Ποίο πολυμηχάνημα να διαλέξω;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
  • [URL="https://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Lexmark-Interpret-S405-Inkjet-MF

    Ψήφοι: 0 0.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χρειάζομαι νέο πολυμηχάνημα. Δεν χρειάζομαι κάτι το ιδιαίτερο αφού μόνο έγραφα εκτυπώνω και σκανάρω, δεν βρίσκω το λόγο να αγοράσω εκτυπωτή και scanner ξεχωριστά. Δεν υπάρχει όριο στο budget, ωστόσο αφού δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις θέλω να κινηθώ στην φθηνή κατηγορία.

Ωστόσο έχω δυο τεράστιες απαιτήσεις. Καταρχάς θέλω να είναι δικτυακός αλλά αυτό είναι εύκολο από ότι βλέπω αφού και με 80? υπάρχουν προτάσεις με wifi. Ωστόσο με ενδιαφέρει και το θέμα των drivers. Μέχρι στιγμής από πολυμηχανήματα έχω εμπειρία από HP και είμαι 100% απογοητευμένος στο θέμα αυτό. Εκτός ότι είναι ιδιαίτερα βαρύ το συνοδευτικό software, το θεωρώ και ιδιαίτερα κακογραμμένο. Συνοπτικά από τους drivers απαιτώ:

  • Να μην απαιτούν πόρους. Συγκεκριμένα να μην απαιτείτε μαζί με τα windows να ξεκινούν εφαρμογές ή υπηρεσίες.
  • Να είναι καλογραμμένοι. Καταρχάς να δουλεύουν άψογα με δυναμική IP (DHCP), να παίζουν με Windows 7 64bit και υποστήριξη linux διανομών
Θα προτιμούσα επίσης να υπάρχουν και τα παρακάτω:

  • Για την εκτύπωση να μην χρειάζεται να εγκαταστήσω drivers, ασχέτως αν χάνω ελαφρά από την ποιότητα. Τα NetBook δεν αντέχουν πολλά
  • Να μπορώ να σκανάρω από τον browser (το μόνο που μου άρεσε στο HP πολυμηχάνημα που είχα μέχρι τώρα)
Όσο αφορά τον εκτυπωτή ως hardware δεν έχω απαιτήσεις αλλά θα προτιμούσα να είχε και τα παρακάτω ειδικότερα αν δεν ξεφύγουμε από 90-150?

  • Οι κεφαλές να είναι μαζί με τις μελάνες
  • Να μπορώ να σκαναρώ πολλά φύλα ταυτόχρονα. (Νομίζω ότι μου αρκούν 25 με 50)
  • Να μπορεί να εκτυπώνει μπρος-πίσω. Κατά πρότιμηση όχι χειροκίνητα αλλά μάλλον αυτό είναι ακόμη λεπτομέρεια
Τους Epson μάλλον τους αποκλείω επειδή από όσο ξέρω οι μελάνες δεν περιλαμβάνουν κεφαλές. Αν αυτό δεν είναι αλήθεια ή τελικά είναι υπερβολή ότι χρειάζονται κάθε τόσο καθαρισμό, τότε σαφώς και θα επανεξετάσω τους Epson. Ωστόσο το θεωρώ αδύνατον να πεισθώ να ξανά προτιμήσω HP

Μέχρι στιγμής είμαι μεταξύ των παρακάτω μοντέλων:

  • Canon Pixma MP495(Μου αρέσει το design και η τιμή του)
  • Lexmark Interpret S405 (Μου αρέσει ότι έχει αυτόματο τροφοδότη για σκανάρισμα. Το μοντέλο Intuition S508 δεν το προτιμώ επειδή μου είναι πιο χρήσιμο το αυτόματο σκανάρισμα πολλών σελίδων.)
  • Lexmark Prospect Pro 205 (Μου αρέσει που έχει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης και αυτόματο σκανάρισμα πολλών σελίδων και όλα αυτά σχετικά εντός budget).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής από πολυμηχανήματα έχω εμπειρία από HP και είμαι 100% απογοητευμένος στο θέμα αυτό. Εκτός ότι είναι ιδιαίτερα βαρύ το συνοδευτικό software, το θεωρώ και ιδιαίτερα κακογραμμένο. Συνοπτικά από τους drivers απαιτώ:
τοσο πολυ?

