Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε

    Ψήφοι: 25 30.9%
  • Όχι, ποτέ

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 45 55.6%

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Νομιζω αμοιβεται απο το αφεντικο του αν δεν κανω λαθος. Αν παλι δεν αμοιβεται προβλημα δικο του και του εργοδοτη του, εγω δεν κολλαω καπου. Πληρωνω αυτο που πηρα και τελος. Αν το παμε ετσι ολες οι δουλειες κουραστικες ειναι, οποτε παντου πρεπει να αφηνουμε και απο κατι.

Υ.Σ. Πολυ αλλοπροσαλη αυτη η κοινωνια μας παντως. Απο την μια ολοκληρες ταινιες, μουσικες, λογισμικα να μοιραζονται στο τζαμπε σε ολοκληρο διαδικτιο (torrent) που η δουλεια που πεφτει σε αυτα ειναι τερμα απαιτιτικη και κουραστικη, και απο την αλλη εχεις το σαβουαρ βιβρ και τους καλους τροπους και την ανταμοιβη για την σκληρη δουλεια του σερβιτορου. Niceeeee :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όσοι απαντάτε όχι,δουλέψτε ΜΙΑ! μέρα μόνο σε σέρβις(σε μαγαζί που έχει δουλειά,όχι κάπου που ξύνεστε όλη μέρα),και ξανά ελάτε να γράψετε στο θέμα.

ps.Στο εξωτερικό τα tips του σερβιτόρου συμπεριλαμβάνονται στις τιμές των προιοντων(γύρω στο 10%),τα οποία πηγαίνουνε σε όλο το προσωπικό(κουζίνα,βοηθοί,καθαρίστριες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Όντως, αυτό το πράγμα για να το καταλάβεις, πρέπει να έχεις δουλέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τσου, δεν αφήνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εγώ θεωρώ σωστό το να δίνεις pourboire αν έχεις πολύ καλή εξυπηρέτηση,και μάλιστα σε άτομα τα οποία παίρνουν πολύ μικρό μισθό και καλούνται να δείξουν και κοινωνικές δεξιότητες,και επαγγελματικές ικανότητες,ταυτόχρονα

βέβαια όταν χρειάζεται είμαι και καθαρματάκι.
π.χ. είχαμε πάει κόντα στην παραλία με την οικογένειά μου και την οικογένεια της κολλητής μου να φάμε.ήτανε 5 σερβιτόροι οι οποίοι κυριολεκτικά ξύνονταν.δεν ξερω αν το είχαν μονοπώλιο ορ σαμθινγκ :P ,αλλά εμάς και όλη την υπόλοιπη ταβέρνα που ήταν φουλ,μας είχαν γραμμένους,λες και είχαν μπει σε slow motion ήταν οι τύποι(όταν λέμε τύποι εννοουμε...........2 μέτρα άνθρωποι ).τέλος πάντων ,κάτι είχαν αφήσει οι μεγάλοι αλλά εγώ τα πήρα και αντί για αυτά άφησα ένα 5λεπτο :redface::devil::devil::teasing::teasing::teasing::teasing:
ΜΟΙΡΙΑΣΤΕΊΤΕ ΤΟ ΤΏΡΑ ΠΑΛΙΚΆΡΙΑ

πι ες:επέστρεψα τα λεφτά στους γονείς,μη με ππεράσετε για κλεφτρόνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι τις περισσότερες φορές αφήνω γιατί ξέρω πόσο κοπιάζουν στην δουλειά τους, ειδικά σε ταβέρνες που πολλές φορές γίνεται Ο χαμός και στο τέλος της μέρας παίρνουν ψίχουλα.

Παρόμοιος διάλογος περί tipping και στο reservoir dogs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Όσοι απαντάτε όχι,δουλέψτε ΜΙΑ! μέρα μόνο σε σέρβις(σε μαγαζί που έχει δουλειά,όχι κάπου που ξύνεστε όλη μέρα),και ξανά ελάτε να γράψετε στο θέμα.
Αν δουλεψω και παρολα αυτα η αποψη μου παραμενει η ιδια, περναω το τεστ? Εχω δικαιωμα μετα να λεω οχι δεν δινω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Αν δουλεψω και παρολα αυτα η αποψη μου παραμενει η ιδια, περναω το τεστ? Εχω δικαιωμα μετα να λεω οχι δεν δινω?


