Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πλούσιος Ντέβιλ δεν είναι αυτός που έχει τα περισσότερα, αλλά αυτός που έχει ανάγκη τα λιγότερα, συνεπώς ναι θα μπορούσα άνετα να συγκριθώ με κάποιον που παίρνει 2000 χιλιάρικα το μήνα και να βγω και από πάνω. Και πρωτού αντιλογήσεις αυτό που έγραψα δεν είναι δική μου ρήση, όσο και να ήθελα να είναι, είναι ρήση ατόμων που σε αφήνουν στη σκόνη τόσο νοητικά αλλά και από άποψη επιτευγμάτων. Αυτό στο λέω όχι για να σε προσβάλω, αλλά γιατί είσαι των συγκρίσεων και πιο πολύ της αυθεντίας παρά της λογικής.

Όσο για τα άλλα που έγραψες είναι φως φανάρι ότι διαβάζεις ό,τι θέλεις, καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις και απαντάς ό,τι θέλεις, καθώς δεν είπα σε κανέναν ούτε να μην βγει απ'την Ελλάδα, ούτε να μην διεκδικήσει. Εγώ είπα στο Φώτη ό,τι έχει εγκεφαλικό πρόβλημα αν δεν μπορεί να ζήσει μια χαρά στην Ελλάδα του 19 με 1400 το μήνα.


Εγώ ξέρω οτι αν την 1η του μηνος δεν πληρώσω τις υποχρεώσεις μου.

Ο σπιτονοικοκυρης , η Τράπεζα και οι ΔΕΚΟ θα μου στειλουν μέσα σε συντομο χρονικο διάστημα το ραβασάκι με τις συνέπειες που θα ακολουθήσουν. Αυτη ακριβως ειναι η λογική. Δεν τηρεις τα προβλεπομενα ... έρχεται το ραβασακι. Ειναι οπως και εδω -στο αγαπημενο μας φορουμ- μολις παραβεις κάποιον κανονισμο σου αποστέλλεται μια ειδοποιηση! Μην αγνοεις τις ειδοποιήσεις! Αν θέλεις να βρισκεσαι στην ομαλοτητα.

Έχει υπάρξει και καιρος που τα μηνιαια καζικια βγηκαν παραπάνω απο τα προβλεπομενα. Το πιο απλο να σου πω.... ενα βράδυ σε πονάει το δοντι. Την επομενη πάς στο γιατρο και σου βγάζει απονευρωση σαν διάγνωση. Ετοιμαζεις την 150αρα. Ο πατέρας σου θέλει να κάνει κάτι εξετάσεις τις οποιες δεν καλύπτει η ασφαλεια του και σου βγαινουν κανα 200αρι. Θα τον αφησεις έτσι; Ξαφνικά έκανε περισσοτερο κρυο και πρέπει να βάλεις αλλα 150 ευρω πετρελαιο.... βγήκε και η εφορια.

Πάλι καλα κάποιους μήνες ειχα την πιστωτική μου και έκανα ανάληψη απο εκει. Αλλιώς θα έπρεπε να ζητησω δανεικά απο κάποιον φιλο μέχρι να πληρωθώ ξανά ή να κοψω απο τα τροφιμα και να τη βγάζω κάθε μέρα με φακές και μαρακονια. Οχι πως θα με χαλουσε για κανα δυο βδομάδες αλλα λέμε τώρα.

Θυμαμαι οταν ειχα μετακομισει μου βγηκε ενα 800αρι έξτρα. Φτάνουν αραγε τα 700 πως το βλέπεις εσυ; :loltooth:
Η ζωη μπορει να γινει πολυ σκληρη ανα πάσα στιγμή. Και αυτα που λένε οι εργοδοτες στην Ελλαδα εγω τα ακουω βερεσέ. Αυτη τη στιγμή ειμαστε η 2η πιο ακριβη χώρα σε καυσιμα.