τα lexmark εχουν μικρα μελανια,,24ευρω τις 500σελ μαυρο.. και χωρις κεφαλες..που ειναι χωρια οπως και των hp..

τα hp(ποια ειχες?) εχουν τα φτηνοτερα μεγαλυτερα μελανια απο όλα..1200 μαυρεςσελ με 24 ευρω


τα canon εχουν παλι μικρα ακριβα μελανια.. αλλα με ενσωματωμενες κεφαλες..τα pixma που εχω δει..

εχω στοχευσει το HP OFFICEJET 6500A ALL-IN-ONE


γιατι ειναι το μοναδικο που συνδεεται απευθειας στο ιντερνετ με e-print κλπ(στελνεις email στον εκτυπωτη και εκτυπωνει)..και οθονη αφης.. μολις την 1η Νοεμβρη βγηκε..

και μικροτερους πιο ελαφρους οδηγους απο το προηγουμενο hp 6500(μισο μεγεθος)..και με ethernet ενω τα lexmark δεν εχουν.. και παιρνουν το χαρτι μπροστα και οχι απο πανω..κατι που μονο τα ακριβα lexmark εχουν..

ποια hp πολυμηχανηματα ειχες?

εγω εχω το lexmark F4270 παλιοτερο,και εχω σιχαθει με τα μελανια,πανακριβα. 40 ευρω οι 700σελιδες μαυρου...και μικρα..ειναι πολιτικη της lexmark..φτηνα μηχανηματα ακριβα μελανια..
ακομα και το μικρο hp.. πιο μεγαλο μελανι εχει απο ολα τα αντιστοιχα..700σελ, μαυρο με 24 ευρω με ενσωματωμενες κεφαλες..


επισης η μπροstα πισω εκτυπωση,,δεν ειναι πληρης απο οτι εχω διαβασει,,αφου γινεται στη μεση περιπου της σελιδας.που πρωτα τυπωνεται στη μια πλευρα,,αναμενει,,και μετα αφου στεγνωσει εκτυπωνεται η αλλη μερια..δεν ειναι δηλαδη οπως ο laser που εκτυπωνει ταυτοχρονα και με μιας πληρως τις σελιδες..

ποιο καλο και γρηγορο αποτελεσμα θα βγει με την αλλαγη χειροκινητα..των σελιδων αφου εχουν στεγνωσει..

εκτος αν θελεις laser..

ψαχνω πολυ καιρο για πολυμηχανημα με φαξ τροφοδοτη κλπ...και παντα καταληγω στα hp..λογω μεγαλων φτηνων μελανιων..αλλα οντως παντου τα κατηγορουν για τα προβληματα με τους οδηγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε, δεν θέλω HP λόγο drivers. Ακόμη και καφέ να μου φτιάχνουν, αρνούμαι να εγκαταστήσω software από την HP :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, δεν θέλω HP λόγο drivers. Ακόμη και καφέ να μου φτιάχνουν, αρνούμαι να εγκαταστήσω software από την HP

επειδη και εγω ψαχνω..
τοσο χαλια ειναι?δεν λειτουργουν πρακτικα?

να μιλαμε πρακτικα,,οχι ιδεολογικα..

παντως οι drivers των lexmark απο οτι ξερω απο τον δικο μου,,και ολα τα user reviews στο νετ,,ειναι αψογοι,,εμενα ποτέ δεν μου εκαναν κανενα προβλημα,,απλοι και σταθεροι

να μην ειχαν τοσο μικρα μελανια..μονο..
βεβαια τα μελανια κουτια,,χωρις κεφαλη,,γεμιζουν πιο ευκολα..

