Γνώμη των άλλων για το μαλλί μου

Μιλτιάδης

Νεοφερμένος

Ο Μιλτιάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γειά σε όλους.Όπως λέει και ο τίτλος με στενοχωρεί η άποψη των άλλων για το μαλλί μου.Από πέρυσι είχα ξεκινήσει να το μακραίνω.Και τότε άκουγα πολύ αρνητικά σχόλια αλλά το 'χα συζητήσει με κάνα δυο αγαπημένα μου πρόσωπα και μου είπαν να μην επηρεάζομαι,έτσι και έκανα.Όμως τώρα με έπιασε ξανά αυτή η ανησυχία.Όλοι μου λένε πως δεν μου πάει καθόλου.Όλοι όμως.Ζήτημα εάν υπάρχουν 2 άτομα που να τους αρέσει.Με στενοχωρεί που δεν έχω ακούσει από κανέναν μια καλή κουβέντα.Βέβαια σε εμένα αρέσει και δεν θέλω να το κόψω αλλά κανείς άλλος δε συμφωνεί.Έχω σκεφτεί πως σημασία έχει να ικανοποιώ τα γούστα μου και όχι των άλλων,αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως η εμφάνιση είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να είναι άσχημη.Θέλω να είμαι όμορφος και να αρέσω...Έχετε να μου πείτε τίποτα;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Γειά σε όλους.Όπως λέει και ο τίτλος με στενοχωρεί η άποψη των άλλων για το μαλλί μου.Από πέρυσι είχα ξεκινήσει να το μακραίνω.Και τότε άκουγα πολύ αρνητικά σχόλια αλλά το 'χα συζητήσει με κάνα δυο αγαπημένα μου πρόσωπα και μου είπαν να μην επηρεάζομαι,έτσι και έκανα.Όμως τώρα με έπιασε ξανά αυτή η ανησυχία.Όλοι μου λένε πως δεν μου πάει καθόλου.Όλοι όμως.Ζήτημα εάν υπάρχουν 2 άτομα που να τους αρέσει.Με στενοχωρεί που δεν έχω ακούσει από κανέναν μια καλή κουβέντα.Βέβαια σε εμένα αρέσει και δεν θέλω να το κόψω αλλά κανείς άλλος δε συμφωνεί.Έχω σκεφτεί πως σημασία έχει να ικανοποιώ τα γούστα μου και όχι των άλλων,αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως η εμφάνιση είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να είναι άσχημη.Θέλω να είμαι όμορφος και να αρέσω...Έχετε να μου πείτε τίποτα;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τι θα συμβει ομως εαν το αλλαξεις και νιωθεις εσυ ασχημος με καποιο αλλο κουρεμα;Εγω πιστευω αυτο θα ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο ενα κουρεμα που δεν θεωρουν οι αλλοι οτι σου παει. Μην μασας με οτι σου λεει ο ενας και ο αλλος,εχουν δικο τους κεφαλι και μπορουν να πειραματιστουν ελευθερα με οτι τους αρεσει. Πρεπει να λεμε ορισμενα βασικα διοτι αρκετες φορες ξεχνιουνται: η αυτοπεποιθηση πηγαζει απο μεσα προς τα εξω,εαν συμβαινει το αντιθετο υπαρχει θεμα.Εφοσον εσυ νιωθεις αυτοπεποιθηση και ωραιος με αυτο το κουρεμα κρατα το,αυτο μετραει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να αλλάξεις εσύ και το γούστο σου, και να κάνεις τις επιλογές με βάση το τι θέλουν οι άλλοι για να αρέσεις;
Θέλεις δηλαδή, να κουρεύεσαι, να ντύνεσαι πχ όπως θέλει ο κόσμος, ώστε να γίνεσαι αποδεκτός, αλλά στην τελική εσύ να μην σου αρέσει ο εαυτός σου και απλά να ικανοποιείς τους άλλους; Εάν θέλεις την γνώμη μερικών φυσικά και να την ζητήσεις, αρκεί η γνώμη αυτών να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική και από άτομα που ξέρεις ότι θα σου πούνε την αλήθεια. Αλλά εάν πχ εσύ θες κοντό μαλλί και νομίζεις ότι σου πάει και σου αρέσει δεν είναι ανάγκη να μην το κάνεις επειδή του x δεν του αρέσει, αλλά για να αρέσεις εσύ στο x πρέπει να ικανοποιήσεις το θέλω του, αφήνοντάς σε, εσένα παραέξω. Να μου πεις σκέφτεσαι ότι για να λέει η πλειοψηφία ότι δεν σου πάει ίσως να έχει δίκιο, ίσως να ισχύει αυτό για μερικά πράγματα, αλλά .....
Μου θύμισες το παρακάτω κοινωνικό πείραμα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Μην δίνεις σημασία κάνε αυτο που σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σήμερα δεν τους αρέσει το μαλλί σου, αύριο δεν θα τους αρέσει η σχολή σου, μεθαύριο δεν θα τους αρέσει η σχέση σου.