Ο καθε εργοδοτης λέει τα δικά του και κοιτάει το κώλο του. Κοιταμε και εμεις τον δικο μάς ομως γιατι τα έξοδα τρέχουνε και αν δεν τα προλάβεις ..... θα έρθει το ραβασάκι να σε προλάβει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάτσε ρε Φώτη, εσύ μόνος σου χωρίς παιδιά/σκυλιά/γατιά δεν θα μπορούσες να ζήσεις με 1400 ευρώ/μήνα στην Ελλάδα; Αυτό σε είπε, όχι ντε και καλά να μη προσπαθήσεις για καλύτερο μισθό κάπου στο εξωτερικό. Εκτός αν θες να μένεις σε καμιά βίλα τότε πάω πάσο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω οτι αν την 1η του μηνος δεν πληρώσω τις υποχρεώσεις μου.

Ο σπιτονοικοκυρης , η Τράπεζα και οι ΔΕΚΟ θα μου στειλουν μέσα σε συντομο χρονικο διάστημα το ραβασάκι με τις συνέπειες που θα ακολουθήσουν. Αυτη ακριβως ειναι η λογική. Δεν τηρεις τα προβλεπομενα ... έρχεται το ραβασακι. Ειναι οπως και εδω -στο αγαπημενο μας φορουμ- μολις παραβεις κάποιον κανονισμο σου αποστέλλεται μια ειδοποιηση! Μην αγνοεις τις ειδοποιήσεις! Αν θέλεις να βρισκεσαι στην ομαλοτητα.

Έχει υπάρξει και καιρος που τα μηνιαια καζικια βγηκαν παραπάνω απο τα προβλεπομενα. Το πιο απλο να σου πω.... ενα βράδυ σε πονάει το δοντι. Την επομενη πάς στο γιατρο και σου βγάζει απονευρωση σαν διάγνωση. Ετοιμαζεις την 150αρα. Ο πατέρας σου θέλει να κάνει κάτι εξετάσεις τις οποιες δεν καλύπτει η ασφαλεια του και σου βγαινουν κανα 200αρι. Θα τον αφησεις έτσι; Ξαφνικά έκανε περισσοτερο κρυο και πρέπει να βάλεις αλλα 150 ευρω πετρελαιο.... βγήκε και η εφορια.

Πάλι καλα κάποιους μήνες ειχα την πιστωτική μου και έκανα ανάληψη απο εκει. Αλλιώς θα έπρεπε να ζητησω δανεικά απο κάποιον φιλο μέχρι να πληρωθώ ξανά ή να κοψω απο τα τροφιμα και να τη βγάζω κάθε μέρα με φακές και μαρακονια. Οχι πως θα με χαλουσε για κανα δυο βδομάδες αλλα λέμε τώρα.

Θυμαμαι οταν ειχα μετακομισει μου βγηκε ενα 800αρι έξτρα. Φτάνουν αραγε τα 700 πως το βλέπεις εσυ; :loltooth:
Η ζωη μπορει να γινει πολυ σκληρη ανα πάσα στιγμή. Και αυτα που λένε οι εργοδοτες στην Ελλαδα εγω τα ακουω βερεσέ. Αυτη τη στιγμή ειμαστε η 2η πιο ακριβη χώρα σε καυσιμα.


Ο καθε εργοδοτης λέει τα δικά του και κοιτάει το κώλο του. Κοιταμε και εμεις τον δικο μάς ομως γιατι τα έξοδα τρέχουνε και αν δεν τα προλάβεις ..... θα έρθει το ραβασάκι να σε προλάβει! ;)


Το να έχεις κάποια χιλιάρικα στην άκρη ως κεφάλαιο κίνησης αντί να ζεις από μισθό σε μισθό δεν παίζει? Επίσης είπα ότι μπορώ να ζήσω με 600 όχι ότι βγάζω 600.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Κάτσε ρε Φώτη, εσύ μόνος σου χωρίς παιδιά/σκυλιά/γατιά δεν θα μπορούσες να ζήσεις με 1400 ευρώ/μήνα στην Ελλάδα; Αυτό σε είπε, όχι ντε και καλά να μη προσπαθήσεις για καλύτερο μισθό κάπου στο εξωτερικό. Εκτός αν θες να μένεις σε καμιά βίλα τότε πάω πάσο. :P


Όχι καλε και βίλα είπαμε!!!Αυτο λέω και εγώ θα ήθελα να έχω μεγαλύτερο εισόδημα στην άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Το να έχεις κάποια χιλιάρικα στην άκρη ως κεφάλαιο κίνησης αντί να ζεις από μισθό σε μισθό δεν παίζει? Επίσης είπα ότι μπορώ να ζήσω με 600 όχι ότι βγάζω 600.