προτεινω να πας σε lexmark αφου δεν σε ενδιαφερει τοσο η οικονομια μελανιων..αλλα η σταθεροτητα

οι canon pixma εχουν λιιγο φτηνοτερα μελανια απο τα lexmark.

τα canon ,epson κλπ..δεν εχουν τοσο πειρα σε καλα πολυμηχανηματα..


απο οτι διαβαζω στο νετ..τα καινουρια μελανια lexmark δεν ξαναγεμιζουν επειδη εχουν ενα τσιπ..
ενω τα hp και canon pixma μελανια γεμιζουν μια χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άγγελε, δεν θέλω HP λόγο drivers. Ακόμη και καφέ να μου φτιάχνουν, αρνούμαι να εγκαταστήσω software από την HP :)
Να αναφέρω πάντως ότι σε linux δεν χρειάστηκε να βάλω driver για να υποστηρίξει ένα πολυμηχάνημα της HP που 'χω εδώ δίπλα. Το βρήκε κατευθείαν με το που το συνέδεσα, χρησιμοποιώντας τους drivers που 'χε απ' τη μάνα του.

Σε windows ναι, ήθελε να εγκαταστήσω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολυμηχάνημα της HP που 'χω εδώ δίπλα.
και λειτουργουσε κανονικα?απλη εκτυπωση τουλαχιστον..

πες μου ποιο πολυμηχανημα εχεις..;)

για πες την εμπειρια σου απο hp .

εγω τον παλιο σχετικα lexmark που εχω,,δεν τον αναγνωριζει το λινουξ..


Ακόμη και καφέ να μου φτιάχνουν, αρνούμαι να εγκαταστήσω software από την HP
αν σου φτιαχνουν εσπρεσσο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και λειτουργουσε κανονικα?απλη εκτυπωση τουλαχιστον..

πες μου ποιο πολυμηχανημα εχεις..;)

για πες την εμπειρια σου απο hp .
HP Photosmart C4100 Series

Τυπώνω (τύπωνα δηλαδή, τώρα δεν έχει μελάνι :P) και σκανάρω κανονικά από linux. Με το που το συνέδεσα πρώτη φορά πήρε κάνα λεπτάκι για να το βρει, αλλά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα άλλο.
Ευχαριστημένος, γιατί κάνει την δουλειά που έχω.

Είχα κι άλλο HP στο παρελθόν, αλλά δεν θυμάμαι πολλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω πολλά πράγματα από εκτυπωτές. Αλλά επιμένω canon είναι και πιο φτηνοί και πιο καλοί σε επιδόσεις και σε ποιότητα. Τα hp δε τα συμπαθώ καθόλου, οι epson δεν είναι καθόλου οικονομικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προσφατη προσφορα νεου hp μηχανηματος..

απο 169..119..



επισης το lexmark 405..

108 ευρω..!


απο canon προτιμω τα pixma mx320κλπ..


που εχουν και αυτοματο τροφοδοτη φαξ κλπ..


