Ποια είναι τα αγαπημένα σας βιβλία και γιατί;

zaratoustras

Νεοφερμένος

Ο zaratoustras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όλοι έχουμε διαβάσει κάποια βιβλία που είτε τα αγαπήσαμε είτε μας άφησαν παντελώς αδιάφορους.Στο παρθενικό μου θέμα στο site(ως πρωτάρης)θέλω να συζητήσουμε για το ποια ήταν τα βιβλία που τελειώνοντας τα αισθανθήκαμε τυχεροί που τα διαβάσαμε και ακόμα τυχερότεροι επειδή θα τα διαβάσουν και άλλοι!

Το δικό μου δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε ποιο είναι,το υποδηλώνει το nickname μου άλλωστε(τάδε έφη ζαρατούστρας για αυτούς που δεν το έχουν ακουστά).

Ο λόγος που λάτρεψα αυτό το βιβλίο ειναι διότι κατά τη προσωπική μου άποψη σε αυτή τη συγγραφή-παραλήρημα του Νίτσε φανερώνονται αλήθειες(κοινωνικές,θρησκευτικές,πολιτικές)πολλές αλήθειες!

ΥΓ Περιμένω να παραθέσετε όλων των ειδών τα γούστα αλλά και το λόγο που οδήγησαν σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathy_th

Νεοφερμένος

Η kathy_th αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
λοιπον αρκετα απο τα βιβλια που εχω διαβασει μου αρεσαν , αλλα αυτο που μου εμεινε ειναι το "λεωφορειο 9 για τον παραδεισο" του Λεο Μπουσκαλια ,επειδη ειναι κατι διαφορετικο και διαβαζοντας το μου περασε μηνυματα που ως τωρα δεν ειχα σκεφτει.

Επισης, πριν καμια βδομαδα διαβασα σε 3 μερες(!) το "ποτε χωρις την κορη μου" 400κατι σελιδες..κολλησα μιλαμε! μιλαει για την δυσκολη ζωη μιας αμερικανας που παντρευτηκε εναν ιρανο και αναγκαστηκε να μετακομισει στην τεχερανη...αλλα τελικα καταφερε να το σκασει με την κορη της!..αληθινη ιστορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αιασάνθα

Νεοφερμένος

Η Αιασάνθα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ΕΝΑ βιβλίο,είναι τόσο πολλά..Πρώτος και καλύτερος ο Ζολά,σε οτιδήποτε κι αν έχει γράψει.Ο γίγαντας Μπαλζάκ,η Μπωβουάρ,ο Τολστόι..Αλλά αυτοί είναι γνωστοί σε όλους.Θέλω λοιπόν να προτείνω δύο βιβλία που ίσως να μην έχεται διαβάσει ακόμη.Το πρώτο είναι της Marianne Fredrikson,με τίτλο οι"Κόρες της Χάννας".Μία ιστορία που πραγματικά θα σας πάρει μαζί της.Ανθρώπινο,αληθινό,γλυκόπικρο σαν την ίδια την ζωή.Δεν θα βαρεθείτε ούτε στιγμή!Πρωταγωνίστριες,γυναίκες από τρεις συνεχόμενες γεννιές,παρακολουθούμε από κοντά τα όνειρα,τις ελπίδες και τις αγωνίες τους.Ένα βιβλίο που μας έρχεται από τον βορρά να μας κρατήσει επάξια συντροφιά ενα βροχερό σαββατοκύριακο! Δεύτερη πρόταση,το "Πρέπει να μιλήσουμε για τον Κέβιν".Συναρπαστικό βιβλίο,μάλλον προς αποφυγή για μέλλουσες μαμάδες (και μπαμπάδες).Πρόκειται για την ανελέητη ανατομία ενός γάμου,μιας οικογένειας,μιας ζωής.Η πρωταγωνίστρια μας αφηγείται την ιστορία ενός ζευγαριού,και το πως η ζωή τους αλλάζει δραματικά από την στιγμή που απόκτησαν το πρώτο τους παιδί,τον Κέβιν.Τον Κέβιν που αρνείται για πολύ καιρό πεισματικά να μιλήσει,να χαμογελάσει,να κάνει οτιδήποτε κάνει ένα "νορμάλ" παιδί.Με την πάροδο του χρόνου είναι πολλά τα σημάδια που προειδοποιούν για το τρομερό φινάλε,ο πατέρας του όμως αρνείται να τα δει.Διαβάστε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση ενός βιβλίου που, παρ' ότι συγκαταλέγεται στα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, αγνοούσα μέχρι πρότινος την ύπαρξή του. Πρόκειται για το "Αδριανού απομνημονεύματα" της Γιουρσενάρ. Μιά ελεγεία πάνω στις ανθρώπινες αρετές και αδυναμίες. Μιά διαλεκτική προσέγγιση του ταξιδιού ενός ανθρώπου, ο οποίος παρ' όλο που πέρασε δια πυρός και σιδήρου, κατάφερε να διατηρήσει την ανθρωπιά του, το ελεύθερο πνεύμα του και τη βαθιά κατανόηση και συμπάθεια της ανθρώπινης ψυχής, των αδυναμιών και του μεγαλείου της.