Παντως το αγορι μου που δουλευει ως σερβιτορος σε καφετερια δεν αφηνει τιποτα οταν βγαινουμε:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πάντα αφήνω, εκτός αν η εξυπηρέτηση είναι χάλια και ο σερβιτρόρος/ρα αγενής η αδιάφορος.
Πιο πολλά όμως δίνω στους deliverαδες οι οποίοι πραγματικα αμοίβονται ελάχιστα και τρέχουν χειμώνα καλοκαίρι με τα μηχανάκια στους δρόμους.

Το μόνο που έκοψα είναι να δίνω σε αυτους που μου βάζουν βενζίνη... σόρυ παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
μικροτερος δεν εδινα αλλα οταν δουλεψα σε μαγαζι και επαιρνα τα δικα μου φιλοδωρηματα τοτε αρχισα να δινω καθε φορα γιατι καταλαβα ποσο ωραια νιωθουν αυτα τα παιδια που κανουν αυτες τις δουλειες και ποσο τους βοηθαει αυτο το 1-2ευρω που θα τους αφησεις οντας φοιτητες η' δεν ξερω τι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν δουλεψω και παρολα αυτα η αποψη μου παραμενει η ιδια, περναω το τεστ? Εχω δικαιωμα μετα να λεω οχι δεν δινω?
Καλά γιαννουτά,άσε τις παπαρολογίες και τα υπεράνω...
Το δικαίωμα στην βλακεία δεν αναιρείται...
Και σου λέω το εξής:
Εστω πως το φιλοδώρημα ήτανε στην τιμή.Θα ζητούσες να σου αφαιρεθεί;
Παντως το αγορι μου που δουλευει ως σερβιτορος σε καφετερια δεν αφηνει τιποτα οταν βγαινουμε:P:P

Το αγόρι σου είναι τσιγκούνης,πάρτο χαμπάρι.

p.s. Μπορείς να κρίνεις εύκολα τον χαρακτήρα κάποιου απο τον τρόπο που φέρεται στον σερβιτόρο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντα αφήνω φίλοδωρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ναι, πάντα αφήνω φιλοδώρημα. Οι αμοιβές αυτών των παιδιών είναι αστείες και ουσιαστικά για το φιλοδώρημα δουλεύουν. Συνήθως αφήνω 50c για καφέ ή ποτό και 1€ για φαγητό. Δεν αφήνω μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις κακής εξυπηρέτησης. Κάποια φορά σε ουζερί ο λογαριασμός έτυχε ακριβώς 30€, δεν είχαμε κέρματα, δεν άφησα φιλοδώρημα και αισθάνθηκα άσκημα. Επίσης 1€ δίνω στον ντιλιβερά που φέρνει σουβλάκια και πίτσες. Έχω αποφασίσει ότι θα δώσω 2€ μπουρμπουάρ σε όποιον ντιλιβερά μου φέρει την παραγγελία σε σακούλα που ο κόμπος λύνεται και δεν χρειάζεται να γίνω μέγας Αλέξανδρος, αλλά ως τώρα δεν έχει βρεθεί κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Πάντως έχω την εντύπωση οτι προ κρίσης οι σερβιτόροι και οι μπουφετζήδες έβγαζαν ψιλοτρελά λεφτά. Θυμάμαι το 2005 στη Μυτιλήνη εκτός σεζόν εποχή την ξαδέλφη μου που δούλευε σε μπαρ έβγαζε 80 ευρώ τη βραδιά (ακόμα το θυμάμαι) τη στιγμή που εγώ έβγαζα με το ζόρι 25 ευρώ που δούλευα σε γραφείο με 5 χρόνια προϋπηρεσία. Τότε είχε βγάλει όντως πολλά λεφτά και πραγματικά δε θυμάμαι πόσα έβγαζε κι από πουρμπουάρ. Όταν ακούς αυτά τα ποσά νομίζω τρελαίνεσαι ακόμα και ξέροντας οτι η δουλειά αυτή δεν είναι παιχνιδάκι.

