Πώς "φασώνουμε";

Elizabeth9

Νεοφερμένος

Η Elizabeth9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ ❤️ εννοείτε πως αν κάνει κατι που δεν θέλω θα σταματήσω ❤️

:D:D:D
χαχαχα!! πολύ μου άρεσε η δικαιολογία με το σχολικό! τη βρήκα γλυκούλα!
Καλή επιτυχία κοριτσάκι. Ελπίζω να ναι καλό παιδί το αγόρι σου.;)

Ναι ειναι παρά πολυ καλός νομίζω πως είμαι πολυ έρωτευμενη μαζί του ❤️

Καλέ ποια μαθήματα λέτε στη κοπέλα καλοκαιριάτικα; Ας ζήσει το summer love της, διακοπές είναι! :D

ps: αν δε του πεις ότι δεν έχεις ξαναφιλήσει, δε θα το καταλάβει. Είχα κάνει το ίδιο με το παιδί που' χα φιλήσει πρώτη φορά, και δε το κατάλαβε ποτέ. Θα σας βγει αυθόρμητα.:clapup:

Χαχαχ σε ευχαριςτω ,εισαι σίγουρη πως δεν θα το καταλάβει ; ❤️
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, περνάς τον έρωτα της ηλικίας των 13...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
απο τα 13 σαμερ λοβ;
δηλ στα 23 θα παιζει με κουκλες;
ρε παιδια αυτα τα αθωα χρονια δε θα ξανα ερθουν,μη βιαζεστε

για μια φάση με ένα αγόρι μιλάει, δε σκέφτεται να βγει πιάτσα στη Συγγρού... αθωότητα είναι μόνο ό,τι κάναμε εμείς σε αυτή την ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
απο τα 13 σαμερ λοβ;
δηλ στα 23 θα παιζει με κουκλες;
ρε παιδια αυτα τα αθωα χρονια δε θα ξανα ερθουν,μη βιαζεστε

Στα 23 θα παίζει με κούκλους.
Αθώο είναι που λέει ''τον αγαπάω πολύ πολύ πολύ" και γενικά όλη της η στάση είναι αθώα. Είναι 13, είναι αθώα έτσι κι αλλιώς, το ότι της αρέσει ένα αγόρι δεν είναι τόσο τραγικό και βρώμικο. Και σόρρυ κιόλας, αλλά εγώ με τις κούκλες μου είχα σταματήσει να παίζω πολύ πριν τα 13, οπότε η καραμέλα αυτή με τις κούκλες έλεος πια.
Πάντα και σε σχεδόν όλους και όλες κάποιος μας άρεσε αυτά τα χρόνια, από το δημοτικό για να μη πω νήπιο ακόμα, δε ξέρω σε τι κοινωνίες και μέρη της ελλάδας ζήσατε μερικοί και όλο αυτό σας φαίνεται τόσο τρομερό.
Μεγάλωσα στην αθήνα και στα 14 είχα τον πρώτο μου πλατωνικό έρωτα, ενώ μερικές φίλες μου ήδη ήταν πιο έμπειρες - και δεν εννοώ σεξ. Οπότε μη λένε ότι η νέα γενιά βιάζεται να μεγαλώσει. Όλα φυσιολογικά είναι και συμβαίνουν πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για την ακρίβεια και το όλο θέμα με τις κούκλες μόνο αθώο δεν είναι. Αναπαράγει τα γνωστά στερεότυπα ως προς το τι ενδιαφέροντα πρέπει να έχει ένα κορίτσι παύλα σπιτονοικοκυρά παύλα ασχολούμαι-μονο-με-τα-καλυντικά-μου που δεν είναι καθόλου αθώα.

