Δίπλωμα οδήγησης

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα πρακτικά έδωσε. :P


Εhm... Είσαι σίγουρη ή δεν χρειάζεται να αλλάξω σχολή οδηγών; :look:

Πέρα από την πλάκα, εγώ μόλις μίλησα με τον man από τη σχολή και μου είπε ότι εκτός από τους ηλικιωμένους που δίνουν εξετάσεις για να ανανεώσουν το ήδη υπάρχον δίπλωμά τους, οι υποψήφιοι δίνουν μόνο σήματα. Δεν έχουν ιδέα πότε θα ξεκινήσουν οι πρακτικές εξετάσεις και ότι αυτός έχει άλλα 190 άτομα να περιμένουν σαν σχολή...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εhm... Είσαι σίγουρη ή δεν χρειάζεται να αλλάξω σχολή οδηγών; :look:

Είναι η φίλη Ψ που ανέφερα πιο πάνω, είμαι απολύτως σίγουρη. Τώρα τι να σου πω, μήπως αλλού αρχίζουν αργότερα; Κουλό μου φαίνεται. :P
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είναι η φίλη Ψ που ανέφερα πιο πάνω, είμαι απολύτως σίγουρη. Τώρα τι να σου πω, μήπως αλλού αρχίζουν αργότερα; Κουλό μου φαίνεται. :P


Εντάξει, το λύσαμε. Η φίλη σου είναι 74ων.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; :worry: :P
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
^ και σε εμάς έλεγαν τα κανάλια χθες - προχθές ότι ξεμπλοκάρει η υπόθεση και ξεκινούν οι εξετάσεις.

Να σας ρωτήσω αν ξέρετε, είχα διαβάσει πριν μήνες ότι με το νεο σύστημα απαγορεύεται η αλλαγή δασκάλου κ είναι κάτι απ'αυτά που δεν ήθελαν οι σχολές. Πείτε μου ότι δεν ισχύει. :ermm:

Επίσης πως γίνεται τώρα, πρώτα παρκάρισμα γωνία και αν τα κάνεις πορεία ή το ανάποδο?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ απορώ με εσάς τους ανθρώπους που δεν παίρνετε το δίπλωμα στα 18... Μου φαίνεται εξαιρετικά ανοίκειο κάτι τέτοιο :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν έχουν όλοι λεφτά ή μπαμπά στα 18
Και με κάποιον μαγικό τρόπο έχουν για φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου και σπουδές την χρονιά που έπεται; :P

Εγώ προσωπικά θεωρώ εξίσου σημαντική επένδυση το δίπλωμα οδήγησης, γιατί είναι ένα προσόν που κάθε σύγχρονος άνθρωπος αποκτά αργά ή γρήγορα. Έκανα αυτή την παρατήρηση επειδή πολλοί συμμαθητές μου παρέλειψαν να βγάλουν δίπλωμα μετά τη Γ' λυκείου (πχ επειδή ήθελαν να πάνε διακοπές) και μέχρι τώρα, 4 χρόνια μετά, δεν κατόρθωσαν να δώσουν, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε λόγω των απεργιών.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και με κάποιον μαγικό τρόπο έχουν για φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου και σπουδές την χρονιά που έπεται; :P

Εγώ προσωπικά θεωρώ εξίσου σημαντική επένδυση το δίπλωμα οδήγησης, γιατί είναι ένα προσόν που κάθε σύγχρονος άνθρωπος αποκτά αργά ή γρήγορα. Έκανα αυτή την παρατήρηση επειδή πολλοί συμμαθητές μου παρέλειψαν να βγάλουν δίπλωμα μετά τη Γ' λυκείου (πχ επειδή ήθελαν να πάνε διακοπές) και μέχρι τώρα, 4 χρόνια μετά, δεν κατόρθωσαν να δώσουν, είτε λόγω έλλειψης χρόνου, είτε λόγω των απεργιών.


Οι σπουδές είναι εντελώς τζάμπα αν μπεις σε εστία. Τα φροντιστήρια στην Γ δεν είναι απαραίτητα. Δεν σπουδάζουν ολοι. Δεν έχουν όλοι αμάξι στα 18.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Οι σπουδές είναι εντελώς τζάμπα αν μπεις σε εστία. Τα φροντιστήρια στην Γ δεν είναι απαραίτητα. Δεν σπουδάζουν ολοι. Δεν έχουν όλοι αμάξι στα 18.
Έχω μείνει σε εστία και δεν έχω κάνει φροντιστήριο στη Γ' :P Έχει να κάνει πώς το βλέπει κανείς. Εγώ ας πούμε δεν ήθελα να φτάσω στα 25 και να έχω εκκρεμότητες, όπως το δίπλωμα οδήγησης, γιατί ήξερα και από τα αδέρφια μου ότι είναι απαραίτητο. Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις. Κι αυτό, δυστυχώς, είναι η αλήθεια, καθώς ακόμη και μέσα στις πόλεις τα λεωφορεία είτε δεν είναι συχνά, είτε περνούν από οδούς που δεν βολεύουν με τίποτα.