Ενα βιβλίο που με σημάδεψε είναι "ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μπουλγκάκωφ. Πολυεπίπεδο βιβλίο με μιά κοφτερή ματιά επάνω στην εξουσία, την τέχνη και τον έρωτα, ο οποίος αναδεικνύεται θριαμβευτής της ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeloydi ghino

Νεοφερμένος

Η aggeloydi ghino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Όλα τα βιβλία έχουν την χάρη τους, είναι θέμα σωστού χρόνου που θα σου πέσει στα χερια για να εκτιμήσεις ανάλογα το βιβλίο. Τώρα διαβάζω της Βάνα Βερούτης ''Η ανάσα των Θεών. σου περνάει σωφα μινήματα της ζωης.πολυ συγκινιτικό. πολυ ανθρώπινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.
Ειπα να ξυπνησω αυτο το θεμα και να πω πως, οπως λεει και παραπανω ( απο το 2012:hello:) ειναι θεμα σωστου χρονου τι βιβλιο θα σου πεσει στα χερια για να το εκτιμησεις... Προσωπικα εχω αρκετα που μου εχουν αρεσει αλλα τιποτα που να με συγκλονισε. Ισως επειδη δεν εχω διαβασει πολλα κλασικα. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες αν εχει κανεις ορεξη να μοιραστει :) Περα απο τα γνωστα, πχ Η φαρμα των ζωων κτλ .
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 819 μηνύματα.
Ειπα να ξυπνησω αυτο το θεμα και να πω πως, οπως λεει και παραπανω ( απο το 2012:hello:) ειναι θεμα σωστου χρονου τι βιβλιο θα σου πεσει στα χερια για να το εκτιμησεις... Προσωπικα εχω αρκετα που μου εχουν αρεσει αλλα τιποτα που να με συγκλονισε. Ισως επειδη δεν εχω διαβασει πολλα κλασικα. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες αν εχει κανεις ορεξη να μοιραστει :) Περα απο τα γνωστα, πχ Η φαρμα των ζωων κτλ .

Εχω σε μεγάλη εκτίμηση τα duck tales με τον Ντόναλντ Ντάκ το θείο Σκρούτζ και τον Χιούη τον Λιούη και τον Ντιούη. Εχω πάρα πολλά κόμιξ στη συλλογή μου από μικρός τα οποία μάλλον θα πουλήσω κάποια στιγμή γύρω στο 2080 γιατί είναι και συλλεκτικά. Και το χαρτί κάποια στιγμή λιώνει.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Η Τερέζ Ρακέν, του Εμίλ Ζολά..το είχα δει και σε παράσταση όταν ήμουν μικρότερη (@Lasher , με το Μαρικάκι, δεν ξέρω αν την έχεις δει🤍) και πραγματικά η ιστορία αυτού του βιβλίου με συνεπήρε τόσο άσχημα που δεν είχα επαφή με την πραγματικότητα όσο το διάβαζα..

Είναι το αγαπημένο μου, γιατί είναι μια ιστορία που ξεκινάει με έρωτα και τελειώνει με μίσος και καταστροφή. Να το διαβάσετε όλοι, είναι ένα δώρο🤍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top