Το τι είναι αθώο και τι όχι εξαρτάται από την πρόθεση. Αν δρας αυθόρμητα, ή αν κοιτάς κάποιο απώτερο συμφέρον και αρχίζεις να σκέφτεσαι καχύποπτα. Ένας έρωτας στα 14 ΕΙΝΑΙ αυθόρμητος και αθώος γιατί απλά συμβαίνει, δεν είναι για κάποιο συγκεκριμένο λογο, ενεργείς γιατί απλά σε κάνει να νιώθεις ωραία, και είναι το ίδιο είτε καταλήξει σε μια ωραία παρέα, ή σε σεξ.
Το να κάνεις από την άλλη μια σχέση στα 23 σου επειδή βλέπεις ότι κάποιος έχει στη διάθεσή του όλα τα μέσα ( δικό του αυτοκίνητο, αρκετά λεφτά για κεράσματα και δώρα, γνωριμίες και επηρροή παντού ) που υπαγορεύουν να κατέχει κάποιος άντρας ώστε να φανεί αντάξιος του "ρόλου" του στη σημερινή εποχή δεν είναι καθόλου αθωο.

Όπως και αθώο δεν είναι να κατηγορούμε έμεσα κάποιον επειδή ζει με τρόπο διαφορετικό από ό,τι εμείς κι αυτό είναι καθαρά θέμα ζήλειας ας είμαστε ειικρινείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στα 23 θα παίζει με κούκλους.
Αθώο είναι που λέει ''τον αγαπάω πολύ πολύ πολύ" και γενικά όλη της η στάση είναι αθώα. Είναι 13, είναι αθώα έτσι κι αλλιώς, το ότι της αρέσει ένα αγόρι δεν είναι τόσο τραγικό και βρώμικο. Και σόρρυ κιόλας, αλλά εγώ με τις κούκλες μου είχα σταματήσει να παίζω πολύ πριν τα 13, οπότε η καραμέλα αυτή με τις κούκλες έλεος πια.
Πάντα και σε σχεδόν όλους και όλες κάποιος μας άρεσε αυτά τα χρόνια, από το δημοτικό για να μη πω νήπιο ακόμα, δε ξέρω σε τι κοινωνίες και μέρη της ελλάδας ζήσατε μερικοί και όλο αυτό σας φαίνεται τόσο τρομερό.
Μεγάλωσα στην αθήνα και στα 14 είχα τον πρώτο μου πλατωνικό έρωτα, ενώ μερικές φίλες μου ήδη ήταν πιο έμπειρες - και δεν εννοώ σεξ. Οπότε μη λένε ότι η νέα γενιά βιάζεται να μεγαλώσει. Όλα φυσιολογικά είναι και συμβαίνουν πάντα.

Ολα αυτα που λες ισχυουν και συμφωνω απολυτα. Στο μονο που διαφωνω ειναι στο... "φασωμα" το οποιο ανεφερε η κοπελα. Ολοι νιωσαμε ομορφα για καποιον/α σε αυτη την ηλικια αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπει σε αυτη τη διαδικασια απο τωρα.
Πες με συντηρητικη, πες με ιδιοτροπη, αλλα μπορει να χαρει το καλοκαιρι της με πολλους τροπους κι οχι απαραιτητα με αυτον τον οποιο διαλεξε... Εξαλλου, πιστευω οτι θα εχει περισσοτερη αξια να δωσει το πρωτο της φιλι σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια π.χ. 15 με καποιον που θα ειναι πραγματικα ερωτευμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Να πω και εγώ την άποψη μου που δεν είμαι γενεές μεγαλύτερη απ'το κορίτσι; :P

Θα τη πω.
Λοιπόν, εγώ προσωπικά δεν το βρίσκω κακό να έχει ένα κοριτσάκι γυμνασίου crush με κάποιο αγόρι και να έχουν μια σχέση, ας πούμε.
Κακό είναι όταν το κοριτσάκι το παίρνει πάνω της και μετά γίνεται ξέκωλο (δεν ξέρω και λίγες).
Γιατί, ναι, είναι θλιβερό να βλέπεις 12-13χρονα να βγαίνουν βαμμένα, με το σορτσάκι βρακί και το μπουστάκι ξερωγω να πάνε να βρούνε το... ταίρι να το πω; γκόμενο; :redface: Ας πούμε το αγόρι τους. :|