υπαρχει και το EPSON STYLUS BX320FW


με ασυρματο και ethernet.. αλλα νομιζω..οτι εχει ενσωματωμενες κεφαλες στο μηχανημα..δεν ειμαι σιγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
οι epson δεν συμφερουν με τιποτα. Τα μελανακια ειναι μικρα και ακριβα. Οι canon δεν εχουν ενσωματομενη την κεφαλη πανω στο μελανι και αν στεγνωσει η κεφαλη χρειαζεσαι καινουριο εκτυπωτη. Οι hp ειναι χαλια, αλλα ειχα προβλημα με την τροφοδοσια χαρτιου και επισης το software ειναι τεραστιο. Αν δεν χρειαζεται να εκτυπωνεις εχρωμα, παρε εναν brother laser. Πηρα προσφατα τον DCP 7040 και ειναι ευχαριστημενη. Εχει τροφοδοσια 30 σελιδων για αυτοματο σκαναρισμα/φωτοτυπιες, λειτουργει σε linux αλλα πρεπει να περασεις τα drivers γιατι δεν τα εχει. Το λογισμικο στα windows δεν ειναι τεραστιο και μπορεις να το απενεργοποιησεις ωστε να μην ξεκιναει με τα windows. O MFC 7440N ειναι με wifi, αυτος που εχω εγω ειναι χωρις. Οι lexmark απο οτι εχω ακουσει ειναι καλοι, αλλα δεν ξερω περισσοτερα γιατι δεν ετυχε να αγορασω ποτε lexmark. Οι canon παντως εχουν σιγουρα καλυτερο scanner απο τους hp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν χρειαζεται να εκτυπωνεις εχρωμα, παρε εναν brother laser.
Συμφωνώ με την λογική σου και ευχαριστώ για το feedback. Θα αγόραζα laser εκτυπωτή, έτσι και αλλιώς εκτυπώνω μόνο κείμενα. Ωστόσο δεν βρίσκω ενδιαφέρουσες προτάσεις για αυτή την τεχνολογία.
Π.χ. το πολημηχάνημα Lexmark X204N Laser εκτός ότι είναι laser δεν βρίσκω κάποιο άλλο πλεονέκτημα. Το ίδιο και με τον συνδυασμό Lexmark E260D Laser και Canon Lide 200, δεν καταλαβαίνω τι όφελος θα έχω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι canon δεν εχουν ενσωματομενη την κεφαλη πανω στο μελανι και αν στεγνωσει η κεφαλη χρειαζεσαι καινουριο εκτυπωτη.
οι canon pixma mx κλπ..εχουν pg-512 μελανια,,που ειναι με κεφαλη επανω.. δες σε βιντεο στο νετ.. unpack canon pixma κλπ,,και θα το δεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Να επιβεβαιώσω την εμπειρία με τους Drivers της HP, πραγματικά για τα πανηγύρια. Συγκεκριμένα μου έχουν τύχει τα ακόλουθα
1) Driver να θελει installation, δεν μπορείς να πάρεις δηλαδή τα αρχεία και όταν βρεί το driver να του δείξεις το inf αρχείο. Αυτό οδηγεί σε τεράστια προβλήματα όταν πάς να τον κάνεις share. Στο site της HP δεν υπάρχει σε zip ο driver, σε αντίθεση με τους αλλους κατασκευαστές (τις περισσότερες φορές)
2) Μου έχει τύχει να πετάει διαφημήσεις του HP solution center (για μελάνια και να κάνω register) και να μήν μπορώ να τις απενεργοποιήσω. \
3) Θεόβαρο πολλές φορές.
4) Μου έχει τύχει να θελει internet για να εγκατασταθεί, και να μήν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να κανω install χωρίς να βρεί internet.

Έχω καλές εμπειρίες με canon για inkjet. Lexmark εχω δουλεψει μονο σε laser αλλά η λογική τους ειναι καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
3) Θεόβαρο πολλές φορές.
ο driver ή το solution center?

παντως τα τελευταια eprint μηχανηματα hp..δεν εχουν solution center..

αλλα οι hp παραμενουν να εχουν τα πιο διαρκη και μεγαλα φτηνα μελανια..

ενω οι lexmark σε θεωρει τελειως μ@λακ@ με τα μελανια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
το solution center.. η οπως αλλιώς λένε αυτό που σου βάζει ντέ και σών να τρέχεις συνέχεια για να μπορείς να τυπώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.



το solution center.. η οπως αλλιώς λένε αυτό που σου βάζει ντέ και σών να τρέχεις συνέχεια για να μπορείς να τυπώνεις.
για τυπωμα?εγω στο lexmark το "κεντρο ολα σε ενα" το θελει ενεργοποιημενο μονο για σαρωση..
για απλη εκτυπωση δεν το θελει..


