Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Έναν με δυο αν και δεν είναι κάτι στάνταρ μερικές φορές μπορεί να μην πιω καθόλου καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λόγο της ηλικείας μου(είμαι 16 :p ) προσπαθώ να μην πίνω καθημερινά καφέδες :p Όχι οτι η καφεινη κανει κακο αλλα η καταραμενη η ζαχαρη κάνει :p
Και έτσι για λόγους υγιεινής(δόντια-λιπος) δεν πίνω καθημερινά και άμα πιω ίσως καμια ρουφιξιά από γνωστό-μπαμπά :p
Καφεδες που πινω συνηθως ειναι freddo cappuccino ή freddo espresso ή γαλλικό :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
λογω ηλικιας προσπαθω να μην πινω παραπανω απο εναν καφε τη μερα..Σπανια πινω 2...Εναν καφε πινω καθε μερα το απογευμα ειτε γαλλικο ειτε καπουτσινο τον χειμωνα και φρεντο εσπρεσσο το καλοκαιρι...Απλα τον χειμωνα πινω περισσοτερο καφε παρα το καλοκαιρι...Και ναι τον ξαναρχισα...μετα απο μισο χρονο αποχης.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ενα και αν.Και φυσικα μονο Ελληνικο και Γαλλικο τα αλλα ειναι πολυ βαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tixodioktis

Νεοφερμένος

Ο tixodioktis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
το πρωί έχω την κακή συνήθεια να κάθομαι στο γραφείο και να κάνω ένα τσιγάρο με τον καφέ
αυτό πρέπει να κοπεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανεμομαζώματα

Νεοφερμένος

Η Ανεμομαζώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πλέον 2,παλιότερα όμως 3 με 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας για τους καφέδες Decaf.Το θεωρείται καλύτερη επιλογή από τους κανονικούς η όχι;;Μιλάω για ελληνικό και φραπέ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας για τους καφέδες Decaf.Το θεωρείται καλύτερη επιλογή από τους κανονικούς η όχι;;Μιλάω για ελληνικό και φραπέ.

Γευστικά εμένα μου φαίνονται λίγο μπλιαχ κι επειδή εμένα με πειράζει ο καφές στο στομάχι, πλέον προτιμώ να μην πίνω καθόλου ή να πίνω έναν κανονικό, φαγωμένη. Τώρα αν εννοείς από άποψη υγείας, κάτσε ψάξε τι επίδραση έχει η καφεΐνη στον οργανισμό και κρίνε μόνος σου. Ενδεικτικά θα σου πω ότι βοηθά μεν στο νευρικό σύστημα και μάλιστα έχει συνδεθεί με τη μείωση του κινδύνου εμφάνισης Alzheimer, αλλά μπορεί να κάνει σίγουρα κακό στο στομάχι (αυξάνει τα εκκρινόμενα οξέα και χαλαρώνει τον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα οπότε μπορεί να πάθεις γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση αν έχεις ευαισθησία), στην απορρόφηση ασβεστίου και στο στόμα (μειώνει το παραγόμενο σάλιο οπότε δημιουργείται πολύ ευνοϊκό περιβάλλον για τα βακτήρια και προκαλείται δυσοσμία και τερηδόνα). Πολλοί λένε ότι επιβαρύνει και την καρδιά αν έχεις θέματα με αυξημένη αρτηριακή πίεση, αρρυθμίες κλπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Γευστικά εμένα μου φαίνονται λίγο μπλιαχ κι επειδή εμένα με πειράζει ο καφές στο στομάχι, πλέον προτιμώ να μην πίνω καθόλου ή να πίνω έναν κανονικό, φαγωμένη. Τώρα αν εννοείς από άποψη υγείας, κάτσε ψάξε τι επίδραση έχει η καφεΐνη στον οργανισμό και κρίνε μόνος σου. Ενδεικτικά θα σου πω ότι βοηθά μεν στο νευρικό σύστημα και μάλιστα έχει συνδεθεί με τη μείωση του κινδύνου εμφάνισης Alzheimer, αλλά μπορεί να κάνει σίγουρα κακό στο στομάχι (αυξάνει τα εκκρινόμενα οξέα και χαλαρώνει τον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα οπότε μπορεί να πάθεις γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση αν έχεις ευαισθησία), στην απορρόφηση ασβεστίου και στο στόμα (μειώνει το παραγόμενο σάλιο οπότε δημιουργείται πολύ ευνοϊκό περιβάλλον για τα βακτήρια και προκαλείται δυσοσμία και τερηδόνα). Πολλοί λένε ότι επιβαρύνει και την καρδιά αν έχεις θέματα με αυξημένη αρτηριακή πίεση, αρρυθμίες κλπ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Μαλλον θα μείνω στον κανονικό καφέ 🤣🤣
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας για τους καφέδες Decaf.Το θεωρείται καλύτερη επιλογή από τους κανονικούς η όχι;;Μιλάω για ελληνικό και φραπέ.
Για ζεστό μπορείς να δοκιμάσεις και γαλλικό πάντως. Ντικαφ δεν πίνω για να πω γνώμη στις διαφορές. :P
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ντεκαφεινέ είναι καφές αλλά όχι δυνατός. Οπότε τον παίρνεις και στις ανάλογες περιστάσεις.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ήπια ένα φρέντο εσπρέσσο σκέτο στις 11.30 περίπου, άλλο ένα κατα τη μια και τώρα λέω να την πέσω για μεσημεριανή σιέστα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ο καφες κανει καλο διαβαζω, να πινετε , Προτιματε αυτους που εχουν θερμικη επεξεργασια.
Ελληνικο
Εspesso (με μετρο)
Φιλτρου
Fredo.