Λες και τα πήραν τα χρόνια ξερωγω. Αντί να πάρετε το αγόρι σας να πάτε μια βόλτα, να λέτε τις κοινές σας ανησυχίες κτλ, πάτε και κάνετε σχέσεις με κύριο σκοπό τη φάση. Ηρεμήστε, 13 είστε όχι 23. :|

Αν και, δε φταίνε μόνο τα παιδάκια, φταίει και η κοινωνία λίγο. (Λίιιιγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Να πω και εγώ την άποψη μου που δεν είμαι γενεές μεγαλύτερη απ'το κορίτσι; :P

Το εχεις γραψει καμποσες φορες αυτο, ηρεμισε :P Ολοι πανω κατω την ιδια ηλικια εχουμε και απ' ο,τι φαινεται τα ιδια της λεμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Χαχαχα, δίκιο έχεις αλλά ήταν κάπως αλλιώς τα πράγματα όταν ξερωγω κάποιος που είναι 20 ήταν στην ηλικία της. :P :)

Ενώ εγώ είμαι μόνο δύο χρόνια μεγαλύτερη.:redface:

Τεςπα, σημασία έχει να μη βιάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ομγ μόλις με είπε γριά :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
το μη αθωο το βρισκω στο ''να παμε να φασωθουμε''. α πριορι δηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Ας αναλύσουμε λίγο το τι σημαίνει "φάσωμα".
Προέρχεται από το ρήμα "φασώνομαι" που σημαίνει "μπάινω σε φάση ερωτικών περιπτύξεων".
Υπάρχουν 4 στάδια φασώματος:
1ο στάδιο: Αγκαλίτσα και φιλάκια.
2ο στάδιο: Φιλιά και χούφτωμα πάνω από τα ρούχα.
3ο στάδιο: Φιλιά και χούφτωμα μέσα από τα ρούχα.
4ο στάδιο: Εδώ τα πράγματα γίνονται ...υγρά.
Προφανώς το κορίτσι εννοεί το 1ο στάδιο (τουλάχιστον προς το παρόν). Δεν βλέπω κάτι το "κακό", όλοι τα ίδια κάποτε κάναμε (ή θέλαμε να κάνουμε και δεν μας έκατσε). Ασφαλώς και όλα είναι φυσιολογικά και αθώα.
Όσο για τη λέξη "φάσωμα" που κάποιους ενόχλησε, έτσι μιλάνε τα νέα παιδιά σήμερα και δεν βλέπω το λόγο να μας χαλάει και να κολλάμε εκεί. Άλλωστε, με τα χρόνια το βάρος των λέξεων αλλάζει. Πριν 50 χρόνια το να προσφωνήσεις κάποιον "ρε" οδηγούσε στο δικαστήριο. Σήμερα το "ρε μαλάκα" αποτελεί φιλική προσφώνηση.
Καλά φασώματα σε όλους...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Φάσωμα μπορεί να είναι φιλάκια στο λαιμό μέχρι και πρωκτικό. Δεν υπάρχει "επίσημος ορισμός". Ότι αρέσει στο ζευγαράκι μας για να δείξει στον άλλον τον έρωτά του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη σημαινει χουφτωμα και φιλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη σημαινει χουφτωμα και φιλια..