επισης κατι αλλο..
το να παιρνει απο πανω χαρτια οπως εχω το lexmark εγω..συχνα αν τα πιεσεις λιιγο παραπανω,,μπορει να σου φαει και πολλα χαρτια μαζι και να κολλησει,,μου εχει τυχει συχνα..
ενω το να τα παιρνει μπροστα,,οπως τα hp και ολα τα λειζερ και τα ακριβοτερα lexmark δεν το παθαινει
αυτο..

αυτος ειναι ενας λογος που δεν θελω canon lexmark τωρα,,γιατι εχω βαρεθει την πολυ ευαισθητη πανω εισοδο,,με τη βαρυτητα..που αν δενεισαι πολυ προσεκτικος,,τρεχεις μετα..

επισης το ξανατονιζω... τα lexmark μελανια ΔΕΝ γεμιζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Συμφωνώ με την λογική σου και ευχαριστώ για το feedback. Θα αγόραζα laser εκτυπωτή, έτσι και αλλιώς εκτυπώνω μόνο κείμενα. Ωστόσο δεν βρίσκω ενδιαφέρουσες προτάσεις για αυτή την τεχνολογία.
Π.χ. το πολημηχάνημα Lexmark X204N Laser εκτός ότι είναι laser δεν βρίσκω κάποιο άλλο πλεονέκτημα. Το ίδιο και με τον συνδυασμό Lexmark E260D Laser και Canon Lide 200, δεν καταλαβαίνω τι όφελος θα έχω ...

οι laser ειναι πολυ πιο γρηγοροι απο τους inkjet, το μελανι διαρκει παρα πολυ και ειναι αρκετα πιο οικονομικοι. Επισης στο tray χωρουν περισσοτερα χαρτια, οποτε αν εκτυπωνεις πολυ δεν χρειαζεται να το γεμιζεις συχνα. To πιο σημαντικο ομως ειναι οτι αν χαλασει ενα part μπορεις να το αντικαταστησεις και ο εκτυπωτης θα λειτουργει σαν καινουριος. Αν σου χαλασει ο inkjet θα ειναι για πεταμα. Κατι που εχω παρατηρησει ειναι οτι οι inkjet εχουν μικρη διαρκεια ζωης. Μονο εναν εκτυπωτη καταφερα να κρατησω για 3 χρονια. Τους υπολοιπους τους αλλαζα καθε 1-2 χρονια. Μη ξεχνας και τα προβληματα με το μελανι που στεγνωνει. Επισης στα εγγραφα και στις γραφικες παρασταστεις οι laser εχουν μεγαλυτερη ευκρινεια. Οι inkjet υπερτερουν μονο στις φωτογραφιες (σε ειδικο χαρτι). Αν παρεις inkjet προτιμησε αυτους που ειναι για γραφειο. Γενικτερα οσο πιο ακριβος ο inkjet τοσο πιο φθηνα ειναι τα μελανακια του.

οι canon pixma mx κλπ..εχουν pg-512 μελανια,,που ειναι με κεφαλη επανω.. δες σε βιντεο στο νετ.. unpack canon pixma κλπ,,και θα το δεις..

canon pixma ειχα παλαιοτερα και η κεφαλη ηταν ξεχωριστη. Μπορει να τα εχουν αλλαξει τωρα ή μπορει μερικα μοντελα να ειναι οπως τα λες. Ειναι πολυ σημαντικο η κεφαλη να βρισκεται πανω στο μελανι γιατι αν στεγνωσει το μελανι και δεν λειτουργει η κεφαλη απλα το πετας.

Να επιβεβαιώσω την εμπειρία με τους Drivers της HP, πραγματικά για τα πανηγύρια.

400mb "drivers" ειχα κατεβασει για τον hp :/: Ασε που βγαζει καθε λιγο να κανεις update και σου σπαει τα νευρα :/:

ο driver ή το solution center?

παντως τα τελευταια eprint μηχανηματα hp..δεν εχουν solution center..

