Αγαπημένος τομέας μαθηματικών;

Αγαπημένος τομέας μαθηματικών;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 145)
  • Άλγεβρα

  • Ανάλυση

  • Γεωμετρία

  • Πιθανότητες-Στατιστική

  • Θεωρία Αριθμών

  • "Μαθηματικά" και "αγαπημένο" δεν τα χρησιμοποιώ στην ίδια πρόταση!

  • Άλλος τομέας

  • Κανένας

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ παιδιά σόρυ,αλλά πετάω σπυριά και μόνο στο άκουσμα της λέξης.. :wacko: :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
εγώ παιδιά σόρυ,αλλά πετάω σπυριά και μόνο στο άκουσμα της λέξης.. :wacko: :bleh:
Eπιτέλους κι ένας λογικός άνθρωπος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Άλγεβρα και ανάλυση (περισσότερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τα συστηματα της 3ης γυμνασιου...σε ποια κατηγορια εντασονται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Τα συστηματα της 3ης γυμνασιου...σε ποια κατηγορια εντασονται??
Άλγεβρα i think :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τα συστηματα της 3ης γυμνασιου...σε ποια κατηγορια εντασονται??
Άλγεβρα. :)


Και τα γραμμικά συστήματα στη...γραμμική άλγεβρα.;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Eπιτέλους κι ένας λογικός άνθρωπος :P

εγώ παιδιά σόρυ,αλλά πετάω σπυριά και μόνο στο άκουσμα της λέξης.. :wacko: :bleh:

Ε, ψιτ, εσείς! Όξω απο το thread!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έχω μια απορία:|
Τι βοηθάνε τα μαθηματικά; στην μετατροπή Ευρώ; αφού όλες οι ασκίσεις ειναι άχριστες για τους απλούς θνητούς μόνο για επιστήμονες χρισημέβουν εξάλου που θα τα χρησιμοποιήσεις, εγώ λέω άντε στον πάγκο με τα αγγουράκια και τις ντοματούλες, και ειμαι σίγουρή ότι άν ζούσαν στην σημερηνή εποχή οι τότε μαθηματικοί με την ακρίβια στα αγγουράκια και τις ντοματούλες δεν θα μπορούσαν να σκευτούν απο την πείνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω μια απορία:|
Τι βοηθάνε τα μαθηματικά; στην μετατροπή Ευρώ; αφού όλες οι ασκίσεις ειναι άχριστες για τους απλούς θνητούς μόνο για επιστήμονες χρισημέβουν εξάλου που θα τα χρησιμοποιήσεις, εγώ λέω άντε στον πάγκο με τα αγγουράκια και τις ντοματούλες, και ειμαι σίγουρή ότι άν ζούσαν στην σημερηνή εποχή οι τότε μαθηματικοί με την ακρίβια στα αγγουράκια και τις ντοματούλες δεν θα μπορούσαν να σκευτούν απο την πείνα:P