Ναι που θα τα βρεις αυτα για να τα έχεις;;;

ΕΦΑΠΑΞ ΠΑΠΟΥ Α.Ε. ή ΜΠΑΜΠΑ; :D


Δεν με νοιαζει ποσα παιρνεις βρε φιλε! Μην βιάζεσαι να πάρεις αμυντικη θέση. Δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις μια απλή κουβέντα κάνουμε.



Ετσι και ενας συμμαθητης μου παλιά ... πηρα λεει δικο μου αμάξι. Δεν ειχε δουλέψει ποτέ στο μεταξυ αλλα ηταν δικο "του" το αμαξι :loltooth:



ναι εντάξει κεφαλαιο κινησης απο παπουδες και γιαγιάδες και μπαρμπάδες μπορει να βρει ο καθενας. Το θεμα ειναι εσυ τι δικά σου λεφτά έχεις γιατι αν ξεκινάς απο το 0 δεν υπάρχει το κεφάλαιο κινησεις με τα "χιλιάρικα" στην ακρη που μας λές.

Όχι καλά και βίλα είπαμε!!!Αυτο λέω και εγώ θα ήθελα να έχω μεγαλύτερο εισόδημα στην άκρη.


Στην Ελλαδα ετσι οπως ειναι τα πράγματα 1400 ευρω μισθο που σου λένε ειναι ενα φανταστικο σενάριο. Δεν παιζει με τιποτα εκτος και αν εισαι στο 10% του πληθυσμου με τεράστιο βυσμα :D πχ ναι ο αντιπροεδρος του Ντυναν έπαιρνε 2000 ευρώ το μήνα αλλα ειχε μπει φυτευτος απο τον Λοβέρδο επειδη τον "γνωριζε" ξέρεις τωρα οικογενειοκρατεια ο ένας γνωριζει τον άλλον απο μικροι στα φοιτητικα εδρανα και παραταξεις και μετα επωφελούνται και τα παιδιά τους ειναι αυτο που λέει "γεννηθηκα απο πλουσια ..... "

Ο μεγαλυτερος μισθος που άκουσα σε ιδιωτικη επιχειρηση για εναν 30αρη με μεταπτυχιακο ηταν 1200 χωρις ωράριο. Έτσι ηταν η εξηγηση ... χωρις ωράριο :loltooth: με αυτα τα χρηματα αν μένεις σε σπιτι των γονιών σου εισαι πολύ καλα αν μένεις σε δικο σου (το πληρώνεις εσυ) εισαι κανονικά απλώς. Βγαζεις κάθε μηνα με ενα 100αρι στην άκρη και ως εκεί. Με κανονικές εξοδους (οχι μπουζουκια λουλουδια και πρωτο τραπεζι πιστες ουτε σολαριουμ για τις γυναικες και σαμπάνιες σε μπουζουξιδικα) :loltooth: Αντε και κανα ταξιδάκι αναψυχής που και πού ανα 2-3 μήνες .. εντάξει δεν λέω δεν ειναι άσχημο και αυτο αλλα και πάλι δεν πλησιάζει το εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πήρα αμυντική στάση, στο έγραψα για να καταλάβεις ότι σημασία δεν έχει πόσα βγάζεις αλλά το πόσα ξοδεύεις.