"I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody." - Bill Cosby​

Kάνε αυτό που θέλεις εσύ, γιατί ο κόσμος πάντα θα κριτικάρει τις επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εμένα μ' αρέσει το μαλλί σου αρχηγέ. Να ξέρεις.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γειά σε όλους.Όπως λέει και ο τίτλος με στενοχωρεί η άποψη των άλλων για το μαλλί μου.Από πέρυσι είχα ξεκινήσει να το μακραίνω.Και τότε άκουγα πολύ αρνητικά σχόλια αλλά το 'χα συζητήσει με κάνα δυο αγαπημένα μου πρόσωπα και μου είπαν να μην επηρεάζομαι,έτσι και έκανα.Όμως τώρα με έπιασε ξανά αυτή η ανησυχία.Όλοι μου λένε πως δεν μου πάει καθόλου.Όλοι όμως.Ζήτημα εάν υπάρχουν 2 άτομα που να τους αρέσει.Με στενοχωρεί που δεν έχω ακούσει από κανέναν μια καλή κουβέντα.Βέβαια σε εμένα αρέσει και δεν θέλω να το κόψω αλλά κανείς άλλος δε συμφωνεί.Έχω σκεφτεί πως σημασία έχει να ικανοποιώ τα γούστα μου και όχι των άλλων,αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως η εμφάνιση είναι πολύ σημαντική και δεν πρέπει να είναι άσχημη.Θέλω να είμαι όμορφος και να αρέσω...Έχετε να μου πείτε τίποτα;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Η αλήθεια είναι ότι πολλες φορές διαφέρει αυτό που μας αρέσει σε σχέση με αυτό που μας πάει. Ενδεικτικά να σου πω ότι ένας φίλος μου παλιά ήθελε να μακρύνει το μαλλί του. Είχε σκληρή και πολύ σγουρή τρίχα με αποτελέσματα όσο το μακραίνε αντί να πέφτει το μαλλί προς τα κάτω ( νόμοι της φυσικής φυσικά) εκείνο πήγαινε προς τα πάνω.

Εγώ θα σου έλεγα να κανεις αυτό που θες εσυ. Εξάλλου αν σου πάει η όχι θα τπ δεις σύντομα στον καθρέπτη σου ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Το πιο πιθανό είναι απλά να μην σε έχουν συνηθίσει με το μακρύ μαλλί. Αν εσένα σου αρέσει εν καιρώ θα το συνηθίσουν κι αυτοί και θα δεις ότι τα πολύ καινούργια άτομα που θα σε γνωρίζουν με μακρύ μαλλί δεν θα σου λένε τίποτα. :)

Αυτό ισχύει πολύ και για τα γένια / μούσι. Εγώ που τα αφήνω μέχρι ενός σημείου και τα ξυρίζω με ξυράφι μετά (άρα φράπα!!), αν κάποια φορά τα αφήσω λίγο παραπάνω, οι άλλοι μου λένε "θέλεις ξύρισμα"!
Για κάποιον όμως που πάντα άφηνε γένια / μούσι και το παίρνει με ξυριστική ώστε να "μένουν σε κάποιο μάκρος", δεν τίθεται κάτι τέτοιο από τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top