Που χρησιμεύουν τα μαθηματικά;
Σε πολλά πράγματα, αν και όχι προφανώς τα "ανώτερα μαθηματικά". Τα μέχρι δεύτέρας-τρίτης λυκείου χρησιμεύουν σε πολλούς τομείς πάντως:
  • Στο να ακονίζεις το μυαλό σου και να το κρατάς σε φόρμα
  • Μαθαίνεις πιο ορθολογιστικό τρόπο σκέψης
  • Στην μετατροπή ευρώ-μονάδων μέτρησης-συναλλάγματος κλπ καθώς και στα ρέστα
  • Στην σύγκριση προιόντων όσον αφορά ποιό είναι πιο οικονομικό (όταν είναι σε διαφορετική ποσότητα το καθένα)
  • Οι πιθανότητες! Σε οποιοδήποτε σχεδόν παιχνίδι τύχης βοηθούν (ομάδα φοιτητών του ΜΙΤ είχε κερδίσει σε καζίνο 100.000 δολλάρια τη βραδιά επειδή είχαν μελετήσει τις πιθανότητες και έπαιζαν έξυπνα), όπως επίσης και στο να καταλάβεις πόσο ηλίθιο είναι να αγοράζεις λαχεία
  • Στατιστική: Πχ να δεις σε πολλά μαγαζιά τι τιμές παίζουν και να αποφασίσεις (πχ βγάζοντας μέσο όρο)
  • Να υπολογίσεις με την δεδομένη μέση ταχύτητα που πηγαίνει το αυτοκίνητο, σε τι ώρα θα φτάσεις στον προορισμό σου
  • Σε βοηθάει να θυμάσαι πιο εύκολα απ'εξω νούμερα πχ τηλεφώνου (μιας και βρίσκεις πιο εύκολα μαθηματικές σχέσεις μεταξύ των ψηφίων)
  • Στο να καταλάβεις ποιό δάνειο σε συμφέρει περισσότερο
  • Όταν σχεδιάζεις πως θα διακοσμήσεις το σπίτι σου, η γεωμετρία θα σε βοηθήσει να μην αγοράσεις κάτι που μετά θα μετανιώνεις γιατί δεν χώρεσε στο μέρος που πίστευες
  • Όταν μαγειρεύεις και θέλεις να φτιάξεις διαφορετική ποσότητα απο της συνταγής
  • Τα μαθηματικά είναι η μοναδική πραγματικά παγκόσμια γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Έχω μια απορία:|
Τι βοηθάνε τα μαθηματικά; στην μετατροπή Ευρώ; αφού όλες οι ασκίσεις ειναι άχριστες για τους απλούς θνητούς μόνο για επιστήμονες χρισημέβουν εξάλου που θα τα χρησιμοποιήσεις, εγώ λέω άντε στον πάγκο με τα αγγουράκια και τις ντοματούλες, και ειμαι σίγουρή ότι άν ζούσαν στην σημερηνή εποχή οι τότε μαθηματικοί με την ακρίβια στα αγγουράκια και τις ντοματούλες δεν θα μπορούσαν να σκευτούν απο την πείνα:P

Χαχαχαχα!!
Καλό Μάνια!

Πάντως είσαι λάθος σε σχέση με τα μαθηματικά και αυτό είναι ένα λάθος που το κάνουν όλοι όσοι δεν ασχολούνται με αυτά.Έχει επικρατήσει η εντύπωση ότι ο μαθηματικός είναι κάποιος περίεργος τύπος του οποίου σκοπός είναι να λύνει καμια εξίσωση,κανα ολοκλήρωμα και κανα σύστημα και να κάνει πράξεις.Άντε το πολύ πολύ να γίνει καθηγητής!

Αυτό είναι τεράστιο λάθος.Καταρχήν θα πρέπει να ξέρεις ότι οι μαθηματικοί ασχολούμαστε από πού λίγο εως καθόλου με καθαρές πράξεις!Να'ναι καλά τα κομπιουτεράκια!:P

Το όλο νόημα είναι η ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της καθαρής απόλυτης και μη αμφισβητίσημης λογικής.Αυτός είναι ο ρόλος ενός μαθηματικού και όχι να λύνει ασκήσεις.Οι ασκήσεις και τα άλλα καλούδια είναι απλά τα εργαλεία σκέψου για να αναπτύξει κανείς τα ανωτέρω και όχι ο απώτερος σκοπός.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό λοιπόν,ένας μαθηματικός είναι χρήσιμος (αν όχι απαραίτητος) από τις δουλειές του σπιτιού μέχρι και την NASA.;)

Τώρα το γεγονός ότι τα μαθηματικά είναι παντού (αλλά παντού) γύρω μας,ακόμα κι αν δεν είναι ορατά σε πρώτη φάση και ότι πολλά πράγματα που ο κόσμος νομίζει ότι δεν έχουν σχέση με αυτά δεν θα υπήρχαν σήμερα χωρίς τα μαθηματικά (και πρώτα πρώτα οι υπολογιστές) είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση αλλά θα βγούμε τελείως οφ τόπικ,όχι πως δεν βγήκαμε ήδη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το όλο νόημα είναι η ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης και της καθαρής απόλυτης και μη αμφισβητίσημης λογικής.