Τα χιλιάρικα τα μάζεψα στα 18 μου όταν πρωτοδούλεψα. Για μια χρόνια δεν έκανα έξοδα και μάζεψα μερικά λεφτά τα οποία χρησιμοποιούσα εκ τότε για να πληρώνω όλα τα έξοδα μου και φρόντιζα ποτέ να μην πέφτουν κάτω από κάποιο όριο. Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Αλλά και τώρα να ξεκινούσα στα 30 μου χωρίς δραχμή το πρώτο μου μέλημα θα ήταν να έχω χρήματα στην άκρη και ας σήμαινε αυτό πως πρέπει να ζήσω σαν καλόγερος για ένα χρόνο. Σιγά μην κάτσω να έχω το άγχος του μηνιάτικου για μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πάντα ήθελα να ζήσω σε μία άλλη χωρα καθαρα από ενδιαφέρον για τις άλλες κουλτούρες και τη ζωη σ'ένα τόπο διαφορετικό. Ειδικα τωρα σε μια περίοδο οχι μόνο οικονομικής κρισης και διαφθοράς αλλά και την άνοδο της ακροδεξιάς (που οκ ξερω είναι σχεδόν παγκόσμιο φαινόμενο ) εχω ακόμα περισσότερους λόγους οταν τελειώσω τις σπουδές μου να μετακομισω εξωτερικό. Δεν πιστεύω ότι μια τέτοια κίνηση είναι εύκολη για κανενα απλά για αλλους είναι λιγότερο δύσκολη για άλλους περισσότερο και αυτό εξαρτάται απο πολλους παράγοντες . Θεωρώ όμως ότι σε κάθε χώρα υπάρχουν εθιμα , όμορφα μερη και ανθρωποι . Οπότε όπως σαν την Ελλάδα δεν έχει με την ίδια λογική σαν τη Σουηδία δεν έχει, σαν τη Μογγολία δεν εχει κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Δεν πήρα αμυντική στάση, στο έγραψα για να καταλάβεις ότι σημασία δεν έχει πόσα βγάζεις αλλά το πόσα ξοδεύεις.


Τα χιλιάρικα τα μάζεψα στα 18 μου όταν πρωτοδούλεψα. Για μια χρόνια δεν έκανα έξοδα και μάζεψα μερικά λεφτά τα οποία χρησιμοποιούσα εκ τότε για να πληρώνω όλα τα έξοδα μου και φρόντιζα ποτέ να μην πέφτουν κάτω από κάποιο όριο. Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Αλλά και τώρα να ξεκινούσα στα 30 μου χωρίς δραχμή το πρώτο μου μέλημα θα ήταν να έχω χρήματα στην άκρη και ας σήμαινε αυτό πως πρέπει να ζήσω σαν καλόγερος για ένα χρόνο. Σιγά μην κάτσω να έχω το άγχος του μηνιάτικου για μια ζωή.


Ολα σου τα έξοδα δεν τα πληρωνες εσυ. Την διατροφη στην παρειχαν οι γονεις οπως και την στέγη. Καλο ειναι σε μια συζητηση να τα γράφουμε ολα για να μην παραπλανειται και ο κοσμος οτι δηλαδη μπορει να βάλει χιλιάρικα στην άκρη με δουλειες στα 18 του και ενω ταυτοχρονα θα πληρώνει και ολα του τα εξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αν ήταν να αποφασίσει κάποιος με τη λογική, σίγουρα το να φύγει θα ήταν πιο ωφέλιμη λύση. Όμως μπαίνουν και συναισθηματικοί παράγοντες μέσα. Αφήνεις πίσω σου γονείς, συγγενείς, φίλους. Αν αρρωστήσει κάποιος δε θα μπορείς καν να τον βοηθήσεις. Η ζωή σου όπως την ήξερες εδώ τελειώνει και ξεκινάς κυριολεκτικά από το μηδέν. Και δεν συνυπολογίζω οτι η όχι καλή γνώση της γλώσσας θα σε αφήνει στο περιθώριο για καιρό (ίσως και για πάντα), αλλά και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται οι ξένοι στο εξωτερικό (ειδικά οι Έλληνες, στα μαύρα τα κατάστιχα μας έχουν). Γνωστός πήρε την οικογένειά του και πήγε στη Γερμανία, έβγαζε 4πλάσιο μισθό από ό,τι θα έβγαζε εδώ, αλλά η μη καλή γνώση της γλώσσας και η νοοτροπία, ο τρόπος ζωής εκεί κλπ τους έκανε να γυρίσουν πίσω. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που έχουν πιο αυστηρή νοοτροπία και θα ταίριαζαν καλύτερα στη Γερμανία πχ. Συγκεκριμένα ο Φώτης πιστεύω θα ήταν πιο ευτυχισμένος στη Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Αν ήταν να αποφασίσει κάποιος με τη λογική, σίγουρα το να φύγει θα ήταν πιο ωφέλιμη λύση. Όμως μπαίνουν και συναισθηματικοί παράγοντες μέσα. Αφήνεις πίσω σου γονείς, συγγενείς, φίλους. Αν αρρωστήσει κάποιος δε θα μπορείς καν να τον βοηθήσεις. Η ζωή σου όπως την ήξερες εδώ τελειώνει και ξεκινάς κυριολεκτικά από το μηδέν. Και δεν συνυπολογίζω οτι η όχι καλή γνώση της γλώσσας θα σε αφήνει στο περιθώριο για καιρό (ίσως και για πάντα), αλλά και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζονται οι ξένοι στο εξωτερικό (ειδικά οι Έλληνες, στα μαύρα τα κατάστιχα μας έχουν). Γνωστός πήρε την οικογένειά του και πήγε στη Γερμανία, έβγαζε 4πλάσιο μισθό από ό,τι θα έβγαζε εδώ, αλλά η μη καλή γνώση της γλώσσας και η νοοτροπία, ο τρόπος ζωής εκεί κλπ τους έκανε να γυρίσουν πίσω. Υπάρχουν βέβαια κάποιοι που έχουν πιο αυστηρή νοοτροπία και θα ταίριαζαν καλύτερα στη Γερμανία πχ. Συγκεκριμένα ο Φώτης πιστεύω θα ήταν πιο ευτυχισμένος στη Γερμανία.