Μπα μην το λες, μερικές φορές μπορεί να αρχίσει από χούφτωμα και τα φιλιά και μετά να καταλήξει και στο σεξ. Πάνω στην καύλα ποιος θα έλεγε όχι..;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
μπορεί να αρχίσει από χούφτωμα και τα φιλιά και μετά να καταλήξει και στο σεξ. Πάνω στην καύλα ποιος θα έλεγε όχι..;!
Προφανώς. Άλλωστε, αυτός είναι και ο σκοπός του φασώματος: Η προετοιμασία για την ολοκληρωμένη σεξουαλική πράξη. Μόνο που όταν αυτή συμβαίνει, δεν μιλάμε πλέον για φάσωμα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
“Το φάσωμα είναι το μνημόνιο των σχέσεων: Συζητάς περισσότερο, ξοδεύεις περισσότερα και από πράξεις σχεδόν τίποτα...”
- ΓΑΠ

Φάσωμα ονομάζεται η ανθρώπινη σωματική κατάσταση προετοιμασίας των γεννητικών οργάνων για την ανταπόκριση στα σωματικά μικρομηνύματα, κωδικοποιημένα στη γλώσσα του σώματος, που εκείνη την στιγμή στέλνονται στο υποσυνείδητο του υποκειμένου από το αντίπαλον φύλον (ή και το ίδιον, ποτέ δεν ξέρεις), το οποίο τυγχάνει εκείνη την στιγμήν να ευρίσκεται στη θέση του συνδιαλεγόμενου του υποκειμένου. Πολλοί επιστήμονες έχουν υποστηρίξει ότι την έννοια φάσωμα μπορείς να την καταλάβεις μόνο αν το ζήσεις και όχι αν το δεις γραμμένο κάπου. Ωστόσο, αυτή η ιδέα θεωρείται αντιεπιστημονική, αφού δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να δείχνει κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά σημαίνει "φασώνομαι", που ουσιαστικά σημαίνει "κάνω φάση", που ουσιαστικά ...
Η σχολή ψυχολογίας του Απενχάουζεν υποστηρίζει ότι στην πραγματικότητα το φάσωμα είναι η ερωτοτροπία σε πρώιμο στάδιο, όπως π.χ. η συνένωση του άνω και κάτω χείλους με τα ομόλογα του αντίθετου φύλου, αν και οι περισσότερες φροϋδικές σχολές ορίζουν το φάσωμα ως η συζήτηση που τυχόν προηγείται.
Πίνακας περιεχομένων[εμφάνιση]
Ψυχολογία της έννοιας [επεξεργασία]

Όποιος δεν κατάλαβε μάλλον πάσχει από έλλειψη φασώματος, πράγμα που υποδηλώνει την άμεση ανάγκη να βρεθεί με άτομο του αντίθετου φύλου και να ανταλλάξουν απόψεις περί θρησκείας, πολιτικής, οικονομίας και δημιουργικής απασχόλησης ενηλίκων με στόχο να βρεθεί κάποιο κοινό σημείο ώστε να βρεθούν σε άλλη φάση και να περάσουν στο κυρίως θέμα.
Για να φασωθεί κάποιος ή κάποια πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά γνωρίσματα:
Γλώσσα (για να μπορεί να μιλάει)
Ρούχα (για να έχει να βγάλει)
Φαλάκρα σε μέγεθος σουτζουκακίου (για τους άντρες που θέλουν να δείχνουν παραπάνω θελκτικοί πάνω στη συζήτηση)
Να καπνίζει για να μαστουρώνει και να μην είναι σε θέση να αναγνωρίζει πόσο σαχλαμάρας είναι ο απέναντι
Να έχει διαβάσει Νίτσε, Φρόιντ και τα τεύχη του περιοδικού "Εγώ, εσύ κι ο παπαγάλος του Καρβέλα"
Να σιχαίνεται το κρεμμύδι και το σκόρδο (για την διατήρηση των αισθήσεων του συνομιλητή)
Να τρώει όλη μέρα φέτες τοστ με 58 θερμίδες ανά φέτα για διατήρηση σιλουέτας (οπότε να πιάνει λιγότερο χώρο στον καναπέ)
Να έχει μικρό όνομα όπως Άκης, Τάκης, Λάκης, Μάκης, Πάκης, Λία, Μία, Σία και τα παρεμφερή για να μην πιάνει "χώρο" στη συζήτηση. Για παράδειγμα, μπορεί να σε λένε Χαράλαμπο, αλλά μέχρι να πει το όνομά σου ο άλλος εσύ έχεις ήδη φύγει. Καλύτερα να το κόψεις, κάνοντάς το Χαρ, Αλ ή Άμπος.
Παρενέργειες [επεξεργασία]