αλλα οι hp παραμενουν να εχουν τα πιο διαρκη και μεγαλα φτηνα μελανια..

ενω οι lexmark σε θεωρει τελειως μ@λακ@ με τα μελανια..

το οτι διαρκουν τα μελανια περισσοτερο και ειναι φθηνοτερα αληθευει. Επισης γεμιζουν πιο ευκολα. Αλλα μετα απο ενα διαστημα εμφανιζονται διαφορα προβληματα. Στον 1ο μου hp κολλησε ενα χαρτι και δεν εβγαινε με τιποτα, αναγκαστηκα να τον πεταξω. Στον 2 επαθα χειροτερα. Κολλησε χαρτι, το εβγαλα αλλα απο τοτε επρεπε να εκτυπωνω τα χαρτια ενα ενα γιατι παντα επιανε 3-4 φυλλα μαζι. Σε μια φαση σταματησε να εκτυπωνει. Εκει που ετοιμαζομουν να παω να αγορασω καινουριο, αρχισε παλι να λειτουργει. Μετα απο λιγους μηνες εκει που ηταν ανοιχτος, εσβησε και απο τοτε δεν ανοιξε. Και οι 2 hp που ειχα ηταν πολυμηχανηματα. Επισης στον 2ο αγορασα μελανι γιατι μου εβγαζε οτι υπαρχει προβλημα με το προηγουμενο, το οποιο ηταν μια χαρα. Οταν εβαλα το καινουριο, παλι εβγαζε προβλημα και μετα απο λιγο εφτιαξε μονο του και δεχτηκε παλι το παλιο.

το να παιρνει απο πανω χαρτια οπως εχω το lexmark εγω..συχνα αν τα πιεσεις λιιγο παραπανω,,μπορει να σου φαει και πολλα χαρτια μαζι και να κολλησει,,μου εχει τυχει συχνα..
ενω το να τα παιρνει μπροστα,,οπως τα hp και ολα τα λειζερ και τα ακριβοτερα lexmark δεν το παθαινει
αυτο..

αυτος ειναι ενας λογος που δεν θελω canon lexmark τωρα,,γιατι εχω βαρεθει την πολυ ευαισθητη πανω εισοδο,,με τη βαρυτητα..που αν δενεισαι πολυ προσεκτικος,,τρεχεις μετα..

επισης το ξανατονιζω... τα lexmark μελανια ΔΕΝ γεμιζουν..

και οι 2 hp που ειχα και επαιρναν τα χαρτια απο κατω, επαιρναν μαζεμμενα 3-4 φυλλα μαζι. Εχω πεταξει πολυ χαρτι ετσι :/:

Πιο πολυ συμφερει να γεμιζεις τονερ παντως. Εχω βρει στο αμαζον 3 μπουκαλια τονερ $30 (το καθε μπουκαλι εκτυπωνει 2500 σελιδες). Γεμιζει πανευκολα το τονερ, δεν μπλεκεις με συριγγες και ουτε λερωνεσαι. Ακομα και το αυθεντικο τονερ να παρεις, σου βγαινει πιο φθηνη η εκτυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αν έχεις Linux καλύτερα να μην πάρεις Lexmark. Δεν υποστιρίζονται πολοί από τις περισσότερες διανομές και θα αναγκαστείς να ψάξεις στο Internet για drivers για να δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιο πολυ συμφερει να γεμιζεις τονερ παντως. Εχω βρει στο αμαζον 3 μπουκαλια τονερ $30 (το καθε μπουκαλι εκτυπωνει 2500 σελιδες). Γεμιζει πανευκολα το τονερ, δεν μπλεκεις με συριγγες και ουτε λερωνεσαι. Ακομα και το αυθεντικο τονερ να παρεις, σου βγαινει πιο φθηνη η εκτυπωση.