ΥΓ. Δεν αποτελεί προϋπόθεση να έχεις αμάξι για να πάρεις δίπλωμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω μείνει σε εστία και δεν έχω κάνει φροντιστήριο στη Γ' :P Έχει να κάνει πώς το βλέπει κανείς. Εγώ ας πούμε δεν ήθελα να φτάσω στα 25 και να έχω εκκρεμότητες, όπως το δίπλωμα οδήγησης, γιατί ήξερα και από τα αδέρφια μου ότι είναι απαραίτητο. Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις. Κι αυτό, δυστυχώς, είναι η αλήθεια, καθώς ακόμη και μέσα στις πόλεις τα λεωφορεία είτε δεν είναι συχνά, είτε περνούν από οδούς που δεν βολεύουν με τίποτα.

ΥΓ. Δεν αποτελεί προϋπόθεση να έχεις αμάξι για να πάρεις δίπλωμα.


Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες, απλά σου εξηγώ τους λόγους που οδηγούν κάπους στο να το αναβάλουν.
Αν δεν έχεις αμάξι ή πρόσβαση σε αμάξι το δίπλωμα είναι ψιλοάχρηστο. Δε λέει κάτι να το πάρεις στα 18 και να οδηγήσεις πρώτι φορά στα 26. Και ναι στις μεγάλες πόλεις δεν χρειάζεται. Ίσα ίσα σε επιβαρύνει καθώς πρέπει να πληρώνεις κιόλας για να το συνστηρείς να το παρκάρεις κ.ο.κ.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
2 λόγοι:
δεν υπήρχε ανάγκη (μετρό),
δεν είχα λεφτά (έχω δίδυμη αδελφή, δεν νομίζω ότι θα ήταν εύκολη απαίτηση απ'τους γονείς μου να δώσουν 2 χιλιάρικα έτσι :hehe:)

Τώρα που έχω και τα λεφτά και την ανάγκη (νύχτα), θα βγάλω.
Είναι λίγο άτοπη η σύγκριση με φροντιστήρια. :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ απορώ με εσάς τους ανθρώπους που δεν παίρνετε το δίπλωμα στα 18... Μου φαίνεται εξαιρετικά ανοίκειο κάτι τέτοιο :P
Μπορεί να μην έχεις μαζεμένα λεφτά για δίπλωμα, να μην έχεις αμάξι ή και τα δύο. Που και να έχεις πρέπει κάπως να το συντηρείς δεν πληρώνεις βενζίνη και ασφάλειες με στραγάλια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ίσως στις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) να μην χρειάζεται τόσο πολύ, αλλά στην επαρχία αν δεν έχεις δίπλωμα απλά δεν μπορείς να μετακινηθεις.
Έχεις δίκαιο στην επαρχία το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο (χωρίς να σημαίνει ότι Αθήνα/Θεσσαλονίκη δεν είναι) αλλιώς είσαι εγκλωβισμένος στη γειτονιά σου, δεν μπορείς να ψαξεις για δουλειές σε γειτονικές πόλεις και αγγαρεύεις φίλους σου γνωστούς για να σε μεταφέρουν.

Οι φοιτητές πάρτε ένα κουμπαρά γουρουνάκι και βάζετε λίγα λεφτά από το χαρτζιλίκι σας. Με το που μαζέψετε κάποιο ποσό πηγαίντε να βγάλετε δίπλωμα. Υπάρχουν δουλειές που οι μετακινήσεις είναι απαραίτητες και σας παρέχει η υπηρεσία εταιρικό αυτοκίνητο. Χωρίς δίπλωμα τις χάνετε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γιατι υποχρεωτικό είναι;


Οσο πιο πριν πάρεις το δίπλωμα και έχεις εμπειρίες τόσο το καλύτερο. Δεν είναι υποχρεωτικό αλλά το να μην οδηγείς μετά τα 22 -23 το θεωρώ είδος αναπηρίας ειδικά όταν μιλάμε για επαρχία.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος 2 λογια για την εξεταση.Εχω κανει γυρω στα 7 μαθηματα (πορεια μονο).Ποτε θα μπορω να δωσω;
Κοβουν ευκολα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος 2 λογια για την εξεταση.Εχω κανει γυρω στα 7 μαθηματα (πορεια μονο).Ποτε θα μπορω να δωσω;
Κοβουν ευκολα;


Καλησπερα.Δεν ξέρω σε ποσά μαθήματα μπορείς να δώσεις,ξέρω όμως ότι δεν κόβουν σχεδόν κανέναν γιατί όλοι πληρώνουν για να πάρουν το δίπλωμα.Αρα δεν χρειάζεται να έχεις άγχος.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ξέρω ότι είναι υποχρεωτικό να κάνεις 25 μαθήματα πρακτικής (και 21 ΚΟΚ). Από εκεί και πέρα , η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κάνεις χοντρά λάθη για να σε κόψουν. Αλλά το κάνουν. Δε θα λυπηθούν ούτε εσένα ούτε τε χρήματά σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top