μην λερωσω και επειδη δεν νιωθω καθολου ανετα με παπουτσια..Γουσταρω να κυκλοφορω με τις καλτσες..:D

Εξαιρεση ειναι τα σπιτια καποιων φιλων που εχουν βρωμα στο πατωμα..Εκει φυσικα μπαινω με τα παπουτσια..(αν και αυτο γινοταν πιο πολυ στα φοιτητικα χρονια..πλεον τους εχουν στρωσει οι κοπελες τους.:))

Απο την αλλη μου τη δινει το να ειναι καποιος υστερικος με το να μπει αλλος στο σπιτι του με τα παπουτσια..Θυμαμαι πριν κανα 2 μηνο πηγα σε ενα φιλο στην Ξανθη και οπως μπηκα μεσα να τον χαιρετσω ξεχασα να τα βγαλω..Και παραλιγο να πατησω στο χαλι..Και αρχισε να ουρλιαζει η κοπελα του..Μηηηηηηη...Το χααααλλιιιιιιιιι!!!!!:worry:

Δλδ και να λερωθει λιγο δεν τρεχει τιποτα..Αλλωστε ενα σκουπισμα-σφουγγαρισμα στο σαλονι παιρνει 10 λεπτακια..

Γι'αυτο κιολας δεν εχω προβλημα αν ερθει καποιος σπιτι μου και δεν βγαλει τα παπουτσια του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Χμ, στόχος είναι να αισθάνομαι άνετα. Είτε στο σπίτι μου είτε οπουδήποτε.* Στο σπίτι μου μπορεί να μου τη δώσει και να θέλω να περπατήσω πάνω στον καναπέ μου με τα παπούτσια. Αλλού δε θα το κάνω (εύκολα). Με την ξαδέρφη μου παίζαμε ένα παιχνίδι όταν ήμασταν μικρές. Χάνει όποιος πατήσει στο πάτωμα. Μπορείς να περπατήσεις σε καναπέδες, τραπέζια, καρέκλες, να κρεμαστείς από πόρτες, αλλά ΔΕΝ πρέπει να πατήσεις στο πάτωμα...:D Προσπαθούσαν να μας εξηγήσουν ότι δεν πρέπει, αλλά δεν παίρναμε από λόγια. Βέβαια, μας ανάγκαζαν (:P) να το παίζουμε με κάλτσες.

*Αισθάνομαι άνετα, όταν μπορώ να εκφράσω την οικειότητα που νιώθω στο βαθμό που τη νιώθω. Κι όταν και οι άλλοι γύρω μου το μπορούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Οχι!!!! να μην τα βγάλει...... Εκτός και αν αυτός θέλει και νιώθει άνετα.

Εγώ δεν λέω κανενός βγάλε τα παπούτσια σου να μην λερώσεις.... εκτός βέβαια αν είναι με λάσπες από την βροχή... αλλά ένα σκούπισμα καλό στο πατάκι αρκεί......

Ο Γιώργος τα βγάζει μόλις μπαίνει σπίτι γιατί δεν θέλει να φοράει άλλο παπούτσια.... το κακό είναι ότι άρχισα να το κολλάω και εγώ....!@!!!!!΅Ε΅:Ρ$%$^&^$&
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό ως έθιμο..όταν κάποιος έρχεται στο σπίτι σου θα πρέπει να αισθάνεται και άνετα...ειδάλλως αν σε ενδιαφέρει μόνο η καθαριότητα να μην καλείς κόσμο για να έχεις το σπίτι του καθαρό..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top