Αφυδάτωση λόγω εξάντλησης σάλιου πάνω στο πίρι πίρι (εννοώ συζήτηση για όσους σπουδάσανε στη φιλοσοφική Πατρών -αν έχει φιλοσοφική εκεί σα κάτω)
Αλληθωρισμός λόγω της εκτεταμένης προσήλωσης στα μάτια του άλλου
Υπνηλία σε περίπτωση που το ταίρι σου έχει μια τάση προς την υπέρμετρη επιχειρηματολογία ότι ο Τσακ Νόρις όντως τρώει χαλβά
Αύξηση θερμοκρασίας σώματος λόγω παθιασμένης προβολής απόψεων
Εθισμός στο μάσημα τσίχλας για χάρη της καθαρής αναπνοής
Απώλεια υπολοίπων φίλων που ζηλεύουν τη νέα σου παρέα
Απώλεια αποθεμάτων στην τσέπη και κατ' επέκτασιν στην τράπεζα αφού θες να το παίξεις άπλας και κερνάς αβέρτα χωρίς να σκέφτεσαι ότι αύριο πρέπει να αγοράσεις τυρόπιτες σε κάτι αλητάμπουρες φίλους φίλων του παππού της θείας σου της χίπισσας
Έναρξη μασήματος νυχιών αφού σε πιάνει άγχος ότι τόση ώρα μιλάς και μιλάς αλλά άκρη δε βγάζεις
Λήξη του ημιχρόνου, ο διαιτητής σφύριξε πριν κανα 24ωρο κι εσύ ακόμα προσπαθείς να πείσεις τον γκόμενο/γκόμενα ότι δεν μπαίνεις σε ασανσέρ επειδή αγαπάς τους γείτονες και δεν θέλεις να τους κλέψεις τη σειρά
Οδηγίες προς ναυτιλομένους [επεξεργασία]

Τι πρέπει να κάνουμε για να αποφύγουμε λάθη και κακοτοπιές:
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, κόβουμε όσο μπορούμε το όνομά μας
Προσπαθούμε να μη φτύνουμε στη μούρη του απέναντι
Δεν απαντάμε σε κινητά, σταθερά, e-mail, Inbox, outbox, σήματα Μορς
Δεν βρίζουμε
Δεν μιλάμε για το παρελθόν μας αφού ο άλλος ενδέχεται να συγκινηθεί και να κλαίει όλη νύχτα ο καψερός
Δεν φωνάζουμε/ουρλιάζουμε/τσιρίζουμε αφού έχει αποδειχθεί επιστημονικά από τον Θέμη Γεωργαντά, ότι κατά την διάρκεια του φασώματος τα τύμπανα του ανθρώπου γίνονται πιο ευαίσθητα κατά 68%
Με λίγη καλή τύχη, το φάσωμα μπορεί να πετύχει, ο καινούριος σας "φίλος" να σας συμπαθήσει στο έπακρον και την επόμενη φορά που θα συναντηθείτε να φάτε ποπ κορν με γεύση μέντα σε κάποιο φρεσκοβαμμένο παγκάκι και να αποχωρήσετε με τα σκυλιά του τετραγώνου να γαβγίζουν από πίσω σας, αλλά με το κεφάλι ψηλά, την τσέπη άδεια και ΜΑΚΑΡΙ τα αιμοβόρικα σκυλιά δεμένα προσωρινά σε κάποιο είδος φράχτη/στύλου/δέντρου (λεμονιά, πορτοκαλιά, συκιά ή έστω μουσμουλιά, βρε αδερφέ).
Ταξινόμηση του φασώματος στο ερωτοτροπιακό χάρτη [επεξεργασία]