Νομίζω Himela είσαι από τα λίγα άτομα που με καταλαβαίνουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα σου τα έξοδα δεν τα πληρωνες εσυ. Την διατροφη στην παρειχαν οι γονεις οπως και την στέγη. Καλο ειναι σε μια συζητηση να τα γράφουμε ολα για να μην παραπλανειται και ο κοσμος οτι δηλαδη μπορει να βάλει χιλιάρικα στην άκρη με δουλειες στα 18 του και ενω ταυτοχρονα θα πληρώνει και ολα του τα εξοδα.


Γιατί εσένα και όλους τους άλλους στα 18 ποιος σου παρείχε στέγη και τροφή? Οι περισσότεροι μένουν με τους γονείς πολύ μετά τα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γνωστός πήρε την οικογένειά του και πήγε στη Γερμανία, έβγαζε 4πλάσιο μισθό από ό,τι θα έβγαζε εδώ, αλλά η μη καλή γνώση της γλώσσας και η νοοτροπία, ο τρόπος ζωής εκεί κλπ τους έκανε να γυρίσουν πίσω.
Τεράστιο θέμα η γλώσσα. Πρέπει να στρωθείς να τη μάθεις και να τη μιλάς ακόμα και με Έλληνες μπας και συνηθίσεις πιο γρήγορα. Για τον τρόπο ζωής εντάξει σίγουρα είναι πολύ πιο διαφορετικός (έχω ακούσει από άτομα που πήγαν εράσμους τι σοκ έπαθαν) αλλά αυτό ίσως έχει να κάνει πολύ με το που πας να μείνεις. Άλλο σε πόλη και άλλο σε χωριό με 30κ κατοίκους στην άκρη του θεού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Τεράστιο θέμα η γλώσσα. Πρέπει να στρωθείς να τη μάθεις και να τη μιλάς ακόμα και με Έλληνες μπας και συνηθίσεις πιο γρήγορα. Για τον τρόπο ζωής εντάξει σίγουρα είναι πολύ πιο διαφορετικός (έχω ακούσει από άτομα που πήγαν εράσμους τι σοκ έπαθαν) αλλά αυτό ίσως έχει να κάνει πολύ με το που πας να μείνεις. Άλλο σε πόλη και άλλο σε χωριό με 30κ κατοίκους στην άκρη του θεού. :P


Ο θείος μου μένει στο Augsburg μια πόλη 30 λεπτά έξω από το Μόναχο με 309.000 κατοίκους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ο θείος μου μένει στο Augsburg μια πόλη 30 λεπτά έξω από το Μόναχο με 309.000 κατοίκους!