Oχι τους προεπεξεργασμενους , nescafe.

Για τους μη μυημένους συνιστω ελληνικο με λιγο γαλα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Αχαχαχαχ πόσο τέλειο επεισόδιο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ήπια ένα φρέντο εσπρέσσο σκέτο στις 11.30 περίπου, άλλο ένα κατα τη μια και τώρα λέω να την πέσω για μεσημεριανή σιέστα.

Σε ζηλεύω. Ενώ λατρεύω τον καφέ, αν το κάνω αυτό μου κόβεται η όρεξη άρα χαλάει η διατροφή μου, με πιάνει ταχυκαρδία, τρέμουλο και παλινδρόμηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αχαχαχαχ πόσο τέλειο επεισόδιο...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σε ζηλεύω. Ενώ λατρεύω τον καφέ, αν το κάνω αυτό μου κόβεται η όρεξη άρα χαλάει η διατροφή μου, με πιάνει ταχυκαρδία, τρέμουλο και παλινδρόμηση.

Η ορεξη σιγουρα μειώνετε αλλα τα αλλα? Αστο.... τσαι του βουνου ,φτηνο και ανωτερο απο το πρασινο τσαι.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γευστικά εμένα μου φαίνονται λίγο μπλιαχ κι επειδή εμένα με πειράζει ο καφές στο στομάχι, πλέον προτιμώ να μην πίνω καθόλου ή να πίνω έναν κανονικό, φαγωμένη. Τώρα αν εννοείς από άποψη υγείας, κάτσε ψάξε τι επίδραση έχει η καφεΐνη στον οργανισμό και κρίνε μόνος σου. Ενδεικτικά θα σου πω ότι βοηθά μεν στο νευρικό σύστημα και μάλιστα έχει συνδεθεί με τη μείωση του κινδύνου εμφάνισης Alzheimer, αλλά μπορεί να κάνει σίγουρα κακό στο στομάχι (αυξάνει τα εκκρινόμενα οξέα και χαλαρώνει τον κατώτερο οισοφαγικό σφιγκτήρα οπότε μπορεί να πάθεις γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση αν έχεις ευαισθησία), στην απορρόφηση ασβεστίου και στο στόμα (μειώνει το παραγόμενο σάλιο οπότε δημιουργείται πολύ ευνοϊκό περιβάλλον για τα βακτήρια και προκαλείται δυσοσμία και τερηδόνα). Πολλοί λένε ότι επιβαρύνει και την καρδιά αν έχεις θέματα με αυξημένη αρτηριακή πίεση, αρρυθμίες κλπ.
Εννοείς ότι η καφεΐνη τα προκαλεί όλα αυτά ή ο καφές χωρίς καφεΐνη; Γιατί αν εννοείς τον ντεκαφ καφέ, δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά... Ξέρω άτομα που έχουν ταχυπαλμίες, αρρυθμίες κτλ και πίνουν ντεκαφεινε γιατί ο κανονικός τους προκαλεί πιο έντονη ταχυπαλμία. Και εγώ έχω κάτι θεματάκια μερικές φορές και ο κανονικός καφές δεν με βοηθάει καθόλου.
Προσωπικα επιλέγω ντεκαφεινε όταν θέλω να πιω καφέ αλλά έχει περάσει η ώρα και δεν θέλω να μείνω ξύπνια όλο το βράδυ :P Η γεύση αλλάζει λίγο αλλά δεν έχω παρατηρήσει άλλη διαφορα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η ορεξη σιγουρα μειώνετε αλλα τα αλλα? Αστο.... τσαι του βουνου ,φτηνο και ανωτερο απο το πρασινο τσαι.

Μ' αρέσουν πολλά ροφήματα οπότε τα εναλλάσσω. Και καφέ πίνω αλλά μόνο ο νες δε με πειράζει τόσο και συνήθως πίνω μόνο μετά από ένα πλήρες γεύμα. Αλλά ναι, τσάι του βουνού, μαύρο τσάι, πράσινο τσάι, χαμομήλι, ζεστή σοκολάτα με διάφορες γεύσεις, ακόμη και ζεστό γάλα, όλα αυτά μ' αρέσουν πολύ οπότε δεν έχω θέμα :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοείς ότι η καφεΐνη τα προκαλεί όλα αυτά ή ο καφές χωρίς καφεΐνη; Γιατί αν εννοείς τον ντεκαφ καφέ, δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά... Ξέρω άτομα που έχουν ταχυπαλμίες, αρρυθμίες κτλ και πίνουν ντεκαφεινε γιατί ο κανονικός τους προκαλεί πιο έντονη ταχυπαλμία. Και εγώ έχω κάτι θεματάκια μερικές φορές και ο κανονικός καφές δεν με βοηθάει καθόλου.
Προσωπικα επιλέγω ντεκαφεινε όταν θέλω να πιω καφέ αλλά έχει περάσει η ώρα και δεν θέλω να μείνω ξύπνια όλο το βράδυ :P Η γεύση αλλάζει λίγο αλλά δεν έχω παρατηρήσει άλλη διαφορα.

Εννοώ ότι η καφεΐνη τα προκαλεί όλα αυτά. Κι εμένα ο παππούς μου που είχε αρρυθμίες μόνο ντεκαφ έπινε, τον κανονικό του τον απαγόρευε αυστηρά ο γιατρός.

Ο ντεκαφεϊνέ εμένα δε μ' αρέσει καθόλου σαν γεύση και επίσης ο στιγμιαίος δεν κάνει καλό αφρό όταν τον χτυπάς. :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πλαστικό άσπρο ποτηράκι με πράσινο καλαμακι; Το βρήκα. Ανεξάρτητος του ΚΙΝΑΛ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top