Εγώ συνήθως αφήνω πουρμπουάρ εκτός αν ο σερβιτόρος δεν είναι χαμογελαστός κι εξυπηρετικός. Έχω τρομερές απαιτήσεις σαν πελάτισσα και απαιτώ να μου φέρονται με σεβασμό και με χαμόγελο, γιατί εκτός όλων των άλλων ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Το αγόρι σου είναι τσιγκούνης,πάρτο χαμπάρι.

p.s. Μπορείς να κρίνεις εύκολα τον χαρακτήρα κάποιου απο τον τρόπο που φέρεται στον σερβιτόρο ;)

δεν ειναι τσιγκουνης..απλα δεν εχει λεφτα..δηλαδη θα λεγομαστε τσιγκουνηδες επειδη δεν αφηνουμε ενα ολοκληρο 2ευρω(καπου τ ειδα κ αυτο)?ακομα και 1 να αφησω,1 ευρω κανει ο καφες στο χερι σε ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Πάντως έχω την εντύπωση οτι προ κρίσης οι σερβιτόροι και οι μπουφετζήδες έβγαζαν ψιλοτρελά λεφτά........
Μια που φτάσαμε στην ...ιστορία του φιλοδωρήματος, όταν (2001?) αλλάξαμε νόμισμα, τα πουρπουάρ αυξήθηκαν υπέρμετρα. Σύμφωνα με αυτά που λένε αυτοί που εκείνη την εποχή δούλευαν σερβιτόροι, ως τότε η συνήθεια ήταν 50 ή 100 δραχμές και ξαφνικά έγινε 50c ή 1€. (Υπενθύμιση: 1€ = 340,75 δραχμές).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
δεν ειναι τσιγκουνης..απλα δεν εχει λεφτα..δηλαδη θα λεγομαστε τσιγκουνηδες επειδη δεν αφηνουμε ενα ολοκληρο 2ευρω(καπου τ ειδα κ αυτο)?ακομα και 1 να αφησω,1 ευρω κανει ο καφες στο χερι σε ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου...
Αν πάρεις καφέ στο χέρι και σε εξυπηρετήσουν καλά, άφησε ένα 10λεπτο. Αν κάτσεις για έναν καφέ που κάνει δύο ευρώ και κάτι και σε εξυπηρετήσουν καλά, άσε 20-30 λεπτά. Αν δεν σου περισσεύουν ούτε τα 10-20-30 λεπτά, τότε πάρε καφέ από το σούπερ μάρκετ, φτιάχτον σπίτι σου και θα σου μείνει το "φιλοδώρημα" για τον εαυτό σου. Σε όποιον δεν περισσεύουν ούτε τα κλάσματα του ευρώ, προφανώς δεν βγαίνει έξω για καφέδες.
'Οσο για τους νοσηλευτές ή όποιο άλλο επάγγελμα δεν αμοίβεται αρκετά, έχω να πω πως πλέον οι περισσότεροι απλοί άνθρωποι ΔΕΝ αμοίβονται καλά. 'Ομως οι νοσηλευτές έχουν ασφάλιση και γνωστούς σε νοσοκομεία αν πάθουν κάτι, οι σερβιτόροι όχι μόνο είναι ανασφάλιστοι τις περισσότερες φορές αλλά αν πάθουν κάποιο εργατικό ατύχημα χάνουν το μεροκάματο ΚΑΙ πρέπει να πληρώσουν από την τσέπη τους όλα τα ιατρικά έξοδα. Εγώ θυμάμαι να πηγαίνω στην δουλειά με σχετικά σοβαρούς τραυματισμούς (που τους έπαθα δουλεύοντας), αφού είχα πληρώσει σε γιατρό και μου είπε να πάρω άδεια 10 μέρες αλλά δεν γινόταν να χάσω τόσα μεροκάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Όχι. Γιατί συνήθως αφήνουν οι άλλοι της παρέας.
Και αν πιάσουμε καθαρά το κομμάτι του σερβιτόρου εμένα δεν μου άφησαν ποτέ κάτι φεγγάρια που το έκανα, εγώ γιατί να το κάνω; :P
Και κατά δεύτερον τι είναι πια ο σερβοτόρος; Και η λάτσα και αυτός που βγάζει τα παγωτά και τα γλυκούδια τραβά τα χίλια μοίρια αλλά δεν πήρε ποτέ φιλοδώρημα ούτε υπάρχει κάποιος άξιος σερβιτόρος που θα μοιραστεί το φιλοδώρημα του με αυτόν που πραγματικά έκανε το σούπερ τέλειο παγωτό και θα το κρατήσει όλο μόνος του που απλώς ήταν αυτός που το πήγε. (και ναι το λέω τόσο μπαμ γτ είναι πραγματικό παράδειγμα).
Και συγγνώμη. Πρέπει να γυρίσουμε στις εποχές που τα φιλοδωρήματα μπορούσαν να αγγίξουν ακόμη και 600άρι τη μέρα; Και έχω τρανταχτά παραδείγματα και εμπειρίες κι εδώ. Ίσως απλά καλόμαθαν και πλέον τους κακοφαίνεται που δεν βγάζουν από αυτά.
Και από την άλλη, πολλοί σερβιτόροι είναι αρκετά ευκατάστατοι και απλά κάνουν σέρβις για την καύλα τους και για να μπορέσουν να μαζέψουν χρήματα για το επόμενο ταξίδι τους. Γιατί φίλε εμένα μου έδωσε κανείς τσάμπα λεφτά για να κάνω κάτι; Οπότε δούλεψέτα.
Επίσης, υπάρχουν κάποιες καφετέριες που συγκεντρώνουν τα φιλοδωρήματα και στο τέλος της μέρας γίνεται κάπως σαν μοιρασιά από το αφεντικό, πόσο δίκιο δλδ είναι αυτό τώρα;
Θα λυπόμουν κάποιον και θα άφηνα φιλοδώρημα μόνο αν ήξερα πως ήταν τρελά κακοπληρωμένος που δεν είναι τόσο τόσο πια συχνό στο σέρβις. Υπάρχουν κακοπληρωμένοι αλλά όχι τόσο.
Και άλλες πολλές δουλειές έχουν ανασφάλιστους, δεν ξέρω γτ πρέπει να τρέχουμε για όλους όταν κοιτάς την καμπούρα σου και τους δίπλα σου και βλέπεις πως είσαι και εσύ και ο δίπλας σου (πες σύντροφος).
Και ο μηχανικός που έρχεται στην καφετέρια να φτιάχνει κάθε λίγο την μηχανή του καφέ είναι ανασφάλιστος αλλά αν πάθει κάτι κατά την δουλειά δεν θα τρέξει το αφεντικό να τον σώσει.