Σωστόοοος! Τα είπες όλα φίλε!
(το ανέφερα κι εγώ στη λίστα μου, αλλά χάνεται μέσα στα υπόλοιπα και λιγότερης σημασίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παλιά που είχα έφεση στα μαθηματικά (προ Νομικής :P) μου άρεσε περισσότερο απ' όλα η Άλγεβρα.. Ήμουν η καλύτερη της τάξης μου, ο καθηγητής όταν έδινε άσκηση έλεγε "αν το αποτελεσμά σας είναι το ίδιο με αυτός της Ντίνας, τότε έχετε την έχετε κάνει σωστά!" :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγώ παιδιά σόρυ,αλλά πετάω σπυριά και μόνο στο άκουσμα της λέξης.. :wacko: :bleh:

Eπιτέλους κι ένας λογικός άνθρωπος :P

Έχω μια απορία:|
Τι βοηθάνε τα μαθηματικά; στην μετατροπή Ευρώ; αφού όλες οι ασκίσεις ειναι άχριστες για τους απλούς θνητούς μόνο για επιστήμονες χρισημέβουν εξάλου που θα τα χρησιμοποιήσεις, εγώ λέω άντε στον πάγκο με τα αγγουράκια και τις ντοματούλες, και ειμαι σίγουρή ότι άν ζούσαν στην σημερηνή εποχή οι τότε μαθηματικοί με την ακρίβια στα αγγουράκια και τις ντοματούλες δεν θα μπορούσαν να σκευτούν απο την πείνα:P

Κι οι τρεις BAN από τα μαθηματικά. :devil:



kidding :P:P:P:P:P:P





Άλεξ, ρισπέκτ. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάλλων τα πάτε όλοι εδώ φανταστικά με τα μαθηματικά έ; δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν αυτό, φοβερό, μπράβο σας άν και ακόμα και με εξήγηση ειναι απίστευτό ότι μπορεί κάποιος να τα εξασκει τόσο και να τα θεωρεί απλή ασχολεία:hmm:
Μπράβο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μάλλων τα πάτε όλοι εδώ φανταστικά με τα μαθηματικά έ; δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν αυτό, φοβερό, μπράβο σας άν και ακόμα και με εξήγηση ειναι απίστευτό ότι μπορεί κάποιος να τα εξασκει τόσο και να τα θεωρεί απλή ασχολεία:hmm:
Μπράβο σας

xaxa

θες ιδιαίτερα?
σου κάνω άνετα :P
σε 4-5 μήνες θα παραγωγίζεις.
στείλε msn :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
χαχαχα καλό για σένα και όχι για μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Μάλλων τα πάτε όλοι εδώ φανταστικά με τα μαθηματικά έ; δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν αυτό, φοβερό, μπράβο σας άν και ακόμα και με εξήγηση ειναι απίστευτό ότι μπορεί κάποιος να τα εξασκει τόσο και να τα θεωρεί απλή ασχολεία:hmm:
Μπράβο σας

Βρε συ,ίσα ίσα που δεν είναι απλή ασχολία,αυτό είπαμε!:P

Και btw υάρχει άγραφος νόμος....τα μαθηματικά ή τα λατρεύεις ή τα μισείς.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
οπως λεει και ο Νικος Παπαζογλου......

Ένα κι ένα κάνουν δύο, λένε μες στο καφενείο
Μα εγώ, εγώ με σένα, ένα κι ένα κάνουν ένα

Ένα κι ένα κάνουν δύο, λένε στο μηχανουργείο
Μα εγώ, εγώ με σένα, Θεέ μου γίνομαι κανένα

Ένα κι ένα κάνουν δύο, λένε μέσα στο κουρείο
Μα μετά τον Ησαΐα, ένα κι ένα κάνουν τρία


:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καπου ειχα διαβασει (δε θυμαμαι που) οτι τα τεστ IQ ειναι αβασιμα απο την αποψη οτι εκφραζουν κατι γενικο.Σιγουρα πρεπει να χωριζονται σε κατηγοριες.Ειναι σαν να βαζεις καποιον που ειναι καλος στα μαθηματικα , να σου γραψει εκθεση(που δεν την γουσταρει και πολυ) και να τον κρινεις απο εκει.Ή και το αντιστροφο.

Για να ειναι και on topic το post μου ψηφιζω αλγεβρα!
Εγω ειμαι απο τους τυπους που του τη σπαει η γεωμετρια.Δεν μπορω τα σχηματα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Αν και έχει πάνω από μία 10ετία να ασχοληθώ με μαθηματικά, θυμάμαι πως πάντα με γοήτευαν επειδή που προκαλούσαν μυστήριο που δεν τα καταλάβαινα.(σαν τους άντρες ένα πράμα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top