Σύμφωνα με εμπεριστατωμένες έρευνες του ανώτερου τμήματος ψυχολογικής και παθολογικής ανθρωπολογίας του ερευνητικού κέντρου της Φρικηπαίδειας το φάσωμα είναι μια διαδικασία η οποία εντάσσεται στο ερωτοτροπικό χάρτη. Η αλγοριθμική προσέγγιση του θέματος έχει λύσει προβλήματα πολλών ανθρώπων και, παρά την εδραιωμένη άποψη ότι η ερωτοτροπία είναι θέμα τύχης, στην πραγματικότητα είναι θέμα τεχνικής, η οποία διδάσκεται και επί αυτού του θέματος δεν θέλω καμία απολύτως αντίρρηση!!! Ε... συγχωρέστε με για αυτήν την κορώνα, αλλά επιτέλους κάποια πράγματα πρέπει να μπουν σε τάξη. Α-γκουχ-χούμ! Στο θέμα μας:
Το φάσωμα τοποθετείται μετά τις διαδικασίες αναζήτησης αλλά πριν τις διαδικασίες σωματικής επαφής. Η πολυπλοκοποίηση της κοινωνίας, όπως και η απαξίωση του ατομικού γίγνεσθαι οδηγεί σε μια ολοένα και αυξανόμενη τάση για εισαγωγή μιας επιπλέον βαθμίδας-δυσκολίας στην επίτευξη του τελικού στόχου. Όπως πολύ απλά το έθεσε ο Φρόιντ:
“Όταν τα πουτανάκια εξαφανίζονται, το φάσωμα πάει σύννεφο.”
- Σίγκμουντ Φρόιντ
Δυστυχώς, το φάσωμα δεν έχει πετύχει θετικά αποτελέσματα. Η υποχρεωτική υιοθέτησή του ακόμα και από τους πιο γαμιάδες οδηγεί στη δραστική μείωση των σχέσεων, καθώς όλο και λιγότεροι είναι διατεθειμένοι να σπαταλούν χρόνο και χρήμα απλά για να ρίξουν μια γκόμενα. Ας μην μιλήσουμε για τη μαγεία που απλά εξαφανίζεται, καθώς το μόνο βέβαιον όταν γνωρίζεις τον άλλον είναι να χάσεις κάθε ενδιαφέρον. Τέλος, οι επιπτώσεις είναι ακόμα χειρότερες στο σεξ, πρώτον γιατί καταναλώνεις χρόνο σε άλλα πράγματα και δεύτερον γιατί δεν έχει το ίδιο ενδιαφέρον.
“Το φάσωμα είναι το μνημόνιο των σχέσεων: Συζητάς περισσότερο, ξοδεύεις περισσότερα και από πράξεις σχεδόν τίποτα...”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katherine10

Νεοφερμένος

Η katherine10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!!! Θλω μια συμβουλη γιατι με το αγορι μου πολυ συντομα θα φασοθουμε και θα ειναι η πρωτη μου φορα και φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος και νιοσω αμηχανα και τα κανω ολα μπαχαλο και μην τον κανω να νιοσει αμηχανα η μηπος δεν του αρεσει





Οποιος μπορει ας με βοηθησει αλλα λιγο συντομα:redface::redface::redface::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
12 και έχεις αγόρι; μωρέ μπράβο. Χάνεις όλη την εφηβική σου ηλικία μεγαλόνωντας. Το αγόρι σου μεγαλύτερο είναι; πες του πως δεν έχεις ξανά φιλήσει και θα σε καθοδηγήσει αυτός. Μια αμηχανία θα υπάρχει αλλά σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
12 χρονων κι εχετε σχεσεις; wtf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top