γεμιζουν ομως ολα τα τονερ ευκολα και νορμαλ?
γιατι αν τα παιρνεις ολοκληρα..ειναι πολυ ακριβοτεροι οι φτηνοι laser σε χρηση απο τους ακριβους inkjet..

επισης θελω να εκτυπωνω εγχρωμα,,εστω και γραμματα σε σελιδες..

τα εγχρωμα λειζερ εκτυπωνουν οπως οι απλοι inkjet?


κοινως σκεφτομαι..συμφερει να αγορασω ενα μεσο και πανω(150+) inkjet πολυμηχανημα(με 1200-2800σελ με 24-30 ευρω) ή ενα φτηνο laser πολυμηχανημα 200 ευρω..που ομως το τονερ των 2500σελ κανει 70 ευρω..


παντως εγω εχω το lexmark για κανα 5αρι χρονια και ειναι καλα..ειναι και θεμα προσοχης χρησης συχνα..η αδελφη μου πχ οποτε πιανει τον εκτυπωτη κολλαει και ρουφαει χαρτια μέσα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δειτε εδωτι ειδα..

Καλησπέρα

Το πολυμηχάνημα βρίσκεται στο σπίτι και καλύπτει περιστασιακές ανάγκες. Οπότε και η αυτόματη διπλή εκτύπωση δεν κρίθηκε αναγκαία. Άσε που υπάρχουν προβλήματα με κάποια χαρτιά που επιμένουν να δημιουργούν "κολλήματα" . Οπότε , η όποια αυτοματοποίηση πάει περίπατο...

Γενικά , στα κόστη inkjet εκτυπωτών , παίζει μεγάλο ρόλο αν τα μελάνια είναι χωριστά ή αλλάζουν όλα μαζί... Τότε το κόστος είναι μεγάλο γιατί πετάμε το μελάνι μόλις τελειώσει έστω και ένα από τα χρώματα .

Inkjet μονόχρωμο φοβάμαι ότι ΔΕΝ θα βρείς. Laser μονόχρωμο θα βρείς αλλά σου προτείνω να μην αγοράσεις τον φθηνότερο που θα βρείς μπροστά σου. Όσο φθηνότερο το κόστος απόκτησης , τόσο ακριβότερα τα αναλώσιμα. Δυστυχώς αυτό το διαπιστώνεις μετά...

Εγώ ανέφερα το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα γιατί αυτό έχω και μόνο γι' αυτό μπορώ να δώσω άποψη. Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι το καλύτερο ούτε προέτρεψα κανέναν να τρέξει να πάρει HP.

Το μελάνι μεγάλης χωρητικότητας είναι το 920XL Black , το εργοστάσιο το δίνει για 1200 σελίδες και εγώ , έχοντας τυπώσει περίπου 800 , παρατήρησα ότι δεν έχει κατέβει ούτε μέχρι τη μέση. Στοιχίζει 25 Euro και αν υποθέσουμε ότι τυπώσει 1200 σελίδες , το κόστος ανά σελίδα (χωρίς το κόστος χαρτιού) ειναι : 2,08 λεπτά . Αν πάρεις κάποιο Laser μονόχρωμο των 80 Euro , περισσότερο θα σου στοιχίζει η εκτύπωση.

Αν όμως επενδύσεις 600 - 700 Euro σε δικτυακό μονόχρωμο Laser , μπορεί να πληρώνεις το toner 90 euro , θα διαρκεί για 6-8000 σελ και όχι 2000 σελ που διαρκούν τα toner των φθηνών μοντέλλων τα οποία στοιχίζουν 40-45 Euro !

αυτο που ελεγα..με hp 6500 και πανω,,εχεις πολυ χαμηλοτερο κοστος απο τους laser των 200-300 ευρω,,με επισημα μελανια..και γεμιζεις οσες φορες θελεις..

φυσικο ειναι,,δειτε γκουμουτσομέλανο 1200σελ..:P ,με 20 ευρω..
και με 300 ευρω μηχανηματα εχεις μελανια με 2780 σελιδες..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top