Φιλοδώρημα έχει τύχει να αφήσω μόνο σε αυτή την περίπτωση του κακοπληρωμένου ή στου φίλου που βλέπω πόσο προσπαθεί για τη δουλειά ή σε ντελιβερά που τον έστειλαν με μηχανάκι μέσα στα χόνια να φέρει παραγγελία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καλά γιαννουτά,άσε τις παπαρολογίες και τα υπεράνω...
Το δικαίωμα στην βλακεία δεν αναιρείται...
Και σου λέω το εξής:
Εστω πως το φιλοδώρημα ήτανε στην τιμή.Θα ζητούσες να σου αφαιρεθεί;

p.s. Μπορείς να κρίνεις εύκολα τον χαρακτήρα κάποιου απο τον τρόπο που φέρεται στον σερβιτόρο ;)
Οχι. Ειναι στην τιμη μεσα οποτε υποχρεουμε να το πληρωσω.

p.s. Ασχολιαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μα γιατι να αφηνουμε φιλοδωρημα??ο σερβιτορος πληρωνεται!το αν πληρωνεται ελαχιστα για τη δουλεια που κανει αφορα τον ιδιο..κ η θεια μου πλενει καθημερινα επι 6 ωρες με καυτο νερο και χημικες ουσιες μπουκαλια με τα χερακια της για μια φαρμακοβιομηχανια κ παιρνει ψιχουλα..ολοι πληρωνονται χαλια στις μερες μας..και εμεις που παμε για καφε..γιατι να αφησουμε κατι?σε καφετερια στο περιστερι φρεντο εσπρεσο 3.70!!ε οχι ρε φιλε..μεχρι και τα 30 λεπτα ρεστα απο το 4ευρω τα θελω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top