Μεταφορά δεδομένων από ένα δίσκο σε ένα άλλο

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή ο σκληρός μου αργοπεθαίνει, κάποια στιγμή πρέπει να αγοράσω έναν άλλο (σημ: Μιλάμε για laptop, άρα 3.5", αν παίζει αυτό ρόλο σε κάτι).

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω format και ιστορίες, θέλω να μεταφέρω ΟΟΟΛΑ τα δεδομένα του ενός στον άλλο (και το OS) γρήγορα. Προφανώς αν το κάνω με το laptopάκι μου (πχ συνδέοντας τον άλλο ως εξωτερικό) ακόμα κι αν υπάρχει τρόπος (που σίγουρα υπάρχει) να αντιγράψω ΤΑ ΠΑΝΤΑ, θα κάνει τουλάχιστον μια μέρα (μιλάμε για 200GB δεδομένα).

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Θα μπορούσα να διαθέσω μέχρι και 50Ε μόνο για την αντιγραφή, αρκεί να γλιτώσω το χρόνο και την ταλαιπωρία του DIY...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
το OS και να το αντιγραψεις δεν θα λειτουργει αμα δεν εχει το ιδιο υλικο (νομιζω)
οπως και να χει ωρες θα φας στην μεταφορα.Σου προτεινω το teracopy (https://www.codesector.com/teracopy.php ενα μινι προγραμματακι που κανει μεταφορα αρχειων αντι της μαμισιας των windows.Εχει και pause και stop κουμπια (χρησιμα αλλα οχι για σενα σε αυτην την περιπτωση)
Υποτιθεται μεταφερει πιο γρηγορα τα αρχεια.Καποιες φορες εχω δει μια βελτιωση ταχυτητας αλλα εξαρταται και απο αλλους παραγοντες (οπως κατακερματισμος αρχειων,μνημη ram κτλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σκεφτόμουν ότι λογικά θα εντοπίσει μόνο του την αλλαγή στο υλικό και θα μπορεί να συνεχίσει :hmm: (όπως όταν βάζεις έξτρα RAM)

Βασικά περισσότερο ψάχνω κάποια υπηρεσία ώστε να μην το κάνω μόνη μου. Κάπου που να έχουν κατάλληλα εργαλεία ώστε να τελειώσουν πολύ πιο γρήγορα το θέμα. Να τους πάω και τους 2 δίσκους, να επιστρέψω μετά από μερικές ώρες να τους πάρω και να τελειώνει το θέμα. Τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, με ενδιαφέρει περισσότερο να εξοικονομήσω χρόνο, παρά χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μεταφορα δεδομενων (και για 200 gb δεν ειναι τπτ τοοοοοσο τραγικο κανα 4ωρο?) γινεται απο δισκο σε δισκο με το ως ανω προγραμμα.
Αμα θελεις να μεταφερεις τον σκληρο που περιεχει το λειτουργικο συστημα (πχ C:) αμφιβαλλω κατα πολυ.Απο οσο ξερω δεν γινεται..Τουλαχιστον σε vista,7..
Αν καταλαβα καλα εσυ θες να μεταφερεις ολο τον δισκο ετσι οπως ειναι σε εναν παρομοιο δισκο που θα μπει μεσα στο λαπτοπι,ως αρχικος οχι ως εξωτερικος αποθηκευτικος χωρος επειδη ο παλιος δισκος αργοπεθαινει.
Κανα μαγαζι service για pc .. format+ επανεγκατασταση 50euros σε φτανουν.(εκτος και εαν μετρησουν την μεταφορα δεδομενων ως backup)
ρωτα τριγυρω.Λογικα καμια μερα 2 θα παρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσω χωρίς format?

(Ναι, Windows 7, ναι στον κύριο δίσκο αναφέρομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Λία, δεν φοβάσαι μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα με την μεταφορά των δεδομένων?

ακόμα θυμάμαι το ποστ με τα μηνύματα και το κινητό...(αν δεν κάνω λάθος εσύ το είχες γράψει:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσω χωρίς format?
(Ναι, Windows 7, ναι στον κύριο δίσκο αναφέρομαι)
Δεν μπορω να φανταστω πως θα μεταφερεις τα δεδομενα που εχουν δεσει τον σκληροΧ με το συστημαΨ σε ενα αλλο σκληροΩ και θα λειτουργησει με το συστημαΨ(επειδη μιλαμε για windows).
Μπορει να γινεται ,καποιος περισσοτερο tech-savvy απο εμενα να ξερει.εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο.
παντως θα επιμεινω στο οτι οσο αναφορα δεδομενα δικα σου,ειναι καλο να ασχοληθεις ενεργα τουλαχιστον με την μεταφορα αυτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παντως θα επιμεινω στο οτι οσο αναφορα δεδομενα δικα σου,ειναι καλο να ασχοληθεις ενεργα τουλαχιστον με την μεταφορα αυτων
Θα συμφωνήσω... Χώρια που σε κανέναν δεν θα εμπιστευόμουν τον σκληρό μου να έκανε οτιδήποτε χωρίς να 'μαι συνεχώς από πάνω. Δε θες να σου βουτήξει κάνα root access.

Ακόμα κι όταν χρειάζεται να πάει το PC για service δηλαδή τους το πάω χωρίς σκληρό. Άμα θέλουν να βάλουν δικό τους να το τεστάρουν! Χώρια που καταστήματα όπως Πλαίσιο έχουν στην πολιτική τους νομίζω να σου κάνουν πάντα format (άσχετο αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ainigma

Νεοφερμένος

Ο ainigma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το 7zip https://www.7-zip.org/ νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά, δεν είναι ανάγκη να τα συμπιέσεις όλα μαζί μιας και είναι πολλά, αλλά κομματιαστά. Δεν θα κινδυνεύσεις και από το να χάσεις ή καταστραφούν τα δεδομένα. Με 50 ευρά επίσης μπορείς να αγοράσεις κι ένα εξωτερικό σκληρό με usb καλώδιο έξοδο είσοδο και να τα περάσεις εκεί. Οι ταχύτητες συμπίεσης και μεταφοράς εξαρτώνται από τις δυνατότητες του μηχανήματός σου.

Θα 'θελα να μάθω όμως τι εννοείς ότι ο σκληρός σου τα 'χει παίξει, ή αργοπεθαίνει... από τι; από ιό; χαλασμένα sectors? πώς μπορεί ένα σκληρός να αργοπεθάνει ιδιαίτερα από λάπτοπ; Μήπως έχει απλώς "φρακάρει" και χρειάζεται defrag και των γουίντοουζ δεν το κάνουν; μπορείς να τον ξεφρακάρεις δωρεάν με το πρόγραμμα εδώ https://www.perfectdisk.com/

Είναι λίγο θολή η ερώτησή σου, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις δεν έχω καταλάβει ακόμα, αλλά κόλλησα να σου απαντήσω γιατί είχα κι εγώ προβλήματα χτες, αλλά τα 'λυσα με πολύ περίεργους τρόπους, τώρα δεν έχω κάν C: αλλά δεν έχασα τίιποτα και όλο μου το σύστημα ξεκινάει από F: μέχρι χτες πίστευα ότι χωρίς C: δεν τρέχουν τα γουίν κι όμως... τρέχουν, τεσπα... καλά ξεμπερδέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Την λύση "Acronis® True Image Home 2010" γιατί δεν την πρότεινε κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δε πρόλαβα
(acronis εχω στη δουλεια για disk imaging και με εχει σώσει παμπολλες φορές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top