5 φορές μεγαλυτερη απο τα Γιάννενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο θείος μου μένει στο Augsburg μια πόλη 30 λεπτά έξω από το Μόναχο με 309.000 κατοίκους!
Και οι θείοι μου σε ένα κωλοχώρι, αυτό λέω. :P Αν θα την παλέψεις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το μέρος που θα πας όπως επίσης αν θα προσαρμοστείς με τον κόσμο εκεί (απαραίτητο να έχεις βρει δουλειά). Το θέμα με τα πολύ μεγάλα ενοίκια ισχύει πάντως, ειδικά αν μιλάμε για οικογένεια με παιδιά που θέλουν χώρο. Χαρακτηριστικά με έλεγε η ξαδέρφη πριν λίγο καιρό "έχουν τρελαθεί με τις τιμές εκεί πάνω". :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Και οι θείοι μου σε ένα κωλοχώρι, αυτό λέω. :P Αν θα την παλέψεις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το μέρος που θα πας όπως επίσης αν θα προσαρμοστείς με τον κόσμο εκεί (απαραίτητο να έχεις βρει δουλειά). Το θέμα με τα πολύ μεγάλα ενοίκια ισχύει πάντως, ειδικά αν μιλάμε για οικογένεια με παιδιά που θέλουν χώρο. Χαρακτηριστικά με έλεγε η ξαδέρφη πριν λίγο καιρό "έχουν τρελαθεί με τις τιμές εκεί πάνω". :hehe:


Έχεις δίκιο ο θείος μου δεν έχει πρόβλημα το Augsburg έχει τον πληθυσμό του νόμου Ηρακλείου +9.000 επιπλέον και η μητροπολιτική περιοχή (πόλη και προάστια) έχει 600.000 Αρα μια τεράστια πόλη όπου το 19% του πληθυσμόυ είναι μη Γερμανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Να φανταστώ μένεις Γιάννενα;


Αν εξαιρεσεις την υγρασια τα Γιάννενα ειναι απο τις ωραιοτερες πολεις και έχουν και κοσμο λογω των φοιτητων. Δεν μένω εκει αλλα σε μια πολη μικροτερη απο αυτην. Πολυ μικροτερη. Αλλα οποτε πάω εκει νιωθω οτι έχω ερθει στο πολιτισμο. Φαντασου πως θα ένιωθα σε μια πολη 300.000 κατοικων. πολυ καλυτερα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Eίμαστε μέλη της Ε.Ε. και είμαστε από τους πιο τυχερούς ανθρώπους παγκοσμίως. Γκρινιάζουμε όπως γκρινιάζουν όλοι οι άνθρωποι από τη φύση τους γιατί θέλουν πράγματα που δεν έχουν και θεωρούν δεδομένα αυτά που έχουν.

Υπάρχει μια τάσης μετανάστευσης γι αυτο το λόγο. Οι Αλβανοί και βούλγαροι μεταναστεύουν σε εμάς, οι Κύπριοι στην Αγγλία, οι Έλληνες σε όλες τις ισχυρές πόλεις τις Ε.Ε., οι Σουηδοί στην Φιλανδία και οι Αγγλοι/Ελβετοί στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Υπάρχουν 2 είδη «καλής ζωής»:

Α) σπουδαζεις κάτι καλο,βγαινεις έξω , βγάζεις ++3000€ , ζεις σε πιο πολιτισμένο περιβάλλον (από αποψη συμπεριφοράς , νοοτροπίας κλπ) , έχεις δυνατότητες αγορά ακινήτου , ταξιδιών, επαγγελματικης ανελιξησ ,και άλλων ανέσεων ζωής , αλλά ξοδεύεις τα 3/4 της ζωής σου δουλεύοντας.

Β) μενεις στο χωριο/επαρχία ή στις μεγαλουπόλεις της Ελλάδας( μ ο, τι αυτο συνεπάγεται σ αποψη νοοτροπίας και καθημερινότητας) , βγάζεις στην καλύτερη 1000-1200€, έχεις περιορισμένες ανέσεις , μαζεύεις λεφτα για ένα Fiat του 2008 ή για κανα «ταξίδι στο εξωτερικό» (να σαι και μοντέρνος Νεοελλην) , διασκεδάζεις στα ελληνικα κλαμπ και περνας τις Κυριακές και τις γιορτες παραδοσιακα στο χωριο.
Τονίζω, τα 1000-1200 στην καλύτερη, για τους λίγους.

Καθένας διαλέγει Κ επιλέγει ο,τι θέλει, δεν υπάρχει σωστά/λαθος.

Προσωπικά , θεωρω ότι επιλέγοντας την 2 κατηγορία , επιλέγεις την μετριότητα , γι αυτο επέλεξα να φύγω και έξω.


Μια χαρά ξηγηθηκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top